Huawei IDEOS X5 Pro - lehet egy kicsivel több?

Bevezető, tartozékok

Az emberek egyre inkább kezdik megismerni a Huawei és a ZTE nevét. Ez a két kínai óriáscég lassan minden nap felbukkan a hírekben. Ráadásul hazánkban is komoly jelenléttel képviseltetik magukat, ugyanis a Telenor és a Vodafone ezzel a két céggel újíttatja meg és bővíti, fejleszti a hálózatukat. Eközben viszont készülékek frontján is nyomulnak, ráadásul míg korábban pár ezer forintos, átcímkézett szolgáltatói modelleket kínáltak, ma már saját márkanevüket igyekeznek erősíteni.

Huawei IDEOS X5 Pro
[+]

És nem is teszik rosszul, elég csak említeni a ZTE Blade-et, amely kiváló ár-érték aránnyal büszkélkedhet és még a fórumon is egyfajta „mértékegység” lett. Talán még nála is jobban nyomul viszont a Huawei, aki gőzerővel bővíti kínálatát. Van már nekik tabletjük (nem is rossz), meg persze okostelefon vonalra vannak ráállva. Ezek közül több is megfordult már a szerkesztőségben. Köztük van az IDEOS X5 is, amivel igen kellemes tapasztalatokat szereztünk. A gyártó viszont biztosra akar menni, ezért készült el jelen cikkünk alanya, a Pro változat.

Huawei IDEOS X5 Pro
[+]

A kis utótag már jelzi, hogy eget rengető változásokról nem lesz szó és ez rögtön igaz a dobozra, ami pontosan ugyanaz, mint a szimpla X5-é. A fehér, kissé HTC stílusú tároló a telefonon felül egy hálózati töltőfejet, egy USB adatkábelt és egy sztereó fülest rejt. Nyilván használati is lesz majd hozzá, mi ezt nem kaptuk meg, de a tesztkészülék nem teljesen végleges mivolta, és a hazai képviselettől való származása miatt nyilván elnézzük neki.

Külső

Tulajdonképpen megtehetném, hogy ide most átmásolom dr. Kind tesztjéből a megfelelő bekezdéseket, az X5 Pro ugyanis pontosan ugyanúgy néz ki, mint a testvére. Szerintem egyébként egészen dekoratív külseje van, bár talán kis HTC utánérzésünk is támadhat. Az alul-felül szimmetrikusan ívelt formán felül a körbefutó, füstszínű csík és a fekete szín visszafogott eleganciát kölcsönöz neki. Elmúltak már azok az idők, amikor jókat nevethettünk a kínai mobilok minőségén. Az X5 Pro teljesen jó anyagokból van összerakva és szinte hibátlan az összeszerelés is. Azért csak majdnem, mert a hátlap bizonyos fogásokra apró nyekkenéssel válaszol, viszont semmi lötyögés vagy fél centis illesztési hézag és hasonlók nincsenek. Külön jó pont, hogy a hátlap teljesen matt, puha tapintású anyagból készült, így nem csak a fogása kellemes, hanem jóval kevésbé kényes a koszolódásra.

Huawei IDEOS X5 Pro
[+]

Az előlapot szépen kitölti a kijelző, ami 3,8 hüvelykes képátlóval és WVGA (480x800 pixel) felbontással rendelkezik. Kind szerint az X5 „csak” 262 ezer színt tud megjeleníteni, a Pro meg 16 milliót (szerintem a sima is), viszont a lényeg az, hogy a betekintési szög itt sem a legjobb, de a képminőség egyáltalán nem rossz. A kapacitív és multi-touch panel erős napsütésben is egészen normálisan olvasható, egyedül az előlapi üveg tükröződése lehet gond (ezt a következő oldalon látható videó is igazolja). Alatta ugyanúgy négy érintőgomb várakozik a használatra, míg felül a hangszóró, valamint a fény- és távolságérzékelő szenzorok kerültek elhelyezésre. A hangszóró minőségével és hangerejével nincs probléma, és minket is jól hallanak, ami köszönhető a két mikrofonos, zajszűrős megoldásnak is.

Huawei IDEOS X5 Pro
[+]

A hátlap nem túl izgalmas, a szinte teljesen egészében levehető fedélen a Huawei és a Google feliratai sorakoznak (az előbbi helyett valószínűleg ide egy IDEOS X5 Pro kerül majd a bolti verzióban). Egészen felül, középen emelkedik ki a kamera optikája, amely egyik oldalán a felbontását hirdeti (és egy apró lyuk rejti a másodlagos mikrofont), a másik oldalán pedig egy LED villanó, meg a kihangosító sorakozik. Utóbbi igen masszív hangerővel bír, minősége viszont csak átlagos.

Huawei IDEOS X5 Pro
[+]

Oldalra is jutott néhány dolog, kivéve a jobb térfelet, mert az totál üres. Alul a mikrofon és a microUSB kapott helyet, balra pedig a hangerőszabályzót találjuk. Felülre jutott a bekapcsoló és a 3,5 mm-es audio jack csatlakozás.

Hardver, szoftver

Eddig nem igazán láttunk különbséget, de ha a burkolat alá kukkantunk (persze csak átvitt értelemben), akkor szép sorban megleljük a Pro név értelmét. A telefon lelke egy Qualcomm MSM8255 Snapdragon chipkészlet, ami 1 GHz-es Scorpion processzort és egy Adreno 205 grafikus gyorsítót rejt magában. Tehát az első különbség a processzor és a chipkészlet, valamint a magasabb órajel. Nem változott az 512 MB RAM, a ROM pedig 4 GB, amiből közel 1,6 GB használható belső tárhelynek.

Huawei IDEOS X5 Pro Huawei IDEOS X5 Pro

Ennek a hardvernek az Android 2.2.2-es verzióját kell meghajtania, ami nem a legfrissebb, de őszre már elkészül a Gingerbread frissítés. A sebesség még így sem rossz, hiszen a hardveres előrelépés csak jót tehetett vele. Akadások azért előfordulnak, viszont itt már a szoftver nem végleges státusza játszhatott be, néhány kisebb lefagyás is előfordult, viszont a rendszer tartotta magát, újraindulás vagy hasonlók nem voltak. El is érkeztünk a másik fontos különbséghez, mivel ezúttal egy saját felületet is kapunk a Huawei-től. Azaz nem is annyira saját, hanem az aHome megoldásáról van szó. A főképernyő alsó sávja átalakult, a bal szélső gomb visz a menübe, míg a jobb szélső áttekintő nézetbe vált. A köztük lévő hármas parancsikon csoport szabadon cserélhető, a sorrendjük is változtatható. Beállítható a főképernyők száma (legfeljebb hét lehet) és az is, hogy melyik legyen az alapértelmezett oldal. Többféle képernyőváltó animációból választhatunk, és a Marketről még komplett témákat is leszedhetünk hozzá.

Huawei IDEOS X5 Pro Huawei IDEOS X5 Pro

A főképernyőhöz hasonlóan a menü is megváltozott, oldalra lapozós lett. Ez külsőleg elég erősen Samsung TouchWiz utánérzés, noha alapvetően nem rossz. Az ikonok szabadon átrendezhetők, aminél viszont már az iOS jut eszünkbe, látva az ikonok remegését. Itt azonban még nem ér véget a dolog, mert picit belepiszkáltak a gyári alkalmazásokba, elsősorban a névjegyzék kapott némi tuningot. Ez leginkább a Facebook integrációban érhető tetten. A profilunk beállítása után egy dedikált fülön követhetjük a hírfalunkat, no és persze beszinkronizálhatjuk ismerőseinket a telefonkönyvbe. Névtől függően akár automatikusan is összepárosítja a neveket, de ezt magunk is megtehetjük manuálisan. Kapunk egy új virtuális billentyűzetet is, ami szebb és jobb is, mint a gyári (a képen ez látható), viszont egyáltalán nem lehet ékezeteket írni vele, így sajnos mellőztem a használatát (a végleges szoftverben ez változhat). Máshol inkább csak grafikai változások vannak a gyári Froyo rendszerhez képest, a magyar nyelv viszont még csiszolás alatt áll, néhány helyen angol szövegbe botlottam. A működésről alant tekinthető meg egy videó.

Huawei IDEOS X5 Pro Huawei IDEOS X5 Pro

Multimédia

A már emlegetett kamera egy 5 megapixeles egység, amely autofókuszt és egy LED villanót is kapott. Utóbbi fényereje legfeljebb átlagos, csak egészen közelre van haszna, illetve külön programmal zseblámpának lehet hasznos. Fotózás közben az alap Android felületet kapjuk, az opciók kínálata átlagos. Van többféle fókusz mód, felbontás, képminőség, fehéregyensúly, expozíció, felvételi téma, effektus, geotagging. Videózás esetén maximum 720p (1280x720 pixel) felvételek készülhetnek. Érdekes, hogy az elvileg azonos kamera, és a szoftver nem végleges mivolta ellenére a fotók minősége láthatóan jobb lett. A kiválótól még így is messze van, de legalább nem csak egy szétmosott paca a végeredmény, a dinamika is jobb, akárcsak az élesség, viszont a zajból lehetne kevesebb. Videóban 29 fps sebességű végeredményt kapunk, a minőség itt is átlagos, amiről IDE kattintva bárki meggyőződhet. Apró baki, hogy a szoftver miatt nem teljes 720p-ben rögzített, hanem néhány pixellel kisebb a felbontás, ezt persze boltba kerülés előtt javítják majd.

Huawei IDEOS X5 Pro

Zenei téren is történtek újítások. A lejátszó változatlan maradt, ami nem nagy baj, mert így se rossz. A számokat előadók és albumok szerint válogatva kereshetjük, látjuk az albumképet, a háttérben futás adott. Az extra a hangszínszabályzó, ahol többféle gyári hangzásképből választhatunk, köztük ott van az SRS WOW HD is. Nem estem hasra tőle, szerintem a full alapbeállítás volt a legjobb. A gyári füles szimpla darab, nem agybadugós, minőségre sem nagy durranás. Újabb újítás, hogy immár FM rádiónk is van. Kár, hogy az RDS kimaradt, egyébként egyszerűen és jól működik.

Huawei IDEOS X5 Pro Huawei IDEOS X5 Pro

Az extra szoftverek terén is kicsit más a helyzet, viszont könnyen lehet, hogy a végleges kiadásig még ez is változhat majd. Addig is kapunk egy Fájlkezelőt, egy Richpad néven futó jegyzettömböt, amivel rajzos feljegyzések is készíthetők, akár riasztással is. A Hi Space név nem mást takar, mint a Huawei saját online szoftverboltját, tehát a Market mellett innen is beszerezhetünk új dolgokat. A Documents To Go sem jön rosszul, bár a szerkesztéshez licencet kell vennünk. Van még diktafonunk, Layar AR böngészőnk, All Backup biztonsági mentés készítőnk és egy AppInstaller nevű program, amivel a memóriakártyáról tudunk telepíteni (érdekes, hogy viszont uninstalállni már nem tud). Ezen felül még néhány saját widget is rendelkezésre áll, de ezek mind utólag is bővíthetők.

Huawei IDEOS X5 Pro Huawei IDEOS X5 Pro

Érdemes megemlíteni az adatátviteli képességeket, mert itt is vannak változások. A négysávos GSM és kétsávos 3G modul maradt, ahogyan a GPRS, EDGE, 3G és HSPA támogatás is. Utóbbi viszont gyorsult, így most már 14,4 Mbit letöltési és 5,76 Mbit feltöltési sebességre képes, ami ebben a kategóriában kiemelkedően jó. A Bluetooth maradt 2.1-es, sztereó zenét is viszi, a WiFi pedig b/g/n szabványokat ismeri. Számítógéppel a microUSB-n köthetjük össze, ilyenkor háttértárként működhet, az akku pedig töltést is kap közben. A GPS kötelező tartozék, különösebb probléma nem volt vele, viszont pl. a nemrég bemutatott Sygic navigáció el sem indult rajta, ez megint csak a nem végleges szoftver számlájára írható.

Huawei IDEOS X5 Pro Huawei IDEOS X5 Pro

Üzemidő, összegzés

Az erősebb hardver és új szoftver nem hozott magával új akkumulátort, így továbbra is egy 1500 mAh-s kapacitású lítium-polimer telep látja el energiával a készüléket. Ahogy ez jelenleg az okostelefonok jelentős részénél standard, az X5 Pro is lemeríthető egy nap alatt, szolidabb használattal ez két napra húzható, csak hát minek vennénk ilyen mobilt, ha nem is nyúlunk hozzá.

Huawei IDEOS X5 Pro
[+]

Értékelés: Huawei IDEOS X5 Pro
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 7 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 10 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 5 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

A sima X5-öst én csak érintőlegesen láttam, így számomra az X5 Pro abszolút újdonság volt. Azt kell mondjam, a kínaiak tényleg elkezdték odatenni magukat. Az X5 Pro meglehetősen jó készülék, amely már a Pro jelölés nélkül is elnyerte a tetszésünket. Ehhez most hozzájön az erősebb hardver, a gyorsabb adatátvitel és a saját felület adta plusz, így pedig a csomag még vonzóbbá válik. A gyengeségek között talán csak a fotózást említhetném (bár sokat javult ez is), illetve a nyöszörgő hátlapot jó lenne rendben tenni, ám ezen felül kategóriájában egy kívül-belül vonzó ajánlat ez a telefon. Ráadásul a Huawei a ZTE-hez hasonlóan elég agresszív árazással nyomul. Ezt most sajnos még nem tudom konkrét forintokra átváltani, mivel az X5 Pro esetében még nincs információnk erről. Ahogyan arról sem, hogy mikor lehet kapni (tippem szerint szeptembertől már elérhető lesz), valamint hogy szolgáltatóknál felbukkan-e. Alapvetően annak lenne értelme, ha eleve a Prot adnák ki, a sima verziót pedig nem is árulnák. A különbségek egyértelműen hasznosak, viszont árban biztosan minimális lesz a különbség, így pedig akkor a Pro változat legalább annyira vagy talán még jobban meg is éri. Ennek megfelelően nem is kérdés, hogy megkapja az Ajánlott pecsétet, hiszen a változások egytől-egyig pozitívak. És a nyomulásnak itt nincs vége...

Huawei IDEOS X5 Pro

Rusi

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Huawei IDEOS X5 Pro
Huawei IDEOS X5 Pro Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 120 x 62 x 11,6 milliméter
Tömeg 120 gramm
Színvariációk fekete
Kijelző
Kijelző átlója 3,8 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel
Kijelző típusa Kapacitív, multi-touch TFT érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Memória 512 MB RAM, 4 GB ROM
Memória bővíthetősége microSDHC (32 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 14,4 Mbit / 5,76 Mbit
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1+EDR (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok csak néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 2.2.2
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok nincs
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek Fájlkezelő, Documents To Go, Hi Space, Layar AR, AppInstaller, All Backup
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autofókusz, LED villanó
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (1280 x 720 pixel)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1500 mAh-s lítium-polimer
Készenléti idő 380 óra (2G) / 440 óra (3G)
Beszélgetési idő 8 óra 20 perc (2G) / 6 óra 40 perc (3G)
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, Huawei UI (aHome)

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés