Philips 160 - síró játék

Bevezető

Néha komolyan elgondolkozom azon, hogy mivel bántottam meg ennyire Bogot, hogy ezt a készüléket is az én kezeimbe helyezte. Ha én osztanék telefonokat, akkor biztosan csak az ellenségeimre bíznám ezt szörnyeteget. Hmmm…. Lehet, hogy el kellene gondolkodnom a jövőm és a Mobilaréna kapcsolatán?

Szóval, az első sokkból magamhoz térve elkezdtem pozitívan szemlélni a dolgot. Mit is lehet venni manapság 9900 Ft-ért? Mobilból mindössze egyetlen alternatíva van, még pedig a Sagem szörnye a Myx1-2. Hát, akkor inkább érdemes gyűjteni egy kicsit, vagy beruházni egy régi Nokia 6310i-re, mindenkinek jobb lesz. Vagy menjünk el egyet paintballozni, vagy kettőt bulizni, esetleg vegyük meg a World of Warcraftot, vagy vásároljunk egy vonatjegyet, és ugorjunk le a hétvégére a Balcsira. Sok idegességtől kíméljük meg magunkat, ha ezek valamelyikét választjuk.

Ha mégsem így teszünk, akkor az első használat előtt érdemes pár tabletta nyugtatót kikészíteni, ugyanis különben a kiadott 10000Ft kidobott pénz lesz, hiszen szinte biztos, hogy a kis Philips a falhoz vágva végzi.

Általában a low end mobilokat az idősebb korosztálynak ajánlják, azonban nem szeretném egyik ősöm korai halálát sem, így én semmiképpen nem ajándékoznék nekik ilyen mobilt. Miért is? A tesztet végigolvasva kiderül.

Külső

Szürke műanyagból készült tesztünk alanya, abból is a legműanyagabb fajtából, első tapintásra falra másztam tőle, és ott is maradtam. A kialakítással pedig nem is lenne gond. Ránézésre egy átlagos alapmobilnak néznék, kifejezetten szürke dizájnnal és alapfunkciókkal. Azonban amikor elöször a gombsorhoz érek, megborzongok. Eszembe jut 3 évvel ezelőtti Nokia 5210-es mobilom, amelynek a billentyűzetével már akkor sem voltam kibékülve. A billentyűket itt egybeépítették, így egyetlen előnye azért van, mivel a gombok között nem folyik be a víz, így kicsit nehezebben fog beázni a készülék.

Kicsit jobban megvizsgálva a külsőt, kicsit retro érzést sugall a kijelző feletti hangszóró, a kamera nélküli hátlap, valamint a kék gombvilágítás. A készülék alján lévő töltőcsatlakozót egy műanyag takarólap védi, amely ugyan a készülékhez van erősítve, azonban biztos vagyok benne, hogy a tizedik töltés alkalmával el fog törni. A csodálatos előlap felső részén helyezkedik el a kijelző, ami a bekapcsolásig nem ad okot aggodalomra. Mert még nem tudjuk, mi vár ránk…

A „Szóljunk pozitív szavakat is” mozgalom keretében azonban dicséret illeti a hátlap alatti kialakítást, mert mind az akkumulátor, mind pedig a SIM kártya cserélgetése két pöcökkel okosan megoldott, így a felhasználó körmének épsége nincsen veszélyben.

Kijelző, menü

Amikor bekapcsoltam, elsírtam magam. A Philips tervezői úgy gondolták, hogy az Sagem Myx1-2-ben már (le)szerepelt kijelző tökéletes lesz a saját low end telefonjukba is. Aki nem olvasta akkori tesztünket, az most megtudhatja, mit is hagyott ki. A gyártó elmondása szerint egy holografikus kijelzővel van dolgunk, ami gyakorlatilag annyit jelent, hogy fogtak egy szép(na jó, nem túlzok, rusnya) háttérképet, amely előtt jelennek meg a betűk. Aki elmúlt 20, az biztosan emlékszik arra, hogy anno a kvarcjátékok korában éltünk-haltunk az ilyesmiért, a mostani korosztály azonban már kinőtt ebből és mindössze az „Ez meg micsoda???” futotta tőlük. Az tény, hogy gyakorlatilag az emberiségre káros bűnt követett el, aki ezt kitalálta, de ezen már kár sajnálkozni. Ugye nem is lenne nagy probléma mindez, ha jól olvasható és kontrasztos darabbal lenne dolgunk, azonban ez messze nincs így. A legjobb, hogy a bal szélső facsemete igen jó hatásfokkal lóg bele az összes szövegbe.

A szerzőnek igazat szólt a szája, a Philips kijelzőjénél még az is sokkal jobb lenne, ha nem lenne mögötte egy kihalt karibi sziget háttérként, az olvashatóság ugyanis tragikus, és ezen az öt lépésben variálható kontraszt sem segít. Mielőtt a fórumban az olvasók szétcincálnák a tesztelőt, muszáj elmondanunk, hogy sem a Sagem, sem az Alcatel hasonló „technológiájú” képernyője sem volt ennyire tragikus.

A menürendszer szintén olyan sémát követ, amit már rég láttunk telefonban: a körhinta elrendezést preferálják mind a mai napig a gyártónál. Ez alapvetően elég látványos tud lenni, csak ahhoz mondjuk nem ártana egy normális display egy hasonló paraméterekkel felvértezett grafikussal egyetemben.

A furcsa módon az OK gombbal elővarázsolható menü rengeteg logikátlanságot tartalmaz. Fura például, hogy az ébresztőóra és a számológép a szórakozás menüpontba került. Nagy hiba, hogy annak ellenére, hogy végleges modellről van szó, hiszen a GSM Takácstól hoztuk el, olyan hibák kerültek be a menübe, mint a „Névlistát tele.”, „T.K. beállít”, és a kedvencem a Játékok menüponton belül „Játék” névre keresztelt játék. (Egyébként ez tényleg egy játék.) A fentiek csak a legkirívóbbak, a készülék menüje tele van magyartalan szavakkal, hibás rövidítésekkel, és elírásokkal, ezek javítása még egy alsókategóriás modellnél is elvárható lett volna szerintem.

Telefonkönyv, egyéb funkciók

Kicsit rövidre vesszük ezt a részt, mint az eddig megszokottak, ugyanis nincs túl sok funkció, amit ki kellene veséznünk. Nincs kamera, nincs java támogatás, nincs MP3 lejátszás, nincsenek szervezőfunkciók. Mindössze egy nehezen kezelhető számológép, egy ébresztőóra és két játék az, amit a Philips 160 fel tud mutatni. A két játék mindenkinek ismert lesz, aki játszott már kígyóval, vagy blockbreakerrel. Igaz, kicsit mindkettő akad, de ez már nem okoz meglepetést a korábbi sokkok után. Az sem okozott komolyabb meglepetést, hogy a WAP böngészőt elhagyták a készülékből. Ebben a kategóriában ez nem is létszükséglet.

A telefonkönyvtől általában azért egy low end mobilban is elvárjuk azt, hogy jól működjön. A Philips modellje esetében ez a hely, ahol már csak rezeg a léc, de megugorja a teljesítendő magasságot. A neveket csoportokba rendezhetjük, csengőhangot, vagy az előre beépített képek közül valamelyiket is hozzárendelhetjük. Egy névhez összesen 8 adatot rendelhetünk, és természetesen képes a modell egyszerre kezelni a SIM kártya, és a készülék telefonkönyvét. A szerkesztéshez felhasználhatjuk a beépített igen alap szavakat ismerő T9-es szótárat, amely üzenetírás esetén is jól jöhet. Egy furcsa dologgal találkotunk, mégpedig a telefonkönyv méretét sehol nem mutatja a mobil, így gőzünk nnincs arról, hogy éppen mennyi adat fér még bele.

Apropó üzenetek. Természetesen sem e-mail, sem MMS küldésre, vagy fogadásra nincs lehetőség a készülékben, de valószínűleg azokat, akik ezt a modellt választják, ez nem fogja földhöz vágni. Viszont EMS küldésre és fogadásra is képes a mobil, így kis szmájlikat nyugodtan illeszthetünk a mondandónkba. Ami viszont jellegzetesen Philips tulajdonság, hogy a beérkező üzeneteket automatikusan görgeti lefelé a készülék azzal a sebességgel, amely a tervezők szerint az olvasáshoz ideális.

Akkumulátor, tapasztalat

A beépített 720 mAh-ás akkumulátor az elvárásoknak megfelelően teljesített, ugyanis 5 napig volt képes kiszolgálni tesztünk alanyát, ami azért napjaink készenléti idejei között elég nagynak számít. Persze ez nem meglepő adat, hiszen a kijelző alig-alig fogyaszt az energiából. A hangminőség kielégítő, a csengőhangok kínálata viszonylag normális. A kedvenc menüpontunk a „Multimédia” nevet viselte, melyet felfokozott érdeklődéssel nyitottunk meg. Egy szem almenü: memória állapota. Nos, a készülékben 1 megabájt szabad hely van, minden ide tárolódik. A minden természetesen nem más, mint a névjegyzék és az üzenetek tartalma. A vibra annyira erőtlen, hogy az asztalra letett telefon meg sem zizzentette a bútort, hiszen alig-alig produkál mozgást a készüléktest.

Irdatlan mód idegesítő, hogy az elmulasztott eseményeket csak egymás után mutatja a telefon, ráadásul az SMS-nek van prioritása. A júzer rákukkant a kijelzőre, látja, hogy van egy új üzenete. Elolvassa, válaszol, telefon ledob. Utána kicsit később konstatálja, hogy bizony hívás is volt, de ezt csak az üzenet megtekintése után jelzi a készülék.

Talán az akkumulátor strapabírósága az egyetlen érv, amit felhoznék a Philips 160 vásárlása mellett. Ha mondjuk kőműves lennék, és egy olyan telefonra lenne szükségem, ami sokáig bírja feltöltés nélkül, nem számít, hogy hogyan néz ki, és a lényeg, hogy telefonálni, SMS-ezni lehessen vele, akkor elgondolkodnék a Philips 160-on. Majd vennék egy használt Nokia 6310i-t ugyanennyiért.


Előzmények

Hirdetés