Hirdetés

Aktív témák

  • tepizoli

    tag

    válasz nepszter1 #24302 üzenetére

    Ja és akkor mit csinálnak megint a szegény adozó munkásemberrel!
    Csak este 6 óra után jár pótlék

    Megszűnik a délutános és az éjszakai pótlék közti különbség, a műszakpótlék mértéke egységesen 30 százalék lesz. Más értelmezést kap a műszak fogalma, ugyanis csak 18 órától másnap 6 óráig jár pótlék. Aki pedig például 14 és 18 óra között dolgozik, mondjuk eladóként, az nem kap majd délutáni pótlékot - hívta fel a figyelmet Horváth Csaba.

    Újdonság, hogy a munkaadó beépítheti a pótlékot az alapbérbe vagy havi átalányt állapíthat meg. Ebben az esetben mentesül az extra pénz kifizetésétől.

    Megszűnik az egységes minimálbér

    Új elem a jogszabályban az is, hogy a kormánynak lehetősége lesz munkavállalói csoportonként - szakmánként, képzettségi szintenként, vagy akár regionálisan is - eltérő minimálbér megállapítására - mondta Horváth Csaba.

    Több túlóra

    A Jelenlegi 200 óráról 250-re nő a rendkívüli munkaidő (túlóra) éves korlátja, kollektív szerződésben a jelenlegihez hasonlóan legfeljebb háromszáz órát lehet kikötni.

    Kirúghatják, aki táppénzre megy

    Július elsejétől a betegség ideje alatt is felmondhatnak a munkáltatók a keresőképtelenné váló munkavállalóiknak. Egyszerűbb lesz megszabadulni az eddig védett pozíciókban lévőktől, azaz a három éven aluliakat nevelőktől vagy nyugdíj előtt állóktól, bizonyos esetben a várandósoktól is.

    A július 1-jén hatályba lépő új Munka törvénykönyve (Mt.) szerint nem élveznek majd védettséget a táppénzen lévő dolgozók, és azok sem, akik a beteg gyermekük ápolása érdekében kérik táppénzes állományba helyezésüket, vagy hozzátartozójuk ápolása miatt keresőképtelenek.

    Könnyebb lesz kirúgni a kismamákat

    A gyesről/gyedről visszatérő kismamák felgyülemlett szabadságát továbbra is rögtön ki kell adni a szülés után visszatérve. Szó volt róla, hogy ez esetleg pénzben kiváltható lenne, de a kormány végül visszalépett.

    Megszűnik azonban a gyerek 3 éves kora előtt visszatérő kismamák eddigi teljes védettsége: különleges esetben (például ha gondatlanul végzik a munkájukat). Azonban még akár hazsnos is lehet, hogy – míg eddig ez csak lehetőség volt – most a visszatérő kismama kérésére a munkaadónak kötelessége őt részmunkaidőbe visszavenni.

    Csökken a minimális pihenőidő

    A napi pihenőidő az eddigi minimum 11 óráról 8 órára csökken, vagyis ennyi időnek kell eltelnie két munkavégzés között.

    10 nappal csökkenhet az éves szabadság

    Az új jogszabály szerint ugyanis csak 20 nap alapszabadság jár a munkavállalóknak, a többit pótszabadságnak minősítik, ami nem jár, csak adható, és így a munkáltató bármikor elveheti a kollektív szerződéssel.

    Az új törvény szerint a 25 életévtől 1, a 28-tól 2, 37-től 6, 45 éves kor fölött pedig 10 nap pótszabadság adható.

    Bukhatjuk a végkielégítést

    Sok esetben kevesebb végkielégítést kaphatnak a dolgozók, ugyanis a a munkaviszonyban töltött idő nem a felmondási idő (ami akár 90 nap is lehet) utolsó napjáig tart, hanem a felmondás közlésének a napja a mérvadó a számításkor. Ez azért fontos, mert így előfordulhat, hogy a felmondási idővel érné csak el a dolgozó a végkielégítéshez szükséges időintervallumot.

    Továbbra is legalább háromévnyi munkaviszony kell egyhavi végkielégítéshez. Öt év után jár kettő, 10 év esetén három, 15 év után négy, 20 év után öt, legalább 25 év után pedig 6 havi végkielégítés.

    Július elsejétől azonban az is előfordulhat, hogy valaki nem kap végkielégítést: nem jár végkielégítés, ha a munkáltatónak a munkaviszonnyal kapcsolatos magatartása vagy a nem egészségügyi okkal összefüggő képessége miatt mondanak fel.

    Egyszerűbb lesz kirúgni a dolgozókat

    Elég, ha a munkaadó bizonyítja, hogy a munkavállaló nem tud beilleszkedni a munkahelyi közösségbe, jelentősen romlott a munkához, feladatai ellátásához való viszonya, mentalitása jelentősen hozzájárult a rossz munkahelyi hangulat kialakulásához.

    Állami cégnél rosszabb lesz, mint a privát szektorban?

    Az új Munka törvénykönyvének végrehajtásához számos törvényt meg kell majd változtatni, a rendelkezéseket össze kell hangolni. Információja szerint az állami tulajdonú vállalatoknál nem lehet majd olyan kollektív szerződést kötni, amely a Munka törvénykönyvében foglaltaknál kedvezőbb feltételeket tartalmazhat - emelte ki Horváth Csaba az MTI-nek.

    Én is Leköpném!

    A fiúk fociznak, a férfiak edzőterembe járnak.

Aktív témák