Mobilos kamerák egymás ellen

Nappali és makró

Nappali képet két fotót is lőttünk, egyrészt azért, meg talán ez a mobiltelefonos kamerák leggyakoribb felhasználási területe, másrészt mert szerettük volna hagyni, hogy a masinák ideális körülmények között is megmutathassák, hogy mire képesek. A fotókból egy-egy jellemző, viszonyítási alapként szolgáló részletet vágtunk ki száz százalékos méretnél, de aki minden részletre kíváncsi, az ezekre kattintson is rá, hogy az eredeti, nyers fotókat megtekinthesse.

100 százalékos képkivágás, a képek nagyíthatók
iPhone 4S HTC One X Huawei P1

LG Optimus 4X Nokia 808 PureView Nokia

Samsung Galaxy S3 Sony Xperia S Olympus
Felül: Apple iPhone 4S / HTC One X / Huawei P1
Középen: LG Optimus 4X / Nokia 808 PureView / Nokia Lumia 900
Alul: Samsung Galaxy S3 / Sony Xperia S / Olympus E-PL1

Az első adag fotóból és pár mérésből gyorsan megállapítottuk a látószögeket; ez a beltéri fotózásra is gyakran használt mobilfényképezőknél különösen fontos, hiszen nagyobb látószög esetén nem kell olyan távol mennünk a témától, azaz a családi fotózáskor esélyes, hogy a legmagasabb unokának sem fog kilógni a feje búbja a képből. Az egyértelmű bajnok a HTC One X, mely valódi nagylátószöggel (kb. 27 milliméter ekv.) büszkélkedhet. Az élboly része a Nokia Lumia 900 és a Galaxy S III, melyek szintén sokat látnak a világból; őket követi az ebből a szempontból kicsit gyengébb Nokia 808 Pureview, mely még mindig elég kellemes értékkel bír. Egy nagyobb ugrás után az LG Optimus 4X-hez és az iPhone 4S-hez jutunk, melyektől szintén elég jelentősen elmarad a Sony Xperia S és a Huawei P1, ezek a készülékek bírnak a legkisebb látószöggel.

Az elkészült fotókon nem azok minősége, hanem az őket készítő gép gyártójának és típusának abc-ben történő elhelyezkedése alapján fogunk végighaladni. Az iPhone 4S szép képet csinált, melynek színei talán egy picit túl vannak húzva, de az az átlagfelhasználók számára inkább előny, mint hátrány, a képmanipuláció nem zavaró. Összhatás tekintetében hasonlóan jó a HTC One X is, melynek színei természetesebbek, de a zajszint magasabb és némi részletvesztés is megfigyelhető a picit túlságosan is erős zajszűrésnek köszönhetően. A Huawei P1 gyengécske fotót lőtt, melyen amolyan ködfátyol található, raádásul nem tudni, hogy miért, de a kép közepétől balra lévő területek teljesen homályosak. A kis képkivágás alapján az LG Optimus 4X nem tűnik jónak, de nem sokkal rosszabb a HTC versenyzőjénél, de komoly probléma vele, hogy nem tud megbirkózni a híd közepén lévő merőleges vonalak tengerével, melyek nemes egyszerűséggel el vannak mosva. A Nokia 808 PureView kilométerekkel veri a mezőnyt, kis túlzással tökéletes, hibáktól mentes képet készített, mely nem mondható el a Windows Phone rendszert használó testvéréről, igaz, a Lumia 900-nak sincs komoly szégyenkeznivalója, mert hozza a szintet, csak a színei egy kicsit furcsák. A Samsung Galaxy S3 szintén túlszűri a zajt (a híd íves részén ez jól látszik) és kissé túlexponált, azaz a kép világosabb a kelleténél, de az összhatás azért így sem kimondottan rossz. A Sony Xperia S a gyártó készülékeinek alapvető problémájával rendelkezik; olajfestményszerű képként rögzíti a fotót. A híd közepén ez gyönyörűen látszik, a zajszűrés és egy általunk ismeretlen elem egyvelegének végeredménye ez. De a képminőség azért elviselhető, bár kétségtelen, hogy a készülék a mezőny gyengébb tagjai között helyezkedik el.

100 százalékos képkivágás, a képek nagyíthatók
iPhone 4S HTC One X Huawei P1

LG Optimus 4X Nokia 808 PureView Nokia

Samsung Galaxy S3 Sony Xperia S Olympus
Felül: Apple iPhone 4S / HTC One X / Huawei P1
Középen: LG Optimus 4X / Nokia 808 PureView / Nokia Lumia 900
Alul: Samsung Galaxy S3 / Sony Xperia S / Olympus E-PL1

A második adag képnél ugyanez a helyzet, a legszebb képeket a Nokia 808 PureView, az Apple iPhone 4S és a Lumia 900 lőtte, a középmezőnyt a Galaxy S3 és az Xperia S adja, míg a HTC One X, a Huawei P1 és az LG Optimus 4X kimondottan gyengén teljesített. A Samsungnál felmerült az a gond is, hogy belelógott az ujjunk a képbe; három képet csináltunk, mindegyiknél. Egy kicsit lehet, hogy furcsa helyen van az optika.

Nappali fényben még makró képeket lőttünk, ám mielőtt nekiálltunk a munkának, megmértük, hogy melyik telefon milyen közelről tud fókuszálni. A mezőny nagyrésze 7-8 centiméteres távolságtól tud éles képet készíteni, ennél picit magasabb az Optimus 4X értéke (a készülék autofókusza egyébként sem a legjobb, épp ezért ez lehet mérési hiba is), a mezőnytől pedig a HTC One X és a Nokia 808 PureView marad el, utóbbit jelentősen távolabb kell tartani, mint a többieket. Viszont veszteség nélkül lehet vele digitálisan zoomolni, úgyhogy nem mondhatjuk, hogy rosszabb a többieknél.

Legközelebbi éles tárgytávolság makró üzemmódban
Apple iPhone 4S HTC One X Huawei P1 LG Optimus 4X Nokia 808 PureView Nokia Lumia 900 Samsung Galaxy S3 Sony Xperia S
8 cm 12 cm 7 cm 9,5 cm 23 cm 7 cm 8 cm 7 cm

50 százalékos képkivágás, a képek nagyíthatók
iPhone 4S HTC One X Huawei P1

LG Optimus 4X Nokia 808 PureView Nokia

Samsung Galaxy S3 Sony Xperia S Olympus
Felül: Apple iPhone 4S / HTC One X / Huawei P1
Középen: LG Optimus 4X / Nokia 808 PureView / Nokia Lumia 900
Alul: Samsung Galaxy S3 / Sony Xperia S / Olympus E-PL1

A közeli fotóknál nem meglepő módon a PureView volt a legjobb, plusz nagyon szép képet csinált az iPhone 4S is. Érdekes módon ebben a számban a Lumia 900 nem remekelt, viszont a P1 megszerezte első bronzérmét. Az utolsó helyen az Optimus 4X végzett.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Grafén szenzoron dolgozik a Nokia

    Pixelenként több színösszetevő érzékelésére is alkalmas szén-nanocső képérzékelőn dolgozik a finn gyártó képalkotási részlege.

  • Xperia J előzetes az IFA előtt

    A Mobile-Review számos fotóval illusztrált elemzést publikált az egyelőre be sem jelentett, Android ICS-alapú Sony ST26i készülékről.

  • Debitel: Szeptemberben jön az új iPhone

    A német Mobilecom Debitel szolgáltató hírlevele szerint már a jövő hónapban piacra kerül az Apple új telefonja.

  • EISA díjat kapott a PureView 808

    A Mobile World Congress, TIPA és DPReview legnagyobb elismerései után az Európai Kép- és Hang Szövetség is a legjobbnak járó díjjal jutalmazta a Nokia képalkotási megoldását.

Előzmények

Hirdetés