Vodafone Smart Speed - lemaradt kistesó

Bevezető, tartozékok

Jelenleg úgy tűnik, hogy itthon csak a piros szolgáltató foglalkozik komolyabban a saját márkanév alatt futó készülékek forgalmazásával, a Vodafone pedig elég jól is válogat a kínai gyártók között. Ezek a mobilok ritkán maradnak emlékezetesek, az Alcatellel való együttműködésből már két darab Különösen Ajánlott plecsni is született (Smart Mini, Smart Prime) tőlünk.

Vodafone Smart Speed kézben tartva
[+]

A jó ár/érték arány általában jellemző ezekre a mobilokra, egy ideje már várjuk a rendkívül ígéretes Smart Ultra 6-ot, amit a ZTE gyártósorain készül, de kis hazánkba még sajnos nem jutott el, helyette egy belépőkategóriás készüléket kaptunk meg tesztelésre, a Smart Speed névre hallgató kütyü a bőre alatt egy Alcatel, az pedig biztos, hogy a nevét nem a rendszersebességéről kapta, sokkal inkább az LTE hálózatok támogatására utalhatott a szolgáltató. Ha a továbbiakban reálisan szeretnénk látni a mobilt, akkor mindenképpen érdemes megemlíteni az árát, ami jelenleg hűségnyilatkozat nélküli, feltöltőkártyás konstrukcióban 24 900 forint, előfizetéssel pedig még olcsóbban rendelhető.

Az Vodafone Smart Speed tartozékai
[+]

A Vodafone Smart készülékekből megszokott, 80%-ban újrahasznosított anyagból készült kartondoboz ezúttal sem okozott számunkra meglepetést: a mobilon és a leíráson kívül kizárólag az USB kábel, a töltőfej, illetve a hagyományos kialakítású, de mikrofonnal és felvevőgombbal ellátott headset került bele, aminek hangminőségére rengeteg jelzőt tudnánk aggatni, de ezek között nem valószínű, hogy túl sok pozitív lenne. A Smart Speed egyelőre csak fekete/szürke színárnyalatban érhető el, eltérő színű hátlap sem jár hozzá.

Külső

Ha szemből meglátunk egy Vodafone márkájú mobilt, azonnal tudjuk, hogy mivel van dolgunk, bár az előlapon semmilyen felirat vagy logo nincs rajta, a kijelző alatti érintőgombok árulkodnak, a balra néző háromszög szolgál a visszalépésre, a kör alakú a kezdőoldalra való eljutást segíti, a négyzettel pedig az alkalmazásváltót jeleníthetjük meg. A Smart Speed esetén nem beszélhetünk világított gombsorról, ami komoly hibának róható fel, de ha a felhasználó megszokja a gombkiosztást, akkor később már nem fog kellemetlenségeket okozni. A készüléken ezen kívül semmilyen érdekes részlet nem figyelhető meg: egyszerű, ízléses, de már ránézésre is olcsó telefonnal van dolgunk, ami érezhetően műanyag mindenhol, kivéve persze az előlapját, ami üvegből készült. Nincs is tökéletesen összerakva, itt-ott megnyomkodva nyikorgó hangot ad magából, de néhány évvel ezelőtt még sokkal vészesebbek voltak ezek a belépőkategóriás modellek. A 132,2 x 65,1 x 9,95 milliméteres dimenziókhoz 146 grammos tömeg tartozik, a hatalmas tepsik után néha jó érzés kézbe venni egy ilyen visszafogottabb méretű eszközt, amit kényelmesen lehet egy kézzel kezelni.

Vodafone Smart Speed érintőgombjai
[+]

Az előlapot uraló 4,5 hüvelykes TFT kijelző nem az élvonal tagja, 480 x 854 pixeles felbontásával 217 ppi-s képpontsűrűséget ér el, az érintőfelülete pedig maximum két ujjat képes érzékelni. Szemből ránézve egészen vállalható képet ad, a fehérek színhőmérséklete rendben van, a maximális fényereje kellően magas. A feketéi viszont elég világosak, ha pedig oldalról tekintünk rá, akkor elkezdenek invertálódni a színek, nem lehet kérdéses, hogy egy olcsó panellel van dolgunk. A kijelző fölött észrevétlenül megbúvó fényérzékelő sajnos a Smart Speed-ből kimaradt, így az automatikus fényerőről le kell mondanunk, cserébe viszont távolságérzékelő van, ebben az árszegmensben ennek is örülni kell, emlékezzünk csak az LG Joy-ra, amibe egyik szenzorból sem jutott.

Vodafone Smart Speed elölről
[+]

Kijelző-teszt
Mérés Vodafone Smart Speed LG Joy Alcatel One Touch Pop 2 (4,5) Op3n Dott telefon
Fehér fényerő 320 nit 328 nit 393 nit 364 nit
Fekete fényerő 0,4 nit 0,4 nit 0,4 nit 0,51 nit
Kontrasztarány 800:1 820:1 982:1 713:1
Színhőmérséklet 7481 K 7653 K 7200 K 9692 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Az előlapon a három érintőgombon és a távolságérzékelőn kívül egy fehér színű értesítési led, egy beszédhangszóró, valamint egy 2 megapixeles, fixfókuszos kamera kapott helyet, mással nem büszkélkedhet a mobil. A tetején találunk egy 3,5 milliméteres jack csatlakozót, az aljára microUSB foglalat került. Jobb oldalt, a felső részen található egy bekapcsológomb, alatta pedig a hangerőszabályzó billentyűk kaptak helyet, ergonómiailag minden pont jó helyre esik, nem csak a kis mérete miatt kényelmes használni az eszközt.

Vodafone Smart Speed hátlap
[+]

A hátlap enyhén lekerekített széleinek köszönhetően simul kézbe használat közben, fényes felületű, fegyverszürkére hajazó műanyagról beszélünk, enyhén gyűjti az ujjlenyomatokat, de nagyobb baj vele, hogy csúszóssá is válik egy idő után, az anyaghasználat itt nem volt túl szerencsés. A telefon jobb alsó sarkánál fogva pattinthatjuk le a burkolatot, mögötte az 1780 mAh kapacitású akkumulátort, valamint a microSD és a microSIM helyét találjuk meg, mindkét kártyából egy-egy darabot helyezhetünk el benne.

Hardver, szoftverezettség

Szerencsére a gyártó nem egy ősrégi hardvert pakolt a burkolat alá, a MediaTek MT6735M egyáltalán nem számít bivalyerősnek, de egy viszonylag friss, a középkategóriában helytálló lapkakészlet visszafogott órajelű változata: a benne lévő négy darab Cortex-A53 processzormag 1,0 GHz-en képes ketyegni, mindehhez pedig egy Mali-T720MP1, valamint egy gigabájtnyi RAM tartozik. A 8 gigabájtos belső tárolóegységből körülbelül 5 gigabájtot lát a felhasználó vásárlás után, szerencse, hogy microSD-re is telepíthetünk, a szolgáltató szerint maximum 32 gigabájtos kártyával terhelhetjük meg a mobilt.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Vodafone Smart Speed LG Joy Alcatel One Touch Pop 2 (4,5) Op3n Dott telefon
Rendszerchip MediaTek MT6735M Snapdragon 200 Snapdragon 410 MediaTek MT6582
AnTuTu 5.x Benchmark 19647 pont 14144 pont 21750 pont 19545 pont
Vellamo Browser 1534 pont 1378 pont 2055 pont 1702 pont
Vellamo Metal 688 pont 672 pont 773 pont 768 pont
Geekbench 3 (single) 482 pont 318 pont 488 pont 354 pont
Geekbench 3 (multi) 1346 pont 583 pont 1452 pont 1196 pont
GFXBench Manhattan onscreen 4,7 fps nem indult el 7,7 fps nem indult el
Manhattan offscreen 1080p 1,5 fps nem indult el 1,8 fps nem indult el
GFXBench T-Rex onscreen 9,5 fps nem indult el 14,0 fps 9,4 fps
T-Rex offscreen 1080p 4,3 fps nem indult el 5,3 fps 4,2 fps

Hiába új a lapkakészlet, a Smart Speed-et nagyjából az MT6582-es kütyük szintjére lehet sorolni hardveresen, akciódúsabb játékra szinte egyáltalán nem alkalmas a készülék. A mindennapokban szerencsére nem látjuk komoly hátrányát a gyengeségnek, alapfunkciók elvégzésére tökéletesen alkalmas, természetesen lehetne sokkal gördülékenyebb a kezelőfelület, akadások is előfordulnak, de ez a kategória sajátossága, aki pörgősebb rendszert szeretne, annak alaposabban ki kell nyitni a pénztárcáját. A Smart Speed már a végleges csomagolásában érkezett hozzánk, de egyébként a cikk írásakor még sehol nem volt készleten, elképzelhető, hogy a megjelenéskori verzióra minden komoly hibát kijavítanak, nálunk azonban előfordult, hogy a mobil önálló életre kelt (helyettünk írt be karaktereket gépelés közben, belépett egy-egy alkalmazásba, amit meg sem nyitottunk, stb.), valamint a szerkesztőségi Wi-Fi-vel is nagyon nehezen barátkozott először.

Vodafone Smart Speed Screen Shot Vodafone Smart Speed Screen Shot

Érdekes dolog az Android 5.1 Lollipopot ilyen kis felbontáson viszontlátni, a kombináció viszont gond nélkül működik, a gyakorlatilag módosítatlan kezelőfelületet már számos egyéb mobilból ismerhetjük, a kezdőképernyők saját igényeink szerint módosíthatók, egy sorban maximum négy ikont helyezhetünk el, alul középen a balra-jobbra lapozható alkalmazásmenü parancsikonja található, mellette pedig két-két gyorsikon terül el, ami a kezdőképernyő összes oldalán fixen megjelenik, hasonlóan rögzített menüpont a fenti Google keresősáv is.

Vodafone Smart Speed Screen Shot Vodafone Smart Speed Screen Shot

A gyári Android billentyűzet ekkora kijelzőn pont jól használható, egy kézzel kényelmesen lehet rajta pötyögni, a félregépelések száma viszonylag kevés volt. A Google-szoftvercsomag természetesen alapértelmezetten a rendelkezésünkre áll, de ezen kívül túl sok extra alkalmazás nem kapott helyet a mobilon. A Call+ és a Message+ egyszerű, alternatív tárcsázó és üzenetkezelő szolgáltatások a gyári megoldás helyett, a Mobil Vodafone nevű programmal az online ügyfélszolgálatot érhetjük el, a Smart Tips pedig segítséget adhat a kezdő felhasználók számára az eszköz működtetésének elsajátításához.

Vodafone Smart Speed Screen Shot Vodafone Smart Speed Screen Shot

A fenteken kívül található rajta egy Vodafone Protect szoftver, ami a McAfee biztonsági szolgáltatásán alapszik, illetve került még gyárilag került rá egy Index alkalmazás is, amivel értelemszerűen a jól ismert magyar internetes portál tartalmát böngészhetjük. A FlipBoard nevű hírösszegyűjtő szoftver továbbra sem tud magyarul, szerencsére a Smart Speed esetén nem is épül be a kezdőképernyőbe, de előre telepítve megtaláljuk a készüléken.

Kamera, video, audio

A hátlapon elhelyezkedő kamera 5 megapixeles fotók elkészítésére alkalmas, a ledes segédfénye egész erős, de autofókusz nincs benne. Beállítási lehetőségekből egész sokat kapunk, van HDR, sport és esti mód, a képméretet is variálhatjuk (kicsi, közepes, nagy), időzítőt is bekapcsolhatunk 3, 5 vagy 10 másodpercre. Kiválaszthatjuk a képarányt (16:9, 4:3), van geotagging és arcfelismerés is, bár ez utóbbinak viszonylag kevés értelme van fixfókusszal. Manuális módban állíthatjuk a fehéregyensúlyt, az ISO-t és az expozíció-korrekciót.

Vodafone Smart Speed kamera

A fotók viszonylag gyorsan elkészülnek, de a fenti képek nem túl bizalomgerjesztőek, a fehéregyensúlyt szinte soha nem találja el az automatika, a képek pedig erőteljesen túlélesítettek, belenagyítva pedig a részletek szétmosódnak, az elkészült alkotások inkább olajfestménynek mennének el, mintsem fotónak. A másodlagos kamera 2 megapixeles, a minőségéről valószínűleg nem kell külön beszámoljunk. Ami a videózást illeti, a Smart Speed maximum 720p felvételeket képes készíteni 30 fps sebességgel, képminőség terén itt sem remekel a mobil, de a hangja viszonylag rendben van. Tesztvideó ide kattintva érhető el!

Vodafone Smart Speed Screen Shot Vodafone Smart Speed Screen Shot

A gyári, earbud kialakítású, felvevőgombos fülhallgató zenei hangminősége rettenetesen gyenge, aki 2 percnél huzamosabb ideig szeretne zenét hallgatni a mobillal, az valószínűleg azonnal le fogja cserélni ezt a gyenge izolációval és szörnyű dobozhanggal rendelkező csodát. A hátlapon lévő hangszóró sem világbajnok, halkan és gyenge minőségben szól, arra viszont alkalmas, hogy meghalljuk, ha hívnak.

Teszt Vodafone Smart Speed Samsung Galaxy E5 Microsoft Lumia 640 Sony Xperia M4 Aqua Lenovo K3 Note
Frekvenciaátvitel (40 Hz-től 15 kHz-ig), dB: +0,03, -0,09 +0,02, -0,05 +0,06, +0,02 +0,02, -0,05 +1,51, -1,93
Zajszint, dB (A): -79,2 -91,3 -91,9 -87,7 -84,8
Dinamikatartomány, dB (A): 79,3 91,1 91,8 88,1 85,3
THD, %: 0,070 0,0083 0,0068 0,0075 0,0086
IMD + Zaj, %: 0,0189 0,012 0,013 0,021 0,019
Sztereó áthallás, dB: -67,1 -89,6 -90,7 -87,3 -83,1

FM-rádió van, egy automatikus keresés után felismeri az elérhető frekvenciákat, de ha ezt mégsem tudná megtenni, akkor kézzel is megadhatjuk neki a kedvencünket. RDS információk megjelenítésére képes, de az elhangzó műsort nem képes felvenni. Zenehallgatásra a Play Zenét vehetjük elő, amelynek funkcionalitása ismert, képes előadók, albumok, műfajok és instant egyvelegek alapján szűrni zenéinket, de online része is van, havi előfizetési díj ellenében. Természetesen hangszínszabályzó is található benne.

A frekvenciatartomány görbéje a hallható tartományban viszonylag egyenletes, a zajszint viszont már problémásabb, ez nem az alapzajban, inkább egy általános zavarosságban módosítja a hangképet, ami egy normális fülhallgatóval egyébként elviselhető, a basszusok mennyiségéből egy kicsit sokat ad, a minőségükből viszont keveset.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Adatkommunikációs téren a legnagyobb extra a Cat 4.-es LTE, amivel maximum 150 Mbps letöltési sebesség érhető el, de a piros szolgáltató jelenleg nagyon kevés helyen szolgáltat 4G-t, ezért nagyon fontos, hogy a 3G kapcsolat is stabil, ez esetben 42 Mbps a plafon. WiFi-ből 802.11 b/g/n szabványú jár Direct és hotspot funkciókkal, a modem érzékenysége közepes. Bluetooth-ból 4.0 a standard A2DP-vel és LE-vel, microUSB-ből pedig 2.0-ás verzió jutott. A navigáláshoz a földi antennák és routerek mellett igénybe tudja venni az A-GPS-t, de GLONASS műholdakat nem támogat, a pozicionálás nem túl gyors, offline módban még szabad ég alatt is nagyon lassan tudja használni a műholdakat. NFC nincs, a beszélgetési hangminőség viszont kifejezetten korrekt, a beszédhangszóró nem túl jó minőségű, de hangosan és viszonylag érthetően halljuk vele a másik felet, szerencsére a túloldalról sem panaszkodott senki a rossz minőségű hangra.

Vodafone Smart Speed Screen Shot Vodafone Smart Speed Screen Shot

Böngészésre kizárólag a Google Chrome-ot használhatjuk, ami lollipopos szokás szerint egyesíti a lapokat és az alkalmazásváltóban lévő alkalmazásokat, akinek ez nem tetszene, az szerencsére kikapcsolhatja a beállításokban. Flash támogatás továbbra sincs, a két ujjas zoom viszont hibátlanul működik, bár nagyítás alapon továbbra sem tudja tördelni a szövegeket. Sebesség terén nagyjából átlagos szintet nyújt, a lapok betöltése gyorsan megtörténik, de néha ugyanúgy előfordulnak akadások, megröccenések, mint az átlagos használatban.

Vodafone Smart Speed az LG Joytársaságában
Alsósok egymás között: Vodafone Smart Speed és LG Joy [+]

Értékelés: Vodafone Smart Speed
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 6 pont
Összeszerelés minősége 7 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Az 1780 mAh kapacitású akkumulátor egy nap alatt is lemeríthető, de valószínű, hogy az átlagosnál erőteljesebb használat mellett elérhető 3-3,5 óra kijelzőidő sokaknak elég lesz két napra beosztva is. Mivel játékra szinte alkalmatlan volt a mobil, főleg streamelt videók lejátszásával, zenehallgatással, böngészéssel és telefonálással terheltük a telepet, visszafogottabb használat mellett, közepesre vett fényerővel ezt az időt még ki lehet tolni egy kicsit.

Összességében nem állíthatjuk, hogy tesztünk alanya túl jól szerepelt volna, a 480 x 854 pixeles felbontású TFT kijelzőjére nem túl jó ránézni, gyenge a hardvere, nem is kimondottan stabil a rendszer, a kamerájával sem dicsekedhet, az LTE hálózatok támogatását viszont dicséret illeti a kategóriában, a méretei és az ergonómiája miatt pedig elviselhető alternatíva lehet sokaknak. A szolgáltatónál jelenleg 24 900 forintos áron rendelhető elő feltöltőkártyás csomagban, ami nyilván nem sok, de ez a telefon tudásban, sebességben, anyaghasználatban tényleg a minimálszint, ráadásul a Smart Prime 33 900 forintos áron kínálja magát, ami százalékosan elég nagy különbség ugyan, de a mobil is egy teljesen másik dimenzió ehhez képest, ha valakinek nem probléma ennyivel többet kiadni egy telefonért és a nagyobb mérettel is meg tud barátkozni, annak gyakorlatilag egyértelmű a döntés. Windowsos fronton ott a Lumia 435, de az Android rendszerű gépek között is van versenytárs ennyiért, például a HTC Desire 310, a Lenovo A328, vagy a Huawei Y540, a Vodafone saját márkás készüléke nem tudja nyújtani azt az árelőnyt, amit korábban sokszor hozott ez a széria.

szentkuti11

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Vodafone Smart Speed
Vodafone Smart Speed Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 132,2 x 65,1 x 9,95 milliméter
Tömeg 146 gramm
Színvariációk fekete/szürke
SIM-foglalat microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 4,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 854 pixel (217 ppi)
Kijelző típusa TFT kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6735M
Processzor típusa négymagos, 64-bites 1 GHz-es Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Mali-T720
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 8 GB (ebből 4,68 GB szabadon felhasználható)
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 850//900/1900/2100 MHz
LTE 800/850/900/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 21 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
LTE Cat. 4
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11 b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0 (OTG)
USB OTG van
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 5.1
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Call+, Message+, Mobil Vodafone, Protect, Smart Tips, Updates, Index
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, fixfókusz, ledes segédfény
Másodlagos kamera 2 megapixel
Videófelvétel 720p (30 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1780 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő (3G) akár 220 óra
Beszélgetési idő (3G) akár 3,5 óra
Zenelejátszási idő ismeretlen
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés