Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • niof

    addikt

    válasz btraven #90096 üzenetére

    Amit a 0,01dB-ről írsz, az egyszerűen valótlan. Én elég sokat babrálok zenékkel DAW-ban, ilyen-olyan pluginekkel, és tapasztalatból mondom, hogy az 1dB(FS-ről van szó) változtatást már sokszor nehéz meghallani, és kb. 0,5dB a határ, amire meg tudja mondani az ember, hogy ott valami történt. De ez is már csak speciális esetekben lehet így. Ennél kisebb változásokat valószínűleg csak megfelelő stúdiókban, megfelelő előképzettséggel, megfelelő tapasztalattal lehet (talán) tudatosan érzékelni, otthoni körülmények közt szinte biztosan nem. De nyugodtan lehet próbát tenni, a Reaper 30 napig teljes funkcionalitással ingyen használható. Húzz be egy teljesen random, számodra kedves zenét, és a master csúszkáját kezdd (vagy inkább jobb lenne, ha valaki más csinálná és te megtippelnéd a változtatás irányát és nagyságát) el állítgatni. Igen meglepő lenne, ha 0,5dB alatti változást pontosan meg tudnál határozni.
    A másik kérdésre pedig, a 90dB már hangos, huzamosabb ideig nem hallgat senki ilyen hangerőn zenét (kivéve koncert, fesztivál, stb...). Nyilván nem pontos mérés, de viszonyításnak jó. Biztos van valamilyen okostelefonod. Keress az aktuális alkalmazás áruházban egy hangnyomásmérő appot, esetleg egy néhány ezer forintos fizetőset, amiben legalább támogatott a készüléked, és "kalibrálva" van a mikrofonja. (Ez utóbbi nyilván nem lehetséges, mert minden mikrofonhoz egyedileg kéne kalibrálni, de mondjuk, hogy egy átlagot elhiszünk az adott készülékhez.) Ha van szobai rendszered, kezdj el zenét hallgatni, és indítsd el az alkalmazást annál a hangerőnél, ahogy általában zenét hallgatsz. A koncertek, fesztiválok hangereje általában 100-110 dB körül van csúcsoknál lehet (ritkán) 130, de ez már a fájdalomküszöb határa. Pl. volt B My Lake-ről egy stage fotó, talán még fent is van az oldalukon, ahol látszik, hogy a DJ előtt kirakott kontroll kijelző 97,*dB-t mutatott. Ott voltam akkor, és hosszú távon (délután 18h-tól reggel 6-ig) az már csak füldugóval bírható.
    Alább az (egyik) app képe, ami az én telefonomon van, a neve SPLnFFT:

    Egyelőre nem szelem fel az almát egyenlőre.

Új hozzászólás Aktív témák