EE Robin - gyermeteg

Bevezető

Hogy egy gyereknek kell-e tablet, ha igen, akkor hány éves kortól, van-e értelme, nem okoz-e rosszat, azt talán nem a mi tisztünk megítélni. Az, hogy a nagy online áruházak tele vannak kicsiknek szánt táblagépekkel és az, hogy a Samsung, a Lenovo és az Alcatel is készít ennek a célcsoportnak eszközt azt jelenti, hogy igény és kereslet van rá. Abban a szerencsés helyzetben és korban vagyok, hogy rengeteg barátom és ismerősöm már apa/anya, látom, hogy a legifjabb korosztály mihez kezd a mobilkommunikációs berendezésekkel. Izgatja őket és olyan könnyedséggel sajátítják el egy érintős-ikonos felület használatát, ami megdöbbentő.


[+]

Balázs két éves múlt, amikor azt láttam, hogy az ágyon heverő iPad kijelzőzárát feloldja, a felbukkanó Maps interfészről egyből megállapítja, hogy az neki érdektelen, kilép a főmenübe, lapoz egyet, elindítja a YouTube-ot és az ajánlott videók között elgörget egy vonatos videóig, elindítja, leül, megnézi, majd leteszi a tabletet és megy játszani igazi vonatokkal. Miksa négy éves, egy gyerektabletet kapott karácsonyra, Skype-on hívja a nagyapját tök önállóan, ha úgy tartja a kedve. És láttam Lilit három éves korában, amikor mutattak neki egy fotót egy képkeretben, megnézte, aztán lapozni akart az ujjával jobbról balra húzással. És ő volt a legjobban meglepve, amikor nem sikerült.


[+]

A gyerektablet kategória egyrészt hardver, másrészt szoftver kérdése. Mindkettő fontos, de az előbbi csak odáig, hogy ne legyen nagyon a legalja. Az Amazonon például Missisippit lehet rekeszteni 512 MB RAM-mal szerelt vackokkal, a 7 inches kijelző untig elég, nagyobbat egy gyerek már nem okvetlenül tart meg stabilan, jó, ha van valami ütésállósági védelem és innentől kábé mindegy, nem a Real Racing 3 framerate határozza meg, hogy mit érdemes venni. Logikai és edukációs játékok futnak inkább az ilyen eszközökön, ehhez pedig egy négymagos MTK chipset is bőven elég.


[+]

A szoftver legalább ilyen fontos. Az Android gyárilag nem tartalmaz igazán jó gyermek-üzemmódot, noha a több felhasználói fiók lehetősége már egy ideje adott. A gyártók sem okvetlenül óhajtanak egy sereg fejlesztőt arra allokálni, hogy ilyen felületet és megoldást alkossanak, de vannak olyan cégek, akik dedikáltan az ilyesmire szakosodnak, ilyen mondjuk a Kurio, akiknek a megoldását az Alcatel Pixi 7 gyermekeknek szánt verziójában is megtalálhatjuk. Láttam Leapfrog gépeket is már, ott a teljes UI saját gyártmány, ami alkalmazások kapcsán komoly korlátok közé szorítja a családot, de ha az Android az alapja a gépnek, akkor sokkal nagyobb a mozgástér, ráadásul apuka is tud valamit kezdeni a géppel, ha visszatér az eredeti menühöz. Tesztkészülékünk hivatalosan egy EE Robin, de igazából az Alcatel adja a hardvert, a Kurio pedig a szoftvert.

Külső

Nem lihegték túl a formatervet, adott a relatív szögegyszerű Alcatel Pixi 7, ez kapott egy esetünkben bilikék gumiborítást, amely a teljes hátlapot és az oldalfalakat is védi. Ahol szükséges, ott van rajta luk (kamera, hangszóró, microUSB és jack csatlakozó környékén), a gomboknál benyomható, a SIM-tálcát viszont eltakarja, hogy ezt ne piszkálja a csemete. A doboz napsárga, a tartozéklistát a töltőfej és az USB kábel párosa alkotja. Vannak olyan cégek, ahol a kislányok rózsaszín, a kisfiúk kék árnyalatú tablet-tokot választhatnak maguknak, ennél a modellnél egyelőre csak egy szín elérhető.


[+]

Kijelző-teszt
Mérés EE Robin Alcatel OneTouch Pixi 3 (10) LG G Pad II 10.1 LTE Asus Zenpad 10 Z300CL
Fehér fényerő (max.) 264 nit 330 nit 422 nit 271 nit
Fehér fényerő (min.) 7,9 nit 9,6 nit 20,0 nit ? nit
Fekete fényerő 0,23 nit 0,36 nit 0,52 nit 0,15 nit
Kontrasztarány 1140:1 918:1 811:1 1807:1
Színhőmérséklet 8600 K 7185 K 7900 K 7677 K + kézi

Ezt a gumis tokozatot simán le lehet venni a készülékről. Egyészen eddig a pontig nem is lehet tudni, hogy az Alcatel termékéről van szó, sem a doboz, sem a kékes kabát nem jelzi sehol, de az egyébként fehér táblagép hátulján ott virít a felirat, bekapcsolás után pláne egyértelmű a helyzet. Az is egyértelmű, hogy egy komolyabb tablethez szokott júzer ilyenkor kicsit el is akarja hajítani a terméket, mert a kijelző nem éppen egy csúcstechnológia, a TFT-LCD panel minden negatívumát és negatívumát magán hordozza, a kép fakó, a betekintési szögek szűkek, csak szemből ránézve van rendben a kalibráció. Ugyanakkor viszont a gyerekek ritkán hisztisek ilyenek miatt, plusz általában nemigen forgatják az eszközt, egy kézzel nem fogják tudni tartani, tehát mindenképpen fektetve fogják nézni, pont szemből. Mondjuk ettől még nem lesz jobb.


[+]

A Pixi 7 egyébként anyaghasználatra egész kellemes, a rácsosra luggatott hátlap például remek fogást ad, nem gyűjti a koszt és az ujjlenyomatot sem. Ha állítva tartjuk a készüléket, akkor felül találunk egy hangszórónak látszó betétet, ezen azonban nem jön ki hang. Még szerencse, hogy a tok kapcsán itt is alkottak egy kivágást, ez teljesen érthetetlen. Alul viszont van a mikrofonnak egy lukacskája, a GSM hanghívás nincs ugyan engedélyezve az eszközön, de netes alkalmazásokkal simán működik, ilyenkor viszont beszélgetőpartnerünk hangja a hátsó hangszórón érkezik. Felül akad még egy előlapi kamera (VGA), a tablet felső élén van a 3,5 mm-es jack és a microUSB csatlakozója is.


[+]

Állított helyzetben tartva a gépet a jobb felső sarok felé találjuk a hangerőt szabályozó gombpárost, illetve a kijelző kapcsolgatására szolgáló billentyűt. Balról közelítve a gépet a hátlapra kanyarodva tudunk kinyitni egy ajtót, ami a microSD-t és a microSIM-et tudja elnyelni. Hogy minek 4G egy gyerektabletbe? Semmi reális értelme nincs, viszont ha nem lenne benne, akkor az Alcatel nem reménykedhetne abban, hogy a kölyökgépet felveszik a szolgáltatói kínálatba. Pedig amennyibe a 4G-s slot kerül, annyiból összejöhetett volna egy IPS kijelző is. Vagy egy jobb kamera. Vagy bármi más, egy raklapnyi csokinak is jobban örült volna a célcsoport, akiknek aztán tényleg lövésük nincs, hogy mi a frász az a 4G.


[+]

A hátlap nem megbontható, ez a felhasználói bázist ismerve ezúttal inkább előny. A Pixi 7 egyébként meglehetősen könnyű, ami ismét csak egy olyan tulajdonság, amely a gyerekek kapcsán hasznos, rendesen össze van rakva, noha az előlapon azért átsejlik a kijelző megvilágítását szolgáló fényforrások egy része — nem lett túl vastag az anyag. Hátul van még egy kamera, ez sem nagy eresztés, de igazából a megcélzott korosztály vélhetően még nem komponálja túl a képeket, viszont így is élvezik és néha meglepően vicces és véletlenszerű alkotásokat hoznak össze — erre ez is megfelel.

Hardver, gyerekségek

Számít, hogy mi van belül? Hát hogy a viharba ne számítana, a gyerekek nem okvetlenül végtelen türelmükről ismertek, viszont irtó gyorsan alkalmazkodnak ahhoz is, ha a gép döcög. De akkor az a döcögés legyen kiismerhető és konstans, márpedig az EE Robin nem ilyen, néhol meglepően fürge, máshol viszont irgalmatlanul szaggat, például a kijelző feloldásánál a gyermek módban súlyos másodperceket kell várni, mire magához tér a szerkezet és reagálni kezd a parancsokra. Ez még engem is idegesített. A Kurio által szállított gyerek-interfész szintén meg-megdöccen, de az előre feltöltött alkalmazás-horda például szinte kivétel nélkül frankó felhasználói élményt biztosított. Ezekről később, mert azért nem olyan mesés az összkép.

Teljesítmény-teszt
Benchmark EE Robin Alcatel OneTouch Pixi 3 (10) WiFi Samsung Galaxy Tab E 9.6 Samsung Galaxy Tab A 9.7
Rendszerchip Snapdragon 210 MediaTek MT8127 Spreadtrum SC7730S Snapdragon 410
AnTuTu 6.x Benchmark 20344 pont 25388 pont nem futott le n/a pont
Vellamo Browser 1563 pont 1525 pont 1633 pont 2010 pont
Vellamo Metal 610 pont 788 pont 686 pont 893 pont
Geekbench 3 (single) 288 pont 362 pont 341 pont 472 pont
Geekbench 3 (multi) 907 pont 899 pont 1067 pont 1436 pont
GFXBench Manhattan onscreen 5,6 fps n.a. n.a. 4,4 fps
Manhattan offscreen 1080p 1,7 fps n.a. n.a. 1,8 fps
GFXBench T-Rex onscreen 11 fps 14 fps 5,9 fps 10 fps
T-Rex offscreen 1080p 4,9 fps 8,9 fps 3,7 fps 5,2 fps

Na, de hogy konkrétumok is legyenek, kedves gyerekek, ez egy 1 GB RAM-mal szerelt, 1024 x 600 pixeles TFT kijelzővel érkező, Qualcomm Snapdragon 210-es chipsettel rendelkező, Android 5.1-re épülő szoftveres felületet kapó digitális és online játékszer. Oké, megértem, hogy senki sem dobta félre a Moncsicsit (ez még létezik?), pedig ez egyáltalán nem egy drámaian rossz konfig, a döcögéseket és a néha hektikusan jelentkező elgondolkodásokat leszámítva egykedvűen teszi a dolgát, nem tojik be, előbb-utóbb minden rábízott feladatot megbízhatóan elvégez. A belső tárhely 8 gigabájtos, ide elvileg az alkalmazások kerülnek, microSD-re a gyermek nem rak semmit magától, de például a kamerával készített felvételek és videók mehetnek ide is.


[+]

Az alap interfész egy szinte módosítatlan Android 5.1. Maga a rendszer teljesen szokványos, a meglepetést az alkalmazások menüpont szolgáltatja, amely tele van rámolva a gyerekeknek szóló appokkal, ezek tehát nem csak akkor látszanak, ha belépünk a Kurio által készített felületbe, hanem egyébként is elérhetők. Remek, mondhatnánk, a dolognak az a relatív kellemetlen szépséghibája, hogy emiatt a szabadon maradó belső tárhely mérete pár száz megabájt, ami arra nem volt elég, hogy felrakjuk az általunk használt tesztprogramokat. 8 GB a hivatalos kapacitás, ebből instant megzabál több mint 3 gigányit a rendszer, a többire pedig annyi játékot tettek fel a gyártónál, amennyit csak bírtak. Hát gratulálok, nyilván lehet törölgetni azokat, amelyekkel nem játszik a gyermek, mert SD-re nem lehet sem telepíteni, sem átmozgatni az appokat.


[+]

A Kurio felülete egyébként kellemes, jópofa, vidám, témázható, az alkalmazások különböző kategóriákban helyezkednek el (kedvencek, játékok, oktató appok stb.), oldalirányban lehet lapozni az ikonok között és van saját online bolt is sok-sok fizetős és számos ingyenes tartalommal. A szülő be tudja állítani, hogy mely szoftverek legyenek itt láthatók, a böngésző is engedélyezhető, de itt külön szerkeszthető az URL-ek listája is. Megadható, hogy milyen idősávban és mennyi ideig lehessen egyhuzamban használni a tabletet, illetve utólag is belekukkanthat a logokba, hogy mikor, mennyit és milyen alkalmazásokat futtatott a csemete. Az mondjuk elég idétlen, hogy ha lezár a képernyő, akkor felnyitás előtt az összes — nem gyerekekre vonatkozó — értesítés is látszik, le lehet húzni bármikor a felső függönyt, kikapcsolni a wifit, a mobilnetet, csak akkor kér jelszót a felület, ha a komplett beállítások menübe szeretne betrappolni a gyermek.


[+]

A játékkínálat kimondottan nívós, sok olyan alkalmazás rajta van gyárilag a gépen, ami egyébként fizetős lenne, ezzel lehet indokolni a gyerektablet felárát. Egy csomó cuki játék van (mondjuk olyan, mint a Temple Run, csak nem annyira ijesztő, de akad Fruit Ninja, Subway Surfers, vagy például egy újragondolt Snake, ahol a tablet döntögetésével lehet irányítani a kígyót — ilyenkor mondjuk pont a TFT kijelző miatt nem mindig látszik, hogy mi a fene történik…), az edukációs appok között van, ahol a szörnyeket matekpéldák megoldásával lehet elűzni, van, ahol történelmi helyszíneken kell szaladgálni, akad interaktív mesekönyv is, szóval valóban korrekt a felhozatal. Viszont minden angolul van, noha az Alcatel szerint lesz magyar tartalom is, csak nem néz ki olyan evidensnek egyik-másik app fordítása, meglátjuk. Az alkalmazásbolt saját valutát használ (ez egyébként tök cuki és oktató jellegű, mert egyébként X dollárért ilyen coint lehet venni akár havi előfizetés formájában is, aztán a gyermeknek magának kell beosztania, hogy milyen új alkalmazásokra költi el), de amúgy elég költséges hobbi innen töltögetni ezt-azt, 60 helyi zseton 5 dollárba kerül, egy-egy ütősebb játék pedig 40 peták is lehet (de láttam 499 érméért is appot). Viszont kisétálhatunk a szülői módba, felmászhatunk a Play Store-ba, ott nem kicsit nagyobb a választék, tölthetünk le egy raklapnyi appot ingyen, aztán ezeket is adagolhatjuk havonta a srácoknak úgy, hogy engedélyezzük, hogy gyermek módban is látszódjanak. Mondjuk ehhez tárhely is kéne…

Minden más

A hátlapra tett, fixfókuszos, vaku nélküli, 2 megapixeles kamera pont annyira gyenge, mint ahogyan azt az ember elképzeli. Sok beállítás nincs, a rend kedvéért mellékelünk néhány felvételt, csak hogy legyen egy képe az olvasónak arról, hogy mire képes a cucc. Az előlapon egy VGA felbontású modul ücsörög, ez esetleg videobeszélgetésekre alkalmas lehet, de ettől pláne nem kell semmi extrát várni. Gyerek üzemmódból indítva a kamerát nincsen semmiféle beállítás, de a csemete nem marad le semmiről, mert egyébként is primitív a felület, kábé a felbontást lehet állítgatni, ennyi.

Az egyetlen, hátlapra rakott hangszóró nem szól rosszul, a játékok és alkalmazások csilingelő hangjait korrektül közvetíti a felhasználó felé. Van egyébként a gyerek módban egy Toon Goggles nevű app, ami egy rakás online videót és online játékot rejt magában, ez az alap játékkínálat felett értendő. Dedikált zenelejátszó viszont itt egyáltalán nincs, az csak a szülői üzemmódban érhető el. Nincs meglepetés, a Play Music használható erre a célra. Kreativitást fejlesztő alkalmazás viszont csak egy van, egy rajzolóprogram.


[+]

Online vagy WiFi-n, vagy mobilhálózaton lehetünk, utóbbinak relatív semmi értelme nincs, egy kölyöktabletet otthon használnak a gazdáik, nem pedig a homokozó mellett görnyedve. (A brit piacon egyébként volt ezügyben felmérés, a szülők negyede gondolja, hogy mobilnet kell egy gyerektabletbe is.) A böngészőt is tudjuk engedélyezni a csemetének úgy, hogy megadhatjuk, hogy milyen oldalakat látogathat meg. A rend kedvéért a gyártó még egy WPS Office alkalmazást is felrakott, GPS is akad (ez főleg geotaggingre lesz használható, de akár navigálni is tudunk a géppel), a Google-appok is megvannak, de sok egyéb meglepetés nincs. A hátlap alá fixen berakott akkumulátor 2820 mAh-s, ami papíron is elég karcsú és a gyakorlatban sem licitálja ezt túl, kábé három órányi kijelzőidőt bírtam belőle kipréselni. Ha USB-n gépre kötjük az eszközt, akkor úgy működik, mint általában egy androidos ketyere, de nem mindegy, hogy melyik felhasználót használjuk, még szülői módban sem látszanak a gyermek üzemmódban készített fotók és képernyőmentések (és fordítva), ami számomra nem túl logikus.


[+]

Összegzés. A Robin — ha itthon is piacra kerül — kábé 40 ezer forintba fog kerülni. Szerintem ennyit nem ér. Maga a tablet nagyon alsókategóriás, amivel nem lenne baj, ha a célcsoport igényeit jobban sikerült volna megtalálni. 4G? Minek? Ha már net kell, akkor egy sima 3G bőven elég lett volna. TFT kijelző? Jesszus. 8 GB belső tárhely gyárilag teleszórva irgalmatlan mennyiségű appal? Legalább lehetne egy mozdulattal SD-re mozgatni ezeket, de nem. A telep is igen karcsú, a kamerára egyetlen pozitív jelzőt sem tudok ráaggatni. De a legnagyobb aggályom, hogy a Kurio által szállított interfész egyelőre abszolút angolul érvényes csak (egyébként pont ez nem szokta zavarni a gyerekeket, főleg azokat, akik még egyébként sem tudnak olvasni), a jobbféle alkalmazások mind fizetősek (mintha a tablet ne lett volna egyébként is drága), sok a megdöccenés a felületet használva, noha a szülői kontroll lehetősége kifejezetten részletes és sokrétű. De én azt láttam, hogy a gyerekek (még a legkisebbek is) nem azt igénylik, hogy cuki és szirupos háttérkép előtt válogathassanak alkalmazások között, ez pont nem érdekli őket. Bármilyen kölyök minden nehézség nélkül tud kezelni egy alap Androidot, ha egyszer megmutatják neki, hogy melyik ikont kell megnyomni. Apple termékeknél is ugyanez a helyzet (bár azért ott más az árfekvés), egy közepesen IT-szofisztikált fater simán tudja úgy paraméterezni a Google rendszerét, hogy a gyermek számára létrehozott felhasználó csak azokat az appokat érje el, amelyek nem okoznak bajt. A Play Áruházban egy raklapnyi tök ingyenes, gyerekeknek szóló szoftver található, ha pedig azon aggódunk, hogy egy mezei tabletet túl sokszor ejt le a család legifjabb tagja, akkor egy közepes tok ugyanúgy megoldja a problémát, mint a Robin kékes kabátja.


[+]

De induljunk ki abból, hogy a szülő nem ért ennyire a műszaki dolgokhoz, vagy nem akar ezzel foglalkozni, válasszunk egy gyerektabletet, rendben. Akkor is az a helyzet, hogy tényleg nagyon bőséges a választék a nemzetközi online boltokban. És bizony lehet jóval olcsóbban IPS kijelzős, WiFi-only gépeket halászni (ez mondjuk majdnem féláron van), az Alcatel által kreált eszköznek két esetben lehet esélye: vagy olyan áron kerül szolgáltatói kínálatba, ami miatt már felvonja az ember a szemöldökét, vagy pedig tényleg sikerült a komplett felületet magyarra ültetni és magyar tartalommal feltölteni, de erre kevés esélyt látok.

Bog

Specifikáció

4GEE Robin (by Alcatel)
4GEE Robin Általános
Technológia GSM/HSPA/LTE
Méret 191 x 109,4 x 9,25 milliméter
Tömeg 257 gramm
Színvariációk fehér-kék
SIM-foglalat microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 7 hüvelyk
Kijelző felbontása 1024 x 600 pixel (170 ppi)
Kijelző típusa TFT kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon 210
Processzor típusa 32 bites, 1,3 GHz-es, négymagos Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 304
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória -
Belső tárhely 8 GB
Memória bővíthetősége microSD, max. 128 GB
Adatátvitel
Frekvenciasávok 900/1800/1900/2100/2400 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA/ LTE van/van/van/Cat.4
LTE Cat.4
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11 b/g/n, WiFi Direct, WiFi HotSpot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok általános, néma
Vibra funkció nincs
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs /van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 5.1.1
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetőek
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Kurio, WPS Office, rengeteg játék
Multimédia
Fő kamera 2 megapixel; fixfókusz
Másodlagos kamera VGA
Videófelvétel 720p @ 30 fps
Zenelejátszó szoftver Google Play Zene
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 2420 mAh
Készenléti idő 850 óra
Egyebek
3,5 milliméteres jack kimenet, gyorsulásmérő, gyermek-mód

Azóta történt

  • Bemutatkozott a Xiaomi új karperece

    A gyermekeknek szánt eszköz képes mobilhálózatokra kapcsolódni, és GPS-szel is el van látva, így megnyugvást adhat a szülőnek, amikor a csemete nincs a közelben.

Hirdetés