Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Sztripi

    csendes tag

    Sziasztok,

    Nos az én véleményem szerint (ja még uj vagyok), a nácik sehogy sem nyerhették meg a II világháborút. A németek talán, de a nácik soha. Ennek komoly elvi okai voltak. Pl. a Szovjetúnió igencsak gyenge volt mármint harcikedvben Sztálin tisztogatásainak köszönve, az ukránok gyűlölték a rendszert (jó okkal), ha a Vermaht után a földmérők jöttek volna földet osztogatni akkor a Szovjet hadsereg gyorsan összeomlott volna, de nem a földmérők jöttek hanem az SS. Igy gyorsan olyan helyzetet teremtettek amikor az oroszok ugy érezték hogy nem baj ha én meghalok ha megöltem egy németet megérte.

    Viszont a németek soha nem kezdek volna hóditó háborúba.

    Másrészt meg azt sem kell elfelejteni hogy a német hadvezetésnek, a britt és az amerikai hadvezetéssel egyben az volt a véleménye hogy a Sovjetúnió össze fog omlani 3 max 4 hónap alatt. Ilyen gyönge ellenfelet nem gond legyőzni. De senki sem vette figyelembe a durva reformokat amelyeket a finnországi baki után foganasitottak. Elöször Roosevelt volt aki optimista lett mert a Sovjetek nem késztermékeket kértek hanem nyersanyagot.

    Ami a partizántevékenységet illeti az nem lett volna gond, mert ha nincs lakos akkor nincs lázadó sem.

    Na ja ennyi.

    [Szerkesztve]

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz td #2703 üzenetére

    Szia,

    Nos ennek ellentmond a német hadsereg szisztematikus felfegyverzése. A valóság az volt hogy németország megoldása a nagy gazdasági világválságra a fegyverkezés volt. Ez rohamos háborús előkészületekhez vezetett minden oldalon. Az is igaz hogy a Wermaht saját megitélése szerint 42 - ben már a nyugati szövetségesek katonailag sokkal erősebbek lesznek a német hadseregnél. A britt és a francia hadsereg is nagyon nagy tempóban készülődött a háborúra. Rohamosan erősitették a hadseregüket. Ezt nem tették volna ha a németek csak ugy hirtelen felindulásbol kezdék volna a háborút, amikor csődbe mentek. Miért fegyverkeztek akkor előre? A németek hitler hatalomra jutása után szisztematikusan erősitették a hadseregüket. A német költségvetésben már 1934 - ben meglátszottak a megnövekedett védelmi kiadások. Az angolok 1935 - ben a franciák 1936 - ban kezdet el fegyverkezni.

    Neville Chamberlain volt szerintem az az ember aki kénytelen volt magára vállalni a hálátlan gyenge megalkudó politikus szerepét ebben az időszakban. Érdekes de azt olvastam, hogy kegyetlenül a Muncheni egyezmény ellen volt. De amikor a konferencia előtt azt mondta mindhárom neme a hadseregének hogy a háborúra nincsenek készen, és ha most kerülne sor a háborúra az katasztrofális következményekkel járna. Időre van szükségük. Mit lehet ilyenkor csinálni?

    A másik általános tévhit (érdekes sok helyen olvastam már) az hogy a német nép jólétjét a hitleri rendszer teremtette meg. Sajnos ez volt a náci párt igen csak sikeres propagandája. A valóság az hogy a Weimari köztársaság volt aki foganasitotta a gazdasági reformokat, de hát a hatásuk csak hitler hatalomra jutása utan érződött.

    Nem, a náci párt megpróbálta megvalósitani az 1000 éves birodalmat. Ide tartozott a népek irtása és az életter megszerzése.

    Jugoszláviában polgárháború volt. Gyakorlatilag ugyanaz történt mint a 90 - es években. A külömböző szabadcsapatok jobban el voltak foglalva egymással mint a németekkel... A fehérek ölték a szürkéket, azok pedig a vöröseket. Néha meg a németeket próbálták nem sok sikerrel... Az egészből az egyedüli haszon a szövetsegesekre nézve az volt hogy igencsak sok megszálló erőt lekötöttek...

    Végül te beletörődné abba hogy bármikor felakaszhatnak, vagy főbelőhetnek, estleg rádgyujthatják a házadat? Különösen ha a szomszédaiddal már megtették, minden ok nélkül.

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz #65675776 #2705 üzenetére

    Jó, jó tudom a helyesirásom nem valami fényes (különösen a shift nincs közel - és a külömböző valójában különböző).

    Vissza a témához...

    Ja azokra az autópálya épitkezési programokra gondolsz amelyeket a Weimari köztársaság alatt dolgoztak ki. Elárulom a közmunka programot is a Weimari köztársaság készitette elő... Mondom jó volt a propagandájuk.
    Ha pedig figyelmesen figyeled az USA gazdasági mutatóit akkor az USA is akkor lábalt ki a válságbol amikor elkezdett fegyverkezni. Nem mondom sokat segitett a New Deal de nem volt elég...

    A Francia kormány 1936 - ban 38 milliárd frankot szavazott meg a hadseregnek modernizálás cimén. De ezt az összeget megnövelték még 16 milliárd frankkal mert közben volt egy devalválás. Az hogy a hadsereg ennek az összegnek csak 20 % - át költötte fejlesztésekre - a többi a bankokban maradt - az más lapra tartozik. A Franciák sokkal erősebbek voltak mint ahogyan azt gondoljuk és nem csak tessék lássék áltak ellen, a fő gond a hadvezetésben volt aki még minidig az első vilagháboruban gondolkodott. A Francia légierő elitnek számitott (különösen a vadász századok - bombázóik valójában csak mutatóban voltak), csak hát elfelejtették bevetni, a szó szoros értelmében. Amikor az szövetségesek elfoglalták észak afrikát csak 3500 francia gépet találtak a raktárakban. A francia tüzérség is elitnek számitott, de annyira rosszul alkalmazták őket hogy mintha ott se lettek volna. A frontokra nem jutott el a lőszer, a hadtáp is bénázott... A háború elején a legjobb tankok a francia tankok voltak (Char B1, vagy a Char B2). Megintcsak nem jól használták őket... Érdekes még hogy amikor az egész Francia hadseregben krónikus páncéltörő agyú hiány volt, addig a Svédeknek nagy tempóban szállitoták őket.

    Különben nem meglepő hogy ennyire rossz volt a hadsereg teljesitménye amilyen állapotban volt az ország - még a polgárháború esélyét sem zárták ki teljesen... A Francia hadsereg detokszikálókat kelett hogy felállitson. Ez már sokat mond nem?

    2 000 000 katonája volt a francia hadseregnek 1940 - ben. Mennyi kellett volna még? Még ha lett volna harcikedvük is, ihaj!

