ZTE Blade II - már nem annyira penge

Bevezető, tartozékok

A ZTE konstans módon támad, hiszen a gyártó szinte ontja magából a mobiltelefonokat. Az eleinte még ismeretlen cég manapság már sokak számára számon tartott névvé avanzsált, főleg, ha az alsó és középkategóriát nézzük. A kínai vállalat egyébként pont mai tesztalanyunk elődje, a ZTE Blade által vált ismertté, ugyanis akkoriban az volt az első, kellemes árfekvésű, WVGA felbontású kijelzővel szerelt masina. A ZTE Skate-tel viszont visszafogottabb sikereket könyvelhettek el, majd egy kicsit beleszürkültek a középmezőnybe, manapság azonban újra kellemes termékekkel rukkolnak elő.

ZTE Blade II
[+]

A most nagyító alá kerülő ZTE Blade II elődjéhez képest szinte mindenben fejlődött, mindeközben megtartotta az első Blade valamennyi pozitívumát. Ettől függetlenül lehet, hogy későn lőtték már el a patront kínaiak, hiszen házon belül is vannak már legalább ennyire kelendő, hasonló hardveres képességekkel rendelkező modellek, nem beszélve a ZTE Grand X-ről, mely ár/érték arányban komolyan felforgathatja majd a piacot. Ettől függetlenül a blades vásárlók pont annyi javulást kapnak, amelyet talán már az első verzióban is eleve elvártak volna, így nagy kérdés, vajon megéri-e az árát a Blade II.

ZTE Blade II
[+]

A ZTE Blade II-t a VIP Phone biztosította számunkra. A csomagolást tekintve egy fehér színben pompázó dobozt kapunk, melyen a gyártó megnevezése, valamint a fehér és fekete színben ábrázolt telefon (mivel e két variánsban vásárolható meg) látható. Tovább kutakodva megtekinthetjük magát a készüléket, s a hozzá való tartozékokat. Gyárilag kapunk egy microUSB töltőt, egy microUSB kábelt, leírást tartalmazó dokumentumot, valamint egy közepes minőségű headsetet, mely a rádió működésre bírásához is szükséges lehet.

Hirdetés

Külső

Anyaghasználat tekintetében legfőképpen a plasztikról szólhat a fáma, hiszen az előlapon kívül valamennyi rész ezen anyagból készült. Ettől függetlenül az összeszerelés hibátlan, erősebb nyomkodás, tekergetés esetén sem hallhatunk rendeltetésellenes hangokat. Mivel a kijelző mérete nem változott, illetve dimenziókban nézve sem tér el számottevően elődjétől a Blade II, így egy igencsak kézbeillő, egy ujjas irányításra tökéletesen alkalmas telefonról beszélünk. A hivatalos adatok szerint egyébként 116 x 56,6 x 10.9 milliméter nagyságú és 117,4 gramm tömegű a masina, mely ugyan már érezhető, de a könnyű kategóriába tartozik.

ZTE Blade II
[+]

Az előlapon elhelyezkedő megjelenítő továbbra is éles képpel rendelkezik, mivel 480 x 800 képpont felbontású, ami 267 pixel / inch pixelsűrűséget jelent. Mivel TFT technológiával készült, így napfényben jól olvasható, fényereje jó, valamint a betekintési szög is csaknem száznyolcvan fokos, így a Blade eme kiemelkedő tulajdonságát a ZTE megtartotta. Az érzékenysége viszont egy kicsit gyenge, legalábbis gépelésnél gyakran sikerült hibáznom, de számtalanszor fordult az is elő, hogy másodjára, vagy harmadjára vette tudomásul, hogy rányomtam az adott ikonra.

ZTE Blade II
[+]

Az előlapot tovább vizsgálva a ZTE feliratot, előlapi kamerát, információs LED-et és beszédhangszórót kijelző felett, a három, sötétben hátsó megvilágítással rendelkező fizikai kezelőszervet (home, menü, vissza) pedig a képernyő alatt találjuk. Az oldalak lekerekítettek, s egy műanyag keretszerűség fut körbe a telefonon. Az összeillesztés teljesen megfelelő, egyáltalán nincsenek éles pontok, kényelmes tartással rendelkezik a Blade II. A baloldalon férünk hozzá a microUSB interfészéhez, a kütyü jobb felén pedig a hangerőállító billentyű árválkodik. Az alsó rész teljesen üres, felül viszont a be- és kikapcsolásra szolgáló gomb, valamint a 3,5 milliméteres jack aljzat is helyet kapott.

ZTE Blade II
[+]

A hátlap erős műanyagból készült, ám színben – egy kicsit alumínium hatást keltve – elüt a telefon többi részétől. Félkör alakban ide nyúlik be a fő kamera, valamint a hozzá tartozó, közepes erősségű LED villanó, de ide festették a ZTE márkanevet is. A hátlap – egy-két körömtépő mozdulat után – leszedhető, így hozzáférhetünk a microSD kártyahelyhez, valamint a szintén cserélhető akkumulátorhoz. A normál SIM foglalatkoz az energiaforrás eltávolítása után jutunk, így a Blade-et e művelethez mindenképpen ki kell kapcsolnunk.

Hardver, szoftverezettség

Az elődhöz képest hardveres szempontból is előrelépés történt. A fő egységet a 45 nanométeres csíkszélességgel és ARMv7 utasításkészlettel rendelkező, egymagos, 1 gigahertzre skálázott Qualcomm MSM7227A chipset adja, a grafikus gyorsításért pedig a szerény képességű Adreno 200 felel. Ebben a modellben RAM-ból 512 megabájtot kapunk gyárilag, mely az alkalmazások közötti váltás kapcsán hasznos. A korábbi Blade esetében volt némi probléma, amit szoftveres úton tudtak elhárítani a vevők, most ilyesmiről nincs szó. A belső háttértár igen szegényes, hiszen a szabadon felhasználható tárhely nagyjából 200 megabájt, ám ezt microSD kártyával elvileg 32 gigabájtig bővíthetjük.

Teljesítmény-tesztek
Benchmark ZTE Blade II Huawei Ascend Y200 Sony Xperia tipo HTC One V
AnTuTu Benchmark 3171 pont 2401 pont 2895 pont 2546 pont
Linpack for Android (single) 24,795 MF. / 3,38 s 16,634 MF. / 5,04 s 31,281 MF. / 2,68 s 33,520 MF. / 2,5 s
Linpack for Android (multi) 22,263 MF. / 7.58 s 18,213 MF. / 9,26 s 27,796 MF. / 6,07 s 31,444 MF. / 5,36 s
Smartbench 2012 Prod. 743 pont 601 pont 394 pont 762 pont
Smartbench 2012 Games 1798 pont 1543 pont 737 pont 1624 pont
Quadrant 2.0 1153 pont 1267 pont 1581 pont 2101 pont

Az elért eredmények eléggé felemásak. A Blade II néha jobb a drágább árszegmensben található készülékeknél, egyes esetekben azonban még a jóval olcsóbb telefonok szintjét sem éri el. Sajnos ez a sebességre is kihat, ugyanis hiába az erősebb hardver, számottevő sebességnövekedés nem figyelhető meg. A szoftver optimalizáltságát – sokaknak csalódást keltve – nem sikerült tehát jól belőni. A sima lapozgatás, menüben való görgetés még aránylag gyorsan történik, ám amint egy kicsit is nagyobb számítást igénylő feladatba botlunk, a rendszer belassul, szaggat, igaz ez a böngészésre, vagy az előbb említett műveletekre is.

ZTE Blade II screen shot ZTE Blade II screen shot

A ZTE Blade II-n az Android Gingerbread, abból is a 2.3.6-os verzió teljesít szolgálatot, mely elvileg a közeljövőben akár Ice Cream Sandwichre is frissíthető lesz, egyelőre azonban nem talált újabb szoftvert a rendszer. A zárolt képernyő kellemes, a fontosabb elmulatszott eseményeket már itt is megtekinthetjük, a zár ikonra kattintás és egy szép effekt után a maximum hét oldalból álló főképernyőre jutunk. A felületet egyébként átszabta a kínai gyártó, mely főleg az ikonok buborékos kinézetében s a rendszer egyéb külső jegyeiben figyelhető meg.

ZTE Blade II screen shot ZTE Blade II screen shot

A már megszokott androidos applikációk szinte kivétel nélkül megtalálhatók a készüléken. A naptár napi, heti, havi és eseménynézetet is tartalmaz, valamint modulként a főképernyőre helyezhető, az SMS-ek pedig a standard buborékos nézetbe rendeződnek. Ezeken felül telepítésre került a böngésző, emailkezelő, Gmail és Youtube kliens, hangrögzítő, navigáció, térkép, stopper, számológép, zene- és videólejátszó. További alkalmazások is letölthetők természetesen, méghozzá a Google Play áruházon keresztül.

ZTE Blade II screen shot ZTE Blade II screen shot

A kínai gyártó mindmáig nem arról híres, hogy túl sok extra programmal látná el telefonjait, ám azért néhány fontos appot megkapunk gyárilag. Elsőként a dokumentumok szerkesztésére és nézegetésére szánt Documents To Go említhető, de emellett hasznos még az FM-rádió, feladatkezelő, fájlkezelő, valamint a jegyzettömb is. A backup & restore menüpontban microSD kártyára menthetjük el adatainkat, de azokat ugyanilyen módon vissza is állíthatjuk, ha valami nemkívánatos hiba lép fel.

Multimédia, kamera

A hátlapon helyet kapó autófókuszos kamera 5 megapixeles, azaz 2592 х 1944 képpont felbontású képeket képes készíteni. A fotók mentése gyors, a fókuszálás pedig közepes sebességgel zajlik. A ZTE-től már megszokott módon elég sok mindennel babrálhatunk a jobb képminőség érdekében, így állíthatunk a fókuszálás módján, a képméreten, az expozíción, a képminőségen, a színhatáson (fekete-fehér, szépia, negatív), az ISO érzékenységen, csíkozás szűrőn, fehéregyensúlyon (lámpa, gyertyafény, felhős, fénycső) és színtelítettségen is. Videók esetében csak a VGA felbontás engedélyezett, a fenti konfigurációk megléte mellett.

ZTE Blade II
[+]

A fotók minősége felemás érzésekkel örvendeztet meg. A vonalélesség egészen rendben van, valamint a makró felvételeket is jó hatásfokkal el lehet készíteni, ám sajnos itt megáll a pozitívumok amúgy sem túl hosszú sora. Nem először fordul ugyanis elő a gyártónál, hogy bizonyos fényviszonyok között ködszerű elváltozások keletkeznek a képeken, így homályossá téve a felvételeket. A dinaminatartomány is alacsony, néhány kivételtől eltekintve mindig kiég a kép, a sötétebb részeken ráadásul közepesen erős zajosodás is megfigyelhető. A videók még ennél is rosszabbak, a VGA felvételt el lehetne már felejteni, mert semmi értelme ennek a minőségnek, amit a tesztvideónk is bizonyít.

ZTE Blade II
[+]

A zenelejátszóban nem kapott helyet hangszínszabályzó funkció, ám rendelkezésünkre áll sima keverés, valamint buli mód is. Muzsikáinkat szelektálhatjuk előadók, albumok, dalok szerint is, de összeállíthatunk saját lejátszási listát is, sőt, még kedvenceket is kijelölhetünk. Az albumborítókkal színezett felület egyébként átlagos, csak a legfőbb információkat tartalmazza. Saját válogatásaink mellett RDS-re képes FM-rádió is helyet kapott, melyhez a headset elengedhetetlen. Kihangosítva egyébként szépen és hangosan szól a készülék, fülessel pedig közepes minőség érhető el.

ZTE Blade II screen shot ZTE Blade II screen shot

A videólejátszó az MP4, H.264 és H.263 formátumokat támogatja, más fájlokkal sajnos nem boldogul, de még az említetteket sem mindig sikerült hibátlanul megjelenítenie. Főként igaz az a 720p és afeletti felbontásokra, ugyanis ekkor a "nem játszható le" felirat szúrja ki a szemünk, mely a kijelző kellemes felbontása miatt igencsak szomorú dolog. Az egyszerűbb, vagy saját magunk által felvett filmek mindenesetre maradéktalanul lejátszhatók.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Adatkommunikációs képességek terén kevés változás történt, a készülékbe – az első Blade-hez híven – szereltek internetmegosztásra képes, 802.11b/g/n szabványt támogató WiFi modult, 2.1-es verziószámmal és DLNA támogatással kecsegető Bluetooth chipet. Mobiladatforgalom esetén maximum 7,2 Mbps letöltési, valamint 5,76 Mpbs feltöltési sebesség engedélyezett. Híváskor a hangminőség kiváló, tisztán hallható a másik fél, nincsenek recsegő hangok. Az A-GPS modul mobilinternettel karöltve jól és gyorsan pozicionál. A Blade II elvileg NFC chippel is el van látva, ám ezt a menüben sehol sem tudjuk engedélyezni (talán majd ICS alatt). USB adatkábelen keresztül a telefon háttértárként is használható, s ezalatt energiát is szív magába az eszköz.

ZTE Blade II screen shot ZTE Blade II screen shot

A böngésző megfelelően teljesít szolgálatot, habár néha azért előfordulnak kevésbé sebes pillanatok. Ha az oldal teljesen betöltődött, akkor a görgetés hibátlanul működik, addig azonban erősebb akadásokra is számítani kell. A kétujjas nagyítás jól működik, dupla koppintásra pedig a szöveg a képernyő méretéhez igazodik. Flasht külön a Google Playból lehet letölteni, ám ekkor már igencsak visszaesik a teljesítmény, érdemes inkább mellőzni a dolgot.

ZTE Blade II
[+]

Az akkumulátor egy 1200 milliamperórás lítiumionos erőforrás, mely egy kicsikét karcsú, ha a kijelző felbontását és a hardveres összeállítást nézzük. Normál használat esetén nagyjából egy napra lehet számítani, leginkább a beszélgetések szívják az energiát, a zenehallgatást viszont meglepően jól bírja a kütyü. Mivel cserélhető az akksi, érdemes lehet a nem kívánatos esetekre beszerezni egy második számút is.

ZTE Blade II
[+]

Értékelés: ZTE Blade II
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Két év telt el a ZTE Blade megjelenése óta, s azóta rengeteget fejlődött a mobiltelefonos iparág. A mérsékelt árral, mégis kiváló élességgel rendelkező kijelzővel szerelt készülék akkoriban még rendkívül kelendőnek számított. Az elmúlt időszakban azonban egyre több gyártó rukkolt elő olcsó, mégis jól optimalizált masinákkal, így a nemrég tesztelés alá kerülő Sony Xperia tipo, vagy a még mindig magas eladásokat produkáló Huawei Ascend Y200 is ezek közé tartozik. A Blade II mindenesetre az elődhöz képest fejlődött, hiszen jobb és korszerűbb processzor, szintén 512 MB RAM, illetve egy jóval jobb kamera is belekerült, ráadásul a közeljövőben elvileg Ice Cream Sandwichre is frissíthető lesz a kütyü. Mindezekért cserébe viszont kártyafüggetlenül majdnem 50 ezer forintot kell a boltban hagynunk, ami bizony sok. Ezzel a legnagyobb baj az, hogy pont abban lett gyenge a Blade II, amiben elődje erős volt, ez pedig az árazás. Ennyiért már jobb ajánlatok is kecsegtetnek, mint például az Alcatel One Touch 995, vagy a Sony Xperia U. Ha bő 10 ezer forintot esne az ára, akkor a továbbfejlesztett hardverek és a kijelző felbontása miatt újra jó vétel lenne. Plecsnit egyelőre így nem kaphat, de legalább a ZTE előrelépése egyértelműen látszik.

Legendd

A tesztkészülék a VIP-Phone jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

ZTE Blade II
ZTE Blade II Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 116 x 56,6 x 10.9 milliméter
Tömeg 117,4 gramm
Színvariációk fekete, fehér
SIM-foglalat normál méretű SIM
Kijelző
Kijelző átlója 3,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 (267 ppi)
Kijelző típusa TFT-LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 256 ezer
Hardver
SoC típusa Qualcomm MSM7227A
Processzor típusa 1 Ghz-es egymagos
Processzor csíkszélessége 45 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 200
RAM mérete 512 MB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Szabadon felhasználható belső tárhely 200 MB szabadon felhasználható tárhely
Memória bővíthetősége 32 GB SDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 900/1800/1900
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP)
WiFi 802.11 A/b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 2.3.6 (Gingerbread)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Google+, GTalk, Google Maps, Google Messenger, Feladatkezelő, Documents To Go
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, autófókusz
Másodlagos kamera VGA
Videófelvétel VGA
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1200 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő ? óra
Beszélgetési idő ? óra
Internetezési idő ? óra
Zenelejátszási idő ? óra
Videólejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor
  • Kapcsolódó cégek:
  • ZTE

Azóta történt

Előzmények

  • ZTE Grand X - kilépett a mimóza szerepből

    Még Mimosa néven mutatkozott be az MWC-n a ZTE kétmagos, jóárosított modellje. A név változott, a tudás nem csökkent.

  • ZTE Atlas W - csak az arca nagy

    Az Atlas W a kínai gyártószolgáltatóknál felbukkanó alsó kategóriás készüléke. Gyenge hardver, lassú szoftver és kiváló kijelző jellemzi.

  • ZTE Kis - a kis trónfosztó

    A ZTE KISebb felfordulást okozhat az alsó árszegmensen, a Kis-t korrekt sebesség, egyszerűség, kiváló felszereltség és kedvező ár jellemzi.

  • ZTE Arizona - árbajnok

    A ZTE Arizona jelenleg az egyik legolcsóbb androidos telefon. Megnéztük, milyen kompromisszumokra kényszerülünk a kedvező árért cserébe.

Hirdetés