Kipróbáltunk két digitális festéshez szánt ecsetet

Még az MWC-n találkoztunk a dél-koreai startuppal, akik ecsetet csinálnak táblagépekhez és telefonokhoz. Kipróbáltunk ezek közül kettőt.

Bevezető, mi ez?

Az MWC-n és a hozzá hasonló nagy rendezvényeken mindig érdekes szétnézni a startupok között, és bár az elmúlt években gombamód szapodortak el az ilyen-olyan AI megoldást kínálók, belefutni még olyan kis vállalkozásokba is, melyek valamilyen hardvert vagy tartozékot csinálnak. Itt jön képbe a dél-koreai Silstar, amit 2012-ben alapítottak és mindenféle szépségápolási gadget fejlesztésével kezdtek. A sminkecsetek során szerzett tapasztalataikat csatornázták be a BuTouch digitális festőecsetek fejlesztésébe is.

Nem újak a BuTouch ecsetek, az első változatot 2015-ben dobták piacra, ez volt az első ilyen típusú termék Dél-Koreában. Formáját tekintve egy sima vízfestékhez való festőecsetre hasonlítanak, a Basic modell feje vastagabb, szélesebb, kerekebb. A Professional modell feje vékonyabb, hegyesebb, de ezen kívül annyiban különbözik, hogy a szára fém, végét pedig le lehet venni és rá lehet rakni az ecset fejét védendő.


[+]

Működési elvük ugyanaz: passzív, kapacitív stylusokról van szó, ahol az ecsetfej valódi szőrhöz hasonló és szintetikus sörtéből van. Érzése tényleg olyan, mint bármilyen klasszikus ecseté, és kellően puha ahhoz, hogy ne karcolja meg a telefon vagy tablet kijelzőjét.

Hirdetés

A szintetikus sörtéket ugyanúgy érzékeli a tablet, mint ujjunkat vagy bármilyen gumis végű passzív tollat, így lehet akár a rendszerben történő lépkedésre is használni, viszont mivel nem egy pontban koncentrálódnak a kijelző által érzékelt sörték, így nem nyújtja ugyanazt a pontosságot, mint egy S Pen, egy Apple Pencil vagy egy EMR-es toll, erről példa a következő oldalon.


[+]

Az ecsetek könnyűek (18 gramm), ezt úgy érik el, hogy belsejük üreges. A Professional modell esetén annyira nem zavaró, mert ott keményebb fémből van a nyél, a Basic viszont vékonyabb alumínium. 18 centiméter magasak, vastagságuk alig több fél centinél. Áruk 25 és 30 euró között mozog, itthon nincs forgalmazójuk, de az Amazon kínálatában jelen vannak az EU-ban.

Milyen vele festeni?

Bármilyen alkalmazással lehet használni rendszerektől függetlenül, csak egy kapacitív érintőkijelző kell az eszközben legyen, mi a Procreate és az Ibis Paint alkalmazásokkal próbáltuk ki őket. Az alkalmazásokban érdemes kiválasztani az ecset és a festék eszközöket, az adja a legjobb élményt, de mivel nincs nyomásérzékenység a BuTouchban, így nem lehet a vonalvastagsággal vagy a szín erősségével úgy játszani, mint valódi vászonra az ecsetet kevésbé vagy erősebben rányomva. Leginkább olyan az egész tableten, mintha ujjunkkal rajzolnánk, lásd az alábbi képen, mi a különbség egy Wacom-szerű EMR-es ceruza, az ecset és az ujjal történő rajzolás között.


[+]

Ahogy a vonalélesség hiánya, úgy az ecset fejének reakciói is hiányoznak az igazi festéshez képest. Amíg egy klasszikus ecset feje reagál arra, ha nedvesség éri, ha elkezd kiszáradni festés közben, az befolyásolja azt, ahogy az ember alkot vele. A BuTouch ilyet nem tud, a digitális kreatív programok pedig jellemzően úgy vannak optimalizálva, hogy a tablethez való toll dőlésszögéből és hegye nyomásának erősségéből számolják ki, mit szimuláljanak a kiválasztott ecset- és festéktípussal.


[+]

Éppen ezért nem lehet igazán precízen dolgozni a BuTouch ecsetekkel anélkül, hogy kézzel vagy akár egy komolyabb stylusszal is belenyúljunk a munkánkba. Ha nagyobb felületeket, például háttereket akarunk kitölteni vízfesték eszközzel a digitális vásznon, arra tökéletesen megfelel és kényelmes is.


[+]

Ha valaki gyereknek keres ajándékba valami kreatív kiegészítőt, esetleg felnőttnek, aki szereti a vízfestést vagy a digitális színezőket, azoknak megfelelhet a BuTouch Basic és Professional egyaránt. Ha valaki hordozná magával, hogy tabletjén vagy telefonján használhassa bárhol, én inkább a Professional modellt tartanám erre jónak, mert a nyél vége levehető és kupakként az ecsetre rakható, így az ecsetfej és a sörték védve lesznek tolltartóban, táskában. Nem tudja helyettesíteni sem az Apple Pencilt, sem a Galaxy S Pent, de ezeknek a komolyabb ceruzáknak jó kiegészítése lehet olyanok számára, akik szívesen festegetnek digitális vásznon és a valódi ecset érzetét keresik.

A BuTouch ecseteket a 2025-ös MWC-n vettük a Silstartól, ha valaki szeretne vásárolni magának, az az Amazon.de-n megtalálja őket.

viragdani01