Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • lajafix

    addikt

    válasz lsc #413 üzenetére

    emlékeim szerint inkább a pucolás volt a megismerés fő eszköze nem a lövés. :)

    Rock'n Roll

  • #65675776

    törölt tag

    válasz lsc #413 üzenetére

    Az nem mesterlövész szint, hogy 100m-ről egy álló emberalakot 40%-os biztonsággal eltaláljon valaki, az a minimálisan elvárható egy katonától.

  • #65675776

    törölt tag

    válasz lsc #423 üzenetére

    Ezzel a 14,5M-val csak egy probléma van. Tisztán csak a járművek ára. Nekünk viszont nem csak ezt kellett megvennünk, hanem a teljes szervízhátteret is, lévén anélkül egy deka garancia sem lett volna rájuk (és nem kaszálhatott volna rajta valaki. Kicsit olyan ez, mint a 60-as években a B-52-ek kalapácsa, $50k-ért). Jelenleg a magyar katona annyit tehet, hogy feltölti a hűtő és ablakmosófolyadékot, az üzemanyagot és cserélhet kereket. Ami e felett van, azt csak szakszervíz végezheti (így van egyébként a Rába teherautóknál is, amelyekkel mellesleg még személyszállítást sem lehet végezni). Mindezekkel együtt viszont 36M-ba kerültek egyenként a szarcik. Szóval a háttér ~1,5x-be került a járműveknek. A tréjoták előnye, hogy bármikor javíthatja az állomány, ameddig bír vele. Persze továbbra is csak fokozzák a logisztikai káoszt.

    Egyébként egy alapváltozatú HMMWV 11M HUF-nyi összegbe kerül a US Army-nak, viszont messze többet ér, mint akár két szarci.

  • Gyantusz

    tag

    válasz lsc #425 üzenetére

    Azoknak a Hummer-ek az életkorát és lefutott kilóméterét azért jó lenne tudni, mert nem haszontalan infó! (és mennyi alkatrészt kaptak hozzájuk)
    Az meg a másik, hogy 1983 óta legyártottak "pár darabot" a típusból, logisztikailag a lehető legjobb lépés.
    De hamarosan meglesz a váltótípus. Illetve szerintem már megvan, ui. egy 2005-ös Jane's Defence Weekly-ben olvastam, hogy már tervezik a típust.
    2 év alatt azért csak összehozzák a nullpéldányokat. Szóval a jövő évben várható, hogy megjelennek.

    De ha már leírtam mindezt, nem törlöm ki.

    Megvan a proto!
    Ráadásul mai hír... :DD :D :))
    http://www.janes.com/news/defence/land/idr/idr071107_1_n.shtml
    [link]

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    válasz lsc #429 üzenetére

    Logisztika szempontjából az amerikait néztem, nem a mienket. Szóval helyesen döntöttek, hogy egy típust fejlesztettek ki (HMMWV - M998) és erre pakoltak ezernyi mindent. Ez is jól mutatja a koncepció sokoldalúságát!

    Idehaza meg. Igen, nagyon valószínű, hogy át kellene térni a hüvelykes szerszámokra, lévén nem hiszem, hogy metrikus szabvány szerint készülne. Bár kétlem, hogy ne lehetne hüvelykesre metrikus - és fordítva - alkatrész, szóval ez szerintem gond nélkül megoldható. A szakszervíz meg egy másik, mind daa-raa is írta korábban, a "szarcédeszek" és a Rábák esete.

    Alkatrészellátás: attól függ, milyen az adott alakulat besorolása a logisztikai programban. Evidens, hogy az elmúlt 4 évben az irakiak élvezik a prioritást. Mivel az USA és a US Army is pénzből él, így alkatrészt az kap, akinek nagyobb a szüksége rá (harchelyzet), már ha nem jut mindenkinek.

    Amúgy igen, ültem benne, mégpedig a 2001-es C+D kiállításon (vagy minek lehet nevezni, legyen "szalon"). Egy ember az ülésen elfér (én 62 kiló vagyok vasággyal). Kicsit szokatlan volt, hogy az ülések között középen olyan széles a hely, de egy 50-60 kilós málha nem éppen kis darab, szóval a cumók jól elférnek benne.

    "az utastér egy része is motortér"
    Ezt nem értem. Lévén makettezek, elég jól belemásztam a jármű szerkezetébe anno, bizton állítom, nem nagyobb része van a motornak az utastérben, mint akármelyik személygk.-nak. Ha a váltóra gondolsz, az ~0,50 m x 1,00 m-nyire ha "belóg" elöl a műszerfalnál. Mivel ott van rajta a rádió, nem nagyon zavar szerintem semmit.

    Szélesség: a [MOWAG Eagle]-je (Svájc) sem változott szélességre, pedig az egészet átmachinálták a svájciak.

    Páncélozásra meg ott vannak a "nehéz Humvee"-k. Tény, hogy nincs belőlük elegendő mennyiség.

    A Striker meg más tészta, az a BTR-80/90-nel esik egy kategóriába.

    Az angol cuccok fordításait a magyar wikipediában fogod viszontlátni hamarosan.

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    válasz lsc #430 üzenetére

    Egyébként ez az MRAP és MTTCS koncepcióban marhára hajaz az angol Humber "disznóra".
    [link]
    [link]

    Szerkezetileg a két kocsi merőben eltér (HMMWV - MRAP). Kétlem, hogy pl. emelkedőmászás és rézsűn futás szempontjábol jobb lenne, mint a Humvee (magasabb a kocsiszekrénye). Bár Irakban vajmi kevés a tereptárgy...
    Afganisztánban annál inkább. Szóval itt már kőkemény konkurenciaharc van és lobbik ezerrel.

    Egyébként ha tudsz elsőkézbeli tapasztalati infókat, örülnék, ha megosztanád!
    (pl. A Humvee-k esetében: hol, merre, mennyi, miért, stb.)

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • #65675776

    törölt tag

    válasz lsc #429 üzenetére

    Hogy érted azt, hogy nem az EU utakhoz van méretezve? Európéban a legnagyobb járműszélesség, amihez még nem kell útvonalengedély 2500mm. A HMMWV nem éri ezt el.

    Nem nagyon rendszeresítették Európában? Ennek két oka van:
    1. európai járműipar, ami a saját termékeit mindenképpen el akarja adni (az Európai megoldás erőltetése, ami miatt pl egy Typhoon ~$70-80M-ba kerül). Ennek köszönhetjük mi a szarcikat, amik azért nem képviselnek nagy előrelépést az UAZ-okhoz képest (a felhasználók szerint).
    2. Nem jártál rendesen utána. Európában eddig már közel 8000 db-ot rendszeresítettek a különféle haderők. (Albánia (!) >300, Görögország >5k, Lettország, Lengyelország (217), Románia, Szerbia (50), Szlovénia (30), Spanyolország, emellett Izraelt is Európához szokás sorolni, ők további >2k-t rendszeresítettek, illetve az összes délszláv államban megtalálható pár darab). Szóval nincs elterjedve?

    A HMMWV nagy előnye a szarcikhoz viszonyítva a felépítése, ami moduláris. Van két féle alváz (a könnyű már nem nagyon van alkalmazásban amerikai haderőknél), és több mint 50 féle felépítmény eddig. Ennek számát viszont bárki növelheti, mindössze némi karosszérialakatos munka kell hozzá. És persze akaraterő. Ami nálunk rendszeresítve van, az tipikusan rugalmatlan. Vannak szarcik, Unimogok, UAZ-ok, mostmár vannak tréjoták is. Mindezeket egyetlen típussal ki lehetne váltani, méghozzá a HMMWV-vel. (Az amerikaiak ezt tovább fokozták, ebben a teljesítménykategóriában a fegyveres erőik mindössze egyetlen motorkonstrukciót alkalmaznak, azt ami a HMMWV-ben is van.) Védettségre a szarci soha sem lesz jobb, mint a Humwee felpáncélozatlanul (akna ellen meg még fele annyit sem bír), 7,62x51-gyel és 7,62x54R-rel meg már a BTR-80 is simán átlőhető (AP lövedék alkalmazása esetén főleg). A Stryker ennél sokkal keményebb dió, és még jóval csendesebb is, a veszteségi arányai pedig közel sincsenek akkorák, mint azt a hírek sugalmazzák. És véletlenül sem egy kategória a Humwee-vel, soha nem fogják ezzel kiváltani.

    A MOWAG nem koppintást csinált, hanem megvette a licencet. Egyébként a görögök is maguk gyártották le az összes példányt.

    Az AoW nem komolyan vejető lap addig, amíg egy rohadt Impresszumot sem hajlandóak kiizzadni magukból, és a cikkeket nem vállalja magára senki, még álnéven sem.

    [ Szerkesztve ]

  • #65675776

    törölt tag

    válasz lsc #435 üzenetére

    Azért pl a görögök nem éppen segélyként kapták, az izraeliek meg csak azt rendszeresítenek, ami megfelel az igényeiknek. Ezzel a ~8k-ból már több mint 7k meg is van...

    Nem túlméretes, lévén nem egyszerű terepjáró személygépkocsiként lett tervezve (mint pl a szarci), hanem egy kisebbfajta teherautónak. (Mellesleg prototípus formájában létezett egy teherautó verziója, tán 4t-s, ami elég komoly hasonlóságot mutatott pl az IFA W60-nal, legalábbis külsőleg.) Ebben viszont nagyon jó, nincs vele egyenrangú eszköz, a Pinzgauer védettségben meg sem közelíti a HMMWV-t. Ahogy terepdinamikában sem (terepmozgékonyságra viszont némileg jobb). Rugalmasságban meg főleg. Az említett eszköz egyébként a Duro, ha jól emlékszem.

    UrAL-ok esetén olyan sok lehetőségünk nem volt. Még mindig jobbak, mint a benzinfaló ZIL-ek. És a Csepeleket is messze verték. Amit semmiképpen sem lett volna szabad beszerezni, az a Dac. Na az tényleg hulladék, már újkorában is.

    A végén rávilágítottál a lényegre: nincs igazán komoly magyar lap ebben a témában. Amit érdemes olvasgatni, az a HT archívuma, illetve az SG Hadtech topicja (itt azért már jobban meg kell nézni mit olvas el az ember).

  • #65675776

    törölt tag

    válasz lsc #437 üzenetére

    A HMMWV megítélésénél illene figyelembevenni, hogy mikor és mire tervezték. Ás figyelembevenni, hogy jelenleg milyen igényeknek nem felel meg. A kettő ég és föld. 2003 előtt nem is volt vele semmi baj, tökéletesen teljesítette a feladatát. Azóta viszont teljesen más igényeknek kell megfelelnie. Olyan igényeknek, amilyeneknek ma egyetlen egy jármű sem felel meg, viszont még mindig a HMMWV messze a legjobb erre a célra a jelenleg gyártásban levő járművek közül. A Dingo már egy más kategória, a HMMWV kategóriája valószínűléeg sosem lesz képes teljesíteni a mai elvárásokat.

    Ha már a Dingo-nál tartunk. Ez mi is? Mert hogy egyáltalán nem terepjáró személygépkocsi, az biztos. Hasonlítsd össze a méreteiket. A Dingo nem hogy kisebb, hanem éppenhogy nagyobb és nehezebb, mint a HMMWV. A tömegéről a KMW furcsa mód nem közöl adatokat a alpján. Csak ha megnyitod a brosúrájá, ott látod, hogy nem kevesebb, mint 12,5t-t nyom! Ezt kellene összehasonlítani a HMMWV max 5600kg-jával? És ehhez hozzá lehet venni a fajlagos teljesítményt (Dingo 12,8 kW/t vs HMMWV 25,36) , ami a Dingo esetén valamivel kevesebb mint a fele a HMMWV-hez viszonyítva. Mindez egy következménnyel jár: egy jóval nagyobb célfelület, kevésbé dinamikusan mozog, azaz az RPG-k kedvelt célpontjává válik. Az ellen meg nem véd. Ott vagyunk ahol a part szakad. Eddig kisteherautóval váltunk célponttá, most már naggyal. Halleluja. IED-del meg a legerősebben védett hk (jelenleg a Merkava 4 birtokolja ezt a címet) is bármikor megsemmisítető, ahogy hkaknával is. Szóval a Dingo max a gyalogsági aknák ellen jelent előrelépést. Ha ekkora tömeg, akkor már inkább Stryker...

    Nem mondtam, hogy rendszeresíteni kellene a Pinzgauer-t, csak divat azt mondani, hogy adott feladatra sokkal jobb, mint a Humwee. Pedig ez nem igaz.

    A Csepelek esetén van bizonyos hype, hogy azok milyen istenkirályok voltak. Nos egy ismerősömnek volt módja vezetni, és a Zil-nél is megbízhatatlanabbnak és gyengébbnek tartotta. Szinte lehetetlen volt vele a teljes névleges terhelését elvinni, főleg nem messzire. És nem is leharcolt példányról van szó, hanem alig futott, "M"-zárolásból felszabadított, szinte vadonat új és jó állapotú pédányról. A ZiL-ek és UrAL-ok viszont lestrapált példányok voltak, de így is messze jobbak. Az UrAL esetén ne feledd, hogy a(z akkoriban) jóval olcsóbb gázolajból fogyasztott többet, ráadásul ha levetíted teherkilométerre, akkor kb ugyanott van, mint a ZiL.

    A Dac kellemes viselkedéséről én olyat halottam pl, hogy a laktanyakapu előtt kétszáz méterrel el kellett kezdeni alászedni a kormányt, hogy legyen egyáltalán esélyük befordulni. Hiába no, román technika, az annak megfelelő színvonallal...

    Egyébként most akkor jó pont az állandó AWD, vagy nem?

    SG Fórum Haditechnikai Topic

  • #65675776

    törölt tag

    válasz lsc #439 üzenetére

    Nem mondtam, hogy nekünk le kellene cserélni. Csak annyit, hogy ha átgondoltabb lett volna a beszerzés az utóbbi 15 évben, akkor egy járműcsaláddal (ez a HMMWV) lefedhettük volna a járműszükséglet jó részét, amire ma 4-5 teljesen eltérő típust használunk. És egyik sem jobb a saját területén, mint a Humwee, sőt, az Unimogra telepített légvédelmi "rendszer" messze elmarad képességekben az Avenger-től. És egyáltalán nem vagyok benne biztos, hogy kevesebbe került. Most már igazából mindegy, csak akkor van értelme cserélni, ha nagyon jutányos áron jutunk hozzá. Az ország mindenkori vezetőinek viszont az ilyen ajánlatok sosem tetszettek (lásd szinte ingyen C-130, Leopard2 és még ki tudja mi minden).

    A Dingo/MRAP úgy került ide, hogy a Humwee közvetlen konkurenciájának szokták őket nevezni. Ez viszont egyáltalán nem igaz. Teljesen más a két kategória. Amit a Humwee-től ma elvárnának, az irreális a kategóriájában. Nyílt terepre lett tervezve, látható és felismerhető ellenfél ellen. Manapság viszont nem ezen elvárásoknak való megfelelést várnak el tőle. Amíg az eredeti koncepció szerint vetették be, nem volt semmi probléma a képességeivel. Jelenleg is csak a személyszállító változatokat támadják, a többit nem. Pedig van belőle elég sok féle, bár egyértelműen a személyszállítók vannak többségben.

    Típuscsalád: A HMMWV az, ebben múlja jelentősen felűl a szarcikat, és mindent, ami nálunk ma rendszeresítve van. Ugyan ilyen típuscsaládot talán ki lehetne fejleszteni Pinzgauer alapokon is. Az MRAP és a Dingo viszont alkalmatlan erre, nagyon is feladatspecifikusak. Az MRAP-nak ezt a neve is mutatja, ahogy a HMMWV is mutatja, hogy eleve többfeladatúnak tervezték (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle), lévén legalább négy típust kellett leváltania (M38, M151, Gamma Goat, Mechanical Mule).

    Igen, az 50-60-as években volt jó a Csepel. Viszont nagyonb hamar eljárt felette az idő, a magyar autóipar pedig akkoriban került véglegesen leszállóágba, és nem csak a szovjet járművek miatt, hanem az innováció szinte teljes hiánya miatt is. Sokak szerint viszont ma is jobb, mint bármi, még a KrAZ-nál is többet bír. Ez már azért nagyon erős túlzás. A helyén kell kezelni, tudomsul kell venni, hogy már nem érdemes foglalkozni vele.

    Tényleg nonszensz az összehasonlítás. A fogyasztásé is (azt meg Te tetted). Részlet kérdés.

    AWD: mint tudod, harci eszközök esetén a legfontosabb a megbízhatóság. Márpedig egy kapcsolható összkerékhajtás megbonyolítja a szerkezetet, ezáltal csökkenti a megbízhatóságot. Ezért volt általános katonai tehergépkocsik esetén az állandó AWD.

  • #65675776

    törölt tag

    válasz lsc #442 üzenetére

    Nem azt mondom én sem, hogy mindent. A Toyota-k meg úgy kerülnek a képbe, hogy ez már a harmadik típus ugyan arra a feladatra (UAZ, szarci, Toyota). Ezeket és az Unimogokat (amiknek a rendszeresítését a mai napig nem értem mi indokolta) ki tudná váltani a HMMWV. A nagyobb kategóriákat természetesen nem, arra ott van a Rába H család. Ez két család, ami már gazdaságosan fenntartható. Most mindezekre több mint tíz, gyakorlatilag teljesen eltérő típus van rendszerben. Ennek viszont nincs értelme.

    Akkor az AWD-ben tévedtem, legalábbis ami a nálunk rendszeresített típusokat illeti. Viszont nem véletlen, hogy ez háttérbe szorult. Legalábbis szerintem.

  • Gyantusz

    tag

    válasz lsc #520 üzenetére

    További problémái a 2SZ1-nek:

    - Még olyan 1998, vagy 1999-es tavaszi Manőverben volt (királyi tevében, még talán fel is vettem őket, csak a fene tudja hol vannak...) egy várpalotai lőgyakorlaton - tán az 5. Bocskai I. gld. volt kint - rájuk szállt a köd vagy 2-3 napig. "Űber" Gvozgyikák meg sem tudtak mukkanni. => Ezek szerint ezek a komoly harceszközök csak fényes nappal működnek pontosan.
    (mondjuk ezt furcsállottam, hiszen lőelemet tudniuk kéne számolni, kötvetett irányzás és tüzelés esetén meg marhára mindegy, hogy köd, eső, vagy hó fúj, max. a lövedéket elfújja a szellő - előretartást kell számolni)
    - A 122 mm nem NATO-szabvány, ahogy a BM-21 rakétái sem.
    - Nulla korszerűsítést sem hajtottunk végre rajtuk, ezért is lettek kivonva.
    Remélhetőleg nemsokára kiírnak ilyen tendereket is.
    Egyébként a lengyel HSW is modernizálta/ja őket (szóval szükség esetén tudnánk modernizáltatni őket). De mivel nekik megvannak a gyártókapacitásaik, így ez evidens. Nekünk meg nincs semmi. A FÉG le lett bombázva, a HTI átalakult Technológiai Hivatallá (és mintha szűkült volna), a Pestvidéki Gépgyár szintúgy összezsugorodott.

    Mint már írtuk párszor, ma már nem kifizetődő csak egyfeladatú eszközöket üzemeltetni. Azaz jelen esetben nem célszerű csak kicsiny hazánk belső védelmére berendezkedni, mert a kontingenseket nem tudjuk odakint támogatni velük, lévén nem NATO-szabványú "alkatrészeket" alkalmaznak, nem interoperabilisek. (ezeket foglalják össze a STANAG-okban = Egységesítési Egyezmények, amik mindíg frissülnek)
    M-kézeltben elférnek, ha külső agresszióval kellene szembenéznünk, a Köztársasági elnök (remélem) úgyis azonnali mozgósítást rendelne el, azaz első lépcsőben a tartalékosok indulnának a szerdzsók mellé, aztán rögtön indulna a kényszersorozás is. A régi eszközök pedig bent dekkolnak az M-raktárakban: AMD-k (már ha még van), AK-63-asok, aknavetők, lokátorok, Sztrellák, Iglák, az 50 db ZSZU-23-4 Silka, ZPU-4-ek, T-72-k, -55AM-ek, D-20-asok, meg ami kell.
    Nem tudom, a gyáraknak vannak-e még M-(gyártó)készleteik, de elvileg azokat is elő kell vakarják. Lásd a cigik átmérőjét, 7,7 mm => gépkarabély és géppuskalövedékeket vígan tudnak gyártani. Konzervgyárak...

    A szerződésesek-tartalékosok meg tartják a frontot - már ha lehet - amíg be nem érkeznek az Aviano-i F-16-osok, Tornado-k, Lakenheath-ról az F-15E-k, Spangdahlem-ből szintén a -16-osok, Cerviából és SP-ből az F-15C-k...
    Szerintem nem kell neki 2 nap. Egyértelmű agresszó esetén a NATO NRF-je (NATO Response Force) is gyorsan reagál. Mint tudjuk, 2006 január közepétől már van ilyen is.
    Persze ha az ENSZ BT úgy dönt, márpedig az ENSZ kerekei baromi lassan őrölnek... Bár nem tudom, van-e alá-felérendeltségi viszonyuk, szerintem nincs. Az NRF pk.-a - ha jól tudom - szintén Spangdahlemben van.
    Most el nem olvasom, de itt az NRF hivatalos lapja: [link]

    Egyébként azt sem árt tisztázni, hogy olyan, hogy azonnali támadás/agresszió nincs!
    Az ellenségnek diplomáciailag össze kell velünk rúgnia a port elég komolyan, fel kell készülnie logisztikailag, a támadó csapatait össze kell vonnia stb.
    Ezeket pedig jól lehet mérni és figyelni is (már ha van mivel), fel lehet rá készülni.

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Menahem

    tag

    válasz lsc #679 üzenetére

    Te hivatásos katona vagy? Mit szólsz ahhoz, hogy 2db Mi-17-es szállítóhelikoptert nagyjavítottak és modernizáltak, és ünnepélyes keretek között jött haza pár pilóta Oroszországból, akiket kiképeztek az éjjellátóval történő repülésre :W :W :W Komolyan mondom, ez a technológia már 30+ éve elérhető, de mi csak most rendszeresítettük a helikoptereinken... A magyar honvédség egy vicc :O

  • Menahem

    tag

    válasz lsc #681 üzenetére

    Szia!

    Ezt a csecsemős hasonlatot nem értem, kifejtenéd? :) Amúgy szerinted van értelme rendszerben tartani a 12+3db T-72-est? Elméletileg arra tervezték, hogy 2-3000db egyszerre bevetve rohanja le az ellenséget, támogató tankként, főleg ilyen kis számban van értelme foglalkozni vele?

  • #65675776

    törölt tag

    válasz lsc #701 üzenetére

    A 105mm önmagában nem probléma, az sem lényegtelen milyen lövedékeket és tölteteket használnak benne. Sokat érünk a T-72-ink 125mm-ével, ha még az L7A3 is nagyobb teljesítményű nála.

  • #65675776

    törölt tag

    válasz lsc #704 üzenetére

    Az, hogy az általunk rendszeresített változat mindössze 250mm-nyi hengerelt homogén acélpáncélt (RHA - Rolled Homogeneous Armour) tud átütni 1000m-ről 90°-os becsapódási szög esetén. Az meg lótúró, az amerikaiak által rendszeresített 105mm-es M833 APFSDS-T ennek ~2x-re képes. Az M900 még ennél is valamivel többre. És akkor ezek még mindig csak 105mm-esek, a 120mm-esek meg bőven többre. Az M829E3 pl 790mm-t (RHA) 60°-os becsapódási szög mellett 2000m távolságból...

    Hozzáteszem a 2A46-hoz is létezik 650mm-t átütni képes lőszer, de természetesen mi nem rendszeresítettük.

  • #65675776

    törölt tag

    válasz lsc #758 üzenetére

    Irakban csak azért nem vált be 2003 óta a HMMWV, mert nem arra használják, amire tervezve lett. 1991-ben szintén Irakban nem volt velük semmi probléma, a személyzetek nagyon is elégedettek voltak vele. 1993-ban Mogadisuban már azért voltak kisebb problémák, de ott inkább a Blackhawk-ok kapták az áldást. (Persze kérdés fényes nappal mi a hátamért csináltak bármit is függeszkedésből a Ranger-ek kirakása után? 2003 óta Irakban az Apache-k is ezért szenvedtek komoly veszteségeket. SuperCobra-ból meg alig lőttek le, a bőrnyakúak ugyanis mindent mozgásból támadtak.)

    A HMMWV nyílt terepen történő bevetésre lett tervezve, ott helyt is állt mindig. Városi harcban már nem. Az Iraqi Freedom egyébként is sok érdekes tapasztalatot hozott, pl bebizonyította, hogy a páncélosok (Abrams, Bradley, Challenger, Warrior) városi harcban nagyon is megállják a helyüket, éppen a könnyűpáncélzatú eszközökből (HMMWV, Land Rover) veszett oda a legtöbb.

    Ezek a Humwee-k nem kerülnek egyébként a MH tulajdonába. Csak használatra kaptuk őket, hogy legyen már valami valós harcértéke is az ott állomásozó magyar csapatoknak. És a HMMWV-ket legalább nem csak a szakszervíz javíthatja, ahogy a szarcikat...

    Az MRAP (vö Dingo) egyébként egy érdekes jármű, nem hiszem, hogy képes lenne ténylegesen kiváltani a Humwee-t. Eleve nem egy kategória a kettő.

    Norbi80: Jónak mondható öszeállítás. Hk-ból talán nem kellene annyi. Egyébként sem ér sokat, ha szokás szerint (a'la T-72) nem veszünk hozzá normális lőszereket. A Leo2 és CV90 együtt legfeljebb úgy értelmes megoldás, hogy a Leo2-ket koncentrált egységekben alkalmaznánk, míg a CV90-ekből minden dandár mellé osztanánk egy-egy századot. Mindemellett nem ártana valamiféle önjáró tüzérség is (de nem a Gvozgyikákra gondoltam, annál még a használt M109A6 is messze jobb).
    Csak ugye napjainkban a könnyűdandár a jelszó. Normálisabb lenne mondjuk három század gyalogság + egy század CV90 + egy század önjáró tüzérség. Plusz az egyéb sallangok.

    Egyébként az a vicc, hogy a jelenlegi költségvetésből mindez tulajdonképpen finanszírozható is lenne...

  • Rover623

    félisten

    válasz lsc #797 üzenetére

    viszont hogy az ember lássa a hülyeséget ahhoz ez nem feltétel .
    Nem igazán értek veled egyet...;)
    Ahhoz hogy egy szervezet (pláne egy ekkora!) működését, működtetését átlássa vki, nélkülözhetetlen, hogy belülről is lássa, tapasztalja a dolgokat...:U

    primus inter pares

  • Rover623

    félisten

    válasz lsc #799 üzenetére

    Amennyiben csapatnál voltál
    Szerencsére nem...:DDD
    Kiemelt intézményben...de a munkámból adódóan igen soxor megfordultam csapatnál, ill. az országban szétszórt szakasztársaim révén nagy területről gyűlt az információ...;)

    primus inter pares

  • Rover623

    félisten

    válasz lsc #801 üzenetére

    :F
    Nem értem, hogy többünk tapasztalata, ismerete, információja miért lenne más, kevesebb mint a tied...

    primus inter pares

  • Gyantusz

    tag

    válasz lsc #929 üzenetére

    Nem mellesleg megint KÖSZ az újabb konkrét példát!!! :C

    vilmoci: Gripenekről jó lenne hasonló infókat olvasni. Ez a "nemindulás" egyébként sok összetevőből jöhet. Vezérlőelektonikai, szerelési, vagy mechanikai, esetleg szoftveres (volt-e frissítve a rendszer-sw?) stb.
    Például a 2008-as hajdúszoboszlói verseny idején a parkolóban dekkoló MH 5. Bocskais gjművek egyik kezelőjévl beszélgetve kiderült, hogy szép és király a H14, H18 H25 stb. Rábák, de a fedélzeti számítógép hibajelentései a legtöbbször marhaságot jeleznek. Pl. jelzés miatt kicserélik az akksit újra, erre másik hiba jön. Leellenőrzik az egész gépet és "falls" hibákat ad ki a gép. Erre vagy hagyják a fenébe és indulnak, vagy ha olyan "komoly" a falls hiba, akkor garanciális márkaszervízbe kénytelenek vitetni. Ez ugye rontja a hadrafoghatósági értéket.
    A magasan integrált rendszerek sajátja, hogy gyakran a rosszul megírt (van nem kellően jól) vezérlőprogramok miatt lesz bevethetetlen a gép. => Folyamatos szoftverfejlesztés szükséges és az összes gépet naprakésszé kell tenni. Ez is az üzemeltetés egyik része.
    A portugálok pl. anno nem vették meg a frissítéseket az F-16A-khoz, mert gondolták "minek?", majd hajtóműcseréknél kellett rádöbbenjenek, hogy a gyak. fizikailag ép gépek mégsem tudnak repülni. => Újabb beszerzés. Örült nekik mindenki.
    Addig, amíg a svédek biztosítják a hadrafoghatósági értéket, addig a HM csak "örülhet". 2017 után lesz érdekes a buli.

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    válasz lsc #937 üzenetére

    :C
    Nem holnap lsc, szerdától!
    Úgyhogy holnap irány a hadtápraktár és iziben vételezni kétheti hidegélelmet és VVK-t! :D

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    válasz lsc #956 üzenetére

    Nem off e dikk, csak annyi a különbség, hogy a MH nevében ott a "Királyi" szó is. Sajnos Debrecenben még mindíg nem lehet kapni, viszont a Batthyány utcai ex-LAP-ICS-ban volt más is ebben a témában a kiadótól (Puedlo).

    Alább megpróbálom összeszedni az eddigieket, lévén nincs saját weblapjuk. Aki lemaradt némelyik könyvről az szembesülhet vele ;) , iIletve ami még beszerezhető, azt javallott megtenni, mert hiánypótló anyagok (kevés kivételével). Az ISBN-t is megadom, hátha valaki úgy keresi.

    Babucs Zoltán–Maruzs Roland: Ahol a hősök születnek. Az egri magyar királyi "Dobó István" 14. honvéd gyalogezred a második világháborúban.
    Két kiadást is megélt (2007, 2008), a 2.-ba lett írva pár új dolog. ISBN 978–963–9673–34–2

    Babucs Zoltán–Maruzs Roland: "Jász vitézek rajta, előre!" A jászberényi kerékpáros és harckocsi zászlóalj története 1921–1945. - 2007-es, ISBN 978–963–9673–73–1

    Baczoni Tamás–Kiss Gábor–Sally Gergely Pál–Számvéber Norbert: Halálfejes katonák. Az Osztrák-Magyar Monarchia rohamcsapatai 1916–1918. 2006-os, ISBN 963–9673–145

    Bánffyné Kalavszky Györgyi–Illésfalvi Péter: Horthy Miklós élete képekben. 2007-es, ISBN 978–963–9673–83–0

    Becze Csaba: Az arany sas nyomában. Szilaj Varga Gyula és a magyar gyorsbombázók a II. világháborúban. 2008-as, ISBN 978–963–2490–588

    Bencze Csaba: Elfelejtett hősök. A Magyar Királyi Honvéd Légierő ászai a II. világháborúban. 2006-os, ISBN 963–9673–064

    Becze Csaba: "Kőr Ász". Egy vadászrepülő század története 1936-1941. 2007-es, ISBN 978–963–9673–85–4

    Földi Pál: Az első világháború. - már rég láttam, akinek megvan Galántai két könyve ([link][link]), annak nem biztos, hogy érdemes megvenni.

    Horváth Csaba: Bombázások és rombolások a második világháborúban. 2002-es, ISBN 963–9477–06–0

    Horváth Csaba–Lengyel Ferenc: A délvidéki hadművelet. 1941. április. 2001 körüli, remélem kiadják újra.

    Illésfalvi Péter–Szabó Péter–Számvéber Norbert: Erdély a hadak útján 1940–1944. 2005-ös, ISBN 963–9477–75–3

    Pollmann Ferenc: Trianon felé. A magyar hadsereg ügye a Kiegyezéstől Trianonig. 2008-as, ISBN 978–963–9673–89–2

    dr. Ravasz István: Magyarország és a magyar királyi honvédség a XX. századi világháborúban 1914–1945. 2003-as, ISBN 963–9477–42–7

    Szabó Péter–Számvéber Norbert: A keleti hadszíntér és Magyarország 1941–1943. 2002-es, ISBN 963–9477–07–9 - 2003-ban megért egy második kiadást is (átdolgozott, bővített)

    Szabó Péter–Számvéber Norbert: A keleti hadszíntér és Magyarország 1943–1945. 2003-as, ISBN 963–9477–07–9 (a hbmk.hu szerint 963–9477–40–0)

    Számvéber Norbert: Az alföldi páncéloscsata. Harcok a Tiszántúlon, 1944. október. 2007-es, ISBN 978–963–9673–885 - kiegészítés a Páncélosok a Tiszántúlon című korábban kiadott könyvéhez [link]

    Számvéber Norbert: Kard a pajzs mögött. A "Konrád" hadművelet története, 1945. 2007-es, ISBN 978–963–9673–847 - kiegészítése a Konrad 3 c. munkájának

    Számvéber Norbert: Páncélosok a Felvidéken. Páncélos ütközetek a Dunától északra 1944–1945. 2008-as, ISBN 978–963–249–056–4

    Turcsányi Károly–Hegedűs Ernő: Légideszant I. Elméletek, eljárások és a légi gépesítés a kezdetektől 1945-ig. 2007-es, ISBN 978–963–9673–861 - 2009. május körül adják ki a 2. javított/bővített változatát, úgyhogy aki még nem vette meg az 1. kiadást, az ne is tegye (a borító aljára írják rá, máshol nem szerepeltetik). A 2. rész a nyár végére van ígérve, de 2009 karácsonyára biztos kiadják.

    Turcsányi Károly (szerk.): Nehéz harckocsik. Összehasonlító értékelések, műveleti alkalmazások és a magyar TAS tervezése. 2008-as, ISBN 978–963–249–055–7 - Számvéber ír erről egy-két sort személyes weboldalán: [link] Ettől még a könyv jó lehet, sőt!

    Königgrätztól Litomelig. A császári és királyi 68-as jászkun és a magyar királyi 10. Bethlen Gábor gyalogezred története. 2007-es, ISBN 978–963–249–008–3 - Königgrätzhez nem jó rag lett ragasztva (-től), de ez részletkérdés.

    Vajda Ferenc (szerk.): A Don partjáig és vissza. Emlékek és fényképek a magyar királyi 2. hadsereg 1942-1943. évi hadműveleteiről. 2008-as, ISBN 978–963–249–038–0

    Asszem több most nincs. Aki lát olyat, ami itt nincs felsorolva, az írja már bé, nem kéne lemaradni róla. Előre is kösz.

    Egyébiránt ezúton kívánok Boldog Újévet Mindenkinek!

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Reno7

    senior tag

    válasz lsc #913 üzenetére

    Kösz :)
    Nem rangot akartam írni,hanem rendfokozatot :B Nem tudom miért azt írtam.

    Hallott valaki arról valamit,hogy 2009ben 14 új gép kerül beszerzésre? További Gripenek,vagy Cseh L-159 ALCA könnyű vadászok :F Mellesleg a Gripenekhez milyen használható fegyverünk van? (csapásmérő és légi harc?)

    My SHAMAN is so overpowerd, I once cast a frostshock in Summerspring, now its called Winterspring.

  • #65675776

    törölt tag

    válasz lsc #1045 üzenetére

    Csak azt nem értem ilyenkor miért kell egyből visszavonulni? A járőrterületet meg felügyelet nélkül hagyják, ergo a támadók mégiscsak elérték a céljukat részben.

  • #65675776

    törölt tag

    válasz lsc #1064 üzenetére

    "ráadásul gondolom volt családjuk is"

    Ennek tudatában kellett volna megülni a seggükön. A kutya nem szólt hozzájuk, senki nem basztatta Őket. Akkor meg mit verik magukat?

    Érdekes, hogy az arabok bármit csinálnak, az mindig szabadságharc. Pl szabadságharcosok eltérítik az Őket rabszolgasorsba kényszerítő repülőgépeket, esetleg fel is robbantják őket, vagy belevezetik néhány épületbe. És egyből hősökké válnak... Persze komolyabb katonai célpontokat ezek a "hősök" nem mernek megtámadni, nyiltan legalábbis biztosan nem. A maoista gerillák legalább kard-ki-kard nekimentek az ellen hadseregének mindig, nem takaróztak a saját civiljeikkel, és nem az ellen civiljeit támadták. Őket lehet tekinteni szabadságharcosoknak, de az ilyen sunyi barmokat nem.

    Jelen eset persze más, itt katonai célt támadtak. A meg volt olyan pofátlan, hogy megvédte magát, és eközben a támadók egy része elesett.

  • #65675776

    törölt tag

    válasz lsc #1066 üzenetére

    Afganisztánban is az van, mint mondjuk Irakban. A döntő többség örül az előző rendszer megbuktatásának (ha már önerőből nem voltak rá képesek). Van viszont egy eléggé kicsi ( lakosság teljes létszámához viszonyítva) csoportosulás, aki nem bírja elviselni az elvesztett hatalmát. Ez utóbbiak keménykednek megállás nélkül. A többség meg nem tesz ellenük semmit, ahogy gyakorlatilag egyetlen arab országban sem. Pont a többségnek lenne a feladata az, ami végett az amerikaiak és szövetségeseik ott vannak. És képesek is lennének rá, csak akarni kellene. (Áden-ben volt esze a többségnek, és hatékonyan lepusztították a lázadókat. Ott egy aránylag kicsi SAS különítmény elég volt arra, hogy gatyába rázza Őket. Plusz némi légitámogatás.)

  • #65675776

    törölt tag

    válasz lsc #1068 üzenetére

    Csak ugye Észak-Korea nem jelentett közvetlen és reális fenyegetést 1953 óta. Irak és Afganisztán viszont folyamatosan a '70-es évek óta. Persze ezt nyugodtan figyelmen kívül lehet hagyni...

    [ Szerkesztve ]

  • #65675776

    törölt tag

    válasz lsc #1070 üzenetére

    Irak közvetlen fenyegetés volt az összes környező államra nézve. Nyilván Te még nem hallttál ezek szerint az első két Öböl-háborúról, illetve kicsit jobban kitekintve az arab-izraeli háborúkról. Nyilván az is elkerülte a figyelmed, hogy Szaddam amíg csak hatalmon volt folyamatosan fenyegette Szaud-Arábiát is.

    Afganisztán a terrorizmus hathatós támogatásával gyakorlatilag az egész világra közvetlen fenyegetést jelentett.

    Megszállás, amire pont a megszállás ellen küzdők szolgáltatják a további okot. Ha leülnének a seggükre, akkor ki lehetne vonni a megszálló erőket (ergo pont a semmittevéssel érnék el a céljukat). Csak ehhez ugye tárgyalniuk kellene a felkelőknek. Jelenleg az afgánok nagyobb szabadságban élnek, mint a tálib terrorállam alatt.

    Pakisztánt nem most kezdték el támogatni a nyugatiak, ez elég régi kapcsolat. Csak volt egy jó évtizedes hidegülés. Hogy Pakisztánnak vannak atomfegyverei az a térség erőegyensúlyához elengedhetetlen (mert ugye Indiával valahogy egyensúlyt kell tartani).

    Szomáliában ott kezdődött a probléma, amikor kivonták a USMC erőit. Amíg Ők ott voltak Aidid még szarni is csak előzetes felderítés után mert menni. A problémát ott is a töketlen vezetés okozta, és a szövetséges erők koordinálatlansága.

  • Gyantusz

    tag

    válasz lsc #1064 üzenetére

    A "rongyfejű" egy brit SAS-katona tollából származik (bővebben Andy McNab: Hívójele: Bravo Kettő Nulla). Használatát nem feltétlen degradálónak szánam, a muszlimokat jellemző fejfedők szinonímája. Használatával egyértelműen kifejezhető az illető vallási hovatartozása. Alapvetően igaz amit írsz: a saját ideológiájuk szerint szabadságharcosok, de igen gyakran a "tálibok" - ha nem baj én nem nevezném őket "tanulóknak" - és haduraik által megfenyegetett, megfélemlített afgán honpolgárok, akiket nemnagyon lehet szabadságharcosoknak, mint inkább szerencsétleneknek nevezni. Klasszikus és tipikus eset, hogy rendre nem azok halnak meg, akik uszítanak, hanem aki "belekeveredik", előbbi rohan el/emigrál legelőször, mint ez a történelemben már annyiszor igazolt tény. De ez nem is kérdés.

    Nevezett konfliktusoknak van egy kronológikus idősíkja, kéretik nem külön kezelni őket:
    Koreai háború után Észak-Korea kellően elszigetelődött.
    Afganisztáni polgárháború és szovjet intervenció->Pakisztán-indiai konfliktus szintén összeforr.
    Iraki válság->Irak-iráni háború->Öbölháború->2003-as iraki háború
    Szomáliai polgárháború és népírtás.

    A nemzetközi(/kül-) politika szerves folyama, önállóan nem értelmezhetőek teljeskörűen, bármely oldalról nézzük is.
    Mára nyílvánvalóvá vált, hogy a destabilizált helyszíneket nem szabad a fejlett társadalmaknak szó nélkül hagyniuk. Az ügy, hogy stabil, azaz kiszámítható politikai rendszerek működjenek ezen területeken globális érdek! Ezt a repülőgép-terrorizmus és a kereskedelmi útvonalak veszélyeztetése (pl. Szomália), azok megoldásaira tett kísérletek jól példázzák.
    Egy-egy ország, vagy katonai szövetség fegyveres ereje véges. Nem lehet ott mindenhol és nem avatkozhat be az összes destabilizált térségben. Noha egyébként titkosszolgálati és "különleges műveleti" szinten nagyon sok ilyen "fedett" tevékenység zajlik.

    #1072:
    Az öbölháború azért maradt "félbe", mert az ENSZ BT csak Kuvait felszabadítását hagyta jóvá. Ezt követően, hogy szavatolják a térség biztonságát és az ENSZ fegyverellenőreinek munkáját, Irak felett repüléstilalmi zónákat jelöltek ki (USA, brit, francia, szaúi) szintén ENSZ BT-határozat alapján. Miután a franciák érdekei sérelmet szenvedtek, 1998-ban felhagytak a "bulival".
    Ha az USA-nak figyelme elhagyta volna Japánt és Szomáliák, ugyan miért volna lassan egy vadászezred az okinavai Kadena légi támaszponton? Pluszban egy csapásmérő flottakötelék rendszeres a térségben. Szomáliát szintén elszigetelik a NATO-flottakötelékek. (a magyar elég virsli és rosszul is van fordítva).

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    válasz lsc #1074 üzenetére

    Mivel a muszlimok a keresztényeket hitetleneknek nevezik, így nem kell sokat törnünk a fejünket a "bélyegeken".
    Az SAS-ről [link] konkrét infókat nem hiszem, hogy fogsz olvasni, de elégedjünk meg a ténnyel, hogy ahol brit katona van, ott ők is ott vannak (mélységi felderítők) Mellesleg az első hivatalos tűzharcot is ők kezdték az afganisztáni behatolsákor... Mivel nincsenek reflektorfényben és nem is lesznek, így hogy mennyire hatékonyak még csak fogalmunk sem lehet. A sajtóképbőli hiányuk a hatékonyság mércéje. De ilyen szinten a többi ilyen alakulatra is igaz ez. Egyébként nem lennék meglepődve, ha az Észak-pakisztáni területeken próbálnának beszivárogni. Ha figyelted az eseményeket, nemrégiben komoly csapásméréseket vitleztek ki ott a RAF és az USAF gépei. Valószínűsíthetjük, hogy nem a mezei bokorugrók voltak a felderítők olyan helyen, ahová pakisztáni katona még parancs után sem teszi be a lábát. Nem mellesleg itt komoly mennyiségű fegyvert szállítanak be Afganisztánba, illetve van pár eleddig lokalizálhatatlan fegyvergyár is (a csapásmérések főként őket érték).
    Hogy bevonulnak-e Észak-Koreában, arról max. Hillary Clinton külügyminiszter és tanácsadói tudhatnak (köztük a CIA). De az biztos, hogy a hadműveleti tervek vázlatai már elkészültek, illetve a régiek felülvizsgálaton és pontosításokon esnek át. Pláne a terep nem is ismeretlen az amerikaiak előtt, mert már jártak ott 50 éve... Mindenesetre az borítékolható, hogy ha kitör a gebasz és elönti az emberek agyár a szarlé, az a rezsim hamar kinyúl(hat). Katonai potenciálja mindössze a nukleáris csapásmérő képeségre koncentrálódik. Márpedig ha bevetik, isten irgalmazzon a rezsimnek. És erősen kétlem, hogy ekkor Kína és a SZU is mellé állna egy olyan országnak, aki a feneke alá radioaktív sugárzást eregetne.

    Észak-Korea–Pakisztán–Afganisztán–(India)–Irán kapcsolatok. Gondolom látod a geopolitikai összefüggéseket, hogy miért is fontos a középső két muzulmán országban az ellenőrizhető felügyelet, azaz erős kormányok (és jóllakott népek) fenntartása. A "jóllakottság" nem ideológiai, hanem szociális értelmű, lásd: "szívvel-lélekkel" hadviselést.

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    válasz lsc #1074 üzenetére

    "Azt még megemlíthetnéd irak megszállására melyik ensz adott felhatalmazást, amelyiket én ismerek az nem . Korea és japán úgy került bele a dologba hogy őket is fenyegeti észak, akkor most oda is bevonulnak ?"

    Nem a "bevonuláson" van a hangsúly! HA sikerül az észak-koreai demokratikus ellenzéket annyira feltüzelni és a kommunista rezsimet kiiktatni, hogy kormánypuccsal megdönthető lesz a rendszer, hidd el, ezt fogják választani! És ebben partner nemcsak a mai napig hadban álló Dél-Korea, hanem Japán is! Az USA-nak nem érdeke (ellentétben a magyar "nemzetieskedőkkel"), hogy felelslegesen ontsák ki saját honfiaik vérét, ha kitkosszolgálai és "különleges műveleti" eszközökkel is megdönthető egy diktatórikus hatalom.
    Ha nem (és cassus bellit-t, azaz kiváltó okot is ad), akkor viszont marad a katonai intervenció.

    A 2003-as iraki háborúnak az ENSZ BT 1441-es határozata elég jó?

    Egyéb esetben az összes BT-határozat 1946-tól napjainkig.

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    válasz lsc #1076 üzenetére

    Az SAS-el kapcsolatban lehetnek fenntartásaid, de ha vennéd a fáradtságot és utánuk olvasnál a (már magyar nyelven is) fellelhetető irodalomban, finoman szólva is kissé árnyaltabb képet kapnál róluk... Elgondolkodnál azon, hogy pl. az orosz Szpecnaz miért vallja magát az "orosz SAS"-nek...

    Kurdisztán nem csak Törökország problémája, hanem az egész Közel- és Nyugatközép-Ázsiának (már ha van ilyen fogalom). Láss egy 1992-es CIA-térképet. Látható rajta, hogy Töröko., Szíria, Irak, Irán és Azeerbajdzsán is érintett a kérdésben. Arról nem is beszélve, hogy ezen a területen jelentős mennyiségű fosszilis nyersanyag van a felszín alatt, amit "érthető" okokból egyik ország sem akair autonómiával kivonni az ellenőrzése alól (úgy teszünk, mintha mi nem ezt csinálnánk a kérdéses esetben...).

    Pakisztán 20. század második felébeni történetét összevetve nem volt komoly változás a maihoz képest. Lázadások, terror, minden volt a két muszlim országban. Láthatóan a helyi klánok nem tudják és nem is akarják a nyugati minta szerint vezetni az országot.

    <szerk>
    Mit "nyugati minta"? Még az öbölmenti országok mintáját is elveti a többség (mármint a lázadók). A többi békét és fejlődést akar, mint a királyok idejében.
    Tudod, az iszlám fundamentalizmust nem lehet legitimálni semmilyen szinten!!! A Korán nem ezt tanítja, amiben hisznek!

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Dare2Live

    nagyúr

    válasz lsc #1076 üzenetére

    "Észak-koreával miért kell várni ? Hiszen már mióta fenyegetőznek, a nép nyomorog .... mi lesz az a pont amikor azt mondják elég ?"

    Évek óta ugyanaz a válasz erre: Azért mert melszélességgel mögöttük áll Kína és Oroszország.

    don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

  • Gyantusz

    tag

    válasz lsc #1080 üzenetére

    Ha azt állítod, hogy a tálibok idején remekjó volt az élet Afganisztánban, akkor nem szóltam semmit!
    Ha azt állítod, hogy remek felfogás az, amikor a sariját be nem tartókat, meg az "állítólagosan" be nem tartókat (mint nálunk a kémkedések, feljenetések, csak mert két marhával több van neki), illetve a rendszerre nézve "káros" embereket stratásiálisan kivégezték (pl. fotballstadionokban, meg ahol kell), akkor nem szóltam.
    Ha azt állítod, hogy normális dolog kisgyerekeket felgyújtani a falu közepén, csak mert "nem nekünk hisz", akkor nem szóltam.
    Ha azt állítod, hogy rendben van, ha a gyereked, meg az enyém afgán narkót szúr fel magának, csak mert cseszünk rá és nem neveljük "normálisan" a kölyköt, akkor nem szóltam.

    Ha szerinted normális dolog az, hogy akik ezt a (tálib) rendszert nem viselik el ezért meg kell halniuk a saját országukban és az ott folyó "bűnözés" már elérte az EU-t is, nem kell ennek az afgán többségnek segíteni, hogy kipicsázza a rendszert, mert "nem kell rájuk erőltetni" a rájuk erőltetett rendszer ellenkezőjét, akkor nem szóltam...

    SAS: Ízelítőnek Szuvorov könyvét javallom, még a kommunista érában íródott... De persze ez csak egy regény.

    Egyébként had kérdezzem már meg Tőled! Elolvastál egyetlen egy ENSZ BT-határozatot is Észak-Korea ügyében?
    Mert úgy tűnik, hogy nem! Akkor miről akarsz vitatkozni??? Honnan veszed, hogy nem foglalkoznak velük?
    ENSZ BT-éves jelentések

    Dare2Live #1079: Igen, elfelejtettem...
    Oroszország és Kína pedig hol is van a BT-tagok listájában? Csak nem állandó tagok?

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Dare2Live

    nagyúr

    válasz lsc #1080 üzenetére

    "Ráadásul amennyire tudható szétfúrták az országot, mindent a föld alá vittek, az usa erre már rácseszett vietnamban is ."

    Teljesen mindegy már maga ROKA USA segítség nélkül is más kategória mint a KPA. Tök8, hogy a ROKA, ROKF vagy a ROKNt hasonllítjuk..... teljesen más dimenzió.
    Nem mindha USA nem állna melszélességgel a SK mellett.

    Érdekes a monologod Irakkal kapcsolatban. Akkor szerinted jobb volt a Saddam rezsim mint ami most ott van? Ha már a Kurdok a vesszőparipád: A kurdok a Saddam rezsimben jobban, szabadabban, boldogabban éltek mint most? És hol is segítettek a Kurdok Saddam legyőzésében? Mennyit is? És miért is nincs Kurdisztán?

    Vhogy a délszláv háboruk jutnak eszembe, pl Szarajevó ostroma, az azt megtörő USA bombázások és az erre válaszképp a médiában a Magyar fejekben megjelenő a "gonosz" USA agymenések...

    [ Szerkesztve ]

    don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

  • #65675776

    törölt tag

    válasz lsc #1072 üzenetére

    Észak-Korea alapvetően egy fogatlan oroszlán. Aránylag nagy a hadereje, de totális mértékben elavult. Komoly ütőerőt nem jelent, a környező országokban fellelhető haderők csont nélkül lemosnák. Emellett külpolitikailag teljesen elszigetelte magát, ha sokat pattog Kínával is szembe kell néznie egy háború esetén. Azok meg fogják az usankát, és azzal szétütik az észak-koreai haderőt.

    Az észak-koreai nukleáris erő meg kb akkora, mint ami nálunk van egy hagymás babos káposztás karfiolfőzelék után.

    Dare2Live: Az a sok löveg szép és jó, csak nem nagyon van aki töltse őket tartósan, és még kevesebb hozzá a működőképes lőszer. Aknamező ellen meg ott a MOAB. Pont emiatt lett rendszerbe állítva, a BLU-82B Daisy Cutter helyett. (Amit Vietnam-ban helikopter leszállóhelyek létesítésére is használtak. Egyébként meg jó lélektani fegyver is, a II. Öböl-háborúban volt hogy egy egész iraki hadosztály megadta mágát a robbanás láttán...)

  • #65675776

    törölt tag

    válasz lsc #1092 üzenetére

    Valódi indokra. Jelenleg csak szájkarate folyik, abba meg nem hal bele senki. Az észak-koreai vezetés meg mindenképpen kénytelen időnként engedni, különben nem csak a lakosság, hanem a hadsereg is éhen halna.

    Illetve kinéz egy újabb hatalmi váltás mostanában náluk, szerintem azt még mindenképpen megvárják. De csak úgy passzióból biztosan nem fogják megtámadni. Észak-Korea igazából csak egy szálka a világ tenyerében, ami még csak be sem gennyesedett 1953 óta.

  • #65675776

    törölt tag

    válasz lsc #1094 üzenetére

    De ez csak szóbeli fenyegetés, Szaddam ennél messzebbre ment nem is egyszer. Vegyifegyvert is bevetett bizonyíthatóan többször is. A vádakat meg nagyon jól el tudta volna kerülni, ha hagyja a létesítményeit ellenőrizni. Így maga táplálta a vádakat. Öngól, nem jött be a hazárdjátéka.

    Amíg egy ország alapvetően csak a saját lakosságát pusztítja passzív módon, addig az ENSZ nem szokott problémázni. Az észak-koreai atomfegyverek meg nem igazán léteznek, csak papíron. Az eddigi kísérleti robbantások alapján nem is lehetnem túl erősek, és sok sincs belőlük. Szóval nem tényező.

  • #65675776

    törölt tag

    válasz lsc #1096 üzenetére

    A vezetőváltást mindenképpen meg kell várni, kérdés milyen irányt vesz a politika arrafelé. Jobbik esetben egy kubaihoz hasonló enyhülés következik.

    Az a pár kis egyenértékű atom nemhogy Dél-Korea nagy részét nem vinné el, de még Szöul teljes elpusztítására sem lenne elég. Demonstrációs robbantást a lehető legnagyobb hatóerővel szokás végezni, ez Észak-Korea esetén eddig 0,6kt, ami elég hurka. Ha ez a legnagyobb, és ebből is kevés van nekik, akkor komoly fenyegetést nem jelent.

    Afganisztán esetén a nemzetközi terrorizmus hathatós és átszellemült támogatása volt az indok. Hozzáteszem: jogosan.

    [ Szerkesztve ]

  • Dare2Live

    nagyúr

    válasz lsc #1098 üzenetére

    Az második robbantás óta már nem a hatóerő a legfontosabb kérdéses hanem a célbajuttatás. Senki se tudja rajtuk kivül, hogy a kicsinyitésben hol tartanak.

    don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

  • Gyantusz

    tag

    válasz lsc #1090 üzenetére

    Nem tudom, lejött-e neked, de nem a BT-határozatok eredményességéről, vagy az ENSZ BT döntéseinek hatékonyságáról, végrehajtó képességéről van szó (egyébként ezért is van a NATO és az EU-haderő...), hanem arról, hogy Te mennyit ismersz közülük?!
    Ha jól sejtem, Észak-Korea nem azért van "izolálva" már idestova 50 éve, mert azt a tisztelt nagybecsű észak-koreai kommunista párt önhatalmúlag így akarja, hanem azért, mert az ENSZ igen. Pusztán csak azért likas a zsák, mert a BT állandó tagjai között van két "kvázi" szövetségese...
    Ezzel "spontán" felvetődik az ő felelősségük is, ha kaki lesz a palacsintában és vihar a biliben.
    Tudnám díjazni, ha utána néznél, mikor melyik határozat miről szólt, mit szankcionáltak vele, mint engedtek és meddig, illetve elemzésképpen hol maradt kibúvó?
    Pusztán csak azért, hogy ne nekem kelljen...
    A demokráciába való belebombázás esetéhez meg csak annyit tudok fűzni, hogy ha nem is világos, de minden diktatúrának vannak politikai ellenfelei egy adott országban (ld. Irán). Pusztán csak őket kell a hatalomra segíteni. Vagy politikai (diplomáciai), és/vagy ha ez eredménytelen, pénzügyi/katonai segítségnyújtással (fegyvereladások, egyéb finanszírozások), vagy legvégső esetben katonai beavatkozással.
    Észak-Korea esetében ez utóbbi még nem jött el (még csak a külügyisek szívják egymás vérét). Egyébként sincs rá effektíve hadereje az USA-nak. Legalább 3-6 hónap kell az előkésztésre és a felvonulásra! (ld. Afganisztán és Irak esetét)
    Ha egyébként igaz lenne, amit írsz (belebombázás), fel tudod nekem itt sorolni az összes országot, ahol a mai napig nincs demokrácia és az USA, vagy bárki korábban katonailag beavatkozott a demokrácia nevében?

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    válasz lsc #1108 üzenetére

    Mert tán Magyarország a demokrácia példaképe? Ne viccelj. Pedig idehaza még csak nem is volt komoly USA-jelenlét 1989-ben és még csak bele sem bombáztak minket sehova. Utólag megtettük magunkkal, még csak segíteni se kellett.
    Az a felületesség, ahogy kezeled a dolgokat, meglepő kissé (számomra). Ha nem látsz a dolgok mögé, sajnálom, mert nem is akarsz látni, fárasztó az tény. Ez nem pusztán naivitás kérdése. Vagy inkább épp ez az... (meg más is)
    Mert tán nem azoké is a felelősség, akik védik és támogatják azt a nyomorult koreai rezsimet? Kié a felelősség, ha nem a védőké? Ha nem azoké, akik lehetővé teszik az 1945-ben (1942) lefektetett és a csatlakozók által elfogadott mormák átlépését?! Tipikus köntörfalazás.
    Gondolom szerinted csakis azé lehet a felelősség, aki, ha behajigálják a kertjébe más szemetét, kimegy és pofán vágja az illetőt. Vagy ha az sunyi módon elkavar, utána megy és annak a kertjébe górja a cuccot vissza... Illetve "ráerőlteti a saját akaratát", hogy még egyszer ilyet ne tegyen a szemetelő, mert ráfázik.
    Várom a válaszodat.
    Az egy más kérdés, hogy hogyan akarod Kínát és az oroszokat rendszabályozni. Pont ez az érdekesség a történetben. Utóbbi adja a "kaját" télire az EU kazánjaiba... De ha passzióból elzárja, idővel ő is ráfázik, mert sz*rá megy a "távközlési" rendszere, lehet felújítania. Addig, amíg ez neki megéri, meg is fogja tenni.

    Ha szerinted a "papírok" nem oldanak meg semmit - mert naivitás bennük hinni, és végrehajtatni (aminek van is eredménye) - és a belebombázás, azaz az erőpolitika támogatása sem szabad, mert nem erőltethetjük a másikra a politkai ideáinkat és nézeteinket, akkor mi a teendő?
    Fo*unk bele az egész külvilágba, zárjuk körül az ország határait, vasfüggöny 2, úgyis azt csinálhat mindenki, amit akar?
    Na öregem, ez a naivitás... nem más.

    Irak egyébként "ütemezetten" halad a 2011-es kivonás felé. Megintcsak naivitás azt hinned, hogy az amerikai katonák kivonásával megszűnne az "amerikai jelenlét", mert nem fog, ahogy eddig sem volt így más - nevezett - országokban sem.

    Egyébként javaslom, kicsit több haszonnal forgasd a jogszabályokat is, mert hasonlóan tanulságosak. Az elv és a rendszer ugyanez...

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    válasz lsc #1110 üzenetére

    Azt meg tudod nekem mondani, hogy az oroszok és Kína konkrétan mikben támogatja É-Koreát?

    Másrész elvetsz mindent, de nem adsz alternatívát (klasszikus green peace-álláspont):
    Ha szerinted a "demokrácia-export"-nak nevezett USA-féle "totális diktatúra" nem megoldás és a jogállamiság sem az (ENSZ), mert naivitás, akkor mi a megoldás?
    Ja, hogy kit érdekel, "igaz én nem is vállaltam ilyet"? Ez is egy álláspont... Meglehetősen kényelmes.

    Mit szólnék egy pesti terület elzárásához? Felfognám, hogy miért van és elfogadnám. Igyekeznék alkalmazkodni, vagy áthágni. Természetesen úgy, hogy ne haljak bele... A Parlamentben eddig se sokat voltam.
    Különben szerinted miért van elzárva az a terület?

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    válasz lsc #1112 üzenetére

    Nincs benne semmi furcsa. Egyszerűen ennyit a naiv titulusról.

    Attól, hogy nem tudod a megoldást, mert egyik sem működik, miért kellene tapsolni?
    Másrészt, ki állította azt, hogy szerintem üdvös a "papírozás" és sehova se haladás?
    Egyedül azt állítottam és szeretném is látni, hogy konkrétan a "papírozás" mennyire segítette elő Észak-Korea izolálását? (vagy nem izolálását)
    Mivel erre nem vagy hajlandó, részben érthető okok miatt (nem tudsz angolul) - meg egyébként is, ki vagyok én, hogy a két kicsi szememért nekem megtedd(?) - pusztán csak arra akartam kilyukadni, hogy nem ártana konkrét ismeretekre hagyatkozva vélerményt alkotni, hogy a "papírozás" mennyire hatékony. Ha ez mégsem lehetséges, megtenni a lehető legtöbbet, hogy a témát alaposan körüljáram.
    Márpedig, véleményem szerint, az ENSZ-BT-határozatok ismerete nélkül bajosan lehetne bármi okosat kijelenteni azok hatékonyságával kapcsolatban... (ld. fent aláhúzott)

    A "hülye kérdés" lényege pedig megintcsak az, hogy mennyire veszed a fárdtságot, hogy pontos infók után alkoss véleményt és nem általánosítással, feltételezett "lehetséges" végkimeneteleket vízionálsz (Irak "bukása"). Kívánom, hogy ne így legyen, de ha igen (ha egyszerűen képtelenek megvédeni saját demokratikus szabadságjogaikat a vallási fanatizmussal szemben), mit lehet vele cseszni?

    A jogállamiság működést pedig ne is várjuk el olyan országoktól, ahol ezeket nem tartják be (pl. Kína), vagy akkor teszik, ha úgy akarják. De ettől még a "papírozás" "szükségszerű".

    Volnának egyéb kérdéseim is, de kár lenne vesződni vele.

    Egyébként elméletileg 186 ország van a Földön. Pusztán csak nevezett 4-5-ben volna probléma? Vagy az ENSZ eszerinted csak ennyivel foglalkozik, "papírozik", a többivel nem? Mennyi ezek közül a demokratizált? Költői kérdések, nem kell rájuk válaszolni.

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    válasz lsc #1114 üzenetére

    Mondjuk a mai helyzetet folytatni?
    A jó győz, a gazember elbukik és a főhős pedig elballag a naplementében.
    Ehhez mit szólsz?

    Mindenesetre az okok és tények feltárása nélkül ítélkezni, amit teszel, nem célravezető.
    De ez pusztán emberi habitus kérdése...

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    válasz lsc #1117 üzenetére

    A válaszom ott van az első mondatomban. Azaz az ENSZ és a NATO műveleteit szorosabbra vonni. Teszik ezt manapság is.
    De csak hogy világos legyen, amit leírtam (mint az oviban): a 2. mondatban egy csepp irónia van, a 3. egy szimpla kérdés, a 4-5. pedig ténymegállapítás és vélemény. Kár, hogy nem tudsz sem a sorok között olvasni, sem azokat értelmezni.
    Remélem elég rövid voltam.

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • mityku

    aktív tag

    válasz lsc #1119 üzenetére

    Tomcat véleménye ezzel kapcsolatban:
    [link]

    Optimistán bele a reménytelenségbe! ''a légifölény olyan mint a pénz: nem boldogít, de nem árt ha van'' - by: JagdPanther

  • #65675776

    törölt tag

    válasz lsc #1140 üzenetére

    Legalább hangosabb lesz tőle a fegyver és a port is jobban felveri. Szóval könnyebben felderíthető. A hangja miatt meg a saját katonákra nézve is veszélyesebb. Anno az oroszoknál az AK-74 rendszeresítésekor ugrásszerűen megnövekedett a halláskárosodás miatt egészségügyileg alkalmatlanná vált és leszerelt katonák száma.

Új hozzászólás Aktív témák