myPhone 3370 - nyugati minőség?

Előszó, külső

A myPhone névről valószínűleg legtöbb olvasónk hallott már, hiszen három készüléket is teszteltünk már a lengyelországi székhelyű cégtől — akinek így sem mond semmit a név, az errefelé tájékozódhat. A jelek szerint a vállalkozást hazánkban teljes siker övezi, a magyarul is kommunikáló honlap hamarosan mindenki számára elérhetővé válik, az új készülékek pedig ha nem is futószalagon, de szépen sorban érkeznek: a héten a 3370 névre hallgató eszköz járt szerkesztőségünkben, mely — mint az a nevéből is látszik — az első myPhone-t, a rendkívül olcsó 3350-est hívatott felváltani.

MyPhone 3370 sweet

A myPhone fejlődésének egyik egyértelmű jele, hogy a sweet névre is hallgató újdonság egy teljesen vállalható, akár szépnek is nevezhető dobozban érkezett, melyen már nem csak lengyelül, hanem angolul, németül, csehül és szlovákul is fel vannak tüntetve a masina legfontosabb tulajdonságai — reméljük, hogy hamarosan magyarul is olvashatók lesznek ezek az információk. Tartozékokkal viszont nem állunk olyan jól, a töltőn és a headseten kívül semmit sem találunk a doboz alján. Ez főleg azért szomorú, mert a még mindig kapható elődhöz memóriakártyát és USB-s kártyaolvasót is kaptunk, ráadásul úgy, hogy az olcsóbban startolt, mint tesztünk tárgya. Reméljük, hogy az újabb modelleknél erre is gondol majd a gyártó, forgalmazó.

MyPhone 3370
[+]

Ez talán az első myPhone, melyen abszolút nem látszik, hogy kvázi egy kínai telefon. Formavilágát és kialakítását tekintve leginkább az alsókategóriás Nokia készülékekre (1000-s széria) hasonlít, ami értelemszerűen azt is jelenti, hogy nem kelti egy különösebben minőségi cucc benyomását, de én ettől függetlenül úgy érzem, hogy nagy előrelépés a cég történetében: ez kérem "európai" dizájn. Az valószínűleg a fotók megtekintése után is látszik, hogy a termék kizárólag műanyagokkal operál, azokból is a gyengébb/közepes minőségűekkel, ami megmutatkozik az 58 grammos tömegben is, ami a 110 x 46 x 15 milliméteres kiterjedés mellé nagyon kevésnek mondható — simán elképzelhetőnek tartom, hogy a myPhone 3370 minden idők legkönnyebb telefonja. Az összeszerelés minőségével nincs probléma, a lekerekített széleknek köszönhetően pedig kifejezetten jó érzés kézben tartani az újdonságot.

MyPhone 3370
[+]

Az előlap tetején a hangszórót találjuk, alatta helyezkedik el az 1,77 hüvelyk átlójú, 128 x 160 pixeles felbontású TFT-panel, melynek képminősége a relatív alacsony képfrissítési sebesség miatt annak ellenére is közepesnek mondható, hogy a színei nagyon szépek. A kijelző körül jókora fekete színű keret helyezkedik el, a plexi kemény és ellenállónak néz ki, ami mindenképp megérdemel egy piros pontot. Alulra került az egy darabból kiöntött, gumiszerű borítással rendelkező billentyűzet, a gombok megfelelően nagy méretűek és kellemes nyomásponttal vannak megáldva — a gyártó termékeire jellemző kattogó hang mondjuk megmaradt, de ettől függetlenül kellemes (csak kicsit hangos) a szövegbevitel.

MyPhone 3370
[+]

A hátoldal ezúttal is puritán, a felső részre került a VGA felbontású kamera és a kihangosító hangszórója, az alsó rész egy az egyben levehető, csupán pár logó (myPhone, DUAL SIM) díszíti. Kevésbé dicséretes, hogy a legfeljebb 2 GB-os kártyát befogadó (tehát nem SDHC-kompatibilis) microSD foglalat az akkumulátor alá került, a kártyacseréhez tehát ki kell kapcsolnunk a masinát.

MyPhone 3370
[+]

Felül az elmaradhatatlan zseblámpa található, a bal és jobboldali részek üresek, mivel legnagyobb sajnálatomra a hangerőszabályzó gombokat ezúttal is lespórolták a készülékről. Az alsó fertályon található újításnak viszont örülni fogunk: az egyedi csatlakozót felváltotta a miniUSB, mely a microUSB korában értelemszerűen nem a létező legjobb választás, de az eddiginél sokkal jobb. Számítógépre kötve a készülék töltődik, plusz igény szerint kártyaolvasóként is működik (Mass Storage mód). Az USB mellett szabványos Nokia töltőcsatlakozót találunk, attól jobbra pedig a nyakpánt rögzítési helye terpeszkedik.

Menürendszer, szoftverek

A menürendszer funkciónak taglalásába nem nagyon mennék bele, egyrészt mert az oldal alján látható egy csodálatos videó, másrészt mert a myPhone 3370 ugyanarra az MTK platformra épül, amire korábbi márkatársai és úgy az összes kínai készülék is. A rendszer előnyei közé tartozik, hogy kinézete könnyen alakítható (persze nem otthon, hanem a mérnökök kezében), ennek megfelelően a 3370 menürendszere is új animációkkal kedveskedik a tulajdonosának — szám szerint öttel, de ki is lehet kapcsolni az effektezést. Emellett a rendszer elég gyorsnak is mondható, ugyanakkor a VGA kamerán és a 2G-s hálózati modulon nem véletlenül nem tud túllépni a myPhone: ezek az operációs rendszer korlátai.

MyPhone 3370 MyPhone 3370 MyPhone 3370

Kétkártyás készülékről van szó, a készenléti képernyőn ennek megfelelően két operátor neve szerepel és térerőjelzőből is kettő van. Hívásindító gombokból kettő van, ezek közül a felső a menürendszerben szoftveres gombként is funkcionál, de a készenléti képernyőn értelemszerűen nem, de a d-pad különféle irányokba történő nyomásával is egy pillanat alatt eljutunk a különféle almenükbe — hogy hova, azt mi állíthatjuk be. Mielőtt a programok felsorolásával folytatnánk, nézzük meg a felhasználói felületet bemutató videót:

A masina belső memóriája mindössze 394 kB, ami nagyon kevésnek mondható, plusz a fájlkezelő használata is nehézkes, ezen reméljük, hogy a későbbi modellekben javítani fognak. Szoftveres téren elég jól állunk, a szervező alatt számológépet, naptárat, teendőlistát, ébresztőt, stopperórát, valutaátváltót és e-könyv olvasót találunk, de érdemes lehet átnézni a multimédia menüpontba is, itt kapott ugyanis helyet a képnézegető és a hangrögzítő. A játékok a főmenü közepén kaptak helyet, a szokásos Puzzle mellett van egy új is: Panda. A videón valószínűleg mindenki látta, hogy miről van szó, ezért nem is ragoznám a dolgot.

Telefonálás, üzenetkezelés, adatkommunikáció

A GSM-modulok kétnormásak (900/1800 MHz), tehát mindkét SIM egyidejűleg fent tud lenni a hálózaton, viszont a tengeren túli használatnál gondban leszünk. Adatátvitelre elvileg GPRS-t tudunk használni, gyakorlatilag nem nagyon fogunk, internetböngésző és e-mail kliens ugyanis nincs a masinában, wapozni és MMS-t küldeni pedig elég kevesen szoktak — bár ez utóbbi kettőt tudja a gép. Bluetooth ebben a masinában sincs, ezzel tehát nagyjából ki is fújtak az adatkommunikációs képességek.

MyPhone 3370 MyPhone 3370 MyPhone 3370

A telefonkönyv 500 név tárolására alkalmas, ami finoman szólva sem mondható világbajnoknak, de extra mezőkből legalább sok van. Szöveges üzenetekből 100 darab fér el a soványka memóriában, az MMS-ek pedig nyilván a fél megabájtosnál is kisebb tárhelybe kerülnek, tehát kis túlzással az sem biztos, hogy tudjuk majd fogadni őket — az viszont fix, hogy tárolni nem, a myPhone-nal az MMS-eket egyből törölni kell a fogadás után. A hívásnapló viszont ezúttal is elég korrekt, mindkét SIM-en külön-külön tekinthetjük meg a hívásokat (igaz, csak szeparáltan) és a különféle egyéb információkat (hívásidő, átvitt adatok, elküldött SMS-ek stb.)

MyPhone 3370
[+]

Telefonálás közben komolyabb problémám nem akadt, kivéve a főszerkesztőnkkel történő beszélgetéseket, ő ugyanis még mindig a Samsung Corby-t használja, ami leginkább pocsék hangminőségéről híres. A többi beszélgetőpartneremet viszont gond nélkül hallottam, ahogy ők is engem, a hívások sem szakadoztak — azt azért túlzás lenne állítani, hogy a 3370 a kristálytiszta hangokról híres, de a célnak megfelel. Mint elődeiben, ebben is található hangmodulátor, azt viszont egy szoftveres hiba miatt hívás közben nem lehetett bekapcsolni, azzal pedig érthető okokból nem szórakoztam, hogy előre beállítok magamnak egy vicces hangszínt.

Multimédia

A készülék kamerája VGA felbontású, fixfókuszos, videók rögzítésére is "alkalmas", de nyilván a béka ülepe alatt van a minősége, úgyhogy ezt hagyjuk is. A kamerát kezelő szoftver alapvető beállítási lehetőségeket tud (expozíció-korrekció, sorozatfelvétel stb.) de nyilván ezeknek sincs nagy jelentősége. Fotózáskor vicces, hogy a keresőben látható kép látószöge jóval kisebb, mint a tényleges felvételé, tehát ha fotózunk egy autót, ami a keresőn mondjuk éppen, hogy belefér a képbe, de ténylegesen előtte és mögötte is meg lesz örökítve egy-egy méternyi terület.

MyPhone 3370

A képminőség pocsék, ráadásul a képek nem is 640 x 480-as, hanem 352 x 288 pixeles felbontásúak, így erre nem is szeretnék több szót vesztegetni. Ennyi erővel ki is hagyhatták volna a kamerát, tipikus esete a "nesze semmi, fog meg jól" közhelynek.

MyPhone 3370 MyPhone 3370 MyPhone 3370

Zenei téren sem túl erős az új myPhone. A szoftver ugyan képes lejátszani a memóriakártyán lévő mp3 formátumú zenéket, de csak akkor, ha azokat a megfelelő mappába (My Music) rakjuk, ráadásul ilyenkor sem tud ID3 tagek alapján szűrni, tehát kicsit nehézkes az egész. Hangszínszabályzó van, a szoftver fut a háttérben, de mivel gyakorlatilag csak az elég harmatos minőségű, miniUSB csatlakozóval ellátott gyári headsetet tudjuk használni, nem vagyunk különösebben előrébb. Az FM-rádió viszont jól működik, igaz, a kihangosító hangszórója sem egy minőségi darab, még ha hangos is.

Üzemidő, összegzés

A 3370 elődjénél nagyobb, 850 mAh-s akkumulátort kapott, minek következtében az elméleti készenléti és beszélgetési idő is megnőtt: a készülék elvileg 9 napig bírja ki, ha nem használjuk, beszélgetni pedig 6 órán keresztül tudunk egyhuzamban. Ilyen sokáig nem volt nálam a masina, úgyhogy nem tudom megerősíteni, de az biztos, hogy jól bírja, két nap alatt egy jelzésnyit sem tudtam meríteni a töltöttségjelzőn.

MyPhone 3370
[+]

Értékelés: myPhone 3370
Külső
Ergonómia 5 pont
Anyaghasználat 5 pont
Összeszerelés minősége 7 pont
Kijelző mérete, minősége 3 pont
Belső
Kezelhetőség 6 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 0 pont
Felhasználói felület élménye 4 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 0 pont
Adatkommunikációs képességek 0 pont
Multimédia
Vizuális 1 pont
Audio 3 pont
Egyebek
Üzemidő 9 pont
Ár/érték aránya 7 pont

Hogyan értékelünk?

Hogy őszinte legyek, sokkal többet vártam az új myPhone-tól, mivel az elődje anno elég meggyőző volt — igaz, az volt az első ilyen készülék és a véleményalkotásomban a példás garanciarendszer is sokat nyomott, azóta pedig szerencsére már "hozzászoktam" ahhoz, hogy ezek a készülékek sokkal kedvezőbb és vásárlóközpontúbb feltételeket kapnak ezen a téren. Papíron a 3370 sokat fejlődött a 3350-hez képest: került bele kamera, nagyobb a képernyője, sokkal "európaibb" benyomást kelt a külseje, tömege csökkent, üzemideje nőtt, szebb lett a menürendszer kinézete és bekerült a hangmodulátor. A kamerát egyből ki is húzhatjuk, teljesen felesleges volt a fejlesztés, a többi újdonság viszont többé-kevésbé hasznosnak mondható: számomra a leginkább örömteli az, hogy végre egy teljesen vállalható köntösbe bújtatták a kínai technológiát — persze csak annak vállalható, akinek egy Nokia 1208 is az. Mivel a 3350 még a piacon van, a 3370 egy kicsivel annak ára fölött kezd, jelenleg bruttó 25.000 forintért vihető haza. Ez szerintem picit drágább az indokoltnál, de alapvetően nem rossz vásár egy telefonos funkciók szempontjából megfelelő kétkártyás készülékért, ami mellé két év teljes körű door-to-door garanciát is kapunk. Reméljük, hogy hamarosan lejjebb fog menni az ára, akkor lesz csak igazán jó vétel. A következő myPhone pedig remélem, hogy 3,5 milliméteres fülhallgatókimenettel, nagyobb belső memóriával és kicsit kényelmesebben kezelhető szoftverrel fog érkezni.

MyPhone 3370

Bocha

A tesztkészüléket a www.speedshop.hu biztosította, köszönjük. Vásárláshoz kérem, kattintson ide.

A cikk T-Mobile szélessávú eszközök segítségével készült.

Specifikáció

MyPhone 3370
MyPhone 3370 Általános
Technológia GSM
Méret 110 x 46 x 15 milliméter
Tömeg 58 gramm
Színvariációk Fekete
Kijelző
Kijelző átlója 1,77 hüvelyk
Kijelző felbontása 128 x 160 pixel
Kijelző típusa TFT
Memória
Telefonkönyv kapacitása 500 bejegyzés
SMS memória / max. MMS méret 100 / ?
Belső memória 394 kB
Memória bővíthetősége microSD (max. 2 GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok 900/1800 MHz
GPRS / EDGE van / nincs
UMTS / HSDPA nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / nincs
WiFi nincs
USB miniUSB
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés nincs
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van (eZI)
Szoftverek
Platform MTK
WAP / HTML böngésző van / nincs
E-mail kliens nincs
Java nincs
Játékok 2 darab
Valutakonverter van
Extra szoftverek -
Multimédia
Fő kamera VGA felbontású, fixfókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 850 mAh-s Li-Ion
Készenléti idő 216 óra
Beszélgetési idő 6 óra
Egyebek
zseblámpa funkció

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés