Új Android még nincs, okosóra és olcsó okostelefon van

Android L

Az új Android még nem elérhető, de az egyelőre Android L néven emlegetett rendszer számos újításáról már most lerántotta a Google a leplet. Hogy a végleges név és verziószám mi lesz, azt nem árulták el, több tipp is van arra, hogy minek fogják majd hívni, a pletykák szerint Lollipop, vagy Lemon lehet majd a neve. Az biztos, hogy a látottak alapján valamelyest érthető, hogy miért nincs még kész, az Android L ugyanis szinte minden ízében megújul úgy, hogy alapvetően a rendszer logikája a megszokott marad.

Egy teljesen új felületet álmodtak meg a tervezők, az új formanyelvet Material Design néven mutatták be. Ennek alapvetően az a lényege, hogy sokkal egyértelműbb és logikusabb egy olyan felhasználói felület, amely azon alapszik, hogy az emberi agy számára könnyebben emészthető, ha rétegesen épül fel egy interfész, mintha papírlapok kerülnének egymás tetejére. A letisztult, de ugyanakkor sokszínű, mégsem bazári design igen látványos, a több réteget imitáló alkalmazásfelületek okosan épülnek egymásra, finom árnyékolással, kiemelésekkel operál a rendszer, sokkal modernebbnek, frissebbnek hat, mint a Holo UI.

A Material Design másik irányelve, hogy nem csak az egyes képernyők, hanem az alkalmazások közötti váltások során is olyan animációkkal teszi élethűbbé a felületet, amely kvázi megmutatja a felhasználóknak, hogy miképpen csöppentek egyik képernyőről a másikra. Finom átmenetekkel változik meg a kép a kijelzőn, ez tetten érhető gördítéseknél, a listában történő kiválasztásoknál és akkor is, ha információk jelennek meg és tűnnek el. Ez rengeteg gyári alkalmazásnál új felületet jelent, megváltozik a tárcsázó, a számológép, a GMail, a böngésző is, a megmutatott képek és demók alapján igencsak szemrevaló lett a rendszer.

Természetesen funkcionális változások is akadnak, egyszerűbb lesz a notifikációs függöny kezelése, jöhetnek felugró ablakban az eseményekről értesítések (például játék közben SMS), egy kiegészítő csomag pedig csak arra szolgál majd, hogy a grafikai teljesítmény is javuljon. Ezt egy Nvidia megoldást használva demózták, igen impresszív volt a kijelzőn látható videó, már-már konzolszintű grafikát ígérve. Az eddigi Dalvik motor végleg nyugdíjba vonul, helyét az ART veszi át, ami teljesítménynövekedéssel és 64 bites architektúrák támogatásával kecsegtet. Platformszinten bekerül a rendszerbe az energiatakarékos üzemmód, amely a Google szerint 90 perccel megnyújtja a készenléti időt.

Nem kapcsolódik szorosan az Android L-hez, de egy új termékvonal is elindul, ennek neve Android One. Ez egy olyan hardveres követelményrendszer, amelynek eredménye egy olcsó, de mégis jól használható okostelefon lehet, ezzel szeretné a Google biztosítani azt, hogy a fejlődő országok piacain is Androidra váltsanak a felhasználók. Az Android One minősítést azok a telefonok kaphatják meg, amelyek megfelelnek ezeknek a követelményeknek, és a Google szerint meghatározott, minőségi komponensekből épülnek fel. Az Android One az indiai piacon debütál több gyártó és szolgáltató együttműködésével, a készülékek ára pedig 100 dollár alatt kell maradjon. A példaként mutatott készülék 4,5 inches kijelzőt, két SIM-es működést, microSD támogatást és FM-rádiót kapott. Az Android One platform készülékein nem lesz a gyártók kénye-kedve szerint átszabott UI, vélhetően kicsit szűkebb lesz a boltokba kerülő telefonok szoftveres kínálata is (kevesebb előre telepített app), ez viszont a későbbi könnyebb frissítés miatt alakul így.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés