Sony Ericsson Z710i - hurokkirály

Bevezető

Tesztelőként az ember nem mindig örül annak (mondhatni, hogy szinte soha), ha a gyártók sok-sok hasonló tudású, de külsejükben kicsit eltérő modellel lepik meg a piacot. Tipikusan nehéz ügy például valakire rásózni egy ikszedik X kategóriás Samsung modellt (nehéz róluk írni, mert szinte mindegyik ugyanazt tudja), de nem csak a koreaiak esetében találkozhatunk ilyen jelenséggel.

A Sony Ericssonra sokáig az volt a jellemző, hogy egy kategóriában egyetlen modellel vesznek részt, de az utóbbi idők igen sikeres szereplései miatt most már megengedhetik maguknak, hogy ők is elég nagy méretű készülékportfólióval rendelkezzenek. A gyártó szerencsére azon kevesek közé tartozik, akik próbálnak valamiféle rendszert belevinni a számozásba, a J az alsóbb kategóriát, a K a hagyományos vonalvezetésű, a Z az összecsukható, míg a W a zenei modelleket jelöli.

Jelen írásunk főhőse a Z710i. Ebből következően egy összecsukható, a nagy szám miatt pedig várhatóan viszonylag magas tudású telefonnal állunk szemben, amely nagyon érdekes lenne a számunkra, ha nem járt volna már nálunk a készülék zenei testvére, amely W710i néven került a boltok polcaira. Mindazonáltal a duplikációnak igenis van értelme, hiszen a Z710i sokkal komolyabb, kevésbé fiatalos célcsoportnak készült.

Külső

A készülék két színben lesz majd kapható. A pezsgőmetál és a fekete árnyalatok közül nekünk az utóbbi jutott. Bár méretre és formára megegyezik a W710i-vel, a telefon mégis teljesen más stílust kapott, egészen más hatást kelt. Ez a modell ugyanis egyértelműen komoly. Hiába van rajta minden gomb ugyanott, az összes külső formai elem egyszerűséget és eleganciát próbál sugározni. Ezen még az sem ront sokat, hogy ez a telefon is akkora hurokantennát kapott, amivel még King Kong is tudna sört bontani, ha lenne a méretéhez passzoló üveg.

A fedlapot nagyméretű külső kijelző uralja, melynek 128x128 pixeles felbontása és egyszínű, kék háttérvilágítása van. Véleményem szerint ez az utóbbi idők egyik leghasznosabb ilyen jellegű képernyője: minden helyzetben látható, sok információt közöl és nem fogyaszt sokat az akkumulátorból.

A kijelző felett a kamera optikája kapott helyet, oldalt pedig ugyanaz az négy gomb dolgozik, amelyeket már a W710i-ben is dícsérhettünk. A fedlap alján fémes színű gyűrű fut körbe. A készülékház alsó részén is sok hasznos billentyű van. Bal oldalon a hangerőgombok és a kamera gyorsbillentyűje található. Alattuk kicsit megtévesztően jelzi az M2 kártya helyét egy kis panel, de ehhez csak akkor férhetünk hozzá, ha lekapjuk a hátlapot. Jobb oldalon a billentyűzár kapcsolója kapott helyet, lentebb pedig az infravörös port fedezhető fel.

A kinyitott telefon gombsora konzervatív formákat vonultat fel, minden egyszerű, átlátható. Ide is kék háttérfény jutott, ami kicsit halvány. A számgombok alatt található a bekapcsolás és az üzenetkezelés billentyűje, közöttük pedig egy kis panel, amire gyárilag a Sony Ericsson felirat kerül, de nyilván a szolgáltatók majd ide kókányolják saját logóikat.

Kijelző, menü

A fedlap belső részén található képernyő 176x220 pixeles felbontás mellett 262 ezer színárnyalat megjelenítésére képes. Ez megfelel a kategória átlagának, nem kiemelkedő, de nincs is vele semmi gond, bár könnyedén elfért volna egy QVGA display is a rendelkezésre álló helyen.

A menürendszer felépítése nem okoz meglepetést, úgyhogy inkább csak a testvérmodelltől való eltérésekről ejtenénk szót. Értelemszerűen a Walkman gombot mással kellett helyettesíteni, ez most az üzenetek menübe repít. A témák sem olyan nagyívűek és radikálisak, mint a fiatalosabb verzióban, itt nem cserélődnek le az ikonok, csak a háttérkép és a színséma változik.

Két dolog külön kiemelendő. Pozitívum, hogy a szoftver sebessége villámgyors volt annak ellenére, hogy a telefon még piacra kerülésig valószínűleg több ponton csiszolódik. A másik hasznosság a gyorsmenü, amely már több gyári szoftverrel ellátott Sony Ericsson telefonban is igen kellemes funkciónak mutatkozott, most is nagyon megkönnyítette a kezelést, hogy az elmulasztott események, a futó alkalmazások, az általunk szerkesztett mini-menü és a webes könyvjelzők egy gombnyomással elérhetőek.

Alapfunkciók

A telefonkönyv itt is 1000 férőhelyes, illetőleg ennyi nevet tud tárolni, ám összesen 2500 adat elraktározására van lehetőség. Ha belegondolok, akkor ez elég kell legyen, kevés ismerősöm van, akinek a telefonszámán, netán ez email címén túl felvinném az adatok közé a munkahelyi titulusát is. A Z710i is szereti, ha a SIM kártyán tárolt nevekkel nem kell foglalkoznia.

Az üzenetkezelés sem hagy maga után kívánnivalót. Az összefűzött SMS-ek éppúgy nem okoz gondot, mint a 300KB-os MMS kezelése, vagy a különböző email postafiókok csatolmányos leveleinek egyszerű letöltése. Most is megemlítjük, hogy az RSS olvasó az utóbbi idők egyik legértelmesebb fejlesztése, szorgalmazzuk, hogy minden gyártó vegye át.

A szervezőfunkcióknál sincsenek változások, a napi, a havi és a heti nézet is könnyen áttekinthető. A Sony Ericsson régi problémáját már a testvérmodellnél is kiküszöbölték a tervezők, immáron nincs akadálya ismétlődő bejegyzések rögzítésnek sem. A beépített vekker három időpontot képes megjegyezni, a diktafon pedig folyamatban levő hívás esetében is elindítható. A számológép, a stopper és a kódmemória pedig már régi ismerősként köszönti a felhasználót.

Multimédia

A fedlapon található 2 megapixeles, fixfókuszos kamera valószínűleg hatalmas tételben készül a gyártónál, vagy valami kiváltságos beszállítónál. Kapásból 7-8 olyan modellt tudnánk felsorolni, amelyikbe ez a lencse került. Persze sok gond nincs vele, de tudjuk, hogy a Sony Ericsson már régóta képes jobbra is.

A lehetőségek között babrálható a képminőség, a felbontás, a fehéregyensúly és a zárhang milyensége is, ami némaüzem esetén szintén kussol. Vannak persze effektek és keretek is, de csak a teljesség kedvéért. Az elkészült felvételek a PhotoDJ segítségével alakíthatóak át, már ha van türelmünk arra, hogy kivárjuk, amíg egy-egy komolyabb átalakítás során szüttyög a szoftver a két megapixeles fotókkal. A készülékkel videó is rögzíthető, de csak QCIF méretben, amely garantált moziélményt jelent kistermetű bolhák számára.

Zenei téren csak annyival nyújt kevesebbet a W710i-nél a szoftver, hogy hiányzik a hangzásképek közül a MegaBass. Különben frankón kezeli a mostanában menő fájlformátumokat, a lejátszási listákat, fut a háttérben és persze komolyabban erre gyúró felhasználóknak érdemes tartozékként beszerezni a máig etalonnak számító Walkman-headsetet. Mozart lelkületű júzerek a MusicDJ segítségével komponálhatnak rém unalmas csengődallamokat előre összeállított sablonok felhasználásával. A Z710i-ben is megtalálhatjuk az RDS képességekkel felvértezett FM rádiót.

A W710i fitness menüpontja ebben a modellben nincs jelen, így a mozgásérzékelő sem fogja borzolni az idegrendszerünket. A beépített játékokról egyelőre nem tudunk nyilatkozni, mert a tesztkészülékben egy szál sem volt, de az bíztató, hogy a gyártó biztosít arra lehetőséget, hogy a futó java taskok között váltogathassunk. Ez a megoldás már-már az oprendszeres telefonok világát idézi.

Akkumulátor, adatátvitel

Az infravörös port mellett természetesen nem hiányzik a Bluetooth sem. Ez utóbbi ráadásul 2.0-s verziószámú és képes a sztereó hangátvitelre is. A böngészés GPRS és/vagy EDGE kapcsolat segítségével történhet, a szoftver teljes HTML oldalak megjelenítésére is képes. Van fektetett üzemmód és 10 lépésben állítható az oldal nagyítása, illetve kérhetünk képernyőre igazítást is, ilyenkor nem kell horizontálisan görgetni.

A hátlapot utáltam levenni, mert buta megoldással lehet csak oldani a feszességet, aztán sosem akart normálisan lejönni. De ha mégis sikerül, akkor végre hozzáférhetünk az M2 kártya nyílásához és láthatóvá válik a 900 mAh teljesítményű akkumulátor is, amely vidoran ellátja energiával akár 3-4 napig is a Z710i-t.

Összegzés. A Z710i nem lóg ki a mezőnyből. Nincsenek különösen, kiemelkedően jó tulajdonságai. De egyszerűen tökéletes telefon lehet azoknak, akik nem felvágni akarnak egy mobillal, hanem használnák a funkciókat, fontos nekik a jó kezelhetőség, a normális készenléti idő. Ehhez persze az kell, hogy ráérezzenek a Sony Ericsson menürendszer logikai okosságaira, amelyre - számomra meglepő módon nem mindenki képes, vagy hajlandó - és elfogadják, hogy a hurokantenna szükséges velejárójává kezd válni egy összecsukható svéd-japán mobilnak.

Épp azon gondolkodtam, hogy ha a W710i-re azt írtuk, hogy tetszett, akkor erre is minimum ugyanezt rá kéne vésni, ám megnéztem és azt tapasztaltam, hogy már a testvérmodell is ugyanezt a pecsétet érdemelte ki, amit most ide is sütünk:

Sony Ericsson Z710i

Bog

Specifikációk

Sony Ericsson Z710i
Technológia GSM 850/900/1800/1900
Méret 88x48x24,5 mm
Súly 101g
Kijelző 176x220 pixel, 262 ezer szín, TFT
Telefonkönyv 1000
SMS/MMS memória 16 MB
Egyéb memória M2
Java MIDP 2.0 - fájlrendszer elérés
Vibra funkció van
Naptár van
Ébresztés van - kikapcsolva is
Számológép van
GPRS/EDGE/3G 4+2/van/nincs
Push To Talk nincs
Infra/Bluetooth van/2.0 – A2DP
Prediktív magyar T9
Hangtárcsázás van
Hangrögzítő van
Hangvezérlés nincs
Valutakonverter nincs
FM rádió van - RDS
Kihangosítás van
Alap akkumulátor 900 mAh Li-Ion
Készenléti idő 350 óra
Beszélgetési idő 600 perc
Fényképezõgép 2 megapixel + 176x144 videó
POP3 e-mail van
WAP böngésző 2.0
HTML böngésző van - kereteket is kezel
Játékok 3
Csengőhangok MIDI, MP3, MP4, AAC, eAAC
Operációs rendszer Sony Ericsson zárt OS
MP3 lejátszás van - háttérben is
Egyebek MusicDJ, PhotoDJ, VideoDJ, RSS olvasó

Hirdetés

Gamer laptop: már felveszi a versenyt az asztali pc-vel

PR Sokáig tartotta magát az a nézet, hogy a játékosoknak nagy teljesítményű asztali számítógépre van szüksége. Ez mára megváltozott: a gamer laptopok sem maradnak le mögöttük.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés