Nokia Asha 200 - lehetne ezt olcsóbban is

Előszó, tartozékok

Ismét Nokia folyik a csapból is. A Windows Phone operációs rendszerre épülő Lumia 800-at a finn vállalat olyan erőteljesen reklámozza, hogy gyakorlatilag sem a televízió, sem a monitor előtt ülve nem tudunk eltölteni úgy egy órát, hogy ne látnánk a fekete háttéren megjelenő színes négyzeteket. Mi azonban mégsem ezzel a készülékkel foglalkozunk, hiszen korábban már alaposan leteszteltük; most a GsmLine.hu küldött nekünk egy másik készüléket, méghozzá egy Asha 200-at, mely egy fiataloknak szánt, kétkártyás, QWERTY gombsorral ellátott készülék. S40-re építve.

Nokia Asha 200
[+]

A Nokia egy ideje próbálkozik már a kétkártyás vonallal, de eddig valahogy nem találták meg a helyes irányt. Egyrészt azért, mert a felsőkategóriában abszolút nem gondolnak rá, hogy haszna lehetne egy Dual-SIM készüléknek, pedig nemhogy haszna, de valószínűleg nagy sikere is lenne. A kétkártyás masinákat ugyanis ma már nem kizárólag azok használják, akik két feltöltőkártyás csomagot váltogatnak a lehető legkedvezőbb percdíjak miatt, hanem azok a céges dolgozók is, akik privát és céges kártyát is használnak, de nem kívánnak két külön masinával rohangálni. A Nokia Asha 200 nem nekik szól, hanem az előbb felsorolt, spórolni vágyó csoportnak, jellemzően a fiataloknak, valószínűleg ezért van SMS-ezésnél kiválóan használható QWERTY gombsor és egy rakat rikító szín a választékban.

Nokia Asha 200
[+]

Már a doboz is kiveri egy picit a biztosítékot, mert alapvetően kék színű, de az egyik oldalát rózsaszínre festették; miért? Meg is ijedtem, hogy egy ilyen géppel kell rohangálnom, de szerencsére a tesztpéldányt feketére volt festve. Sok dolog nem jár hozzá, a vékony csatlakozós hálózati töltőn kívül mindössze egy sztereó headset képezi a csomag részét, ami még ebben a kategóriában sem mondható túl erősnek, ugyanakkor a gép tudását elnézve nem is biztos, hogy szükségünk van adatkábelre. De erről kicsit később.

Külső

Az Asha 200 egy kifejezetten gusztusos készülék, mely magán visel pár mindenki által ismert nokiás dizájnjegyet. Kicsit szappantartó, kicsit gömbölyű, kicsit plasztik, ezek alapján pedig senki nem fogja összekeverni egy BlackBerry-vel, de ez nem is lenne cél, hiszen itt egy fiataloknak szánt, kétkártyás készülékről beszélünk. Mérete 115,4 x 61,1 x 14 milliméter, tömege 105 gramm, azaz teljesen átlagos dimenziókról beszélünk. Az anyaghasználat az árkategóriának megfelelő, sőt, annál talán jobb is, rengeteg drágább, de rosszabbul összerakott gépet láthattunk már. Az új Asha elő- és hátlapja fényes plasztikból készült, oldalt pedig egy mattos csík fut körbe, elsősorban azért, hogy a telefon biztosabban üljön a kezünkben. Illesztési hibákról nem beszélhetünk, ahogy furcsa, nyekergő hangokat sem nagyon tudunk kicsikarni a finn vasból. Sok színben, fiatalos variánsokban is létezik, a felhozatal a következő: grafit, zöld, kék, "aqua", fehér, pink, narancssárga.

Nokia Asha 200
[+]

Az előlap tetején a telefonhangszórót láthatjuk, fényérzékelő szenzorról vagy másodlagos kameráról viszont csak álmodhatunk; utóbbinak mondjuk nem is lenne sok értelme, hiszen egy kizárólag GSM-hálózatokat támogató modellről beszélünk. Ha tekintetünkkel kicsit lejjebb haladunk, megtalálhatjuk a 2,4 hüvelykes, 320 x 240 pixeles felbontású TFT-LCD kijelzőt, mely a mai trenddől eltérően nem érintésérzékeny és nem is túlságosan jó minőségű. Szemből nézve korrekt képet ad, fényereje és olvashatósága sem hagy kívánnivalót maga után, de a betekintési szöge sajnos elég alacsony, oldalról rápillanatva átfordult színeket láthatunk. Középen a fő kezelőszervekhez férhetünk hozzá, melyek dizájnja kevesebb megszokást igényel, mint használhatóságuk, az elrendezés ugyanis nagyon látványos, ugyanakkor kezelés szempontjából kicsit furcsa; egy nap elég volt az alkalmazkodáshoz. Alulra került a fehér háttérvilágítással rendelkező QWERTY-gombsor, melynél jobbat és rosszabbat is láttunk már, de utóbbiból talán többet. Az mindenképp jó benne, hogy a gombok felülete kicsit érdes, az viszont kevésbé klassz, hogy összeérnek. Persze ez sem katasztrófa, az ekkora méretnél általában úgyis a körömmel való nyomkoás játszik.

Nokia Asha 200
[+]

A hátlap bal felső sarkába került a kamera, melynek műanyag lencséje olyan nagy, hogy egy laikus akár optikai zoomot is sejthetne mögötte, de erről szó sincs, egy 2 megapixeles, fixfókuszos csodáról van szó. Középtájon egy Nokia logótípia üldögél, a bal alsó sarokban pedig a kihangosító hangszóróját találjuk. A pattintós módszerrel rögzülő műanyagdarab levétele után megtalálhatjuk az akkumulátort és az egyes számú SIM-foglalatot.

Nokia Asha 200
[+]

Az oldalsó részek mindenképp hiányosak. Felül három csatlakozó is van, az elsőbe vékony csatlakozós Nokia töltőkábelt dughatunk, a középső 3,5 milliméteres fülhallgatókat fogad, a harmadikba pedig microUSB-kábelt tudunk belenyomni, de fölösleges lenne ilyet tennünk, hiszen töltésre ez a módszer nem használható, a fent említett kamera képeit pedig nem biztos, hogy akarjuk látni a számítógépünkön. Jobb oldalon a kettes SIM és a microSD kátyák bővítőhelyei vannak, az ezeket fedő ajtócskákat viszont csak úgy tudjuk kinyitni, ha először levesszük a hátlapot, melynek lepattintását az alul lévő rés segítségével oldhatjuk meg. Baloldalt nincs semmi, mivel a hangerőszabályzó gombok lemaradtak az Asháról.

Nokia Asha 200
[+]

Rendszer, szoftverek

Az Asha 200 nem egy okostelefon, minden idők egyik legrégebbi platformjára, a Nokia S40-re épül, de abból természetesen az új verzióra, nem arra, amit tíz évvel ezelőtt használt a finn gyártó. Az S40 használatával alapvetően nincs is gond, hiszen nem kell minden telefonnak okostelefonnak lennie, a kezelhetősége elég jó, a nagyméretű betűk miatt pedig az olvashatósággal sincs gond; ugyanakkor látni kell, hogy a mütyűrnyi gombokból álló QWERTY-klaviatúra nem azok számára fog vonzerőt jelenteni, akik amúgy nem igazán látják egy átlagos telefon kijelzőjét, hiszen az ilyesmire a fiatalok vágynak. Ők viszont nem biztos, hogy szívesen használnának S40-et, amikor ezen az áron Androidot is kaphatnak; persze egy olyan réteg is van, akik nem fogják tudni, hogy az Asha 200 nem okostelefon (biztos az, hisz' billentyűzete van), megveszik, csalódnak. Ez nem egy jó stratégia a finnek részéről.

Nokia Asha 200 Nokia Asha 200

Hardverről az S40 fényében kár beszélnünk, pontosabban nem lenne az, csak lehetetlen, hiszen nem tudni, hogy milyen processzor mozgatja a pixeleket az Asha 200 kijelzőjén, pedig érdekes lenne. Az egyetlen kézzel fogható adat az egyes források szerint 64 MB-nyi RAM, de ez valószínűtlenül soknak tűnik, főleg, mert a szabadon felhasználható belső tárhely mérete 13 MB. A készenléti képernyő viszont a lehetőségekhez képest klassz, teljesen személyre szabható, meg tudunk jeleníteni ismerősöket, alkalmazásindító ikonokat és mindenféle dolgot, amire szükségünk lehet. A menü már kevésbé mondható kellemesnek, mert bár kinézete korrekt, elrendezése logikátlan, nem minden dolog ott van benne, ahol általában szokott és ahol sok ember szerint lennie kéne; persze mint oly sok dologhoz, idővel ehhez is hozzá lehet szokni. A színvilág egyébként témák segítségével variálható, ezekből összesen négy darab van gyárilag az Asha 200-on.

Bár a készülék sebessége elmarad a mai, modern készülékekétől, szoftverek terén kielégítő a felhozatal. Rögtön a főmenüben találjuk a naptárat, mely napi, heti és havi nézettel is rendelkezik, átlátható és alapvető dolgokra használható. Szintén a főmenüben kapott helyet a Store, mely az átlagfelhasználó szemében kis túlzással az okostelefonok közé repíti a masinát. Egy teljesen korrekt alkalmazásboltról van ugyanis szó, melyből java nyelvű szoftvereket húzhatunk le; vannak ingyenes és fizetős elemek is, utóbbiak jellemzően 205 vagy 410 forintba kerülnek.

Nokia Asha 200 Nokia Asha 200

Haladjunk tovább a szoftverekkel, a főmenü végén ugyanis két almappa is van, az egyikben a játékok, a másikban a további alkalmazások laknak. Aki a buszon múlatná az időt, az Asphalt 4-gyel, a Diamond Rush-sal, valamint egy kaszinós és egy passziánsz játékkal teheti meg. Az Alkalmazások alatt a szokásos dolgokat, ébresztőt, számológépet, hangrögzítőt, feladatlistát, jegyzettömböt, visszaszámlálót és stoppert, mértékegység átváltót és világórát találunk.

Adatkommunikáció, telefonálás, net

Adatkommunikáció terén nagyon gyenge az új gép. Igaz ugyan, hogy kétkártyás megoldásról van szó, de ez csak a dupla készenlétben nyilvánul meg, azaz bele tudunk tenni két SIM-et a gépbe (mindkettőhöz négynormás modul tartozik, azaz a 850/900/1800/1900 MHz-ek támogatottak), azok fel is mennek a hálózatra és mindkettővel tudunk üzeneteket fogadni valamint hívásokat indítani, de ha az egyikkel telefonálunk, a másik leesik a hálózatról, aki azt hívja, megy a hangpostába. Ráadásul adatátvitelre kizárólag GPRS-t és EDGE-t tudunk használni, 3G egyáltalán nincs, a WiFi pedig szintén hiányzik a repertoárból. Bluetooth viszont van, 2.1-es verziószámú, képes áttolni a sztereó hangokat.

Nokia Asha 200 Nokia Asha 200

A telefonálás és a két kártya kezelése nem nagy nehézség. A fő kezelőszerveknél, az ötirányú d-padtól balra találhatunk egy gombot, mellyel az elsődleges SIM-et tudjuk kiválasztani, azaz ha hívást indítunk vagy üzenetet küldünk, arról fog kimenni, amelyikről akarjuk. Bejövő elemeknél nyilván nincs gond, arról pedig már volt szó, hogy miként történik a hívások kezelése, ha az egyik kártyán beszélünk. A hangminőség telefonálás közben felemás, beszélgetőpartnereim azt mondták, hogy engem régen hallottak ilyen jól, az én oldalamon viszont voltak gondok, egy picit ugyanis visszhangzott a készülék, hallottam azt is, amit én mondtam, ami zavaró.

Nokia Asha 200 Nokia Asha 200

A telefonkönyv elvileg 1000 ember adatainak tárolását teszi lehetővé, SMS-ekből nem tudni, hogy mennyi fér el, az MMS-ek és az e-mailek pedig a szabad belső memória kapacitásáig jöhetnek. Vannak SNS szolgáltatások is, a Social nevű program segítségével felléphetünk Facebookra, Twitterre, orkutra és Flickrre, egy amolyan widgetet pedig a készenléti képernyőre is kirakhatunk, de az nem jelenít meg semmilyen adatot, csak elindítja a programot, ha rányomunk. A Facebook egyébként nem nagy élmény a készülékkel, a lassúcska rendszer és az EDGE adatátvitel miatt mindenre hosszú másodperceket kell várnunk, a görgetés és a menükben való lépkedés nehézkes, szóval én nem szívesen használtam a funkciót. Hasonló a helyzet a döglassú webböngészővel is, mely korrektül megjeleníti ugyan az oldalakat, de nagyon kell zoomolnunk ahhoz, hogy a feliratok olvashatók legyenek, a modern weblapok betöltése pedig rosszabb esetben perceket vesz igénybe.

Multimédia, üzemidő, összegzés

A készülék kamerája 2 megapixeles, fixfókuszos, legfeljebb 1600 x 1200 pixeles állóképek és 176 x 144-es, 3gp formátumú videók rögzítésére alkalmas. A kamerát kezelő szoftver szépen néz ki, jól átlátható, csak nagyon lassúcska, maga az exponálás is hosszú másodperceket vesz igénybe, és akkor a képek elmentéséről még nem is beszéltünk. Innentől elég lényegtelen, hogy lehet-e állítani a fehéregyensúlyt vagy vannak-e segédvonalak, mert lehet és vannak, de más extrát egyébként sem nagyon nyújt a kamerát kezelő szoftver

Nokia Asha 200

A készülékkel lőtt fotók... hát, legkedvesebben szólva is furcsán néznek ki. Nagyon zajosak, nagyon "digitálisak", a kromatikus aberráció mértéke jól észrevehető, a dinamikatartomány alacsony, a fotók zajosak, a pozitívumok listája az egészen szép színekben merül ki. Ez nem egy fotós mobil, az biztos.

Nokia Asha 200 Nokia Asha 200

Az akkumulátor kapacitása 1430 mAh, ami nagyon erős ehhez a hardverhez és tudásszinthez képest. Nem tudni, hogy meddig bírja szuflával a kis gép, én két napig folyamatosan (és sokat) használtam, amivel annyit értem el, hogy a négypöttyös töltöttségjelző három pöttyről kettőre csökkent. Ez mindenképp azt jelenti, hogy üzemidő szempontjából az Asha 200 a legjobbak között van.

Nokia Asha 200
[+]

Értékelés: Nokia Asha 200
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 4 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 4 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 5 pont
Felhasználói felület élménye 5 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 4 pont
Adatkommunikációs képességek 2 pont
Multimédia
Vizuális 3 pont
Audio 5 pont
Egyebek
Üzemidő 9 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

A Nokia ismét bebizonyította, hogy nem tudnak normális kétkártyás készüléket gyártani, ráadásul az alsóbb szegmensben is egyre gyengébbek, mert az árakat rosszul lövik be. A Nokia Asha 200 egy szép, kimondottan jó anyaghasználattal rendelkező, minőségi készülék, mely szerencsére sok színben létezik és normális QWERTY billentyűzettel is rendelkezik, tehát a fiatalok kedvence lehetne. De nem 26 000 forintos induló árral, ennyi pénzért ugyanis bőven lehet Androidot is kapni, igaz, kétkártyásat és QWERTY billentyűzeteset nem, viszont vagy-vagy alapon lehet választani, főleg annak fényében, hogy az Alcatel hamarosan piacra dob egy Dual-SIM Androidot, mely hasonló áron lesz, de fényévekkel többet nyújt, mint az S40 platform. Ami egyébként nem rossz, egyesekben még nosztalgikus érzéseket is előidézhet, meg persze lehet használni; az, hogy lassabb, mint egy okostelefon, teljesen vállalható lenne, a 3G és a WiFi hiányának köszönhetően viszont minden normális internetes szolgáltatásról lemondhatunk, a Nokia pedig a potenciális vásárlóktól búcsúzhat el, mert egy tinédzser sem fog három percet várni arra, hogy Facebookon tudjon küldeni egy üzenetet. Házon belül persze nincs alternatívája a WiFi-től megfosztott, kétkártyás C3-nak, mert a Touch & Type rendszerű C2-03 is egy gyenge eresztés. Amennyire örültünk tehát az első kétkártyás Nokiának, annyira nem értjük, hogy a nagyok közül miért csak a Samsung tud használható masinákat lerakni az asztalra.

Bocha

A tesztkészüléket a GsmLine biztosította, köszönjük! További információért és a vásárlásért kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Nokia Asha 200
Nokia Asha 200 Általános
Technológia GSM
Méret 115,4 x 61,1 x 14 milliméter
Tömeg 105 gramm
Színvariációk grafit, zöld, kék, aqua, fehér, pink
SIM-foglalat normál SIM
Kijelző
Kijelző átlója 2,4 hüvelyk
Kijelző felbontása 320 x 240 pixel (167 ppi)
Kijelző típusa TFT-LCD
Színárnyalatok száma 262 000
Hardver
SoC típusa ?
Processzor típusa ?
Processzor csíkszélessége ?
Processzor utasításkészlete ?
Grafikus chip ?
RAM mérete ?
Memória
Telefonkönyv kapacitása 1000 bejegyzés
SMS memória ?
Szabadon felhasználható belső tárhely 13 MB
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz (SIM 1)
GSM 850/900/1800/1900 MHz (SIM 2)
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA nincs / nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP is)
WiFi nincs
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Nokia Series 40
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok vannak
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek Store, világóra, Social
Multimédia
Fő kamera 2 megapixeles, fixfókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (176 x 144 pixel)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1430 mAh-s lítium-ion (BL-5J)
Készenléti idő 552 óra
Beszélgetési idő 320 perc
Egyebek
Dual-SIM, QWERTY billentyűzet, 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés