Mobilos kamerák egymás ellen

Tesztmetodika

Tesztünk menetrendjét előre kitaláltuk. A Mobilarena szerkesztősége Budapesten van, ezért rengeteg helyszín közül választhattunk. A kiválasztott napon azonban erős szél fújt, ezért a fás-bokros környékeket ki kellett húzzuk a listáról, hiszen pont másképp állt volna az összes levél és faág minden képen. A nappali fotók kapcsán végül a Gellért tér feletti Sziklatemplom előtti területet néztük ki, ahol el is kezdtük a műveletet, amit aztán kezdhettünk elölről, mert csodák-csodája, ledöglött egy villamos a tér közepén, a többi pedig jól fel is torlódott. Nahát, ki gondolta volna...

Gellért tér

Két sorozatnyi fotót csináltunk, aztán átmentünk az Infoparkba, hogy a videós felvételeket is megejtsük. Ez sokkal keményebb dió volt, a nyolc készüléknek ugyanis egyszerre kellett üzemelnie. Ezt egy pontról nem lehet megcsinálni, csak egymás mellé leállított mobilokkal, ezért távoli témát kerestünk, így egy szökőkutat is magában foglaló, zöldellő kiöblösödést választottunk, ahol rengeteget szenvedtünk. A telefonokat azonos szögben kihajtott fedlapú notebookokhoz támasztottuk, elindítottuk a felvételt, bóhockodtunk kicsit előttük, s minden alkalommal kiderült, hogy valamelyik készülék nem vett fel semmit. Mert az érintőkijelzőhöz hozzáért a notebook széle és leállította a rögzítést, vagy éppen az elhelyezés során a hangerőállítógombok benyomása miatt az egyik masinánál bekapcsolásra került a digitális zoom. Iszonyat hosszú szenvedés és kórusban történő anyázás után azt viszont sikerült elérnünk, hogy az Infoparkban ebédszünetet tartó munkatársakból komoly nézőközönség alakult ki. Végül csak sikerült valamit rögzíteni, anélkül nem is jöttünk volna el.

makró mérése

A közeli képeknél megmértük az egyes telefonok fókusztávolságát, és a legnagyobbhoz igazodtunk a többi telefonnal. A szerkesztőség előtt a földön térdelve egy elektromos roller kerékcsavarjait választottuk témának. A beltéri, vakus fotózás volt a legkönnyebb, bármikor képesek vagyunk egy művészi káoszba fulladó, apró tárgyakkal telezsúfolt felületet biztosítani, ez most is könnyen sikerült.

Az éjszakai felvételeket a Duna partjáról készítettük, a Parlament épülete kiváló téma volt, nyilván nem a benne ülők miatt választottuk, hanem pusztán építészeti és látványossági szempontok vezéreltek bennünket. Itt úgy döntöttünk, hogy mivel minden készülék biztosítja a felhasználóknak szoftveresen az éjszakai módot, ezért ezt fogjuk használni, természetesen a vaku bekapcsolását mellőzve.

A fotózások alkalmával - kivéve az esti eseményt - a beállításokat középértéken, illetve automatikus állásban hagytuk. Egyrészt úgy gondoljuk, hogy a mobilfotósok zöme így használja a telefonját, másrészt az egyes készülékek lehetőségei merőben mások. Nehezítette a fotózást, hogy például az LG Optimus 4X-en nincs segédrács opció, az éjszakai képkészítésnél pedig nagyon sok modell hajlamos a nagyobb záridő használata miatt a bemozdulásra. Bár úgy gondoltuk, hogy a nyolc megapixeles felbontás lesz az ideális, menet közben kiderült, hogy a Sony Xperia S nem tud ilyet, a kilenc megapixeles képet pedig 16:9-es formátumban készíti el, ezért ott maradt a tizenkét megapixel, amit utána a készülék tömörítési rátáját ismerve csökkentettünk le. A Huawei P1-nél pedig fejjel lefelé készült a videó (a giroszenzor nem tökéletes benne), ezt is utólag forgattuk meg, arról nem is beszélve, hogy sok készüléken nincs külön makró mód sem.

Sony Xperia S és HTC One X látószöge
[+]

A HTC One X a legnagyobb látószögű gép, az Xperia S az egyik legkisebb. Ekkora az eltérés.

A tesztképekből egy-egy jellemző részletet kivágtunk a könnyebb összehasonlítás kedvéért, de a 100%-os verziók is elérhetőek. Effektezést, HDR-t nem használtunk, a látószögek közötti eltéréseket a képeknél megpróbáltuk a kivágásoknál kompenzálni, a videózás során azonban erre nem nyílt mód. Az egyes helyszíneken az egyes témákról négy-öt képet is készítettünk és a legjobban sikerültet tettük bele az összehasonlításba. Bízunk benne, hogy erőfeszítéseink eredményeképpen egy nagyjábóli sorrend felállítható lesz a nyolc szereplő között.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Grafén szenzoron dolgozik a Nokia

    Pixelenként több színösszetevő érzékelésére is alkalmas szén-nanocső képérzékelőn dolgozik a finn gyártó képalkotási részlege.

  • Xperia J előzetes az IFA előtt

    A Mobile-Review számos fotóval illusztrált elemzést publikált az egyelőre be sem jelentett, Android ICS-alapú Sony ST26i készülékről.

  • Debitel: Szeptemberben jön az új iPhone

    A német Mobilecom Debitel szolgáltató hírlevele szerint már a jövő hónapban piacra kerül az Apple új telefonja.

  • EISA díjat kapott a PureView 808

    A Mobile World Congress, TIPA és DPReview legnagyobb elismerései után az Európai Kép- és Hang Szövetség is a legjobbnak járó díjjal jutalmazta a Nokia képalkotási megoldását.

Előzmények

Hirdetés