Nokia E52 - a legszebb telefon?

Előszó

Abban még a finnek munkálkodását legferdébb szemmel nézők is bizonyára egyetértenek, hogy az E szériás okostelefonok szinte kivétel nélkül jól eltalált készülékek, melyek nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy a Symbian Series 60 üzleti szinten is jó alternatívája legyen bármelyik manapság létező platformnak. A sikerben persze fontos szerepe van annak is, hogy a patinás gyártó már évek óta nagyon ügyesen és szinte láthatatlanul tolja be az általa birtokolt operációs rendszert a consumer felhasználók feneke alá, szinte mindenféle néven. Én igazság szerint örülök ennek, viszont sok laikus ismerősöm van, aki egy Series 40 -> Series 60 váltást erősen megsínylett.

Nokia E52

Az E szériában viszont nincs semmi átverés, itt mindenki azt kapja, amire számít: elegáns kinézetű, korrekt árú, nagy tudású okostelefont, valamint az azzal járó üzleti alkalmazásokat. Az efféle gépeket már külsejükről is fel lehet ismerni, de tény ami tény, elég sok hasonló készülék van, aminek nem az az oka, hogy a Nokia ugyanazt adja el többször, hanem az, hogy az irányokat már több éve meghúzták, az újdonságok pedig amellett, hogy új funkciókat tartalmaznak, tartják magukat a családi hagyományokhoz. Tesztünk tárgya, a Nokia E52 a hatalmas sikereket elért E51 közvetlen utódja, valamint a múlt hónapban tesztelt E55 ikertestvére is, melytől gyakorlatilag csak billentyűzetében különbözik — meg persze az áruk is más.

Nokia E52

A készükék az XXL GSM-től érkezett, a doboz visszafogott külsejű, a masinán kívül töltőt, adatkábelt, egy töltőátalakítót (microUSB -> vékony csatlakozós Nokia), egy 3,5 milliméteres csatlakozóval ellátott headsetet, valamint egy 1 GB-os microSD kártyát rejtett.

Külső

Nem tudom magamban tartani, ezzel kell kezdenem: az E52 csodaszép, gyönyörű, káprázatos. Komolyan mondom, hónapok óta nem láttam ilyen szép készüléket, a Nokia újdonsága úgy néz ki, ahogy egy üzleti készüléknek, nem is, egy telefonnak ki kell. Mérete pont megfelelő (116 x 49 x 9,9 milliméter), tömege 98 gramm, nem túl könnyű, nem túl nehéz. Az anyaghasználat pedig egyenesen kiváló, szálcsiszolt felületű fémek, recés fémek, élmény kézbe venni, amiben persze a jó minőségű összeszerelés is benne van.

Nokia E52

Az E51 egyik leggyengébb pontja a mindössze 2 hüvelyk átlójú kijelző volt, melyet az E52-nél orvosoltak, az újdonságban egy 2,4 hüvelykes (azaz 1 centiméterrel nagyobb képátlójú), egyéb tulajdonságaiban az elődével megegyező adottságú (QVGA felbontás, TFT technológia) megjelenítő teljesít szolgálatot. Ez a méret véleményem szerint pont ideális egy ilyen kialakítású készülékhez. A gombsor is jelentős változáson esett keresztül, a fő kezelőszervek nem olyan aprócskák, mint a patinás elődnél, minden gomb megfelelő méretű és jó minőségű. Ez kiemelten igaz a numerikus részre, az E55-ben ugyebár 20 gomb van azon a területen, ahol itt csak 12 — ez jól mutatja, hogy mennyire nagyok és egyben kényelmesen használhatók az újdonság számgombjai.

Nokia E52

A hátlap is impozáns küllemű, a középső, recés felületű rész egy az egyben kiemelhető, felül a kamera, az ahhoz tartozó ledes villanó és a kihangosító hangszórója található.

Nokia E52

A masina alján a mikrofon árválkodik, jobb oldalon viszont elég nagy a zsúfoltság, a kissé furcsa helyen (az oldalrész közepén) lévő exponálógombon kívül egy billentyűtriót is találunk kicsit feljebb, melynek felső és alsó tagja a hangerő állításáért, a középső pedig a hangvezérlés elindításáért felel.

Nokia E52

Felül a 3,5 milliméteres fülhallgatókimenet és a bekapcsológomb látható, balra került a töltésre is használatos microUSB csatlakozó, melyet szépen, igényesen besüllyesztettek az oldallapba.

Hardver, operációs rendszer, szoftverek

A készüléken az E55-ről és pár korábbi Nokia készülékről már jól ismert harmadik generációs Symbian Series 60 platform Feature Pack 2-vel kiegészített változata fut, melyet a Home Screen 1.0 tesz teljessé. Utóbbi gyakorlatilag egy módváltó funkció, mely jelentősen különbözik a profilváltástól: itt a menüelrendezéstől és a háttérképtől kezdve minden megváltozik, ha üzleti és privát mód között váltunk. A processzor az 5630-cal debütáló 600 MHz-es ARM11-es chip, mely elképesztő sebességgel hajtja a masinát — ez alól egyedül a kissé döcögős képnézegető a kivétel, az még gyorsulhatna egy keveset.

Nokia E52 Nokia E52

Az E55-nél még instabilitási gondokkal és fagyással küzdöttünk, ezeknek az E52-nél már nyoma sincs, minden bizonnyal frissebb szoftver került rá — ez egyben azt is jelenti, hogy a korábban tesztelt E55-ből is eltűntek ezek a nagyon is zavaró dolgok, ami új fénybe helyezheti a készüléket. Mivel a két masina szoftveresen szinte teljesen megegyezik, most nem fogok oldalakat írni az efféle funkciókról, aki mélyebben akar tájékozódni, az olvassa el korábbi tesztünket.

Nokia E52 Nokia E52

A masinához gyárilag is kapunk memóriakártyát, amit a kissé szerénynek mondható, 55,7 MB-os belső tárhelyet elnézve joggal lehet igényünk. A készülék ROM-jának mérete egyébként nem publikus és emiatt nem is ismert, de minden bizonnyal nem egy 64 MB-os modulról van szó, mivel programokból rengeteget kapunk. Az Office menüpont alatt szótárprogramot, intranet klienst, a QuickOffice-t (mely nem csak megnyitni, hanem szerkeszteni is tudja a szabványos Office dokumentumokat, továbbá újakat is létrehozhatunk a segítségével), a mértékegység- és valutakonvertert, a szoftveres szövegnagyítót (melynek segítségével a készülékben található összes szöveg kicsinyíthető/nagyítható 50-től 140 százalékos méretig), az alapfunkciós számológépet, a PDF olvasót, a Zip tömörítőt, a jegyzettömböt és az úgynevezett Active Notes-ot találjuk — utóbbi segítségével mindenféle adatot bele lehet rakni a jegyzetekbe, a képektől kezdve a hangokon át egészen a névjegyzék adataiig.

Nokia E52 Nokia E52

Az Applications menüpont alá kerültek a GPS-szel kapcsolatos szoftverek, többek között a Nokia Maps 3.0, mely hangos navigációra csak egy külön összeg kifizetése után használható. Ezen kívül keresőprogramot, üzenetfelolvasót, Files on Ovit, a Traveler nevű világóra-időjárás előrejelző öszvért találjuk ezen a részen. A hangrögzítő alkalmazás ezúttal is a Multimedia menüpontba került.

Nokia E52 Nokia E52

Telefonálás, üzenetkezelés, internet

A telefonos funkciókról nem tudok újat mondani azoknak, akik láttak már Symbianos készüléket. A névjegyzék kapacitása gyakorlatilag végtelen, ráadásul extra mezőkből is annyi van, amennyit csak akarunk, mivel egyedi címkével ellátottakat is létrehozhatunk. A hívásnaplóban külön-külön és egyesítve is megtekinthetjük a híváseseményeket, de ennél is fontosabb, hogy maga a készülék az E55-tel ellentétben jól teljesített telefonálás közben: én kristálytisztán hallottam beszélgetőpartnereimet, akik szintén nem panaszkodtak, bár kérdésemre elmondták, hogy ennél azért hallottak már jobban is.

Nokia E52 Nokia E52

Az üzenetkezelésnél szintén kipipálhatunk mindent, SMS, MMS, e-mail, utóbbinál még a hitelesített IMAP szerverek és a csatolt fájlok sem jelentenek gondot. Fontos megjegyezni, hogy a készülékre gyárilag felkerült a Nokia Messaging alkalmazás, melynek segítségével HTML formátumú leveleket is fogadhatunk, továbbá könnyedén beállíthatjuk a népszerűbb (jellemzően külföldi) fiókokba regisztrált e-mail címeinket.

Nokia E52 Nokia E52

Adatkommunikációs téren nincs szégyellnivalója az E52-nek, mely négynormás GSM-modullal (850/900/1800/1900 MHz) és minden földi jóval meg van áldva. Adatátvitelre GPRS-t, EDGE-et, UMTS-t, 10,2 Mbps sebességű HSDPA-t és 2 Mbps-os HSUPA-t használhatunk, de persze a WiFi és a 2.0-s Bluetooth is a repertoár része. Az internetböngésző még mindig kiváló, a 2,4 hüvelykes kijelzőn ha nem is túl kényelmesen, de érdemben lehet böngészni.

Nokia E52 Nokia E52

Fontos megjegyezni, hogy számítógépre kötve a készülék működik modemként, ami bizonyára jól fog jönni az állandóan úton lévő üzletembereknek.

Multimédia

A kamera 3,2 megapixeles, fixfókuszos, működését gyenge fényviszonyok között LED-es vaku segíti. A legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 2048 x 1536 pixel, videókat 640 x 480 pixeles felbontásban rögzíthetünk 25 képkocka/másodperc sebességgel. Üzleti telefon lévén a készülék kameráját kezelő szoftver nem nyújt túl sok beállítási lehetőséget, gyakorlatilag csak előre beállított motívumprogramok közül választhatunk. Ezek között akad egy egyénileg állítható séma is, ahol a vaku működését (van vörösszemcsökkentő, elővillantásos mód is), a fehéregyensúlyt, az expozíció-korrekciót (+/-2 FÉ 0,3-es lépésekkel), színtónust, érzékenységet (alacsony, közepes és magas ISO), élességet és a kontrasztot állíthatjuk. Az alapértelmezett programok a következők: portré, tájkép, sport, éjszakai, éjszakai portré. Extraként panorámafelvételt is választhatunk, mely bár automatikus működésű, kissé bizonytalan.

Nokia E52

A képek minősége átlagos, a fókuszponttal az E55-tel eltérően itt nincs baj, de mással sajnos akad. Az erőteljes zajosodást a gyártó erőteljes zajszűréssel próbálta kompenzálni, emiatt és a gyenge vonalélesség miatt az E52 fotói nagyon "digitálisak". A masina hajlamos túlexponált fotókat csinálni, a vakuval készült képek elképesztően zajosak, a videók átlagosak — utóbbiról ide kattintva mindenki meggyőződhet.

Nokia E52 Nokia E52

Zenei téren a masina hozza azt, amit bármelyik Series 60-as készülék: a jó zenelejátszó szoftvert, mely bár szépen szűr ID3 tagek alapján, fut a háttérben, tartalmaz hangszínszabályzót, az albumborítókat csak néha jeleníti meg, hogy miért, arról elképzelésem sincs. A szabványos fülhallgatókimenetnek köszönhetően a készülékből könnyedén zenetelefon varázsolható, szükség is lesz némi befektetésre, a dobozban lévő aszimmetrikus kialakítású HS-83-as headset ugyanis nem a minőség bajnoka, de azért használható — itt jegyezném meg, hogy valamiért csak a Nokia telefonokkal működik megfelelően, egy iPodra rádugva már gyötrelmes dobozhangja van. Kihangosítva tisztán, de a mélyebb tartományok figyelmen kívül hagyásával szólt az E52, melyben egyébként FM-rádió is van.

Egyebek, összegzés

Játékok terén nem állunk jól: papíron a készülék N-Gage kompatibilis (amit a hardver biztos, hogy lehetővé is tesz), a valóságban viszont sehol nem találtam meg a rendszert, így tehát játszani sem tudtam a tesztkészülékkel.

Nokia E52

Az 1500 mAh-s lítium akkumulátor nagyon jól bírta, átlagos használat mellett simán életben tartotta három napig az E52-t úgy, hogy az a harmadik nap végére le sem merült. Egy üzleti készüléknek kell is a nafta, elvégre a potenciális vásárlók között bizonyára akad pár olyan, aki egész nap beszélni fog rajta.

Nokia E52

A Nokia E52 méltó utódja a híres E51-nek. Javította annak legnagyobb hibáit (kis kijelző és apró kezelőszervek) úgy, hogy megtartotta annak összes erényét, többek között a szépséget is, amire véleményem szerint rá is tett pár lapáttal, gyönyörűre és minőségire sikerült. Az ára sem olyan vészes, jelenleg bruttó 76.000 forint körül mozog, ezért a minőségért és tudásért úgy gondolom, hogy ennyit simán ki lehet adni. A 15.000 forinttal drágább E55-öt tesztünk tárgya szerintem KO-val üti ki, a fél-QWERTY gombsorért nem is értem, hogy egyáltalán miért kell felárat fizetni. Azt tehát továbbra sem ajánlom, ezt viszont bátran!

Nokia E52

Bocha

A Nokia E52-t az XXL GSM biztosította. A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Nokia E52
Nokia E52 Általános
Technológia GSM, UMTS
Méret 116 x 49 x 9,9 mm
Tömeg 96 gramm
Színvariációk Metálszürke alumínium, Arany alumínium, Grafitszürke
Kijelző
Kijelző átlója 2,4 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 320 pixel
Kijelző típusa TFT
Színárnyalatok száma 16,7 millió
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória / max. MMS méret dinamikus / 300KB
Belső memória 55,7 MB
Memória bővíthetősége microSD (alapcsomag: 1 GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok 850/900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGE Class 10 (4+1/3+2) / Class 10 (236,8 kbps)
UMTS / HSDPA / HSUPA van (384 kbps) / van (10,2 Mbps) / van (2 Mbps)
IrDA / Bluetooth van / 2.0 (A2DP is)
WiFi van
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS van / van
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel T9
Szoftverek
Platform Symbian OS 9.2 Series 60 v3.2, Home Screen 1.0
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van (POP3, IMAP4, Exchange, hitelesített)
Java van, MIDP 2.0
Játékok gyárilag nincsenek
Valutakonverter van
Extra szoftverek QuickOffice, Adobe PDF, Zip, Nokia Maps 3.0
Multimédia
Fő kamera 3,2 megapixeles, fixfókuszos, vaku
Másodlagos kamera van, VGA felbontású
Videófelvétel van (VGA felbontás, 25 képkocka/másodperc)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van - RDS
Üzemidő
Alap akkumulátor 1500 mAh Li-Ion
Készenléti idő 672 óra /432 óra (2G/3G)
Beszélgetési idő 8 óra / 6 óra (2G/3G)
Zenelejátszási idő 18 óra
Egyebek
giroszkóp
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Hirdetés

Gamer laptop: már felveszi a versenyt az asztali pc-vel

PR Sokáig tartotta magát az a nézet, hogy a játékosoknak nagy teljesítményű asztali számítógépre van szüksége. Ez mára megváltozott: a gamer laptopok sem maradnak le mögöttük.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés