ZTE Grand X - kilépett a mimóza szerepből

Bevezető

Megtámadott minket a ZTE, de jól védekezünk, hiszen ebben a ZTE-ben nincs a csatárok között Koplárovics Béla, lévén esetünkben a kínai mobilgyártóról van szó. Béla helyett itt van Zoli, aki a ZTE agilis, fiatal munkatársa és időről-időre felbukkan a szerkesztőségben ZTE telefonokat lobogtatva. Nemrég írtunk a Kis nevű modellről, most egy kissé más ligában focizó eszközt mutathatunk be, amely hazánkban is kapható lesz legkésőbb októberben. A Grand X ugyanis egy komolyabb eszköz, ám árban a kínai cég korábbi modelljeihez hasonlóan visszafogott lesz, ha minden jól megy, akkor 60 lepedő körüli feltöltőkártyás cetlit is láthatunk majd.

ZTE Grand X
[+]

Zoli nem csak Grand X-et hozott nekünk, hanem például egy Medfield alapú masinát is, amiről még nem tudunk érdemben írni, ám annyi hasonlóság azért akad a két eszköz között, hogy egyik sem tekinthető véglegesnek. Ám szerencsére a Grand X-nél a hazai piacra kerülő darab és a tesztben most bemutatandó eszköz között csak apró eltérések lehetnek, a hozzánk eljutott masina ugyanis egy török szolgáltató felségjelzéseit viseli magán, s hát ezen a nyelven is akart eredendően velünk kommunikálni, amit viharsebesen váltottunk angolra. Természetesen az itthonra szánt termékek magyarul is fognak tudni, manapság ez el is várható.

ZTE Grand X
[+]

A ZTE a hazai mobiltörténelembe a Blade kapcsán írta be magát, olyan telefont adott a népnek a gyártó, ami ár-érték arányban minden más készüléket bucira tudott pofozni, ám az ezt követő Skate már nem volt annyira sikeres termék. Némi csönd után a jelek szerint most megint nekidurálja magát a ZTE, a barcelonai bejelentések közül több eszköz is kézzelfogható valósággá válik. Szerintem szerencsés dolog volt a Mimosa nevet leváltani, fogalmam sincs, hogy ez külföldön milyen másodlagos jelentéstartalommal bír, de itthon inkább a visszafogott, naiv, szűzies kislányokra szokták használni a mimózalelkű kifejezést, ami egy telefon esetén némi problémát vethet fel. A Grand az menő, még a Mobiado is csinál ilyen névvel készüléket, jól is cseng, ha nem is túl eredeti. A Grand X inkább úgy hangzik, mint francia űrhajósoknak tervezett mélyfagyasztott baugette, a mimózánál több klasszissal jobb.

Külső

Dobozt nem kaptunk, nem mintha a törökök natúran vennének telefont, csak az ilyen még nem forgalmazott típusok kapcsán ez általában így alakul. Ettől még tudjuk, hogy 2 gigás kártya, USB kábel, töltő és sztereó füles lesz benne. A Grand X némi szemhunyorítással a Nexus S-re emlékeztetheti a szemlélődőt, a ZTE nem ment messzire a design kapcsán, ugyanakkor érthető, hogy nem mernek extra és virtuóz formákkal operálni, mert ha emiatt elbukik az eszköz, az bizony ciki. Ezért a jól bevált sémák mentén dolgoznak.

ZTE Grand X
[+]

Az előlapon 4,3 inches, qHD, azaz 540x960 pixeles kijelző található, technológiáját tekintve sima TFT. A betekintési szög nagyjából oké, a fényerő lehetne kissé erősebb, de összességében nincs komoly probléma ezzel a megjelenítővel, a részletességre pedig aztán pláne nem lehet panasz. Az érzékenység kicsit más tészta, talán egy picit határozottabban kell hozzáérni a panelhez, mint más eszközöknél. A kijelző felett másodlagos kamerát találunk, a másik oldalon pedig egy apró LED villog zölden, ha és amennyiben esemény történik, töltés közben pedig pirosan ég.

ZTE Grand X
[+]

A kijelző alatt négy érintőgombot fedezhetünk fel. Ezek valamiért nem kaptak világítást, pedig áttúrtam a menüt, hogy találjak valami opciót, de hiába. A ZTE hazai képviselete szerint ez csak a tesztkészülékünk sajátossága volt, a lámpa ott van a burkolat alatt, úgyhogy a piacra kerülő eszközökön ez is működni fog. A készülék jobb oldalán nincs semmi, bal felől találjuk meg a hangerőt szabályozó billentyűket, valamint a microUSB fedetlen nyílását. Felül jack csatlakozó tátong, ide került a kijelző lezárását és feloldását szabályozó gomb is.

ZTE Grand X
[+]

A hátlapon a mi példányunkon ott virított a KVK Powered felirat, ami a török szolgáltatót jelöli, ha ettől eltekintünk, akkor viszont azt mondhatjuk, hogy frankó lett a felület, amely recés, nem gyűjti az ujjlenyomatot és stabil, csúszásmentes fogást biztosít. A felső részre került a kamera, valamint a LED-es villanó. A hátlapot leszedni embert próbáló művelet. Körömmel ne próbáljuk, mert annak csúnya vége lesz, és nem a készülék fogja megsínyleni. Én csavarhúzóval nyúltam alá, az biztos, hogy ez nem fog lejárni magától. Ha sikerült megküzdeni a feladattal, akkor férünk hozzá a normál méretű SIM-hez és a microSD-hez. Az összeszerelési minőség példás, bőven túlmutat azon, amit egy feltörekvő kínai gyártótól várna az ember.

Hardver, rendszer

A Grand X burkolata alatt kifejezetten korrekt hardver lapul, az általáunk látott ZTE cuccok közül ez eddig messze a legkomolyabb. Kétmagos, 1 GHz-en ketyegő, Tegra2-es processzor szolgáltatja a teljesítményt, ehhez 1 GB RAM-ot tesznek majd a hazai piacon debütáló masinába, a törökök ennek csak a felét kapták. Visszavágunk Mohácsért! A grafikus gyorsításért egy GeForce ULP felel, tehát elmondható, hogy a masina ennek alapján a középkategória felső szegmensébe tartozik.

Teljesítmény-teszt
Benchmark ZTE Grand X Sony Xperia S Sony Xperia P Galaxy Nexus
AnTuTu Benchmark 4912 pont 6622 pont 5363 pont 5525 pont
Linpack for Android (single) 32,5316 MF. / 5,68 s 54,051 MF. / 1,55 s 38,848 MF. / 2,16 s 45,438 MF. / 1,85 s
Linpack for Android (multi) 49,813 MF. / 3,248 s 88,539 MF. / 1,91 s 53,698 MF. / 3,14 s 47,022 MF. / 3,59 s
Smartbench 2012 Prod. 2200 pont 2045 pont 2310 pont 1977 pont
Smartbench 2012 Games 1789 pont 2037 pont 1975 pont 1554 pont
Quadrant 2.0 2549 pont 3122 pont 2159 pont 3586 pont

A szintetikus sebességtesztek is tükrözik azt, amit az ember érez: a Grand X gyors, nehéz zavarba hozni, azonnal reagál a parancsokra és nem okoz neki gondot majd ekkora memóriával az sem, hogy több programot futtasson egyidejűleg. Erre a hardverre a kínai gyártó az Android 4.0-s verzióját ülteti rá, ami jó partner, kihasználja a kétmagos architektúrát, megfelően friss, bár egyelőre a Jelly Beanre való váltásról nincs információ, reméljük, hogy az sem lesz majd akadály.

ZTE Grand X ZTE Grand X

A ZTE nem piszkált bele a felhasználói felületbe, ez egy gyári ICS, annak minden jó tulajdonságával. Extrákat a widgetek között nem fogunk találni, a menürendszerben bóklászva azonban beleütközhetünk olyan szoftverekbe, amelyek nem képezik a Google rendszerének gyári eszköztárát, bár ebből sincs véresen sok. De látszik, hogy a ZTE végre nem csak piacra dobja a cuccot mindenféle komolyabb optimalizáció és gondolkodás nélkül, hanem egy-két hasznos segédprogrammal segíti azokat, akiknek nincs érkezésük a Play Áruházban turkálni vásárlás után.

ZTE Grand X ZTE Grand X

Az első okosság a Backup and Restore nevet viseli, s ehhez hűen az SD kártyára menti ki adatainkat, hogy onnan azok bármikor visszaállíthatóak legyenek. A Dolby Mobile Control Panel is az pont, amire számíthatunk, a hangszínekkel játszadozhatunk egy sort, ebből pedig kiderül, hogy a Grand X megkapta a Dolby támogatását, ami jó hír a vájtfülű vásárlóknak. Az Evernote egy felhőszolgáltatással egybekötött komplex jegyzettömb, a Full Share a DLNA funkciókhoz készült segédprogram, a FaceTones pedig valami csengőhang-arckép összerendező lehet, de a tesztkészüléken ez nem indult el.

ZTE Grand X ZTE Grand X

Akad még Filer néven egy fájlkezelő, a Global Time mögött világóra rejtőzik, a Sound Recorder egy diktafon, de találunk még stoppert, előre telepített Twittert, valamint X-Office néven egy dokumentumkezelőt, amely read-only. Ez egész korrekt repertoár, nyilván ennek zömét össze lehetne vadászni utólag is, de hasznos, ha nem nekünk kell ezzel szüttyögni. A szövegbevitel során használhatjuk a TouchPal billentyűzetet is, amit én speciel utálok, de van lehetőség visszaváltani a gyári verzióra is.

Multimédia

Öt megapixeles kamerát kapunk, illetve egy LED-es villanót. Ez papíron jól hangzik, a beállításokat az Android ICS-ből ismert felületen érhetjük el. Itt akad fehéregyensúly, expozíció-korrekció, fényesség, különböző környezeti témák is találunk, babrálhatjuk a vakut, a fókuszmódot, állítható a felbontás, van arcfelismerés, tehát a fontosabb opciók megvannak. Az exponálás gyors, a fókuszálás érintéssel is történhet, a telefonon látott eredmények meggyőzőek, de hát ezeket át kell tölteni gépre, hogy kijöjjenek a hibák.

ZTE Grand X

A hibák pedig nem csak kijönnek, de eléggé el is rontják az ember kedvét. Verőfényes napsütés, nyár, Balaton… az eredmények pedig elképesztő módon elmosott, a vonalélességet hírből sem ismerő, kissé fakó alkotások, amelyekből nem ajánlott nem csak nyomtatni, hanem egy vacak PC-s háttérképet sem készíteni. A Grand X-nek ezen a téren még masszívan fejlődnie kell, és hát megint egy ZTE termék, ahol az optika elmarad az elvárásoktól és a kategória átlagától. Videót 720p-ben tud rögzíteni a masina, ezt is kipróbáltuk, íme itt egy rövid felvétel. Nincs kizárva, hogy piacra kerülésig ez 1080p-re nő, de ez még korántsem biztos.

Zenei fronton annak ellenére is jobb a helyzet, hogy a teljesen "csupasz", gyári lejátszót kapjuk csak meg. Ugyanakkor a Dolby Mobile érezhetően jelen van, fülhallgatóval egészen frankó élményt kaphatunk, találunk equalizert is. A kihangosított produkció teljesen átlagos, de legalább nem múlja alul az elvárásokat a készülék. Fájó hiányosság, hogy FM-rádió nincs az eszközben, ez filléres apróság lenne és sokak számára hasznos, főleg utazás közben. Ez egyébként még belekerülhet a hazai verzióba, reméljük a legjobbakat.

ZTE Grand X ZTE Grand X

A képek visszanézegetése nem izzasztja meg a hardvert, videóból is viszi a fullHD felbontású anyagokat, szépen, röccenés nélkül, akárhova is tekerek bele. A Tegra2 még mindig bőven elég egy átlagos androidos masinába, a Grand X is szépen hasít vele.

Adatátvitel, akkumulátor

Ebből a készülékből többféle verzió is létezik, a ZTE az adott piac sajátosságaihoz igazítja a hardvert, ezt már tetten lehetett érni a memória mérete kapcsán is. Adatátvitel szempontjából is vannak eltérések, a Grand X-ből ugyanis létezik LTE hálózatokon is üzemelő verzió is. A mi készülékünk erre nem volt képes, a gyártó hazai képviselete szerint ez valószínűleg így is marad, hacsak valamelyik itthoni szolgáltató nem igényel mást. Egyelőre 21 Mbit/s sebességű HSDPA-t kapunk, ami bőven elegendő. Van WLAN, tethering, DLNA, sztereó Bluetooth.

ZTE Grand X ZTE Grand X

A böngészőhöz utólag kell letölteni a flash lejátszót, tegyük meg bátran, mert nem fogja visszavetni a sebességet. A netezési élmény kifejezetten jó, a browser gyors, okosan tördel, a görgetésben nincsenek akadások, komolyabb oldalakat is könnyedén megjelenít. Az összes többi webes alkalmazás is azonnal szinkronizálódik, GPS jelet is hamar talál a masina.

ZTE Grand X
[+]

A hátlap alatti akkumulátor viszont gyenge. Sikerült fél nap alatt teljesen lemerítenem, amit nem sok kütyüvel voltam képes megtenni, s ebben nem volt olyan sok extra tevékenység, néztem leveleket, pár foursquare check is történt, néhány oldalnyi böngészés, egy-két Facebook post, és úgy 15 perc telefonálás kellett mindehhez. Dr. Kind körülbelül ugyanilyen intenzitással nyúzott mellettem aznap egy akkumulátor szempontból szintén nem acélos HTC One X-et, s amikor én már kikapcsoltam, neki még volt 47% az akkumulátorában. Ezt a problémát is jeleztük az illetékeseknek, s ahogyan a többi hiba kapcsán, most is azt a választ kaptuk, hogy ezen rengeteget javítanak majd a végleges verzióban.

ZTE Grand X
[+]

Értékelés: ZTE Grand X
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 10 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 3 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 3? pont
Ár/érték aránya 9 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. A Grand X ennyi pénzért igen jó vételnek ígérkezik, főleg, ha tényleg benne lesz az 1 gigányi memória és a rádió. A masina két gyenge ponttal bír, az igen harmatos kamera és a még gyengébb telep vetheti vissza a tetszési indexet. Mondjuk ha tényleg ennyibe fog kerülni, akkor egy filléres külső akksi is beleférhet a keretbe, bár ez nem túl elegáns megoldás. A hardverre viszont ezeken túlmutatóan nem lehet panasz, a rendszer gyors, az ICS erőlködés nélkül fut, a kellemes kezelhetőséget csak a kijelző alatti gombok világításának hiánya árnyékolja be - szó szerint. Ám ez kizárólag nálunk jelentkezett, legalábbis így tudjuk. Viszont az árcédula sok apróságot elnézhetővé tehet a vásárlók szemében, hiszen jó felbontású kijelzőt, frankó hardvert és sok extra apróságot kapunk ezen az áron, ami jelzi, hogy a ZTE nem tett le arról, hogy megismételje a Blade sikerét. Talán egyesek szerint túl enyhe leszek, de az Ajánlott plecsnit is rá tudom sütni, ha tényleg mindazon ígéretek megvalósulnak, amiket a hazai képviselet mondott. Ugyanakkor szomorú vagyok azért, mert kellemes helyeken jártam az elmúlt időszakban, az ott készült képeim viszont igen gyengék lettek, pedig nem akartam belőlük kiállítást rendezni, csak feltenni ide-oda néhány jellemzőbb momentumot. Tudom, hogy olcsó, tudom, hogy papíron messze a legjobb ár-érték arányú kétmagos masina, de ezért kompromisszumokat is kell kötnünk. A kamera nem mindenki számára lényeges, az akkumulátor viszont az összes potenciális vásárló szempontjából fontos pont. Reméljük, hogy a piacra kerülésig tud még javulni az eszköz és akkor tényleg újabb adag elégedett ZTE-ügyfél keletkezhet, ami jót fog tenni a kínai gyártó ismertségének.

ZTE Grand X

Bog

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

ZTE Grand X
ZTE Grand X Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 127 x 65 x 9,9 milliméter
Tömeg 110 gramm
Színvariációk fekete
SIM-foglalat normál SIM
Kijelző
Kijelző átlója 4,3 hüvelyk
Kijelző felbontása 540 x 960 pixel (256 ppi)
Kijelző típusa kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Nvidia Tegra 2
Processzor típusa 1 GHz dual core
Processzor csíkszélessége 45 nanométer
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip GeForce ULP
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
RAM / ROM 1 GB / 4 GB szabadon felhasználható tárhely
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP is)
WiFi 802.11b/g/n
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok némaüzem
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.0
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok letölthetők
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek X-Office, Filer, Full Share, FaceTones, TouchPal
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autofókuszos
Másodlagos kamera van
Videófelvétel van (720p, illetve 1080p)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (?)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1650 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő ? óra
Beszélgetési idő ? óra
Egyebek
3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, giroszenzor
  • Kapcsolódó cégek:
  • ZTE

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés