Huawei Watch GT 3 SE - amatőr sportegyesület

Terepszínű külsővel, jó árral és ügyes szenzorszettel újráz a Watch GT Runner.

Külső, szenzorok, üzemidő

Elképzelhetetlennek tűnt tíz éve, hogy tömegek szavazzanak félmillió forintos telefonokra, ahogy öt éve az is fikciónak tűnt, hogy csatlakoztatott órából háromszázezreset vásároljon a nép. Ám ahogy az okostelefon kapcsolattartó- fotós-videós-információs mindenes lett, úgy vált egy EKG-val, búvárálló ultraprémium kivitellel és minden földi jóval felszerelt, önállóan is működő elit okosóra egészségügyi mindenessé a sportkövetésből kezdve az egészségügyi kockázatok észleléséig. Ezért pedig sokan jogosan nyúlnak mélyen a zsebükbe, ám így is durva leírni, hogy a Huawei Watch Ultimate ötször drágább a hatvanezerért hazavihető Watch GT 3 SE-nél, amely dobja a százméteres vízállóságot és a búvárfunkciót, a cirkónium tokozást és a titánszíjat, valamint a kerámia keretet és hátlapot, mégis megtartja méregdrága társa legtöbb jó tulajdonságát. Sportórából is vannak döbbenetes árú darabok, ám azért az amatőr és hobbi sport is sport, és érthető, hogy a legtöbben szeretnének baráti áron aktivitáskövetőt vásárolni – pont ebben lehet telitalálat az SE.


[+]

Ha hozzáveszem a hasonló Watch GT Runnert, a GT 3 Pro, kerámia és titánváltozatát, a vérnyomásmérős Watch D-t, a keretéből kipattintható Watch GT Cybert, a TWS fülest rejtő Watch Budst és a frissen bejelentett Watch 4 / 4 Pro párost, színesebb órapalettát látok a Huawei kínálatában, mint mobilosat, és akárhogy jutottunk ide, a felhasználó a széles választékból csak profitálhat. Mondjuk nem mindegyik modell kerül forgalomba itthon, és nem mindegyik illik minden csuklóra: igazán apró és légies darab nincs a márka kínálatában, és 1,43”, illetve 466 pixel átmérőjű AMOLED panellel, valamint Garmin Instinct-féle, robusztus terepkivitellel a GT 3 SE sem az.


[+]

Itt kell közbe iktatni valamit, amire nem kellene fejezeteket pazarolni: a termékoldal csak az órarész 35,6 grammját említi, pedig szíjjal együtt (ahogy én viselek egy órát) az SE 53,2 grammot nyom, azaz másfélszer nehezebb a jelölt adatnál. De csuklótól a keretig sem 11 mm a vastagság, hanem 13, és a 22 mm-en cserélhető szíjakat befogadó karokkal sem 46,5 mm hosszú az óra, hanem 55. Nem egyedül értelmezi szabadon a méreteket a Huawei, ám kizárólag szépített adatokat látva könnyen abba a tévhitbe eshet a vásárló, hogy a GT 3 SE légies darab. Oké: egy Fenix 7X-hez vagy Watch Ultimate-hez képest tényleg az, de még mindig egy férficsuklóra illő, terebélyes kütyüről van szó, amely minden hosszú ujjú ruhadarabban megakad, és éjjel is érezteti a jelenlétét.


[+]

A vállaltan sportstílusú, türkizkékben terepjellegű, feketében kicsit elegánsabb, de még mindig műanyag érzésű dizájn is megvezet: a barázdált keret tekerhető lünettát sejtet, ám csavargatni nem lehet, a sávozott kerek gomb pedig hiába tekerhető, ha koronafunkciót nem kapott. Magyarán a két billentyűt csak nyomogatni lehet, görgetni az érintőpanelen tudunk, ami legalább pontos. Azért viszont, mert a ház plasztikból van, még nem köt kompromisszumokat, sőt: vastag kerete jobban védi az edzett üveget széltől-szélig érő társainál, hogy sportszerhez vagy mászófalhoz vágva kisebb kár keletkezzen benne, persze hivatalosan ez az óra sem ütésálló. Az illesztések hibátlanok és az 5 ATM védelem elég a sekély vizes úszáshoz, bár a zuhanyzást és az alámerülést a gyártó nem javasolja.


[+]

A könnyen lekapható, fémcsatjával stabilan a csuklón maradó TPU szíj rengeteg lyukat kapott, ami a kényelmes viselés és a szellőzés szempontjából is jó hír. A hátlapra optikai pulzoximéter került, és ide ugorhat a vezetékmentes töltőbigyó is, amihez sajnos ezúttal rögzítették az USB-A végű kábelt, az pedig igazán lehetett volna modernebb, Type-C típusú. A töltés másfél óra alatt megvan, és a Galaxy S22+ is megosztotta vele vezetékmentes energiáját, az üzemidő pedig nem csak rendkívül hosszú: ha úgy nézem, végtelen. Ha ugyanis csak zuhanyzás és öltözködés idejére dobom töltőre, akkor is 1-2 napnyi nafta kerül bele, ergo sosem kell a százalékokat böngészni vagy az egész napos adatrögzítésről hosszú időre lemondani.


[+]

Heti három edzéssel, GPS nélkül, illetve gyakori értesítéskezeléssel és nyomogatással, valamint folyamatos pulzus- és véroxigén méréssel tíz napra saccolnám az üzemidőt, ami szűk egy hétre csökken három GPS edzést közbe iktatva, illetve 4-5 napra, ha a mindig aktív órát bekapcsoljuk. Utóbbi nem szükséges, mert csuklóemelésre megbízhatóan felvillan a tűéles, korrekt fényű és éjszaka kellően elsötétedő panel, hasznos opció ugyanakkor bekapcsolva tartani edzések idejére. A zenehallgatás nyilván tovább csökkenti az üzemidőt, és a számokat Bluetoothon csak harmadik nekifutásra sikerült átdobni, akkor is csigatempóban. Ám utána rendben ment a hallgatás az óra hangszórójáról, illetve praktikusabban Bluetooth fülesről, plusz a telefon lejátszója is kezelhető az SE-ről. Publikálás után kaptunk meg az információt, hogy a beépített tároló 4 GB-os – Bone123.


[+]

WiFi modem nélkül a frissítőscsomagok is hosszú percek alatt kerülnek át, az alacsony árazás pedig garantálja az eSIM, az EKG vagy a vérnyomásmérő hiányát. Kapóra jön viszont a hangszóró az edzésadat beolvasáshoz, mikrofonnal együtt pedig csendes környezetben a mobilhívás fogadása is működik a csuklóról. Sportszempontból ráadásul teljes a szenzorszett: megvan a műholdvevő (GPS, BeiDou, GLONASS, Galileo és QZSS egy csatornán), a gyorsulásmérő, a giroszkóp, az iránytű és a barometrikus magasságmérő. Kár, hogy az NFC kimaradt, bár az órafizetés felénk drágább Huawei órákkal se működik.

Szoftver, sport, egészségkövetés

Az órát a Huawei Egészség mobilalkalmazással tudjuk párosítani, amely az EMUI felületű telefonokon alapból fent van, iOS-en az AppStore-ból lehet letölteni, Androidon viszont előbb az AppGalleryt kell APK fájlból telepíteni, majd azon belül az Egészséget és a HMS Core-t feldobni, szóval kettővel bonyolultabb a dolog, mint amikor a Huawei hozzáférhetett a Google Play-szolgáltatásokhoz. A szoftver ügyesen végigvezet minden beállításon a Huawei ID használatától kezdve az engedélyek és a szükséges akkumulátoros kivételek beállításáig. Gyorsan megadhatjuk, mely szenzorok rögzítsenek egész nap, és mely mobilappok küldjenek értesítéseket, amelyek érkezetekkel és néhány emojival rendben megérkeznek. Válaszolni előre definiált és a mobilról bővíthető listából viszont csak Androidon és EMUI-n lehet (SMS, Messenger, Viber, WhatsApp, Telegram, Line), az értesítések pedig ömlesztve érkeznek, chat ablak szerinti csoportosítás nélkül, és hiába töröljük őket az óráról, a telefonról nem tűnnek el.

[+]

Itt jegyezném meg, hogy bár az órarendszer a GT 3 SE és a Watch 3 Pro esetében is HarmonyOS 3.0 néven fut, eltérő felületről van szó amiatt, hogy az utóbbi hardvere erősebb. Nincs az SE-n alkalmazásváltó, úgyhogy csak egy app futhat egyszerre, és nincs billentyűzet sem, pedig kapóra jött volna az értesítésválaszoknál. Bár az AppGalleryből az SE-re 46 alkalmazás telepíthető, ezek pofonegyszerűek – a szöveges és nyilas navigáció a mobilos Petal és Google Térkép kiegészítéseként jól jön, erről részletesebben itt. Teljes értékű, offline működő térkép viszont éppúgy csak a Watch 3 Próra telepíthető, mint hangjegyzetelő, fordító vagy az Adidas Running kliense, és az is jelzi a különbséget, hogy maga az AppGallery az utóbbi órán fent van, az SE-re viszont csak a mobilról tudunk telepíteni.


[+]

A Huawei az óralapok koronázatlan királya: a kitűnő panelhez megannyi stílusból választhatunk akár pofás animációkkal, bár mozgóképből most nem, csak fotóból tudunk egyéni hátteret generálni. Több száz darabra rúg az ingyenes választék, és ennél is sokkal több a fizetős fajta, a számlapokon pedig nemcsak kismillió adat jelenhet meg egy időben, a mezőkre bökve indul a kapcsolódó widget vagy alkalmazás. Balról rántható elő a HarmonyOS vezérlőközpontja az időjárással és a zenelejátszóval, jobbról pedig a widgetek, bár a számuk igen szűkös egy Garmin viszonylatában. Felülről a kapcsolók pattannak le, alulról pedig az értesítések fel. Az óra fürgén reagál a gombnyomásra és az ujjhúzós mozdulatokra, görgetéskor viszont egyértelműen folyamatosabb a Watch 3 Pro - mondjuk meg is felezi erősebb a hardvere az üzemidőt. Nyilván hiányzik mindenféle iOS és Google integráció, ahogy a mobil naptárjával, ébresztőjével vagy ne zavarj üzemmódjával sem dolgozik össze az órás HarmonyOS – legalábbis a Galaxy S22+-on.

[+]

Az órafizetés és a népszerű hangasszisztensek is kiestek, szóval idézőjelesen nevezhető csak az SE okosórának, a sportkövetést viszont a Huawei most már nem zárja saját, egyébként sokrétű Egészség ökoszisztémájába. Önmagában meggyőző, hogy százféle mozgásforma követhető minden népszerű kétlábas, kétkerekű, vízi, téli és egyéb sporttól kezdve az extrém elfoglaltságokon át az ugrókötelezésig, sokan viszont arra kíváncsiak, hogy a Huawei mely népszerű sportszolgáltatásokba szinkronizál, és a Komoot, a Strava, illetve az Adidas Running hármat is kipipál belőlük. Edzéseinket és útvonalainkat továbbá GPX, TCX és KML formátumban exportálhatjuk, és kapunk az órán egy csomó edzéstervet, sport közbeni, hangos instrukciókkal.


[+]

A mérhetetlen sok eső és sár miatt terepre csak egyszer tudtam kimenni futni, mindenesetre hegymelléki aszfaltos és erdei terepfutás során is szépen kirajzolódott a műholdas követés pontossága. GPX fájlból visszanézve a közutakon ügyesen követte az óra a futott útvonalat, noha a derékszögű kanyarokat és visszafordítókat szerinte jó nagy ívben vettem be, pedig nem. Ebben a Forerunner 955 egyértelműen pontosabb, viszont egy 5,03 km-es Locusban kimért szakaszra (65 m emelkedés) az SE 5,01 km-t (65 m), egy 7,33 km-esre (171 m emelkedés) pedig 7,25 km-t mért (149 m), és ezek számomra eléggé megbízható adatok. Magasság- és tempóstratégiát nem tudunk előre kialakítani, ahogy a részletes verseny előrejelzések és a teljes értékű, offline sporttérképek is komolyabb sportórák privilégiumai. Az SE ugyanakkor jóval olcsóbban sem spórolja le a barometrikus magasságmérőt vagy az iránytűt, plusz opció a vaktérképes visszanavigálás a kezdőpontra, illetve korábbi útvonalaink szintén vaktérképes betöltése.

[+]

A pulzusmérés döntő többségben pontos: nyugalmi időszakban, bemelegítéskor és intenzív futóedzés során is nagyon közel álltak a jelzett értékek a kézzel mérthez, habár egy Garmin még mindig hamarabb jelez zónaváltást, így alkalmasabb pulzusedzésekre. Viszont az SE-hez is társítható pulzuspánt, sebességmérő és wattmérő, az én hobbifutó szintemnek pedig az óra mérése megfelel. Mondjuk elliptikus edzés során már észrevehetőbb kilengések voltak 2-3%-os hibahatáron belül, súlyzózás során pedig ennél is nagyobbak. Futáshoz kérhető metronóm, edzés közben könnyen elérhető a zenelejátszó, a sok óraszámlapon temérdek mozgásadat megjelenhet, az edzés végén pedig rengeteg részlet, és ennél is több utólag, a telefonon. Követhetjük VO2Max értékünket, tippet kapunk a javasolt regenerálódási időre, valamint az aerob és anaerob edzéshatásra, futás esetén pedig a lépéshossz és a ritmus is megjelenik.


[+]

A GT 3 SE ügyes napi lépésszámlálásban és fals mozdulatok kiszűrésében, viszont épp csak használható véroxigén-telítettség mérésre. Ez a legtöbb márkának feladja a leckét, viszont a Watch 3 Pro még mindig minimális kilengéssel követi a gyógyszertári, ujjbegyes mérő értékeit. Ezzel szemben a csukló nap közbeni mozgásával gyakran hosszú ideig nem jön össze az SE-nek a mérés, és bőven akad 95% alatti adat, miközben saját értékeim 96-99% között mozognak, és 97-98% a legjellemzőbb. Ahány márka, annyi algoritmus akad alváskövetésre, az SE mindenesetre ügyesen felismeri a lefekvés és a felkelés időpontját, illetve hatékonyan értékeli az alvásminőséget. A stresszkövetés statisztikái szemre rendben vannak, emeletszámlálás, EKG vagy vérnyomás mérés itt viszont nem opció. Egészség-lóherék néven futnak a napi kihívások, tippekkel a testsúly, az alvás, a pihenőidő és az immunrendszer rendben tartására, emellett az aktív percekre és órákra, illetve az elégetett kalóriákra is kapunk kalkulációt. A mobilapp átláthatóan és rengeteg adattal követi egészségünket, illetve érmékkel jutalmazza elért céljainkat. Heti és havi összefoglalót is kapunk, akadnak továbbá légzőgyakorlatok, illetve a hölgyeknek ciklusnaptár.


[+]

Összefoglaló. A Watch GT 3 SE-ben az a szimpatikus, hogy nem akar többnek látszani, mint ami: egy alacsonyabb árú, terepjellegű, bármilyen pejoratív értelem nélküli, amatőr sportóra, ami mondjuk határozottan nagyobb, mint amit a termékoldal sejtet. A szálerősített polimer váz bár nem olyan elegáns, mint a fém/titán/kerámia társai, cserébe a vastag keret jobban védi a remek AMOLED panelt az elemektől. Kár, hogy a dizájn a tekerhető lünettát és koronát csak sejteti, ilyen funkciókat ugyanis nem kapunk, az érintésérzékelés viszont rendben, és bár a fapados HarmonyOS-nek szűkös az alkalmazáskínálata, a visszafogott hardver miatt hosszú az üzemidő. Az EKG, a vérnyomásmérő és az eSIM hiánya ennyiért megbocsátható, és bár a WiFi még pont beleférhetett volna a gyorsabb zeneátvitelhez, megvan a hívásfogadás, a hangos edzéssegédlet, a barometrikus magasságmérő, az iránytű, a használható GPS és az elfogadható pulzus-, stressz- és véroxigén mérés, sokrétű szoftverháttérrel.


[+]

Az óra másik erénye viszont éppen az, hogy nem zárja a júzert a Huawei saját egészségkövető rendszerébe: megvan a GPX export és a Strava / Adidas Running / Komoot szinkron, akárcsak pulzuspánt csatlakoztatása és a hangos edzéstervek. Részletes továbbá az edzés kiértékelés és a napi aktivitás, illetve pihenés követése, 5 ATM védelemmel pedig úszni is lehet vele. Tény, hogy tud ennyiért az Amazfit mutatósabb ajánlatot tenni, ráfizetve pedig a Watch GT 3-ból akad elegánsabb. Ám a GT Runner tudását megismétlő SE épp terepjellege miatt passzolhat olyan hobbimozgáshoz a természetben, ami nem igényel elit sportórát, és egy Apple / Samsung cucc legtöbb okosfunkciójából áldozva olcsóbb és kitartóbb.

Huawei Watch GT 3 SE

Bone123

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés