Rocki - minden hangszóró a hálózaton

Működés

Ha összejött a beállítás, onnantól tényleg elkezd a Rocki igen kellemes társ lenni. A saját appja igazából egy korrekt zenelejátszó, akár a saját telefonon is tudjuk így hallgatni a muzsikát, a szoftver felső sávjából választhatjuk ki, hogy melyik eszközre küldjük a hangot (hiszen több Rocki is lehet a hálózaton). A menüt a bal oldalról rántjuk elő, itt két online szolgáltatás is elérhető, a SoundCloud és a Last.fm fiókunkat tudjuk aktiválni, így a Rocki az innen érkező zenéket továbbítva is le tudja játszani. Ha viszont más streaming szolgáltatást használunk (Google Music, Spotify, Deezer), akkor egyelőre a Rocki nem a mi eszközünk, bár pont most lehetett szavazni arról, hogy melyik támogatásának fejlesztését kezdjék meg.

Rocki Rocki

A Rocki egyszerre mutatja magát Airplay és DLNA eszköznek. Ez nyilván azt is jelenti, hogy Apple gépet használva az iTunes simán képes arra, hogy rádobja a zenét, Windowsnál az UPNP protokoll segít ugyanebben. Viszont nincs WP8-as app, egyelőre nem is nagyon látszik, hogy majd lesz. Az Androidra készült alkalmazás sem tökéletes, mert bár könnyen kezelhető, de ha egyszer elindítjuk, akkor úgy beköltözik a rendszerbe fixen, hogy ki sem lehet onnan nyírni, hiába tettek az értesítési függönyben látható gyorsgombos felület tetejére egy kikapcsoló gombot, az nem csinál semmit. Nyilván kényszerített leállítással megoldható a dolog, de hát ez finoman szólva sem egy szofisztikált megoldás. Ha viszont a Rocki app ott figyel, akkor a telepet is meríti, érződik, hogy a Rocki egy fiatal cég és még rengeteg a tennivalójuk.

Rocki
[+]

Ahol a Rocki nagyot gurít, az egy olyan hálózat, ahol van egy NAS. A Synology berendezései például zömmel ismerik az AirPlay technológiát, gond nélkül látják a Rockit is. Egy ilyen rendszerbe illesztve a kütyüt megvalósulhat az, hogy nem a Rocki saját lejátszóját nyüstöljük, hanem a NAS-hoz tartozó, komplexebb és platformszinten is jobban támogatott szoftvert, ami igazából csak kiadja a parancsot a NAS-nak, hogy mit és hova streameljen, és bármilyen eszköz is akad a kezembe (okostelefon, PC, Mac, tablet), amin van kliens, az visszafelé is szinkronban van, tehát ha okostelefonról összerakok egy lejátszási listát és kiadom a parancsot, akkor ezt követően bármelyik készüléket is használom, pontosan ugyanazt látom, mi a következő szám, mit hallok éppen, tudok léptetni, hangerőt állítani, más zenéket betenni. Ez pedig roppant hasznos, nyilván ez elsősorban a NAS és a szoftverek érdeme, a Rocki csak ahhoz kell, hogy a hang tényleg átjusson egy olyan hangrendszerre, amit eddig ilyen módon nem tudtam megszólaltatni. Ha több Rocki van a hálózaton és azok több, különböző hifihez vannak kötve, akkor szinkronban is lehet a lejátszás, a lakás minden szobájában szólhat ugyanaz a zene.

Rocki
[+]

A Rocki pillanatnyilag egy meglehetősen egyedülálló kis eszköz, bár vannak valamennyire hasonló termékek már a piacon, ilyen például a Logitech SqueezeBox, illetve az ehhez kapcsolódó kontroller, de ez egyrészt már nem kapható, másrészt nem ebben az árban mozog, harmadrészt nem ennyire univerzális. Ahogyan a fentiekből kiderült, a Rocki pont hordozhatósága és kompatibilitása miatt lehet nyerő választás, de az is tény, hogy ha csak egy telefonról szeretnénk egy hangrendszert, erősítőt meghajtani, akkor arra a Bluetooth is elégséges lehet, ráadásul az ilyen ketyerék jóval olcsóbban be is szerezhetők. A Rocki akkor érzi igazán elemében magát, ha egy rendszer részévé válhat és egy olyan hangcuccot kapcsolhat be a hálózatba, ami eddig a polcon porosodott, pedig alapvetően jól szól, csak éppen még abból a korszakból származik, amikor ez az egész connected világ még csak a szárnyait bontogatta. Ha így nézem, akkor az 50 dolláros ár nem túlzó, egy AirPlay kompatibilitással rendelkező erősítőért ennek sokszorosát kell leperkálni, miközben a régi hifi továbbra is kihasználatlan marad. A Rocki gyakorlatilag újra életet lehel ezekbe a készülékekbe. Látni kell, hogy erre nyilván nincs mindenkinek szüksége, de azok, akik egyébként is a szórakoztató elektronikai berendezéseiket hálózatba kapcsolják, bizonyára értékelni fogják ennek a kis eszköznek a létezését. Nem bíztatok mindenkit arra, hogy már most bizalmat szavazzon a Rockinak, egyértelmű, hogy még sokat kell fejlődnie a szoftvernek (és a hardverre is kéne több visszajelzés és mondjuk egy hard reset gomb), azt sem tartom kizártnak, hogy az alapötletet átvéve majd mások is megpróbálnak összerakni egy ilyen készüléket talán olcsóbban, de a koncepció, az ötlet, illetve az egészben rejlő lehetőség nálam megérdemel egy Tetszett plecsnit. És csak remélni merem, hogy életképes és gazdaságos lesz a Rocki, mint cég, hogy jönnek folyamatosan a frissítések, a különböző platformokra kitalált megoldások, és képes lesz ez a fiatal vállalat tartani a tempót és a minőséget, hogy ne forduljon a történet egy Rocki Horror Picture Show-ba.

Rocki Play

Bog

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Előzmények

Hirdetés