Webböngésző programok Pocket PC-re

Bevezető

A multimédiás lehetőségek után ezúttal a Pocket PC-k webböngészési képességeit nézzük meg. Különösen aktuális a téma, hiszen itthon is egyre több az ingyenesen használható vezeték nélküli hálózat, a gépekbe pedig szinte már alapszolgáltatás a WiFi. A Netscape kivételével az összes nagyobb Windows-os böngészőnek létezik Pocket PC-s változata is (Internet Explorer, Opera, Mozilla), ám mielőtt rátérnénk a programokra, nem árt tisztáznunk az általános lehetőségeket, valamint a tesztelési szempontokat.

WiFi-s PDA vásárlásakor nagyon sokan lelkesednek, hogy majd mindenütt netezni fognak. A budapestiek ezt bizony meg is tehetik, hiszen a belvárosban nem a nyílt hálózatok keresése okoz gondot, hanem néha az, hogy a kütyü szoftvere nem tudja megjeleníteni az összes elérhetőt. A vidéki nagyvárosokban tapasztalatom szerint szintén elég jó a helyzet, a kérdés tehát már csak az, hogy milyen élményt kaphatunk egy Pocket PC-n. Sajnos sokakat ki kell ábrándítanom: nem túl jót, legalábbis nem olyat, mint PC-n. A legnagyobb korlát természetesen a kijelző, mely azon kívül, hogy apró méreténél fogva fárasztja a szemet, nem rendelkezik akkora felbontással, amekkorára a lapok kiférnének. Manapság a legtöbb oldal ugyanis 800 x 600-as vagy 1024 x 768-as felbontásra van optimalizálva, míg a Pocket PC-k többsége csupán 320 x 240-es felbontással bír. Ha valaki nagyrészt internetezésre akarja használni a gépet, annak tehát érdemes VGA (640 x 480 pixel) felbontásban gondolkodnia. További korlátok is vannak, például a NetFront-ot kivéve semelyik böngésző sem kezeli a flash formátumot.

A böngészőprogramok értékelésénél sok szempontot figyelembe vettem. A két legfontosabb természetesen a sebesség, valamint hogy mennyire csúsznak szét a lapok, de sokat nyomott a latban a programok kezelhetősége, személyre szabhatósága, valamint ára is. A szoftvereket egy Asus P535-ön teszteltem, mely egy QVGA felbontású kijelzővel rendelkező, Windows Mobile 5.0-t futtató Pocket PC.

Internet Explorer Mobile

Manapság valószínűleg az Internet Explorer a legelterjedtebb böngésző, amit főként annak köszönhet, hogy minden egyes Pocket PC-n gyárilag megtalálható, tehát ingyenes - szolgáltatáskínálata azonban sajnos annyira nem jó. A szoftver a Windows Mobile 5 megjelenése óta Internet Explorer Mobile néven fut, előtte Pocket Internet Explorerként volt ismert. A névváltással szerencsére sok javulást is hozott, főleg stabilitás és sebesség szempontjából, mivel ezekkel előtte komoly problémák voltak.

Az oldalakat asztali (desktop) és egy oszlopos (one column) módban is lehet nézni. Ez előbbinél az oldal (elvileg) úgy néz ki, mint egy asztali PC-n, viszont a kis felbontás miatt rengeteget kell scrollozni. Az egy oszlopos módnál az IEM a lapot (és vele a képeket) összenyomja a kijelzővel megegyező szélsségűre, ami miatt az oldal kissé szétesik, viszont csak vertikálisan kell görgetni. Van még egy harmadik, ún. default nézet is, amit itt a kettő keveréke: gyakorlatilag oszlopos mód, de valamiért egy kicsit horizontálisan is lehet scrollozni. Érdekes.


Asztali és egy oszlopos nézetek

Van teljes képernyős mód, a képeket WM 5-nél pedig már le is lehet menteni (WM2003SE-nél erre csak külön plug-in telepítése után van lehetőség). A Kedvenceket egy gombnyomással, vagy akár softkey használatával is el lehet érni.


Teljes képernyős mód, valamint az almenü

Nézzük a szoftver gyengéit. A legnagyobb hiányossága, hogy nem kezeli a füleket (tabs), holott ez manapság már elvárható lenne. A nagyítás csak elméletileg létezik, ugyanis az IEM nem magát a lapot nagyítja/kicsinyíti, hanem a betűk méretét állítja. JavaScript támogatás szintén nincs, bár ez a Flash támogatással együtt megoldható külső plug-in segítségével. Komoly probléma továbbá, hogy a legtöbb lap desktop módban is szétcsúszik, valamint hogy nem támogatja a valódi VGA felbontást (tehát az ilyen készülékkel rendelkezők is QVGA nagyságúban fogják látni az oldalakat, csak pixelekből lesz négyszer több).


Kedvencek, valamint az IE menüje

Opera Mobile

Az Opera Mini néven ismert, ingyenes, java alkalmazás nagy népszerűségnek örvend a mobilokon, úgyhogy nem csoda, hogy a legtöbben epekedve várták a Pocket PC-s verzió, az Opera Mobile megjelenését. Nem kellett csalódniuk.

Nézetekből az IE-hez hasonlóan három áll rendelkezésre. Az oldalak desktop módban ennél a böngészőnél csúsznak szét a legkevésbé, az oszlopos (itt fit to screen) nézet viszont néhány lapnál (köztük a Mobilarénánál) nem működik.


Asztali mód és az "akciók"

Természetesen van teljes képernyős mód, a képeket viszont nem lehet lementeni. A fülek (tabs) támogatottak, ráadásul ezek száma nincs korlátozva, akárhányat létrehozhatunk. JavaScript támogatás szintén van, flesh pedig az ingyenesen letölthető Adobe Flash Player 7 telepítése után lesz.


Fülek, teljes képernyős mód

A letöltéseket kezelő rész szintén elég jó. Beállításokból nincs túl nagy választék, de kiválasztható pl,. hogy a gépet PDA-ként vagy asztali számítógépként kezeljék-e a weblapok, valamint proxy beállítására is van lehetőség.


Kedvencek, 50%-os kicsinyítés

Nézzük a hibákat. Az egyik legidegesítőbb, hogy horizontálisan egészen addig nincs lehetőségünk scrollozni, amíg a böngésző 100%-ig le nem tölti a lapot. Ez nagyobb lapok esetében akár 10-20 másodperc is lehet, amit a képek, nem pedig a szöveg letöltése miatt kell végigvárni.


Beállítások

NetFront

A NetFront név a Symbian felhasználóknak valószínűleg ismerősen cseng, ami nem is csoda, hiszen ez volt az egyik első böngésző S60 platformra. Azóta Pocket PC-re is megjelent, jelenleg a 3.3-as verziónál jár, de már letölthető a 3.4-es béta is. Bár a programot már több éve fejlesztik, ez inkább csak a beállítási lehetőségek számán látszik meg, magának a szoftvernek ugyanis elég sok hibája van.


Asztali és Simple módok

A NetFront egyik legjobb tulajdonsága, hogy a három képernyő módon kívül négy böngészési mód is rendelkezésre áll. A Full Browsing a normális (tehát az asztali), van azonban Text és Simple Browsing is, ez előbbi csak a szöveget jeleníti meg (ez akkor jön jól, ha mobilhálózatról netezünk), utóbbi pedig a lapon található képeket is, de pl. a háttérképeket, menürendszert nem. Az ún. Rapid-Render a gyártó szerint "PC-szerű böngészési élményt tesz lehetővé Pocket PC-n" - én nem sok különbséget láttam a Full Browsing-hoz képest.


Oszlopos megjelenítés és teljes képernyős mód

Teljes képernyős mód itt is van, a képeket is le lehet menteni. Mint azt már a bevezetőben is említettem, a NetFront az egyetlen böngésző, ami a JavaScript mellett a Flash-t is támogatja. Az ilyen elemeket is tartalmazó oldalak azonban sajnos nagyon igénybe veszik gépet, egy teljesen flash alapú lap például be sem jön, ha pedig már egy kevéske ilyen tartalom is van, akkor az egész oldal csak kínkeservesen töltődik be.


Teljes képernyős mód 50%-os kicsinyítéssel, fülek

A beállítások igen sokrétűek, amire szükség is van, mivel jópár idegesítő butaságot csak ezekkel lehet orvosolni. A legelső ilyen, hogy alapértelmezésben a program egy betűtípust akar használni minden weblapon, ami abból a szempontból jó, hogy biztosan minden olvasható lesz, viszont az oldalak még jobban szétesnek, mint alapból, pedig már az sem semmi (ennél a programnál a leggyengébb az asztali mód). A következő gond a billentyűzet előbukkanásával van, alapból ugyanis hiába bökünk a címsorra, a billentyűzet nem jelenik meg - szerencsére azonban még ez is orvosolható. Zavaró továbbá, hogy ha az a címsort legördítjük, majd kiválasztunk egy régebben megtekintett weblapot, akkor meg kell nyomni az entert is, egyébként nem kezd el töltődni. Meg kell jegyeznem továbbá, hogy a NetFront volt az egyetlen a tesztelt programok közül, ami képes volt lefagyni, ráadásul nem is egyszer.


Beállítások

Mozilla Minimo

A Minimo kapcsán mindenekelőtt azt kell elmondani, hogy egy relatív fiatal programról van szó. Jelenleg még csak a 0.2-es verziószámnál jár, azonban ez csak Windows Mobile 5 vagy 6 alatt fut, a régebbi rendszerek tulajdonosainak még a 0.016-os verzió használata ajánlott, ami viszont még sok géppel nem kompatibilis.


Normál és teljes képernyős nézet

A program a Mozilla technológiájára épül, ám még elég kiforratlan. Böngészési nézetek nincsenek, kirázólag egy oszlopos nézetben lehet megtekinteni a weblapokat. Egyelőre ez sem a legjobb, pár lap nagyon szétcsúszik, ami akár az olvashatóság rovására is mehet. A sebességgel szintén gondok vannak, ami valószínűleg annak az eredménye, hogy a program még nincs igazán optimalizálva. A tesztelt szoftverek közül egyértelműen a Minimo volt a leglassabb, valamint a legtöbb memóriát is ő használta futás közben.


Pár dolog elég nehezen átlátható, a fülek viszont jól működnek.

Vannak dolgok, amikben viszont nagyon jó a Minimo. Ilyen például a fülek kezelése, a kézreálló (ám kicsit lassú) kezelőfelület, a JavaScript, AJAX, RSS támogatás, valamint hogy ingyenes.


Beállítások

A beállítási lehetőségek száma nem túl nagy, azonban minden fontosabb dolog megtalálható. Személyre lehet szabni a nézetet, lehet proxy-t használni, át lehet írni a cache méretét, stb.

Összefoglaló

Az Internet Explorer tehát nem egy rossz program, bár különösebben jónak sem mondanám. Előnyei mindenki előtt ismertek, hátrányai egy részét (JavaScript és Flash támogatás) pedig ki lehet küszöbölni külső plug-in-ek segítségével.

Az Opera Mobile véleményem szerint a manapság elérhető legjobb webböngésző Pocket PC-re. Gyors, kiválóan kezelhető, hibái pedig kimerülnek pár apró, idegesítő dologban. Mindenképp ajánlott kipróbálni a 30 napos próbaváltozatot, mely innen tölthető le - a teljes verzió ára 24 USD. A Pocket PC mellett Smartphone-ra, Symbian S60-ra és UIQ-ra is elérhető.

A NetFront v3.3 egy érdekes darab. Sok szempontból kiváló, azonban maga a program hosszú múltja ellenére sem túl kiforrott. Mindezek mellé a legdrágább a mezőnyből: a 3.3-as verzió ára 29,80 USD, amennyiben pedig a 3.2-esről frissítünk, úgy "csak" 14.80 USD. Nem rossz, de az Opera Mobile jobb.

A Minimo egy érdekes program. Jelenlegi állapotában nem képes felvenni a versenyt az Opera Mobile-al, viszont látszik, hogy nagy lehetőségek vannak benne. Vállalkozó kedvűeknek ajánlott.

A tesztelt négy címen kívül még két böngésző létezik Pocket PC-re: a ThunderHawk Windows Mobile Pocket PC Edition egy sok szempontból idejétmúlt, ám elég megbízható szoftver, amit emiatt sokan használnak. A DeepFish pedig a Microsoft fejlesztése, mely ugyanazt az alapot használja, mint a Nokia S60-as böngészője. Internetes források szerint az oldalképet tökéletesen visszaadja, a nagyítási képességei pedig szintén elsőrangúak. Jelenleg csak béta verzióban érhető el, a béta tesztelésre már sajnos nem lehet jelentkezni.

Bár a programok működési sebességét elég nehéz objektíven visszaadni, az alábbi táblázat mégis megpróbál ebben segíteni. A mezők a mobilarena.hu főoldalának betöltését mutatják az egyes programoknál a - a mérés során minden egyes böngészőn ötször töltöttem be a lapot, majd az eredményekből átlagot számoltam és kerekítettem. Az internetkapcsolat sávszélessége 4096/512kbit volt.

A mobilarena.hu teljes betöltésének ideje
Internet Explorer Mobile 13 másodperc
Opera Mobile 10 másodperc
NetFront v3.3 11 másodperc
Mozilla Minimo v0.2 16 másodperc
Opera Mobile

Azóta történt

Előzmények

  • Windows Mobile történelem

    Avagy minden, amit tudni akartál a Windows Mobile kialakulásáról, de sosem merted megkérdezni...

  • Windows Mobile PIM funkciók

    A Windows Mobile rendszerű készülékek száma egyre nő, így most a bennük dolgozó operációs rendszer alapfunkcióit tekintjük át.

Hirdetés