    Ellentétben a hadsereggel a titkosszolgálat igen csak hatékony volt. Olyannyira hogy a Sécurité Extérieure szerint az Ardeneken keresztül fognak támadni. Természetesen a hadvezetés figyelmen kivül hagyta (még csak annyit hogy a megelőző 200 évben majdnem mindegyik támadás kelet felöl Franciaországot az Ardeneken keresztül érte).

    Ami a Britteket illeti teljesen igazad van. Tényleg lecsökkentették a honi erejüket. De igy is a BEF 250000 katonát számlált. TELJESEN motorizált volt.Ez miatt tudtak lelépni, mert a német 6. hadsereg nem tudott elég gyorsan előretörni... Különben pedig a hadosztályok száma teljesen korrekt... A tapasztalatom hogy Wikipedia ok adatokat közöl... Nem is vitatom őket... De a Brit Birodalomnak sokkal nagyobb volt a hadereje, csak sokfelé voltak kötlelezettségei... Pl. 6 hadosztály csak Palesztinában...

    Az USA szárazföldi hadereje tényleg gyakorlatilag nem létezett 1938 előtt. De a légiereje és a flottája jól felszerelt és modern volt. 1938 nem érdekes? Miért nem 1939 miért 1938? Valamit talán már tudtak 1938 - ban?

    Szegény ember - mármit Chamberlain - mit tehetett volna ha a komplett hadvezetése egyhangúlag azt mondja hogy nem szabad most háborúba keverednünk? Nem hagyhatta figyelmen kivül...

    Ami Jugoszláviát illeti 10 hadosztály az testvérek között is 100 000 ember. Szerintem ez jelentős haderő. Jugoszlávia akkori össz lakosságához viszonyitva ez jelentős erő... És csak a németek... Magyarország ma is csak nehézségek árán tudna felállitani extra 10 hadosztályt...

    [Szerkesztve]

    [Szerkesztve]

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz JagdPanther #2711 üzenetére

    Szia,

    Sok minden történt a Dynamo Hadműveletet előtt is. A németeknek nem volt olyan könnyű dolga mint ahogyan pl. a spektrumon látjuk... Nem teljesen pontosan fejeztem ki magamat. Én nem Dunkerque - ról beszélek hanem az azt megelőző eseményekről... A szövetségesek terve az volt hogy amikor a németek majd megtámadják Belgiumot (esetleg Hollandiát) akkor a BEF és a Francia 1 Hadseregcsoport előrenyomul a Dyle folyóig. Itt a Belga hadsereggel együtt majd megerősitik a védelmi állásaikat. A terv azonban nem jött be mert a Német A hadseregcsoport a Meuse folyó felöl támadt a Francia 9 - dik és 2 -dik hadsereg nem birta ki a nyomást (megjegyzem igen csak jól tartották magukat). Igy a szárnyuk védtelen maradt. Brüsszelt május 17 - én evakuálták a Brit csapatok. És megindultak vissza mielőtt bezárul a csapda. Május 19 - én a németek elérik Abbeville - t és bekeritik a szövetségesek legnagyobb harcértékű (a Francia hadsereg krémjét) csapatait. Erős Francia politikai nyomás hatására a Brittek megpróbálnak áttörni május 21 - én Arras - nál. A kialakuló páncélos csatát meg is nyerik, de a 88 - asokkal nem birnak. A Belga hadsereg május 25 -én kapitulál. A Belga hadsereggel szemben a Német 6. dik hadsereg áll. Igy a Brittek oldala megint teljesen védtelen lesz. Itt segitett számukra nagyon az a tény hogy teljesen motorizáltak voltak, mert előbb tudták betömni a lyukat mint ahogyan a Németek ki tudták volna használni (a 6.dik hadseregnek alig volt valami motorizációja) A 6. - dik hadsereg soha nem kapott megállj parancsot. Különben le a kalapot a Beglák előtt hősiesen harcoltak ameddig birtak. Amikor elfogyott a lőszerük és kiszoritották őket Begium területéről akkor adták csak meg magukat. Május 26 - dikán kezdik meg a Britt csapatok evakuálását. A Francia 1 hadsereg gyakorlatilag teljesen megsemmisül a Lille körül folytatott harcokban - nem adják meg magukat... Valószinűleg ők mentik meg a BEF -et nem Hitler parancsa, mert addigra a német páncélosok teljesen kimerültek nagyon sok tankjuk harcképtelen (nem a harcok miatt :U ) időre van szükségük. Hitler többször is megáljt parancsol méghozzá pontosan május 15 - én, 17- én és ahogy mondtad május 24. - én is.

    Szóval azért ez egy kicsit lemerit. Miért gondolja mindenki hogy ha valaki valakivel nem ért teljesen együtt miért gondolja hogy az illetőnek fogalma se nincs. Ha ezt gondolnám daa-raa - ról nem vettem volna a fáradságot hogy le álljak vitatkozni vele, hanem hagytam volna a fenébe. Szerintem is jól informált egyén... (azért lehetne egy kicsit diplomatikusabb - de olyanok vagyunk amilyenek - én például fat bastard vagyok)

    JagdPanther a kedvenc tankod? Nekem a Matilda Mk. 1 - es.

    [Szerkesztve]

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz #65675776 #2713 üzenetére

    Nos ami azt illeti ezzel egy valós kritikát adtál a demokráciákról általában. Igen a parlamenti huzavona késleltette a megvalósitást. De a tervek TELJESEN készek voltak, sőt mi több el is indult az autópálya épitkezés még Hitler hatalomra jutása előtt... De a tempó nem volt tulzottan dinamikus. De a pénzügyi reformok sikeresek voltak, és a Náci párt igencsak stabil és erős pénzügyi szektorhoz jutott... Lényegében amit csináltak az annyi volt hogy megakadályozták a többpárti huzavonát (lásd pl. kerülőút épitése).

    Nos itt nem arról van szó hogy gyengék voltak. A német gazdaság tényleg egészséges volt. De nem volt fogyasztás. Az állam fegyvervásárlásokkal teremtette meg a fogyasztást... Ez kifejezetten igaz volt az Amerikai gazdaságra. Egyszerűen álltak kihasználatlanul a kapacitások (nem volt kereslet). Csak 1943 - ban sikerült teljesen kihasználni a meglévő kapacitásokat - utánna kezdték növelni őket, mármit az USA - ban. Németországban is hasonló volt a helyzet, de ez igaz volt a Brittekre is (pl a Brittek 1940/41 - ben többet termeletek mint a Németek), a Franciákra különösen igaz, de ők csak 1938 - ban kezdtek kilábalni a válságbol...

    Nem tudom de ha elolvasnád amit irok akkor látnád hogy én is ilyesmit állitok. NEM KÖLTÖTTÉK EL A FEJLESZTÉSRE SZÁNT PÉNZEKNEK MÉG EGY NEGYEDÉT SEM (kb. 20% - át). Igen a hadvezetés ahogyan én is mondottam volt ultrakonzervativ volt... De még ezek ellenére is a Francia hadsereg erős volt, de rosszul motivált.

    Mikor volt a németeknek 3000 vadászgépe 1940-ben? KÉRNÉM ADATOKKAL IGAZOLNI. Az angiliai csatában is csak 800 együléses és 240 kétüléses vadászgépük volt! 1400 bobázójuk es 300 zuhanóbombázójuk volt. A háromezer gépből minden nap csak 1600 - at tudtak bevetni (tehnikai okok miatt) Elárulnám hogy a szövetségeseknek légi fölényük volt, csak szervezési okokból nem tudták azt kihasználni... Elég érthetetlen a szövetséges légierő passzivitása, de bénáztak de nagyon! A Franciák a légierőt beosztották a hadseregek parancsnoksága alá. Nem volt légi parancsnokság. Igy az első hadseregcsoport kapott mondjuk 10% - ot, a második 7% - ot és igy tovább... Persze a Franciák és az Angolok NEM koordinálták a légi tevékenységeiket... A Németek teljesen tisztában voltak azzal hogy nem tudnak légi fölényt megvalósitani, ezért kockáztattak. A frontot részekre osztották és az össz rendelkezésre álló gépet egy -szektorban vetették be - természetesen dinamikusan változtatva igények szerint. Igy egy adott helyen MINDIG az ELSÖPRŐ légifölény érzetét keltették!!! Persze ez elegendő. Sun Tzu szerint is nem az az érdekes hogy milyen erős vagy hanem milyen erősnek tünsz.

    De talán a leginkább sokatmondó adat a harcok intenzitásárol a halottak és a sebesültek száma. Összahasonlitás képpen közlöm a szembenálló felek számát is.

    Francia + Angol csapatok:

    144 divisions
    13,974 guns
    3,384 tanks
    3,099 aircraft
    Total: 2,862,000 men

    Német + Olasz csapatok:

    141 divisions
    7,378 guns
    2,445 tanks
    5,446 aircraft
    Total: 3,350,000 men

    Mint látod a légierőn kivül a szövetségesek mindenben erősebbek voltak... Persze ezek csak számok, nem irják le a valós helyzetet. Ebből pl. az sem derül ki hogy a szövetségeseknek alig volt bombázója, többségben vadászok voltak. Persze az Olaszok harcértéke még a Franciákénal is kisebb volt... :U Na mindegy a veszteségek:

    Szövetségesek:

    401,000 dead or wounded
    1,900,000 French captured

    Németek + Olaszok:

    27,000 dead
    110,000 wounded
    18,000 missing

    Ebből is látszik hogy alig várták hogy megadják magukat, csak alig lett a németeknek 110 000 ezer sebesültük. Azért amit erről irsz az nagyfokú tiszteletlenséget és elfogultságok mutat a Németek iránt, a Franciák ellen. Nézzél utánna hogy pontosan mi történ az átörésnél, ne csak a német propaganda filmeket szajkózzad. Különösen érdekesek a Deutshland német elit hadosztály veszteségei az áttörést ők készitették elő. Ami engem az egészböl bosszant az az hogy megbecstelenited a Francia hősi halottak emlékét.

    Reynaud volt a Francia miniszterelnök. Ő pedig folytatni akarta a harcot a gyarmatokról. De lebeszélték. Állitolag a szeretője. :U Csak a lemondása után lett Petan Junius 17 miniszetelnök. A Francia politikusokat NEM érheti kritika, különösen a politikusokat nem, mert Hitler azt tervezte hogy bábállamot csinál Franciaországbol, de a parlamet feloszlatta magát és kijelnetette hogy a köztársaság halott. Igy jött léter a Vichy állam.

    Ami a Char tankokat illeti jobban is utánnanézhetnél.

    The original Char B1 had frontal and side armour up to 40 mm thick. The vehicle had a fully traversing APX1 turret with a 47 mm L/27.6 SA 34 gun. 1934 - es évjárat.

    Kapásbol kiderült hogy az agyúja 47 mm - es es TELJESEN KÖRBEFOGATHATÓ a tornya... (Wikipedia). Ez az agyú csak 25 mm - es páncélt tudott átütni. A módositott változatra 75 mm - es ágyút raktak, ez tényleg nem tudott körbefordulni 1 fokot tudott, de nem volt olyan német tank amit nem tudott kilőni. Hmm mire is emlékeztet az ilyen elrendezés? Talán tankvadászokra? Stug?

    a Char B2 -es szintén 45 mm-es de hosszú csövű ágyúval volt felszerelve (kiváló páncéltörő képességekkel). Természetesen ez is körbe tudott fordulni. 60 mm -es első és 50 mm - es oldalsó páncéllal. 369 - et szállitottak le.

    Volt még egy Char B2 - bis tipus is ez is fix toronyal amelyben az ágyú 10 fokot tudott forogni... Az angoloknak szállitották.

    A Matildárol - való megjegyzésed is teljes tájélkozatlanságot mutat. A kedvenc tankom (Matilda + Bren carrier nyerő kombináció :R ). A Matilda gyalogsági tanknak volt titulálva, és fejlesztve. Képességekben SOKKAL roszabb volt a Chat tankoknál, de NAGYON jól volt pácélozva.
    [link]
    Ami ugy szembetűnő az a tank végsebessége és hatótávolsága 24 km/h úton, 12.9/ úton kivül - 80 km hatótávolsággal. Nem valami lenyügöző ugye? Pl. a Char tankoknak 400 km volt a hatótávolsága.

    Ami Dunquerqet illeti persze a Francia 1 hadsereg meg levegővé vált. Nem is harcoltak egyáltalán nem is léteztek soha nem is volt Francia 1 hadsereg. Megint azért illene utánna nézni a dolgoknak ez sértő a halottak emlékére - de ismétlem magam. Természetesen CSAK két személyen múlott a dolog Hitleren meg Göringen nem? SENKI másnak nem volt befolyása SEMMIRE sem, ugye? :(

    Nyilván egész erurópa teljesen hülye volt és nem tudta hogy mire megy ki a játék csak az amerikaiknak volt annyi eszük hogy fegyverkezni kezdjenek. Nézd már meg a költségvetéseket (különösen a Brit és Francia védelmi kiadásokat). Tanulságos lesz.

    Amiben a németek jelentősen felűlmúlták a szövetségeseket, az a haderőnemek közötti koordináció! - igazad van. De a Brittek is már használták a koordinációt tulajdonképpen ők voltak az elsők - Lindell Hart ugye? Persze Lord Gort még azt sem tudta hogy hol vannak a németek pontosan. Mit csinálhatott volna másként Arras - nál?

    Ami az amerikai légierőt illeti: B-18A, B-17E, P36A, P-40B, P-26A, A-20B,F4F-3, SDB Dauntless, PBY, C-47, B -25, P - 39D, B-26, SOC - 3, OS24 - 3, F2A és TBD Devastator volt hadrendben a háború elején. Természetesen ezek SOKKAL rosszabb gépek voltak mint a 45 - ben használt német gépek, de a többségük a háború elején modernnak számitott. Azok az ócska nem hatékony haditengerészeti gépek megnyeték nekik gyakorlatilag az összes komolyabb csatát a Japán anyahajók ellen. Szerintem a Japánok kegyetlenül pehhesek voltak, de ez már másik téma. :O

    Az amerikai tankok nem is voltak tulzottan jók, de sok volt belölük - különösen ijesztő - mármint a tankosoknak ijesztő lehetett - a taktika amit a tigrisek ellen találtak ki...

    Most nem megyek bele az Arrasi ellentámadásba talán majd máskor mert érdekes téma különösen a Franciák lelkivilágába világitanak bele a csata részletei. (pl. miért támadták meg az angolokat a csata alatt...)

    Végül más a tisztelet, és más a modor. Ja, felém nem voltál tiszteletlen.

    PS. Szerintem fogjuk szűkebbre mert kezdenek NAGYON hosszuak lenni ezek a beszólások.

    [Szerkesztve]

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz szicsu #2715 üzenetére

    Mint mondtam a számok csak számok...
    Elég gázos, amikor a 100.000 ember az első lövés után eldobja a fegyvert és megadja magát...
    Ez többször is előfordult a az olszoknál

    Hmmm...

    Érdekes szterotipiák nem gondolod?

    Szoval az olaszoknál nem volt olyan eset amikor véletlenül harcoltak? :F A Franciákrol se tudjuk elképzelni hogy ellenállhattak, stb.

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz szicsu #2715 üzenetére

    Még csak annyit - elfelejtettem mondani - hogy a német tankoknak nem kelett igazán elbánniuk a francia tankokkal, mert egyszerre 2 - nél több tankal nem találkoztak (kivéve Arras). A francia doktrina szerint a tankokat szétosztották igy minden kereszteződésre jutott 2 db. :Y Tényleg béna volt a francia hadvezetés!

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz Calibos #2725 üzenetére

    De ha németek jobban voltak motorizálva mint az angolok hogy tudtak az angolok előbb lelépni? Nem kelett volna lehagyniuk az angolokat?

    Nem tudom de itt mindenkinek az az érzése hogy az angolok és a franciák eldobálták a fegyvereiket és fejvesztve menekültek gyalog az utakon futva!

    Ha a VISSZAVONULÓ HADSEREGNEK NINCS HÁTVÉDJE AKKOR NEM TUD VISSZAVONULNI, MERT BEDARÁLJA AZ ÜLDÖZŐ HADSEREG... A visszavonulás ugy nézett ki hogy kiépitettek szedett vedett állásokat amannyi idő volt. Ott marad egy egység, a többi elmegy melette, ezután hátrébb kiépitenek ujabb állásokat és egy másik egység átveszi a védő szerepét, még az első harcolva vonul vissza addig még a másik nem lép harci érintkezésbe az elsővel.

    Az angolok nem futamodtak meg visszavonultak. Ez nagy különbség. Ha pesti vagy te is tudod mit jelent az hogy ha bedugulnak az utak... Képzeld el ugyanazt ha néha még bombáznak is közbe a tüzérség meg néha belövi az utat. A civililek is menekülnek tele van szekerekkel az ut, stb. Ha ezt leöntöd pánikkal akkor azon az uton nem megy semmi sem se előre se hátra. Az hogy ott kelett hogy hagyják a teljes felszerelésüket, nem csoda a hajókra nem tudták rátenni... Ami a németeket illeti ők megtettek mindent hogy megakadályozzák a visszavonulást... Na és persze azt sem szabad elfelejteni hogy egyes német egységek nem aludtak 2 napja. Meg kelett hogy álljanak pihenni. Na de ilyen apróságokkal nem foglalkozunk, mert megsértheti a német dicsfényt... Ne értsérl félre le a kalapot NAGYON sikeres hadművelet volt, és még sikeresebb is mert az ellenség nem tétlenkedett annyira mint gondoljátok.

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz Calibos #2727 üzenetére

    Épp az hogy nem voltak motorizálva, még a Barbarossa hadművelet megkezdésekor is alig volt járművük. Hmmm ez nem ugy hangzik mint ahogy kellene. Szoval volt járművük de kevés gépesitett egység. Ez talán jobban hangzik. A német hadsereg inkább volt 1 világháborús mint 2 de NAGYON jól volt irányitva. Kevés egységük volt járművekkel felszerelve. Azok képezték az éket, de az ék nem minden, a bekeritett egységeket fel is kell számolni.

    Megint csak Sun Tzu jut az eszembe. Jobb egy özekből álló hadsereg akit egy oroszlán irányit, mint egy oroszlánokbol álló hadsereg akit öz vezet.

    Van bőven irodalom a Francia összeomlásrol. Sok MEGLEPŐ dolgot olvashat ott az ember.

    [Szerkesztve]

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz Calibos #2729 üzenetére

    Ja én is ugy gondoltam, de nem gond mert értettem.

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz Calibos #2732 üzenetére

    Sajnos ami nekem van az angolul van (habar az egyiket sved nyugalmazott ezredes irta). De olvastam mar francia kiadast is, meg termeszetesen angol es amerikait it. Minden amit olvastam ugyanazt mondja, esetleg nem olyannyira reszletesen. En nem talaltam ellentmondast... A sulikban nagyon lebutitott sztereotipias verziot tanitottak.


    Ps. Bocs nincs ekezet munkahelyen...

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz #65675776 #2734 üzenetére

    Mivel késő este van és most jöttem munkábol nem fogok teljes válasz adni. De MIKOR IRTAM AZT HOGY:

    Te is azt írod, hogy a franciák ''...alig várták hogy megadják magukat...''. Akkor most ki is űz gúnyt az elesettek emlékéből? Vagy mindketten vagy egyikőnk sem.

    Mi lenne ha korrektül és figyelmesen elolvasnád amit irok és nem az lenne a célod hogy az utolsó szó legyen a tiéd. Én nem veszekedni akarok a fórumon hanem tanulni...

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz szicsu #2740 üzenetére

    Ja bizony igy van.

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz #65675776 #2743 üzenetére

    Ne forgasd ki a szavaimat sehol sem irtam olyasmit hogy a franciak alig várták hogy megadják magukat. Ha pedig van egy kis eszed és összadod a két számot a teljes francia hadsereg létszámát kapod. Amikor egy ország letesz a fegyvert az összes katonája hadifogynak számit. Ha pedig nem érted a cinikus célzásokat az nem az én bajom... Kérjél meg valakit értelmezze a mondatot, nyelvtanilag.

    Ebből is látszik hogy alig várták hogy megadják magukat, csak alig lett a németeknek 110 000 ezer sebesültük.

    Melyik szót nem érted a fenti mondatból? Vagy esetleg az értelmezésével van bajod.

    Ha pedig nem olvasod amit irok akkor minek is levelezgetünk? Mindenki szajkózza a sajátját!

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz #65675776 #2745 üzenetére

    Elfogadom, de nem ez volt a gond a beszólásoddal. Miért próbálsz témát változtatni?

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz szicsu #2746 üzenetére

    Igen le a kalapot, de még jobb volt szerintem ahogyan azt az Olaszoknál csinálták. :D

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz szicsu #2749 üzenetére

    De még mennyire. :R Még a háború végén is. :R Ha jobb lett volna a legfelsőbb hadvezetés... Különösen jó volt a kis egységeknél a rögtönzés. Hiába a Porosz iskola! :R

    De a többiek sem voltak annyira rosszak. Pl. a Japánok. Vagy akár a Brittek de az oroszok is jók voltak, sőt mi több még mi se voltunk kutyák. Nem kell szégyenkeznünk. :D

    [Szerkesztve]

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz #65675776 #2752 üzenetére

    Igen? Ezt meg honnan vetted?

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz szicsu #2754 üzenetére

    Hmmm....

    Megint szterotipiák. Az orosz csapatok is nagyon jól motiváltak voltak. Különösen a foganasitott reformok után. A leggyorsabb előretörést a németek ellen a brittek valósitották meg. Az amcsik is jok voltak. A japánok a Bushidó tanait követték (azért durva volt, különösen a kamikazek), ez is lett a vesztük... A jól motivált katona jobb a fanatikusnál. Hát ha valahol ez meglátszott az a Csendes oceáni háborúban igen!

    Igen a magyarok is oké voltak de a hadvezetés itt is katasztrófális volt. Nem tudom tudtátok e hogy a Donkanyar belekerült a Guiness rekordok közé mint az egyik legrosszabbul vezetett hadművelet? A Mohácsi csata is :( . De a katonák jók voltak. :R

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz #65675776 #2758 üzenetére

    Légyszi cimeket, és irókat.

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz commanDOS #2753 üzenetére

    Igen. Nekem viszont űgy tűnik, hogy amikor Hitler kitalálta hogy ő ért legjobban a hadvezetéshez attól kezdve csődölnek a németek, még amikor Sztálin rájött hogy ő nem ért hozzá attól kezdve durvulnak be az oroszok. Ez csak saját megfigyelés.

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz szicsu #2762 üzenetére

    Majd egyszer ha lesz kedvem beirom... De most mindegy. A katonák előtt :R :R :R :R :R

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz #65675776 #2763 üzenetére

    daa-raa nak

    Persze minden beirásom rosszindulatú és a te személyed ellen irányul. Arra nem is gondoltál hogy kiváncsi vagyok én is a forrásokra, mert mondjuk nem tudom... A légyszi pedig kérés nem parancsolás. Na mindegy ez sokat elárul a karakteredről. Köszi a személyes sértegetéseket. Befejeztem veled. Minden jót kivánok az életben.

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz szicsu #2766 üzenetére

    A helyzet változott. A háború elején volt amit irtatok de a végére már nem volt jellemző. Én is olvastam. Nem is vitatom hogy ilyen nem volt. De nem csak ilyen volt. A háború majd hat évig tartott és sok mindent megváltoztatott véglegesen...

    [Szerkesztve]

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz #65675776 #2768 üzenetére

    The Fall of France : The Nazi Invasion of 1940 - Julian Jackson
    Strange Victory: Hitler's Conquest of France - Ernest R. May
    The Miracle of Dunkirk - Walter Lord

    + Mégegy ami nincs nálam, azzszem Militay History of WW2. Nem tudom az iróját.

    Ezek taroznak a témához, a többi nem releváns. + Wikipedia természetesen.

    De nem kell válaszolnod, mivel végeztünk, de igy teljes.

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz szicsu #2770 üzenetére

    Na azért nem volt ennyire rossz a helyzet... Volt sok olyan katona aki végigharcolta a háborút de volt olyan eset is amikor a tankok elakadtak a halottakban :Y A Kurszki csatáig már a vallást is megengedték nekik (mintha valahol azt olvastam vona hogy voltak tábori papok is de nem biztos utánna kéne nézni). Azt is tudom biztosan hogy még vallási szimbólumokat is megengedtek... De az minden kétségen felüli hogy bizony volt vodka + géppuska is... De hat év alatt sokat változott a helyzet... A végére félelmetes jól motivált és irányitott haderő lett a Vörös Hadsereg.

    [Szerkesztve]

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz szicsu #2772 üzenetére

    Sok lúd disznót győz? Lehet... A népi szólásokban sok igazság van elrejtve... :D

    De sajna ezt a vitát csak ugy lehetne értelmesen folytatni ha utánna néznénk valamilyen adatoknak. De hát az orosz források nem mindig pontosak.... Sajnos pontosabban én sem tudok mit mondani annál amit mondtam. Majd holnap utánnanézek a neten biztosan van valami valahol... A baj csak az hogy valószinűleg oroszul :( .

    De ne feledd az oroszok az otthonukat védték a németek pedig ki akarták őket irtani... Ez elég jó motiváció...

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz commanDOS #2787 üzenetére

    En peldaul nem vagyok meggyozodve hogy a gazdasagossag a legfontosabb szempont kulonosen nem a hadiiparban. Konkret esetben olvastam hogy ausztraliaban a ''management'' arra a megallapitasra jutott hogy gazdasagosabbak a kerekes pancelozott jarmuvek a lanctalpasokhoz viszonyitva (igy is van), csak hat ugye a kerekes jarmuvek nem igazan hasonlithatoak ossze a lanctalpasokkal uton kivul. Le is szereltek az osszes lanctalpas jarmuveiket, majd hirtelen amikor kiderult vissza minden. Sokba is kerult az adofizetoknek.

    PS. Bocs az ekezetek hianyaert de a munkahelyen nincs ekezet azokon a gepeken amelyek a neten vannak. Tenyleg igy van :U

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz commanDOS #2790 üzenetére

    Igen de akkori tehnologiat nem lehet igazan egy lapra tenni a maiakkal. A kompozitanyagokkal pedig regota kiserleteznek (az egyetemen en is okorkodtem ilyesmivel - ahh azok a regi szep idok), jelenleg a fizika leggyorsabban fejlodo aga. Kulonosen erdekesek az eves kiadvanyok a temaban, izgalmas, de nem ide tartozik...

    Nos szerintem a legjobb felszerelest kell adni a katonaknak. Az nem jo hozzaallas ha a penzugyi megfontolasokat a katonak elete ele helyezik. Valahol olvastam hogy nagy botrany volt az M2 Bradly (vagy talan M113) csapatszallitokkal, mert a kivitelezo ''ekonomikusabba'' tette a termelesuket. Halalos csapdak voltak. Allitolag 2 milliard dollarba kerult a fejlesztesuk (biztosan a Bradly). Vagy osszehasonlikva az AK-47 az M-16 -sal. Nem hiszem hogy sokan vannak akik ugy gondoljak hogy az USA - nak nincsenek jo mernokeik akik ne tudnanak rendes rohampuskat kifejleszteni. Erdekes volt amit olvastam a vietnami haboruban hogy milyen trukkokel probaltak a katonak kikerulni a hibait. Pl. a tarakba 3 golyoval kevesebbet raktak hogy ne akadjon be.

    Vegul az ujitas nagy hive vagyok. :R Eljen a tehnokracia!!!! :R Ha rajtam mulna megketszereznem a fejlesztesekre szant penzeket, aztan megint, amennyit csak birna a gazdasag... ;]

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz szicsu #2807 üzenetére

    Abszoulute egyetertek....

    Legi szallitas csak tuzoltasnak elegendo, de huzamosabb csapatellatasra nem ad lehetoseget, akkor kulonosen nem ha intenziv harci cselekmenyekben vesznek reszt.

    A kovetkezo reszletet ragadtam ki erdekesseg gyanant:

    The rail capacity was divided between daily supplies required by the troops, new units being moved into the sector, and reserves of supplies being stockpiled for the offensive. Although the Red Army man lived on far less than his German counterpart, the authorized allotment for an actively engaged rifle division in December 1943 was 311 tons of munitions, 19 tons of rations, 15 tons of fodder for the horses, and 13 tons of fuel, for a total of 358 tons. While a division was in reserve the quantity of munitions was greatly reduced, resulting in 275 tons per day for an inactive division. With the equivalent of more than 150 divisions in the four fronts [committed to the offensive], the daily requirement was at least 41,250 tons or about 20 trains per day each with about 2,000 tons of supplies. A car usually carried from 40 to 50 tons with about 45 cars per train for a total of 2,000 tons per train. Therefore, daily maintenance for active units required nearly one-fifth of the 100 trains that arrived each day.

    Leforditva EGY Szovjet hadosztaly utanpotlas iranti igenyet mutatja EGY napra. Harcolo egysegek 311 tonna loszert, 19 tonna kajat, 15 tonna zabot, 13 tonna uzemanyagot osszesen 358 tonnat fogyasztott 1943 - ban. 275 tonna inaktiv hadosztalyoknak. 150 hadosztalynak 41250 tonna kelett naponta. Egy dakota max sulya 11,400 kg felszalaskor, meg uresen 8,300 kg. 3100 kilogram hasznos teher max. A ju 52 max sulya felszalaskor 9200 kg. (uresen nem talaltam adatot). Mindegy ha Dakotakat veszunk alapul akkor naponta kene 13307 fordulot tenniuk. Khm... Es ebben nincs benne a forontra valo csapatok szallitasa. Ez naponta kulonben csak 20 vonatot jelent 45 kocsival kb 2000 tonna egy vonat. Hajokkal meg jobb a helyzet. Ket NAGYOBB hajo/ nap.

    Na ennyi...

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz Gyantusz #2811 üzenetére

    Huuu, ez igen ez aztan komoly beszolas! :R

    Nem mondom van idod... Nekem ennyi nincs es igy nem is birok ilyen reszletes valaszokat adni. Meg kell elegedni a tavirati stilussal. (meg mindig a munkahelyrol levelezek, neha dolgoznom is kell - viszont ezert nincs magyar irasjelem).

    Na...

    Nem tudom hogy idezed e vagy csak valakit idezel, de

    de levegőből lényegesen egyszerűbb - és olcsóbb = gazdaságosabb - szállítani mindent, mint a földön

    Khm.... LEGI SZALLITAS A LEGOLCSOBB? Gondolom a szen, persze vaserc, nem is beszelve a tobbi ugynevezett Bulk goods szallitasa kivetelesen olcso a levegoben. :U

    Hat meg mindig a mai napig a tengeri szallitas a legolcsobb, de azt nem vitatom hogy a legi szallitas dianamikusan fejlodik. Igeny meg van. Gyors az igaz. Valoszinuleg a leghajok talan... De mindegy...

    Nem ennyit kaptak amit leirtam. Azt megint nem vitatom hogy a Sovjet csapatok kevesebbet kaptak mint a nemet csapatok a haboru egyes szakaszaban (azert a nemetek is eheztek). De az orosz katonakon volt egyenruha (ami peldaul nem mondhato el a nemetekrol mar 1941 telen), nem rongyokban jartak, volt mit enniuk is nem eheztek, es
    loszeruk is volt.

    Az pedig nyilvanvalo hogy a vasutallomasoktol szetosztjak valahogy. Es mit csinalnak ahol mocsar van? Ezzel az erovel azt is lehetne mondani hogy ha nincs tenger akkor semmi modon sem lehet eljutatni az utanpotlast mert nem tudunk halyokat hasznalni. Ez milyen kerdes? Termeszetesen figyelembe veszik a helyi igenyeket mindenhol es MINDENKI. En ilyesmit nem allitottam. Amirol nem beszelek arrol nem is mondok semmit sem...

    Az emberek hajlamosak a nemet hadsereget azonositani azzal az idoszakkal amikor az ereje tejeben volt a Sovjeteket pedig mindig a legroszabb idoszakukat veszik alapul.

    Ez valtozott...

    Hat daa-raa beszolasait nem olvasom... :(

    De termeszetesen neked megmondhatom a neten talaltam valamilyen amerikai siteon ahol a quatermaster - szeket dicsoiti... Most egy istenre se tudom megtalalni. Tanulsag azonnal felirni a linket :((( Hiaba mindig is lusta diszno voltam....

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz szicsu #2814 üzenetére

    Valahogy megoldottak nem? :D

    Sot mi tobb mert a nemetek is valahogy megoldottak, mert ha mashol nem akkor normandiaban bizony a szovetsegeseknek TELJES (olyannyira hogy mindent lottek ami mozog) legi folenyuk volt, nemet gep csak mutatoban neha, es a nemet csapatok valahogy nem eheztek es elegendo loszeruk is volt. :D

    Hmmm....

    Lehet hogy talan legi foleny melett is lehet utanpotlas juttatni a csapatokhoz. Mondjuk uj kori haborubol Vietnam jut az eszembe. Ott is eljutott az utanpotlas a csapatokhoz...
    Valahogy...

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz szicsu #2831 üzenetére

    Ja. Ponotsan. :R

    Hat nem volt valahogy gond. Igaz nem volt konnyu sem de meg tudtak oldani. :D Azert a napi kb. 300 tonna anyag egy harcolo hadosztaly szamara, nem semmi logisztikat igenyel.

    Ami pedig oroszorszagot illeti ha nemeteknek nem voltak utaik akkor az oroszoknak sem voltak utaik nem? Megis valahogy atjutott az utanpotlas. Az oroszok is ugyanolyan nehezsegekkel kuszkodtek mint a nemetek, ez volt a hideggel is... :U

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz Calibos #2830 üzenetére

    Nem is vettem. :D

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz Gyantusz #2834 üzenetére

    Most oszinten meg vagyok zavarodva :F (ami mellesleg nem is csoda mar vagy 10 eve, de nem ide tartozik)... Szerintem szicsu nem adott valaszt mert ugyanazt allitottuk mindketten de lehet hogy tevedek. :F :U Megint csak annyit ha nemeteknek nem volt ut akkor az oroszoknak sem volt... Es ha esetleg lennel szives ponotsitani... Nem egeszen ertem. Koszi.

    Ami pedig a hatekonysagot illeti vegul is ki nyert Vietnamban? Igaz hogy 3 millio halottja volt vietnamnak de megis a vilag legerosebb hatalmat megszegyenitettek. Az is igaz hogy az amerikaiak durva hatranyban voltak mert a leghatekonyabb fegyvereiket nem tudtak bevetni (ha nincs lakos - nincs ellenallo sem, mondjuk ideggaz, hogy ne maradjon rezidens radioaktivitas) erkolcsi okok miatt...

    Mondjuk vietnamrol halottam egy jo bekopest. Ugyanis az amerikai hadvezetes nem tudta megerteni hogy hogy a fenebe van a vietnamiaknak utanpotlasuk hiszen nincs is teherautojuk... Megis nyertek. Lehet hogy a motivaltsag sem utolso dolog? Nem szabad lebecsulni az egyszeru igenytelen megoldasokat sem. Mondjuk ez az en velemenyem.

    Nem egeszen a temahoz tartozik de kezembe kerult egy a korbol valo National Geographic szama. Most nincs elottem de tudom idezni: We are winning this war decisively. De az is erdekes volt (meg a riporternek is feltunt :U ) amikor civil sebesulteket kerdeztek mindegyik szerint amerikai katonak sebesitettek meg oket...

    Na jo a vietnami temat hagyuk nem ide tartozik... :DDD

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz Gyantusz #2845 üzenetére

    Sajnos ez nem igazan ad valaszt az utak hianyara. Jo el is hiszem hogy scavengeltek az oroszok (na meg tudtam is), de azert nem annyira mint ahogyan itt beallitod. Kegyetlen tobbsegben volt a Sovjet gyartmanyu kutyu...

    ''Ami pedig oroszorszagot illeti ha nemeteknek nem voltak utaik akkor az oroszoknak sem voltak utaik nem? Megis valahogy atjutott az utanpotlas. Az oroszok is ugyanolyan nehezsegekkel kuszkodtek mint a nemetek, ez volt a hideggel is...''

    Erre meg mindig nem adtal valaszt. Az utanpotlasba tartozik a loszer, elelmiszer, ruhazkodasi cikkek. Azt pedig nem szedhetik le ki a halott katonakbol..

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz Gyantusz #2846 üzenetére

    Ja viszont ha meg suliba jarsz akkor ajanlom a figyelmedbe az erveles es targyalastehnika tantargyat.

    Na mindegy latom hogy ertlemetlenne valt a vita mert a szohasznalatomba kotsz bele. Tudod mit MINDENBEN igazad van... Tema lezarva. A legi szallitas a legolcsobb a tengeri sokkal dragabb, a Sovjetek nem szallitottak utanpotlast a csapatoknak, csak a Nemetek, es az orosz katonak csak ugy juthattak hozza ha elvettek azt a nemetektol, vasuti kozlekedes nem volt oroszorszagban, csak legi uton lehetett megvalositani, utak se nincsenek egyaltalan, sot mi tobb oroszorszagban az infrastruktura teljes hianya volt jelen, es az eltelt hat ev alatt csak a nemetek fejlodtek senki mas sem semmilyen teren nem volt kepes semmilyen fejlesztesre.

    Csak az tudnam hogy mi a koze a vienami alagutaknak a Keleti fronthoz??? :F

    :R De mindegy mint mondottam volt mindenben igazad van. Hat ez van sajnos... :R

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz Calibos #2853 üzenetére

    Dehogynem ha nincs lakos nincs lazado sem. Ajanlom a figyelmedbe a tomegpusztito fegyvereket... Az mas lapra tartozik hogy mi a politikai kovetkezmenye...

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz szicsu #2892 üzenetére

    Hat igen az atomfegyverek nem igazan ''bevetheto'' fegyverek. Ami ugy eszembe jut az a tanulmany amit a Sovjetek irtak amiben megprobaltak elemezni a hatekony nuklearis taktikakat. Hat erdekes volt a vegso kovetkeztetes.

    A tanulmany szerint az egyedi lehetseges es celravezeto taktika a teljes :Y nuklearis csapas elso lepeskent. Ha az ellenseg nem tud visszaloni akkor annyi nyertunk ha igen akkor vesztettunk... Minden mas megkozelites nagyon gyorsan erre az eredmenyre vezet csak azzal a kulonbseggel hogy rosszabb allapotban van az infrastruktura (katonai es civil) a teljes csapas elinditasakor. Ez miatt totalis paranoia volt mindket oldalon hogy nem fog sikerulni kiloni a valaszcsapast akkor baj van. Az amerikaiak a tengeralattjarokat talaltak ki meg az oroszok automatizaltak a kilovest (emberi ellenorzes a kiloves megakadalyozasat felugyeli).

    Nos igen ezen okok miatt nem volt nuklearis konfrontacio (csak majdnem Kubaban).

    SEMMILYEN emberi keszitesu objektum nem tud ellenallni direkt nuklearis csapasnak... Ez sehol nem halottam hogy megkerdojelezik. Olvastam erdekes tanulmanyokat hogy ha megduplazom a betonbunker erosseget akkor a 20 kT bomba kozelebb kell hogy robbanjon mint 50 m ha nem akkor mar 100 m es igy tovabb, de egy 50kT bomba, stb... Jelenleg a pontos celzorendszerek cm pontosan be tudnak talalni igy nem gond. Persze van ertelme bunkert epiteni ha nem direkt a pofadba kapod akkor van eselyed tulelni (ha nem te vagy a celpont)...

    Es mivel mindenki koveteli tolem allandoan hogy leirjam hogy honnan szedem ezeket az informaciokat hogy ne erje szo a haz elejet:

    Nuclear Weapons William valaki most nem jut eszembe. Majd utannanezek...

    The effects of nuclear weapons Samuel Galsstone.

    Van tobb is de azok nem jelentosek\nem jutanak az eszembe...

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz szicsu #2920 üzenetére

    A keletkezo anyagok felezesi ideje donti el hogy mennyi ido alatt lehetne kijonni...

    Ugy eslo kozelitesben kb. 2 het mulva mar relative biztonsagos maszkalni a felszinen. A sugarterheles nagyon gyorsan csokken. De ez nem biztos mert soha nem volt totalis atomhaboru. A modellek nem biztos hogy jok ha mondjuk minden 20 km tavolsagban robban egy 20 MT bomba :D ... De akarhogy is van a felezesi idok a donotek es azok szerint 2 het mar abszolute ok.

    A tuleles az bizony gond lenne. Ket oknal fogva. Meg kene szervezni a mezogazdasagi termelest, de a termofoldek mergezettek... Na mar most mi a teendo? Nem gond mert ha van gepesitesed akkor el tudod tavolitani a termotalaj legfelso reteget, de a gepesites megsemmisult a haboruban... A vizet is meg tudnank tiszitani ha lenne megfelelo berendezes, de ha azok is megsemmisultek?

    Na es vegul jonne a nuklearis tel. Az atlag - 200 fok Celsius nem igazan kecsegteto nem?
    Ez is egy szimulacio eredmenye, de azota mar megkerdojeleztek, urja alatamasztottak es megint megkerdojeleztek. Egyes eredmenyek szerint csak 10 fokkal csokkenne a homerseklet mas eredmenyek szeritn pedig 200. A fene se tudja.

    It jut az eszembe a Futuramabol egy beszolas: A globalis felmelegedest megoldotta a nuklearis tel ;]

    Nos az en velemenyem hogy szinten nem valoszinu az ilyen haboru. Sot mi tobb a nuklearis fegyverek megakadalyozzak a vilaghaboruk kitoreset. Annyira elrettentoek hogy a jelenletuk igencsak megfontolasra keszteti a donteshozokat. Szerintem a kelet - nyugat haborut is az atomfegyverek akadalyoztak meg...

    Nem is rad gondoltam a forrasok ugyeben... :DDD

    Nos ami pedig a celzast illeti nem gond a centis pontossag sem mert az ujabb ICBM-ek ben van vezerlo rendszer es alkalmasak palyamodositasra is.

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz Nowhereman #2926 üzenetére

    Ma a penz az isten. :R A legiero koltsegei sokkal kisebbek mint egy Iowa klasszisu hadihajoe... Es egy hajo nem hajo ahogyan egy repulo sem repulo... :(

    Ilyen egyszeru a dolog.

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz commanDOS #2928 üzenetére

    Ja nekem meg elottem van (azzszem dicovery) amikor egy amerikai veteran tankos visszaemlekezett... Azt mondta hogy utcai harcokban meglattak egy tigrist es gyorsan behatraltak egy epulet moge. A kovetkezo amire emlekszik hogy a haverjai kirancigaljak az ego tankbol, a tigris kilotte oket a hazon keresztul... Ennel jobb agyu nem is kell egy tankra nem? :D

    A tigris fo baja a karbantartasaval volt (kicsit beteges volt a motorja). Allitolag egyszerre soha nem volt mukodokepes tobb mint 50 tank... :Y Habar nem tudom nekem ez az adat gyanus... :( Az is igaz hogy nemet csavo irta, de most nem jut eszembe a neve... A pz. IV azert dicserik annyira mert hogy hasznaljam az angol kifejezeseket cost effectiv... De az en velemenyem az hogy a legjobb tankja a nemeteknek a Panther volt... Leszamitva az amolyan szornyusegeket mint a Mouse...

    Az biztos hogy a shermankat messze verte, de egy firefly mar vissza tudott csapni de csunyan!!! Az APC lovedeke 1000 meterrol tudta kiloni a Tigris 1, meg a haboru vegen mar 2000 meterre noveltek a APCBC es a APDS lovedekekkel. A pancelja gyengebb volt de nem rossz nem?

    Az oroszok se voltak kutyak kulonosen a neheztankaikkal ugye? pl. Js 1, 2, 3

    Mindent osszevetve a nemet Tigris tul keves tul keson ez a velemenyem...

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz Calibos #2934 üzenetére

    Nem tobb volt beloluk mint 50 darab csak 50 darab volt bevetheto....

    Ja ami pedig a meretet illeti nem baj minnel nagyobb annal konnyebben lovi szet a legiero...

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz Calibos #2937 üzenetére

    Nos en nem igy mondanam. Olyan eset nincs a valosagban amikor nincs hatter es csak ket tank nez egymassal szemben... :U Igy ertelmetlen is igy filozofalni. Azt sem szabad elfelejteni hogy a tigris nem csak shermanokkal es t 34 nezett szembe... A szovetsegesek oldalan is voltak durva tankok (Firefly mint emlitettem volt). De a tigris ereje nem az erejeben volt (ez jol hangzik), hanem a hireben... NAGYON felelmetes tank volt...

    Nem kezdhettek korabban mint ahogyan kitalaltak nem? Mondjuk ha mar 1939 - ben elkezdtek volna a gyartasat. De kepzeld el milyen durva lett volna ha mar 1915 - ben elkezdik, vagy 1257 - ben? De azt is birnank mondani ha a macskam ugatna akkor kutya volna, nem? :D

    NA jo csak poenkodok... Nem kell komolyan venni..

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz csibor #2938 üzenetére

    Kulonosen 1944 vegen amikor mar kolykoket is soroztak, nem? :DDD

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz csibor #2942 üzenetére

    Hat a kethetes kepzes is kepzes nem is vitatom...

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz csibor #2946 üzenetére

    Egyaltalan nem vitatom hogy hatekonyak voltak e vagy sem... Vegul is a legjobb katonak a gyerekek. Sajnos de ez abszolute igy van...

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz mityku #2966 üzenetére

    Ennek ellenere eleg jol harcoltak... Meglepoen jol harcoltak, csak az a baj hogy nem jo ugyert...

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz JagdPanther #2971 üzenetére

    Nos igen az. Nyilvanvlo hogy nem jo ugy olyan vezerert harcolni aki a pusztulasba vitte a sajat orszagat. Nem? De hat en meglehetosen elonyos helyzetben vagyok, mert most mar konnyu okosnak lenni. Akkor ott?

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz mityku #2990 üzenetére

    Igen a nemet hadvezetes is hasolnoan ertekelte a dolgot... De ami meglepo hogy ez a ''sopredek'' (Hitler sajat szavai) nagyon jol harcolt. Persze nem vehettek fel a versenyt a jo harcedzett sovjek csapatokkal, de annak ellenere nem csekely harci erot kepviseltek. De akkorira mar mindegy volt...

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

Új hozzászólás Aktív témák