Samsung E1080 - mint az egyszer egy

Előszó, külső

Hölgyeim és Uraim, megérkezett szerkesztőségünkbe az év első low-end készüléke, a Samsung E1080! Hogy mit tud? Gyakorlatilag semmit, viszont jelenleg ez a koreai gyártó legolcsóbb készüléke, és mint azt jól tudjuk, ezekből bizony sokkal több fogy, mint a csúcsmodellekből. Hogy ki küldte? Természetesen az XXL GSM! Hogy miért sikerült ilyen rosszul ez a bevezető? Azért, mert nehéz izgalmasat írni egy olyan készülékről, melynek dobozán az erények között az 1,43 hüvelykes CSTN kijelző, a fake call és a 40poly ringtone szavak szerepelnek.

Samsung E1080

Amennyire környezettudatos a Samsung bizonyos dolgokban, most annyira bénák voltak a dobozzal: a teljes nevén GT-E1080-ként számon tartott újdonság egy közepes méretű kartonházban érkezett, mely körülbelül kétszer akkora, mint amekkora indokolt lenne, a hálózati töltőn és a leíráson kívül ugyanis semmit nem kapunk hozzá. A külső ebben a kategóriában kifejezetten megnyerőnek mondható, a baltával faragott E1070-nél minden bizonnyal szebb, de ami azt illet, a hasonló árkategóriás Nokiákkal is jó eséllyel száll harcba ezen a téren. Az aprócska készüléktesthez (107,4 x 45,5 x 13,6 milliméter) jól passzol a 64,5 grammos tömeg, a könnyűség okát nem csak a tudás hiányában, hanem többek között a papírvékony hátlapban is kereshetjük. Az anyaghasználat és az összeszerelés minősége ettől függetlenül rendben van, nyomkodáskor a készülék csak minimális mértékben nyekereg (annak is a hátlap az oka). A kijelző körüli terület kemény, ellenálló plasztikból készült, míg a többi rész gyenge-közepes minőségű műanyagból van összerakva, mely véleményem szerint sikeresen veheti fel a harcot az idő vasfogával. Az legalábbis biztos, hogy a legolcsóbb készülékek között sokkal gyengébb anyaghasználatúakat is láthattunk már, de persze nem szabad elfelejteni, hogy ebben a szegmensben gyakorlatilag csak a külsővel kapcsolatban történnek fejlesztések, tudásban ugyanazt kapjuk, amit már három éve is kaptunk.

Samsung E1080
[+]

Az előlap tetején a telefonhangszórót találjuk, mely alatt egy Samsung logó, azalatt pedig az 1,43 hüvelyk átlójú, 128 x 128 pixeles CSTN panelt csodálhatjuk meg — kérem szépen, ez a fejlesztés, az előd megjelenítője ugyanis 1,38 hüvelykes volt, tehát a képátló közel másfél millimétert nőtt. Ide most legszívesebben raknék egy sírva röhögős szmájlit, de az a helyzet, hogy tényleg ezzel variálnak: az E1100-ban például már 1,52 hüvelykes kijelző van. A képminőség elfogadható, a fényerő elég nagy, a napfényben való olvashatóság is elmegy, ugyanakkor a betekintési szög a kijelző technológiájából adódóan elég kicsi. Alulra került az egyetlen egy gumilapból "kiöntött" gombsor, mely jól és néz ki és használni is kényelmesen lehet, de a koszt nagyon durván összeszedi a sorok közé, ami — mint az a képeken is látszik — nem túl szép látvány.

Samsung E1080
[+]

A hátlapon az összes low-end dizájnelemet felhasználta a gyártó, amit csak ismer. Az egy az egyben lehúzható plasztikdarab felső része pöttyös/érdes, alul pedig csíkos, itt folytatódnak ugyanis a gombsornál látható koszgyűjtő felületek — csak ezek már nem gyűjtik a koszt, mivel nem gumiból vannak.

Samsung E1080

Az oldalsó részek kapcsán csak egyről beszélhetünk, a baloldaliról, itt kapott ugyanis helyet a gyártó korábbi készülékeiből már ismert csatlakozó, melybe multimédiás tudás és szinkronizálási lehetőségek híján csak a töltőt fogjuk beledugni. Fölötte a nyakpánt rögzítési helye figyelget, más érdekesség nincs a készüléken.

Belső

A készülék belseje még a külsejénél is egyszerűbb. A változtatható hátterű készenléti képernyőn az időt, a dátumot, az akkumulátor töltöttségét, a térerőt, az aktuális profil ikonját, valamint a szolgáltatónk nevét láthatjuk. A baloldali szoftveres gombbal a rácsos elrendezésű, háromszor három ikont tartalmazó főmenübe jutunk, a jobboldalival pedig a névjegyzéket hozhatjuk elő. Gyorsindítóként funkcionálnak a navigációs pad iránygombjai is, alapból a profilváltót (felfelé), az üzeneteket (jobbra), a naptárat (lefelé) és az új üzenet menüpontot (balra) tudjuk előhozni.

Samsung E1080 Samsung E1080 Samsung E1080

Szoftverekből tényleg csak a minimális mennyiséget kapjuk meg. Van egy kizárólag havi nézettel rendelkező, melyben gyakorlatilag csak azt nézhetjük meg, hogy melyik nap hányadikára esik, adatot (találkozót, emlékeztetőt) felvinni nem tudunk. Van viszont egy menüpont, ahol legfeljebb 70 karakter hosszú szövegeket tudunk bevinni és elmenteni, a készülék emlékeztetőnek hívja, de mivel figyelmeztetni ez sem tud minket, mi nevezzük jegyzettömbnek. Az egyetlen korrekt rész az ébresztőóra, öt időpontot is megadhatunk ismétléssel, sőt, még azt is meghatározhatjuk, hogy az adott ébresztés kikapcsolt állapotban is működjön-e. Az alkalmazások menüpontban alapfunkciós számológépet, mértékegység átváltót, időzítőt, stoppert és elemlámpát találunk, utóbbi fehérre festi a kijelzőt, tehát nem egy rejtett ledet kapcsol be. Van egy játék névre hallgató menüpont is, melyre rányomva egyből elindul egy sudoku játék — a szoftvereket bővíteni tehát nem lehet. A belső memória mérete egyes specifikációk szerint 1 MB, de lényegtelen is, hogy létezik-e ez a tárhely, mivel semmivel nem tudjuk megtölteni, az E1080-ban ugyanis még Wap böngésző sincs.

Samsung E1080 Samsung E1080 Samsung E1080

A névjegyzékben összesen 200 ember adatait tudjuk tárolni, a név és a mobilszám mellett megadhatunk otthoni telefont, faxszámot, egy "stb." nevű mezőt (szöveges jegyzet), valamint egyedi csengőhangot. Az üzenetkezelés kimerül az SMS-ek küldésében és fogadásában, összesen 100 darab fér el a készülék memóriájában, prediktív szövegbevitel gépeléskor elérhető. A hívásnapló kellemesen felépített, külön-külön és egyesített nézetben is megtekinthetjük a nem fogadott/fogadott/tárcsázott hívásokat, a masina elvileg az utolsó 20 darabot tárolja mindegyik kategóriából.

Samsung E1080 Samsung E1080 Samsung E1080

Telefonálás közben a hangminőség rendben volt, nyilván nem az E1080 a minőség bajnoka, de használható volt. Az ide kapcsolódó extra funkció az álhívás, ha lezárt billentyűk mellett négyszer megnyomjuk a lefelé irányt, a készülék pedig egy előre meghatározott idő múlva (5, 10, 30, 60, 180 másodperc) elkezd csörögni, miközben ismeretlen számot ír ki hívónak. Idősebbeknek jöhet jól a segélykérő üzenet funkció: ha lezárt billentyűzár mellett négyszer megnyomjuk a híváskezdeményező gombot, az előre beírt telefonszám(ok)ra elmegy egy szintén korábban megírt üzenet, alapból az, hogy "Veszélyben vagyok. Segítséget kérek.". Ha az üzenet elküldése után a megadott számok valamelyikéről hívás érkezik, a készülék azt automatikusan fogadja, miközben más funkciók (menü, programok) nem érhetők el. A segélykérő módból a hívásmegszakító móddal lehet kilépni.

Egyebek, összegzés

A készülék akkumulátora 800 mAh-s, ami némi előrelépést jelent a korábbi modellekhez képest, az E1070-ben például csak 750 mAh-s telep volt. Az üzemidő ennek megfelelően nőtt, a gyári adatok 12 órás beszélgetési és 420 órás készenléti időről beszélnek — én ennyit nem használtam a készüléket, de abban biztos vagyok, hogy visszafogott használat mellett jó pár napig ki fogja bírni töltés nélkül.

Samsung E1080
[+]

Értékelés: Samsung E1080
Külső
Ergonómia 4 pont
Anyaghasználat 6 pont
Összeszerelés minősége 7 pont
Kijelző mérete, minősége 2 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 1 pont
Felhasználói felület élménye 1 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 1 pont
Adatkommunikációs képességek 1 pont
Multimédia
Vizuális 0 pont
Audio 0 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 7 pont

Hogyan értékelünk?

A Samsung E1080 jelenleg a piac egyik legolcsóbb telefonja, kártyafüggetlenül tíz forint híján tízezerbe kerül, ennél a többi alsós modell egy-két ezressel drágább. Rossznak nem mondható, hiszen amit vállal, azt tudja: telefonálás közben a hangminőség egész jó, lehet SMS-t küldeni vele, normálisan néz ki és az akkumulátoros üzemidő is rendben van. Ugyanakkor elég szomorú, hogy a készülékben lévő tízéves technológiát még ma is ennyi pénzért adják, de ez ellen tenni sajnos nem tudunk. A mobiltelefont csak vészhelyzetben használó időseknek jó lehet, bár egy hasonló tudású használt készüléknél csak annyival jobb, hogy új mivoltából adódóan az akkumulátora még nincs elhasználódva. Plecsnit nem adok neki.

Bocha

A Samsung E1080-at az XXL GSM biztosította. A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Samsung E1080
Samsung E1080 Általános
Technológia GSM
Méret 107,4 x 45,5 x 13,6 milliméter
Tömeg 64,5 gramm
Színvariációk fekete
Kijelző
Kijelző átlója 1,43 hüvelyk
Kijelző felbontása 128 x 128 pixel
Kijelző típusa CSTN
Színárnyalatok száma 65 536
Memória
Telefonkönyv kapacitása 200
SMS memória / max. MMS méret 100 / nincs MMS
Belső memória 1 MB
Memória bővíthetősége nem bővíthető
Adatátvitel
Frekvenciasávok 900/1800 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA nincs / nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / nincs
WiFi nincs
USB (adatcsatlakozó) egyedi Samsung csatlakozó
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés nincs
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Samsung
WAP / HTML böngésző nincs / nincs
E-mail kliens nincs
Java nincs
Játékok 1 darab
Valutakonverter van
Extra szoftverek nincs
Multimédia
Fő kamera nincs
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel nincs
Zenelejátszó szoftver nincs
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 800 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 420 óra
Beszélgetési idő 12 óra
Egyebek
elemlámpa mód, segélykérő SMS, álhívás

Előzmények

Hirdetés