Sony Ericsson K770i - legördülés

Bevezető

Kint ülök a Mobil Show-n, kezemben a K770i. Tegnap lemerült, kicsit hamarabb, mint vártam, ezért elugrottam a gyártó standjához, hogy szerezzek egy töltőt. Némiképp megdöbbentek, amikor meglátták a kezemben a telefont, tekintve, hogy még élőben ők sem tudták szemügyre venni. Szerencsénk volt, megint, ismét sikerült egy alig egy hete bejelentett modellre szert tenni, ráadásul tökéletesen üzemelő, kiforrott szoftverrel.

A K770i bemutatkozása nem kavart fel nagy port, pedig ha jobban belegondolunk, lehetett volna így is. Ez egy olyan 3 megapixeles mobil, amely már nem a gyártó csúcskategóriás, legdrágább készülékei közé tartozik, hanem egy picit olcsóbb árfekvésű, amely azt jelenti, hogy ez a kamerafelbontás végre elkezdett legördülni a középkategória irányába.

A K770i igazából tökéletesen illeszkedik a jelenlegi Sony Ericsson modellpalettába, pláne, ha kimondottan a Cyber-Shot szériát nézzük. A csúcson ott ül a már tesztelt K850i a maga 5 megapixeles kamerájával, alulról pedig a K550i nyitja a sort egy szerény, 2 megapixeles optikával. A kettő közé furakszik be a K770i, amely gyakorlatilag átveszi a lassan kifutó K800i helyét.

Külső

A barna színű készülék megjelenése annak ellenére elegánsnak nevezhető, hogy semmi extra formai elemet nem próbáltak belepréselni a designerek. Viszont sikerült kellemesen vékony, de még jól marokra fogható készülékházat alkotni, klasszikus elrendezéssel és arányokkal, így valószínűleg az üzleti modellek szegmensében is közkedvelt lesz a K770i.

Az egyetlen – és talán legnagyobb – probléma a készülékkel, hogy kicsi a kijelző. Ez alapvetően a fizikai méretre értendő (28x33 mm), mert felbontását tekintve (320x240 pixel) teljesen megfelelő a képernyő tudása, de ebbe a készülékházba könnyedén belefért volna egy fél centivel magasabb és szélesebb ablak is.

A gombsorra viszont nem sok panaszom lehet, a navigációs billentyűk özöne logikus elrendezést kapott, újabban pedig már a joystick sem jellemző a japán-svéd gyártóra, így van ez most is, egy öt állású navigáció négyzet segít a menürendszerben való lépkedésben. A számgombok fehéres megvilágítása megfelelő, alapvetően magukkal a billentyűkkel sincsen sok probléma, kicsit puhák talán a gombok, nem mindig érezni tökéletesen a nyomáspontot.

A telefon oldalára csúszott a rendszercsatlakozó, ez már a sokadik ilyen Sony Ericsson modell, ennek megítélése továbbra is véleményes, utálók és rajongók egyaránt fel tudnak sorakozni ezen megoldás mellett. A jobb oldalra kerültek a hangerőt szabályozó billentyűk, illetve a kamera gyorsbillentyűje. A hátlap talán a legegyedibb része a K770i-nek, mivel ezúttal egy csíkszerű, elcsúsztatható idom rejti a kamera optikáját, így védve azt az esetleges szennyeződésektől.

A telefon tetején van a bekapcsoló és profilváltó billentyű, mellette egy apró retesz oldja a teljes egészében leszedhető hátlapot. Ilyen Sony Ericsson telefont már láttunk (T650i), mégis furcsa, hogy az akkumulátor a kijelző mögé került elhelyezésre, ez valamelyest annak is köszönhető, hogy ez a modell is a gyártó újabb típusú, igen vékony paneljét kapta meg, amelynek jobb a betekintési szöge, mint egy átlagos mobilképernyőnek. A leszedett hátlap lehetőséget biztosít, hogy a MemoryStick Micro kártyához hozzáférjünk, ez 256 megabájtos kapacitást kínál. Sajnos a K850i-vel ellentétben ez a készülék microSD lapkát nem fogad, sőt, ne is nagyon akarjuk beletenni (pedig belefér, mi az hogy!), mert úgy elnyeli a kicsit vastagabb M2 foglalata, hogy utána percekig tart kivakarni.

Alapfunkciók

A menürendszer a gyártótól megszokott sémát követi. Az ikonos főképernyő témák segítségével változtatható, a tesztkészülékben három verzió volt gyárilag, de ez értelemszerűen továbbiakkal bővíthető. A gyorsmenü az elmulasztott eseményeket, a böngésző könyvjelzőit és a saját magunk által összeállítható listát tartalmazhatja.

A telefonkönyv nulla újítást hoz, de ezen nem érdemes kiakadni, a Sony Ericsson mostanában pofás kis névjegyzékeket hoz össze. A K770i 1000 kontakt tárolására képes összesen 2500 adattal. Egy névhez több telefonszám, e-mail cím, webcím, postai cím, beosztás, vállalat, születésnap, csengőhang és kép tartozhat. A megjelenítés fülekre osztott, átlátható, a listázás pedig vezetéknév, illetve keresztnév szerint történhet. Hasznos funkció, hogy igény szerint a névjegyzékbe újonnan felvitt neveket a készülék automatikusan rámenti a SIM kártyára is.

Az üzenetkezelésben sincs újdonság. A szövegbevitel alapvetően könnyű, a szoftver automatikusan felismeri a smiley-kat. Az MMS 300KB határral küldhető, a szerkesztőfelület kezelése egyszerű. Az RSS-olvasót továbbra is könnyű használni, nekem ez az egyik személyes kedvencem az újabb Sony Ericssonok funkciói közül. Az email kliens természetesen kezeli a csatolmányos leveleket is, méretkorlátozást 10 megáig nem találtam, nagyobb dolgokat nem csatoltam, de ez is bőven tökéletes.

A szervezőfunkciókhoz nem nyúltak. A magam részéről praktikusnak tartom, hogy a gyártó nem próbálkozik kismillió féle különböző teendő megkülönböztetésével, mindegyiket eseménynek hívják, de utána szabadon kitölthetőek a mezők. Az ébresztőóra ismétlődésre is képes, a szundi még mindig a klasszikus 9 perces időközzel dolgozik. Nem hiányzik a kódmemória, a stopper, a számológép és az időzítő sem.

Kamera

Szokás szerint a kamerával kezdem a multimédiás szolgáltatások bemutatását. Cyber-Shot telefonhoz méltóan a K770i 3 megapixeles optikáját autofókusszal is felszerelték, ám itt mutatkozik meg, hogy a K800i-t egy kicsit butították a tervezők. Nincsen ugyanis sem xenon technológiával működő villanó, sem pedig BestPic. Az előbbit egy gyengébb segédfény próbálja pótolni, az utóbbit semmi.

A fényképezés úgy történik, hogy egyszerűen el kell csúsztatni a hátlapon az optikát takaró lemezt, ez automatikusan aktiválja a kamerát. Ilyenkor felvillan a hátlapon két darab kék LED egy rövid időre, ezzel jelezve, hogy mostantól fotózhatunk az eszközzel. A kamera menüje ismerős korábbi Sony Ericsson modellekből, a vízszintesen elhelyezkedő sávban a következő opciók közül választhatunk: felvételi mód (normál, panoráma, sorozat, keretek), motívumprogramok (itt vannak a környezeti beállítások, tájkép, sport, stb), képméret, makro, vaku, önkioldó, effektek, fehéregyensúly, fénymérés módja, képminőség, dátumozás és zárhang. Szóval szép lista, lehet játszani a beállításokkal bőven, de az automata üzemmód is bőven jó képeket csinál.

A kereső gyors, az exponálás is, a mentéssel azonban elbíbelődik egy picit az eszköz. A képek minősége szerintem rosszabb, mint amilyenre a K800i volt képes, alant van egy csokorra való alkotás, nyilván a kültéri fotók jobban sikerültek, beltéren ez az optika is gyorsan elvérzik. Könnyen be is mozdul, főleg sötétebb környezetben, mert hosszab az exponálási idő. Kültéren is a sötétebb részekkel van problémája, eléggé zajosodik ilyenkor a fotó ezen szegmense. A videorögzítés QCIF felbontásban történik, már megint. Illetve: még mindig. Ez ugyebár 176x144 pixel, amelyről legyen elég annyi, hogy a CIF felbontásra (352x288) is azt szoktuk mondani, hogy „arcnélküli ragyogás”, ennek a negyede tényleg semmire sem alkalmas.

A fotós alkalmazások között a FaceWarp az egyik szoftver, ezzel portrékat lehet manipulálni különböző effektekkel, a másik pedig egy fotósuli, amely kilenc leckét tartalmaz, ebből az első három ingyenes, de azok kábé arról szólnak, hogy a makró mód az arra jó, hogy közeli tárgyakat fotózzunk, szóval csupa újdonság és élvezet.

Zene, játék

Megkapjuk a szokásos Sony Ericsson marketingstratégiát az arcunkba bele, ha Cyber-Shot, akkor nincs Megabass. Néha véletlenül elrontják, de most nem így történt, itt tényleg nincs extra-mélyhang, viszont equalizer azért van, piszkálható kézzel is, ha valakinek erre szottyan kedve. A zenelejátszó még a régebbi fajta, nyilván, de ez igaz a kameraalbumra is, tehát nem a W910i-K850i verzióját kapta a K770i.

A funkciók között azonban ott van a TrackID is, amely ugyebár arra szolgál, hogy az általunk feldúdolt, vagy a rádióban lejátszott zenéket beazonosítsa egy internetes adatbázis segítségével. Alapvetően elég jó hatásfokkal működik, csak kell hozzá netkapcsolat. Az FM-rádió sem változott semmit, az RDS funkció megmaradt, a kezelhetőség példás, természetesen a zenelejátszóhoz hasonlóan ez is fut a háttérben.

A játékok között most két alkalmazást találtam, az egyik már ismerős volt korábbi modellekből, ez Foto Quest Fishing, amely teljesen elmebeteg dolog, arról szól, hogy búvárruhába bújva kell kolbászolni valami lagúna mélyén és a főnök által kijelölt halakat kell lefotózni, amelyek jellemzően arrébbúsznak. A másik játék egy pasziánsz-csomag, ehhez nem kell túl sok kommentár.

Adatátvitel, akkumulátor

3G már van, HSDPA még nincs. Ha nem elérhető a hamradik generációs hálózat, akkor csak GPRS sebességgel böngethetünk, mert EDGE-re nem képes a K770i. A kijelző felett két lukat is láthat a szemlélődő, az egyik a belső kameráé, hogy lehessen videotelefonálni, a másik pedig egy fényérzékelő, amely értelemszerűen a környezeti fényviszonyoknak megfelelően állítgatja a kijelző világítását.

A beépített böngésző közepesnek mondható, alapvetően viszonylag simán bejönnek rajta a weboldalak is, van fektett üzemmód, de érdemesebb rátölteni a készülékre az Opera Mini legfrissebb verzióját, mert köröket ver a gyári böngészőre.

Lokális adatátvitelre 2.0-s USB, illetve ugyanilyen verziószámú Bluetooth alkalmas, ez utóbbi hibátlanul tette a dolgát, könnyedén összehaverkodott az autós kihangosítómmal (Motorola), a számítógépemmel, illetve egy másik Sony Ericsson készülékkel is, de ebben szerencsére nincsen semmi meglepő. Természetesen sztereó hangátvitelre is alkalmas.

Az akkumulátor gyengébb volt, mint vártam. Igaz, hogy a Bluetooth folyamatosan be volt kapcsolva, illetve a készülék éjjel-nappal 3G hálózaton lógott, de ez a másfél napos készenlét, amit nálam produkált, szerintem elég harmatos.

Összességében azonban a K770i elég kellemes kis készülék. Nekem a kijelző fizikai mérete a legnagyobb csalódás, de ezt leszámítva nincs vele sok gond. Sikerét nagyban befolyásolja majd, hogy milyen áron lesz elérhető, de remélhetőleg a K800i alá lövik be. Ha a HSDPA benne lenne, illetve a képernyő kicsit méretesebb lenne, akkor megkapná az ajánlott minősítést, így azonban csak:

Sony Ericsson K770i

Bog

Specifikációk

Sony Ericsson K770i
Technológia GSM 900/1800/1900/3G
Méret 105x47x14,5 mm
Súly 95g
Kijelző 240x320 pixel, 262 ezer szín, TFT
Telefonkönyv 1000
SMS/MMS memória 16MB
Egyéb memória Memory Stick Micro (M2)
Java MIDP 2.0
Vibra funkció van
Naptár van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Számológép van
GPRS/EDGE/3G 4+2/nincs/van
Push To Talk nincs
Infra/Bluetooth nincs/2.0 - A2DP
Prediktív T9, magyar
Hangtárcsázás van
Hangrögzítõ van
Hangvezérlés van
Valutakonverter nincs
FM rádió van - RDS
Kihangosítás van
Alap akkumulátor 930 mAh Li-Pol
Készenléti idõ 400 óra
Beszélgetési idõ 10 óra
Fényképezőgép 3,2 Mpix, QCIF videó, autofókusz
POP3 e-mail van
WAP böngészõ 2.0
HTML böngészõ van
Játékok van
Csengõhangok MIDI, MP3, AAC
Operációs rendszer nincs
MP3 lejátszás van
Egyebek RSS hírolvasó, autofókusz, TrackID

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés