Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • yerico

    senior tag

    válasz capulet75 #4081 üzenetére

    Az, hogy rommá verték a szovjeteket, természetesen nem igaz, hiszen kikaptak. Az, hogy a szovjetek veszteségei nagyobbak voltak, az igaz. Valóban vannak egymilliós szovjet veszteségi becslések, de ezek természetesen túlozna, ennek csak a töredéke az igaz, de még így is többszöröse a finnekének. Ez főleg abból adódik, hogy a szovjetek mániákusan frontális támadást erőltettek a megerősített állások ellen, aminek következménye a nagy veszteség.
    Ez egy túlmisztifikált történet, a németek is ebből kiindulva becsülték alá a szovjeteket, és láss csodát, a "keleti hordák" rommá verték őket.

  • #65675776

    törölt tag

    válasz capulet75 #4093 üzenetére

    Az eredeti cél a Karéliai-félsziget annektálása volt Leningrád előtti ütközőzóna gyanánt. Ezt a háború lezárásaként meg is kapták. A háború finn vereséggel és kapitulációval ért véget.

    A veszteségekről: a finnek számára a veszteségek pótlása igen komoly erőfeszítéseket igényelt, és igazából soha nem is sikerült. A szovjeteknek ez nem okozott érdemi problémát. Lehet óriási veszteségük volt, de azt többszörösen pótolták. Hasonlítsd össze mondjuk a finn haderő II. vh alatti maximális létszámát (azaz a téli háborúhoz viszonyított bővülést) és a szovjet haderők mennyiségi és minőségi fejlődését.

    Az a tévedés, hogy a finnek azt a háborút megnyerték, vagy akár csak döntetlennel fejezték be. Jelentős területi és anyagi veszteséget szenvedtek el.

    rainmen: Kurt Rieder? Nem sci-fi-ről kért ajánlatot, hanem történelmi könyvekről. Kurt Rieder és Földi Pál könyveiben több a fikció, mint a valóság. Ami valóság, azt meg tipikusan plagizálták.

  • #65675776

    törölt tag

    válasz capulet75 #4098 üzenetére

    Ez nem értelmezés kérdése. A finnek megadták magukat. Ergo vesztettek. Pont. (Maximum veszíthettek volna kevesebbet is, de ettől még vesztettek.)

    Ami vitathatatlan, hogy igen kellemetlen meglepetést okoztak a szovjeteknek. De nem verték meg őket sem taktikai, sem stratégiai értelemben. Azt a háborút a finnek minden szempontból elvesztették.

    A szuverenitásukat pedig annyira őrizték meg, hogy évtizedeken keresztül az oroszok jóindulatán múlt, hogy mit tehetnek.

    [ Szerkesztve ]

  • yerico

    senior tag

    válasz capulet75 #4093 üzenetére

    Azt kell mondjam édes öcsém, hogy te leledzel tévedésben. Az, hogy egy ország elveszíti 10%-át, és mindemellett megalázó feltételekkel kénytelen békét kérni, az bizony azt jelenti, hogy vesztett. Az, hogy 1:26 volt a veszteségarány, az meg természetesen nem igaz, egy 1942-es magyar jelentésben vannak ilyen adatok, de sehol máshol. De szívesen látom a hivatkozott adataid forrását. Megjegyzem, még a wikipédia se teszi 1 milliósra a veszteségeket. Addig is ajánlom figyelmedbe akár a wikipédiát, de akár ezt az oldalt is: [link]
    Az, hogy Sztálinnak nem volt erre tartaléka, meg egy orbitális baromság, akkorra a szovjet üzemek már hadigazdálkodáson voltak, 1941 jún 22-re éppen 5-6x-os fölényben voltak a németekkel szemben pl. tankokat tekintve. A finnek meg éppen akkor kértek békét, amikor kimerültek, és a további ellenállás felesleges volt, a vonalaikat áttörték, a finn és a francia szövetség meg sehol sem volt. Az, hogy megúszták ennyivel, annak volt köszönhető, hogy a szovjet hadsereg "teljesítménye" még Sztálint is ledöbbentette, és mivel már készült a németek megtámadására, és a céljait elérte (Leningrád körüli biztonsági zóna létrehozása, a hajózás biztosítása, Leningrád - Murmanszk vasútvonal biztosítása), ezért fókuszált a komolyabb ellenfélre. A szovjet hadsereg pedig levont bizonyos következtetéseket a finn fiaskóból (mert bár nem vesztettek, és siralmasan szerepeltek, az tény, de legalább győztek.) Többek között gyártásba került a KV-1, a T-34, aminek az ellenszerét a németek csak 1943-ra lelték meg. 1942-re felfutott a szovjet géppisztolytermelés, köszönhetően a Suomi géppisztolynak.

    Az, hogy a szovjetek pofára estek, az tény, de hogy győztek, az is tény. A finnek meg vesztettek, az is tény. Lehet magyarázni bármelyiket, de ettől még tény. Tehát ne akarjuk győzelemnek eladni, ha egy ország elveszíti a területe jó részét egy másikkal szemben, mert az egyfelől röhejes, másfelől meg igen hiányos iskolai műveltséget feltételez.

Új hozzászólás Aktív témák