Ismeretlen gyártmányú okos időjárás-állomás tesztje

Kínából küldték, a specifikációhoz képest irtó olcsó, de rejtély, hogy ki gyártja. Viszont működik.

Bevezető

Töredelmesen be kell valljam, hogy már kiskoromban is érdekeltek a hőmérők. Fogalmam sincs, hogy amúgy ez mennyi kissrácot foglalkoztat egyáltalán, de engem tökre foglalkoztatott mindig, hogy aktuálisan hány fok van. Most jelen pillanatban ott tartok, hogy konkrétan a lakás nyolc pontján helyezkednek el digitális szenzorok és/vagy hőmérők, a nappaliban van kapásból öt, de jutott a teraszra, a lépcsőházba és a hálóba is egy. Ez nyilvánvalóan és egyértelműen markáns túlzás.


[+]

Viszont mentségemre szolgáljon, hogy ebből az armadából három a jelen teszt alanyához tartozó szett részét képezi, vagyis nem marad itt. Ez a termék pedig a totálisan noname, papíron mindent tudó szerkezet, amely áll egy központi modulból, illetve tetszés szerint 1-3 rádiófrekvenciás szenzorból. Tudom, ilyenekből csilliárd változat létezik, ám itt a cél az volt, hogy a legolcsóbb megoldást próbáljuk ki, ami már WiFi-n is kommunikál és telefonról lehet babrálni. Ez most éppen 47 eurót kóstál a Cafagónál, egy darab külső szenzor jár mellé ezért a pénzért.


[+]

Jóban vagyunk a Cafagóval, szóval ezt én választottam a kínálatból. Mondták, hogy szívesen elküldik. Szóltam, hogy örülnék még egy szenzornak, de olyat nem tudtak küldeni, mert külön nem forgalmazzák. Úgyhogy el is engedtem egy időre, aztán jött az örömhír, hogy most már van extra szenzor, tehát kaptam egy alapcsomagot és egy bónusz érzékelőt, jelöletlen kartondobozban jött, tényleg minimális erőfeszítést raktak a csomagolásba, de a weboldal egy csomó csodát ígért:


[+]

Egyrészt egy 7,5 inches kijelzőt. Meg WiFi kapcsolatot. Telefonos alkalmazást. Google Home támogatást. Ébresztőt, UV-index megjelenítését, világítást, IP-védelmet és még USB-A kimenetet is, hogy tölthessek róla telefont. Ez pedig bőven vonzó ezen az árszinten, mert ostoba időjárás-állomást tényleg sokat lehet találni, de nekem az volt a nagy vágyam, hogy a távolból is lássam a helyzetet, hogy a vidéki kalyiba külső és belső hőmérsékletét a télen a fővárosból is megnézhessem és esetleg a távolból felkapcsolhassak némi temperálást, ha nagyon rettegnék, hogy valami elfagy odabent. Nyilván erre amúgy létezik komplex megoldás és intelligencia, csak az nem 47 euró.

Azért olcsó, mert…

A központi modul tényleg nagy, 7,5 inches kijelzővel jön, de a betekintési szögek… azok nincsenek. Akkor látszik, ha szemből nézzük, oldalvást, megdöntve teljesen eltűnik a kép. És persze ez nem egy tabletekből ismert display, itt egy VA panelről van szó, amely szegmensekből rajzolja ki az információkat meghatározott mezőkben, a termékfotókon persze hibátlan kontraszttal, de a valóságban nagyon egyfelől lehet csak úgy ránézni, hogy minden jól látszódjon. Ha kikapcsoljuk a világítást, akkor konkrétan semmi nem olvasható, ami viszont az elemes üzemidő kapcsán nem túl jó hír.


[+]

Az egész szerkezet nagyon olcsó műanyag, lötyögő gombokkal, márpedig gombok bőven akadnak a felső élén. A legnagyobb a szundi/világítás, amúgy válthatunk a külsős szenzorok között (mert csak egyet tud kiírni), van fel-le gomb az idő és az ébresztő beállításához, valamint egy minimum-maximum billentyű, ha a historikus adatokat szeretnénk böngészni. Oldalt kap tápot, de megy elemről is, illetve oldalra tettek egy USB-A interfészt, hogy töltsünk róla mondjuk telefont, bár ez szerintem elég életidegen egy időjárás-állomástól.


[+]

A hátlapon felfogatócsavaroknak van hely, itt van az elemtartó, valamint egy kitámasztó, ha az asztalra tennénk. Ennyit tud. Menü kvázi nincs, minden babrálást majd a telefonos alkalmazással tudunk megoldani. Érdekes módon a külsős szenzorok sokkal jobb minőségű, fehér bigyók kicsi, kör alakú LCD-vel, amin látszik az aktuális hőmérséklet és páratartalom, az elemtartó alatt pedig a frekvenciát kapcsolgathatjuk, hogy ne zavarják egymást. Ettől még simán bejött harmadik szenzorként egy korábbi időjárás-állomásom külső egysége, de ezek mind 432 MHz környékén beszélgetnek, szóval olyan nagyon nem lepődtem meg. De pont ezért lehet kapcsolgatni a frekvenciát.


[+]

A szoftver viszont korrekt. Ez nem okvetlenül a gyártó érdeme (akárki is az), hanem a Tuya app működik jól, a kütyü ugyanis a széles körben ismert és elterjedt Tuya ökoszisztémába tud beépülni. Az összeköttetés pillanatok műve, meg kell adni a WiFi jelszót a telefonon keresztül (de csak a 2,4 GHz-es sáv opció), utána hirtelen megjelenik a pontos idő és a központi egység által mért, valamint a netről szedett előrejelzési értékek is látszanak. A külső egységekbe csak elemet kell tenni, onnantól magától létrejön a kapcsolat (és hát olyanokkal is, amelyeket nem is ehhez a géphez adtak), a hatótáv falakon át is simán 15 méter.

[+]

A Tuya alkalmazáson belül látjuk egy kijelzőn az összes szenzor adatait, vissza lehet nézni akár hónapokra is a mért értékeket, be lehet itt is állítani az ébresztőt, valamint kérhetünk riasztást minimum és maximum hőmérsékleti értékekhez, ami nekem speciel különösen hasznosnak számít. Viszont azt hirdeti magáról a termék, hogy a Google Home rendszerbe integrálható, ami abból fakad, hogy maga a Tuya is képes erre, tehát a Tuya fiókunkat összeköthetjük a Google Home fiókkal, csak hát az a bökkenő, hogy a Google a fiókok összekapcsolásánál jelzi, hogy nem talált a Tuya szoftverben olyan eszközt, amit tudna kezelni. És erre bizony nincs megoldás, pont ez a baj ezzel az egész okosotthonos világgal, hogy tutibiztosan lesz olyan motyónk, ami csak saját magával kompatibilis, lesz olyan eszközünk, amit ugyan lát a Google, de kábé csak on/off funkciók kapcsán tudja kezelni (ilyen volt a Dyson csoda-ventillátora, meg a Twinkly izzó is), meg lesz olyan is, amit nem a Google lát, hanem az Alexa, vagy a HomeKit, vagy a SmartThings, vagy csak a Tuya. És persze lehet építeni opensource alapokon valami Raspberry-t használva script alapú okosotthonos hubot, de hát arra kinek van ideje, türelme és főleg a végfelhasználói bázison belül szakértelme.

[+]

Ez az időjárás-állomás tehát nem véletlenül kerül csak ennyibe, annak ellenére, hogy WiFi-s, van hozzá telefonos app, külső szenzor és nagyon vonzónak ígérkező, 7,5 inches kijelző. Ha végigmegyek a specifikációs listán, akkor lényegében minden ígéret mellé lehet tenni egy pipát, csak ezek a pipák nagyon kényszeredettek lesznek, mert a kijelző retek, az anyagminőség olcsó, a beállítási lehetőségek roppant korlátozottak, a Tuya alkalmazásba pedig hiába viszem fel a motyót, ha aztán csak és kizárólag onnan tudom elérni, mert nem összekapcsolható semmi olyannal, ami egyébként lenne itthon (mondjuk konnektorok, izzók és egyéb csecsebecsék). Ettől függetlenül a termék hozza azt, amit ígért, több ponton mér hőmérsékletet és páratartalmat, azokat meg tudja jeleníteni, van hozzá alkalmazás, hogy a távolból is láthassuk az értékeket, képes működni ébresztőóra gyanánt, valamilyen nem kommunikált forrásból előrejelzést is mutat, de nem véletlen, hogy a hasonlót ígérő, márkajelzéssel is rendelkező konkurens termékek jóval többe kerülnek.

Bog

A terméket a Cafago küldte ki, köszönjük. Megvenni itt lehet.

Azóta történt

Hirdetés