Hirdetés

Sony Ericsson Satio vs. Samsung Innov8

A versenyzők és a játékszabályok

Tud valaki olyan esetről, hogy egy bizonyos szolgáltatással elsőként büszkélkedő eszköz az évek során nem talál kihívóra egy olyan piacon, ahol szinte hetente jelennek meg az újabbnál újabb, jobbnál jobb eszközök? Én tudok egy ilyen esetről, a szinte példátlan történet pedig az első Európában is megjelent 8 megapixeles telefonról, a Samsung i8510 Innov8-ről szól, amit olyan jól összeraktak, hogy a saját kategóriájában (tehát a >8 megapixeles mobilok között, lásd ) képminőség szempontjából nem talált kihívóra. Szinte biztosak is lehetünk benne, hogy most már nem is fog, a nagyobb gyártók ugyanis kezdenek átállni a 12 megapixelre, egyelőre két ekkora felbontású érzékelővel felvértezett mobil jutott el a szerkesztőségünkbe, a kettő közül a Sony Ericsson Satio volt a meggyőzőbb. Úgy döntöttünk tehát, hogy összehasonlítjuk az újdonságot az eddigi királlyal, így megnézvén, hogy vajon a plusz felbontás jobb minőséget is jelent-e, vagy csak egy marketingfogás.

Satio advertisement
A szép Sony Ericsson lány Satioval fotózik

A két versenyző tehát a Samsung i8510 Innov8 és a Sony Ericsson Satio, előbbi 8, utóbbi 12 megapixeles képérzékelővel van felvértezve. A felbontásbeli eltérés megnehezítette a tesztet, illetve azt, hogy objektíven össze tudjuk hasonlítani a képeket. A plusz négy megapixel természetesen nem másfélszer akkora felbontású képeket lehet (mivel a megapixel a felbontásban szereplő két szám szorzatából adódik össze), de ettől függetlenül a Satio képein minden nagyobb, ezért nehéz lenne értelmezni, ha a tesztfotókból kivágott részleteket csak úgy egymás mellé tennénk — az ugyanis így nézne ki.

100 százalékos képkivágás
Samsung Innov8 Sony Ericsson Satio
Samsung i8510 Innov8 | Sony Ericsson Satio

A képkivágásból nem látszik, de a Budai Vár bizony elég messze volt a fényképezéskor (tehát egy elég kicsi része a képnek), a Satio képén mégis érezhetően nagyobb, egyszerűen kevesebb látszik belőle. Bár maga a felbontás is fontos dolog, fényképészeti ismereteink és az addig látottak alapján kijelenthetjük, hogy nincs egyenes arányosságban a képminőséggel, pedig ugyebár az a fontos. Épp ezért kisebb cselhez folyamodtunk: a Satio 12 megapixeles képeit resample algoritmust használva lekicsinyítettük 8 megapixelre, majd elmentettük őket nagyon gyenge JPEG-tömörítés mellett, hogy a új képeket nehogy emiatt érje károsodás. Az azonos méretű képekből ezt követően kivágtuk a tesztekben is szereplő részeket, az egymás mellett lévő képeken tehát azonos méretű fotók lesznek láthatók, így megkönnyítve az összehasonlítást. Mindezt azért is tettük meg, mert egyértelműen megmutatja, hogy a plusz négy megapixeles felbontás hatással van-e a minőségre. Ha a tesztfotókat kinagyítjuk, akkor mindkét készülék esetében az eredeti fotókat fogjuk kapni, a Satio esetében tehát a 12 megapixeleseket — ha valaki úgy gondolja, hogy a 8 megapixelesre történő kicsinyítés rontott a minőségen, az megnézheti a képeket, ha az urlben szerelő fájlnév végére odaír egy s betűt (például satio_1_larges.JPG).

A Satio esetében a legnagyobb elérhető felbontás 4000 x 3000 pixel, az Innov8 pedig 3264 x 2448 pixeles fotókat tud készíteni, a látószög a Samsungnál nagyobb, egyszerűen "több dolog fér a képbe" — az alant látható fotón erről mindenki meggyőződhet a saját szemével is.


A kupola mindkét képen középen van, az Innov8-nél mégis több dolog látszik: nagyobb látószög

A japán-svéd modellnél választhatunk 12 megapixeles, de széles, valamint 9 és 5 megapixeles fotókat is. A kamerát kezelő szoftver beállítási lehetőségeiről nem írok részletes összehasonlítást, a Samsung készüléke ugyanis utcahosszal veri el a Satio-t, utóbbinál a pár motívumprogramot leszámítva ugyanis nincs lehetőségünk beleszólni a képminőségbe, sem az érzékenység, sem a fénymérés nem állítható — persze azért fapadosnak sem lehetne mondani, akadnak ugyanis extrák és beállítási lehetőségek, de ezek hiányoznak. A fotókat tehát automatikus módban, letiltott vakuval lőttük, makrózásnál értelemszerűen bekapcsoltuk a makró módot, éjszaka pedig az éjszakai felvételt. Ennyi bevezetés után következzenek maguk a képek!

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés