Samsung S3310 - ebben jók

Bevezető

Sok terméktípusnál van ez így, hogy alapvetően két dologgal lehet hangos sikereket elérni. Vagy valami nagyon innovatív, nagyon újszerű, nagyon átgondolt eszközzel, vagy pedig egy végletekig klasszikusnak számító, letisztult, megbízható, meglepetéseket nélkülöző, de igényes darabbal. Előbbire jó példa a Motorola V3, utóbbira pedig a Nokia 6300.

Samsung S3310
[+]

A Samsung ezen az utóbbi úton indult el nemrégiben, s igen jól közelítették meg a témát. Az L700 töretlen népszerűsége nem véletlen, egy klasszikus formatervű, igényes anyagokból építkező, kiegyensúlyozott szolgáltatáskínálattal rendlkező eszköz született, amely annyira jól sikerült, hogy bizonyára arra gondoltak, hogy érdemes ezt a stílust tovább is erőltetni.

Samsung S3310
[+]

Az XXL GSM-től érkezett S3310 ugyanis teljesen ugyanezt a filozófiát viszi tovább, talán még egy fokkal elegánsabb külsővel azok számára, akiknek a telefon az attól telefon, hogy van egy kijelzője, vannak normális gombja, nem hajlik semerre, jó anyagokból épül fel és a fontos funkciók mind benne vannak. Mindezt természetesen jó áron érdemes adni, ebben pedig partnerek a szolgáltatók, az S3310 előfizetéssel csak egy ezres a Pannon kínálatában. Feltöltőkártyás konstrukcióban a cikk írásakor ugyan még nem elérhető, de olyan 35 ezer forint körülire saccoljuk az árát.

Samsung S3310
[+]

Ezzel az S3310 - az L700-hoz hasonlóan - a középkategória egyik meghatározó modellje lehet. Itt van a legnagyobb tolongás, itt kell olyat mutatni, ami miatt a termék sikeres tud lenni. Tesztünk hőse pedig annak ellenére képes erre, hogy semmi speciális tulajdonsága nincsen. Egyszerűen csak kapott egy jó formatervet, fémes külsőt és korrekt belső kiképzést, s ez elég lehet a sikerhez.

Külső

A dobozon az szerepel, hogy "the stylish metal shilouette bar". Hát én egy belvárosi szórakozóhelyet neveznék el inkább így, nem pedig egy telefont, de ez nem von le semmit a készülék értékéből. Az S3310 legnagyobb fegyvere ugyanis az, hogy tényleg egy elegáns, letisztult és klasszikus arányokkal operáló formatervet kapott, amelynek bónusz előnye az anyaghasználat.

Samsung S3310
[+]

Az S3310 ugyanis jelentős mértékben fémet tartalmazó házba került. A sötét színű hátlapon kívül ugyanis a jelek szerint mindenhol ezüstös burkolat öleli körbe a telefont, hideg, hűvös fogás, s kiemelkedően jó minőségérzet jellemzi. A műanyagból készült, de rücskös felületű hátlap is belefér ebbe a vonulatba, hiszen sötét színe egyfajta formai játékot is eredményez, s olyan passzentosan illeszkedik a telefonhoz, hogy fel sem merül az emberben, hogy itt a plasztik használata akármilyen hátrányt is jelenthet. Az L700-nál a felhasználói tapasztalatok azt mutatták, hogy ugyan jó dolog a fém hátlap, de mivel rendszerint erre fekszik fel az asztalra tett telefon, ezért viszonylag hamar megjelennek rajta hajszálvékony karcolások.

Samsung S3310
[+]

A 2,1 inches kijelző köré fekete keretet rajzoltak a tervezők, ennek alsó részében ül a Samsung felirat. A gombsor az íves vonalak ellenére is klasszikus elrendezésű, öt irányű d-pad, négy funkciógomb és katonásan ülő számbillentyűk alkotják. A nyomáspont remek, a gombok mérete és elhelyezkedése hibálan, ráadásul minden billentyű kissé felfele dől, ezért tökéletesen lehet érezni, hogy hol vannak a határvonalak. Végre egy olyan Samsung, ahol minden gombnak jutott a halványkék megvilágításból, nem kell sötétben tapogatóznunk a navigációs billentyű kapcsán sem.

Samsung S3310
[+]

Bal oldalra a hangerőt szabályozó kezelőszervek kerültek, alattuk a microSD kártya bővítőhelyének ajtócskája található meg, jobb oldalon pedig a Samsung saját szabványú adatcsatlakozója és a kamera gyorsbillentyűje kapott helyet. Alul-felül a telefon sima, a hátlapon viszont egy sötétebb keretben találjuk meg a kamera optikáját és a hangszóró rácsozatát. Az egész telefon hibátlan összeszerelési minőségű, a fém miatt kissé súlyosabb az átlagnál, de kézbe tökéletesen illik, egyszerűen ránézel és azt mondod, hogy ez egy telefon. Ha megkérünk egy kisgyereket, hogy rajzoljon egy mobilt, akkor valami hasonló lesz a végeredmény.

Menü, alapfunkciók

A menürendszer felépítése az U800-ból lehet ismerős. Ez egyrészt azt jelenti, hogy QVGA felbontású kijelzővel van dolgunk (ebből a szempontból az L700-nál jobb a készülék), másrészt pedig azt, hogy a menü színvilága témák segítségével alakítható. Ebben a modellben is van témaszerkesztő, ahol saját ízlésünkre szabhatjuk a menü megjelenését, s ezzel bizony el lehet pepecselni egy jó adag ideig. Ezt UCS-nek nevezik Samsung berkekben, alább lesz egy-két téma, amit próbáltam gyorsan rajzolgatni, de az U900-ról készült videónkban is látható, hogy hogyan működik.

Samsung S3310

Minden egyéb testreszabhatósági lehetőség ismerős lehet a többi Samsung modellből. A főmenü 12 rajzocskát tartalmaz, az alapképernyőről a középső gomb is az ikonok közé repíti a felhasználót. A navigációs billentyű négy irányához tetszőleges funkciók társíthatóak, a kezdőképernyőn található háttér lehet fix, változó, a témának megfelelő, vagy a most már unalomig ismert "eleven világ", ami hazánkban a Parlament épületét pakolja ki a kijelzőre.

Samsung S3310

A névjegyzék nem hoz meglepetést. Az 1000 férőhelyes kapacitás átlagosnak mondható, miként az egyes nevekhez csatolható többletinformációk mennyisége is. Az üzenetkezelés is triviális, az SMS és az MMS közös szerkesztőfelületen osztozik, ha spéci tartalmat csatolunk, akkor lényegül át a szöveg multimédiás üzenetté. Van email kliens is, amely apróbb csatolmányokkal is képes jóban lenni.

Samsung S3310

Sajnos ebben a Samsung modellben nincs benne a Picsel Viewer, azaz Office és PDF doksik megnyitását nem támogatja. A naptár viszont kellemes, ötféle típusú esemény tárolható el, a kapacitás a következőképpen alakul: 100 találkozó, 50-50 évforduló és szabadnap, illetve 20-20 fontos és személyes bejegyzés. Havi és heti nézet is akad grafikus formában, a világóra viszont listás. A funkcionalitást tudományos műveletekre is képes számológép, átváltó, stopper és időzítő teszi teljessé.

Samsung S3310

Multimédia

A hátlapon található 2 megapixeles kamera elég egyszerű jószág. Nélkülözi az autofókusz funkciót, de a kereső fektetett nézetű menüjében elég sok apróság állítható. Van sorozatfelvétel, önkioldó, néhány effekt és környezeti beállítás is. Napfényben elegendő a kamera teljesítménye, de amint romlanak a fényviszonyok, úgy rögtön drasztikusan csökken a fotók minősége. Videót 320x240 pixelben tud rögzíteni a készülék, tesztfotók pedig alant találhatóak.

Zenei szempontból kellemesebb a teljesítmény, de sajnos a tartozékként csomagolt headset eléggé átlagos darab. Ráadásul nem szétszedhető, az S3310-en pedig nincs jack csatlakozó, a Samsung a saját szabványát erőlteti. Kihangosítva viszont nem szól rosszul a készülék, ez nagyban köszönhető a fémházas kialakításnak.

Samsung S3310

Szoftveres szempontból nincs sok gond a lejátszóval. A szokásos Samsung zenei menü tárul fel, különböző paraméterek alapján rendezhetőek a számok, szépen összegyűjti a motor a belső memóriából (27 MB), illetve a kártyáról a számokat. A lejátszó háromféle nézetet mutathat, albumborító majdnem mindig van, néha spectrum analyzer is, de tök feleslegesen, mert semmi köze az éppen játszott zene ritmusához. A funkciók között RDS képességgel is felruházott FM-rádiót találhatnak a Bolgár György rajongók, ez szokás szerint csak fülessel működik.

A játékok frontján meglehetősen egyszerű a helyzet: egyetlen egy alkalmazás sincsen gyárilag a készüléken. Nulla, azaz zéró játékunk van, és a Samsung telefonoknál egyébként is problémás a lista bővítése, mert elvileg csak WAP-ról (és netről) letöltött alkalmazások telepíthetőek, az adatkábeles mókához igen sokat kell trükközni.

Adatátvitel, összegzés

Sokan azt mondják, hogy az S3310 az L700 utódja. Pedig inkább testvére. Ebben jobb a kijelző, viszont nincs benne 3G, a legjobb ismert mobil adatátviteli szabvány az EDGE. (Erre mondja pofátlanul a Pannon oldala, hogy képes a mobil szélessávra, ami annyira elég, mint a csúcsidőben a mozgólépcső a Moszkva téri metróban.) Az Access Netfront böngésző már őskövületnek számít, aki okvetlenül az S3310-zel szeretne böngetni a világhálón, az inkább töltsön le egy Opera Minit.

Samsung S3310
[+]

Lokális szinten van 2.0-s Bluetooth (természetesen sztereó), illetve USB kapcsolat, de ehhez nekünk kell kábelt szerválnunk, mert az értékesítési csomag ezt nem tartalmazza. A hátlap alatt meglepően kicsiny akkumulátor üldögél (talán Gubro kollega jegyezte meg, hogy ide elfért volna egy nagyobb is), de ennek ellenére a készülék röhögve ment az én felhasználási szokásaimmal három napig. Ez másfél órányi beszélgetést és 20-25 SMS-t jelentett.

Samsung S3310
[+]

Összegzés. Az S3310 igen csábító ajánlat. Tudását és anyaghasználatát tekintve abszolút a Nokia 6300 ellenfele, bár most már nem ezzel a kifutó finn modellel kell versnyeznie. Ám könnyedén átveheti a helyét, s bár vannak hibái, alapvetően egy igen korrektül összerakott gép ez. Egy átlagos felhasználó igényeinek maximálisan megfelel, ha a 3G nem szükséges, akkor kellemes társ lehet a hétköznapokban. Kellően elegáns, jó benyomást kelt, minőségi anyagokból építkezik és logikus menürendszert kapott. Részemről megy rá ez a pecsét:

Samsung S3310

Bog

A Samsung S3310-et az XXL GSM biztosította. A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

Specifikáció

Samsung S3310
Samsung S3310 Általános
Technológia GSM
Méret 110 x 46 x 11 mm
Tömeg 77 gramm
Színvariációk Ezüst
Kijelző
Belső kijelző átlója 2,1 hüvelyk
Belső kijelző felbontása 240 x 320 pixel
Belső kijelző típusa TFT
Színárnyalatok száma 262.000
Memória
Telefonkönyv kapacitása 1000
SMS memória / max. MMS méret 500 / 295 KB
Belső memória 26 MB
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok 850/900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGE Class 10 (4+1/3+2) / Class 10 (236,8 kbps)
UMTS / HSDPA nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.0 (A2DP is)
WiFi nincs
USB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van (5 perc)
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel T9
Szoftverek
Platform Samsung
WAP / HTML böngésző 2.0 / van
E-mail kliens van (POP3, IMAP4, hitelesített)
Java van, MIDP 2.0
Játékok -
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek -
Multimédia
Fő kamera 2 megapixeles, fixfókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van - QVGA
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is
Hangszínszabályzó predefiniált
FM-rádió van - RDS
Üzemidő
Alap akkumulátor 880 mAh-s Li-Ion
Készenléti idő 700 óra
Beszélgetési idő 7 óra
Egyebek
fém készülékház

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés