Nokia N810 - még mindig nem tökéletes

Belső, operációs rendszer

A gép szíve egy 400 MHz-es TI OMAP 2420 processzor. Kicsit viccesen hangzik, de ugyanilyen van a gyártó több N szériás okostelefonjában is (N93, N95, N82, E90), igaz, azok csak 330 MHz-en ketyegnek. Fel is merül a kérdés, hogy egy ilyen chipset elég-e a Linux alapú Nokia Internet Tablet OS2008 reccenés nélküli futtatására. Szerencsére a válasz pozitív.

A Nokia 770-nél komoly gond volt a memória méretével, mivel 2-3 weblap egyidejű megnyitása után elfogyott a tároló, a masina pedig jobb híján csak hibaüzenetet tudott küldeni a sokkot kapott júzernek. Az N810-el szerencsére nincs ilyen gond, mivel a gyártó nem spórolt a memóriával. Átmeneti tárolónak 128 MB RAM áll rendelkezésre, adatainkat pedig a 256 + 2 GB flash ROM-ban tárolhatjuk, mely mint említettem, miniSD kártyával bővíthető.

A Linux alapú platform a gyárilag a gépen lévő Application manager segítségével könnyedén bővíthető. Persze ha az ebben található pár tucat - a Nokia támogatását is élvező - program nem lenne elég, az interneten továbbiakat is találhatunk, gyakorlatilag bármit letölthetünk, ami a többi (Symbian és Windows Mobile) platformra elérhetünk, sőt, az említett szoftver listáját is bővíthetjük külső szerverek tartalmával, amihez elég egyetlen egy fájl telepítése - olyasmi ez, mint az iPhone-ban található Installer. Persze a választék jóval kisebb, mint a konkurens rendszereken, viszont itt gyakorlatilag mindegyik program ingyenes, ami úgy önmagában egy igen meggyőző érv a gép vásárlása mellett.

A kezelhetőséggel nincs gond. Adott a Home képernyő, ahova egy csomó programot ki tudunk pakolni, ami mondjuk nem csak tőlünk, hanem az adott szoftvertől is függ - gyárilag kidobhatjuk mondjuk a Google keresősort, a netrádiót, stb. A baloldalt lévő oszlopban három ikon van, a felsőre bökve a webböngészéssel kapcsolatos dolgokat érhetjük el (új, üres ablak megnyitása, kedvencek), a másodikban kommunkációs lehetőségek kaptak helyet (új e-mail/chat/internetes telefonálás, hasonlók), a harmadik pedig maga a menü. Ha egy program fut, akkor az ikonja bekerül a lista aljára, így a felhasználó gond nélkül tud váltogatni az épp futó alkalmazások között (igen, multi-task). Az egyes programok menüjét a bal-felső földgömb mellett lévő ikonnal érhetjük el, a fény és hangerőn pedig bármelyik program futtatása közben tudunk állítani, sőt, az akkumulátor töltöttsége is mindig látható - kivéve persze, ha teljes képernyős módban futtatjuk az adott szoftvert. A kinézet a témáknak köszönhetően testreszabható.

Dokumentumkezeléssel alapból nem áll túl jól a gép, Office támogatás nincs, egyedül egy PDF olvasó árválkodik, abból is hiányzik a keresés funkció. Játékokból négy darab van: Sakk, Blocks, Mahjong, Marbles. Backupra gyárilag van lehetőség, az adatbevitelt pedig nem csak a QWERTY billentyűzet segítségével oldhatjuk meg (bár megéri használni), a gépben van virtuális billentyűzet és kézírás-felismerő algoritmus is. Egyéb programokból nincs sok, jegyzettömb, rajzoló izéke, terminál, világóra, számológép.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés