BlackBerry PlayBook OS 2.0.1 bemutató

Bevezető

A virágzó táblagépbizniszt látva tavaly a BlackBerry készülékeket jegyző RIM is úgy gondolta, hogy belép a piacra; ennek eredményeképpen született a PlayBook névre hallgató masina. A kanadai gyártó egy kicsit máshogyan képzelte el a táblagépesdit, mint a többiek, a PlayBookon ugyanis alapesetben jó néhány képesség nem volt elérhető, a készülék tudásának maximális kiaknázásához ugyanis egy BlackBerry telefonra is szükség volt. Ez alatt a natív e-mailezést, a naptárkezelést, a névjegyzéket és a BBM üzenetváltó szolgáltatást értjük, ezek használatához össze kellett kötnünk a táblagépet egy BlackBerry telefonnal a Bridge szolgáltatás segítségével.

BlackBerry PlayBook OS 2.0.1

Az említett funkciók natív támogatását a legtöbb online médium, többek között lapunk is nehezményezte, ám a helyzetnek két oldala van. A RIM ugyanis elsősorban az üzleti felhasználókat célozta meg a PlayBookkal, a készülékek mellé érdemes beszerezni a BIS, illetve BES szolgáltatásokat, melyek SIM kártyához kötöttek és utóbbi nagyon erős biztonsági védelemmel, titkosítással rendelkezik; mivel a PlayBookból nem jelent meg mobilinternetezésre is alkalmas, SIM foglalattal ellátott példány, ezért tulajdonképpen érthető volt a funkciók kihagyása. Már csak azért is, mert ezzel kvázi arra kényszerítették a PlayBookba szerelmesedett vásárlókat, hogy a teljes értékű használat mellé egy BlackBerry készülékre is ruházzanak be.

BlackBerry PlayBook OS 2.0.1

A RIM végül azonban hallgatott a tech-oldalak véleményére és a vásárlói visszajelzésekre, a pár hónapja napvilágot látott frissítés immár egy teljes értékű táblagéppé avanzsálja a PlayBookot. Azaz az e-mailezés, a naptárkezelés és a névjegyzék funkciókért sem kell a szomszédba menni, a funkciók BlackBerry telefon nélkül is működnek, igaz, az e-mail ezzel a módszerrel pont úgy jönnek meg, mint egy bármilyen táblagépen: titkosítás nélkül. Ettől függetlenül a Bridge szoftverrel továbbra is párosíthatunk egy BlackBerry készüléket (Boldot, Curve-öt, mindegy, Bluetooth kell csak hozzá), így élvezhetjük a telefonokon megszokott (AES-256) titkosítás minden előnyét. Az új szoftverrel jött az a lehetőség is, hogy egy speciális módszer segítségével már meglévő androidos alkalmazásokat is feltölthetünk az App Worldbe, melyeket ennek megfelelően a PlayBookon is futtathatunk majd.

E-mail, naptár, névjegyzék

Első körben a három fő szoftveres újdonságot nézzük meg. Az elektronikus levelezésünket az Üzenetek névre hallgató alkalmazáson keresztül valósíthatjuk meg; a program azonban jóval több egy egyszerű e-mail kliensnél. A leginkább a Samsung-féle Message Hubhoz hasonló szoftver ugyanis a levelek mellett a közösségi szolgáltatásokon (Facebook, LinkedIn és Twitter) keresztüli kapcsolattartást is segíti, azaz az említett csatornákon is küldhetünk és fogadhatunk üzeneteket. Mindehhez egy ízléses és ergonomikus interfész, illetve fejlett szervezőfunkciók kapcsolódnak: néhány érintés segítségével szűrhetünk, mappázhatunk és kereshetünk. Új fiók felvétele is gyerekjáték, ezt egyébként nem a programon keresztül, hanem a beállítások közötti Fiók fülre kattintva tehetjük meg. Itt néhány szolgáltató esetében mindössze a felhasználói nevet és a jelszót kell megadnunk, de természetesen a magán jellegű szerverek felvétele is könnyedén megy.

BlackBerry PlayBook OS 2.0.1 BlackBerry PlayBook OS 2.0.1

Ugyanitt adhatjuk meg a naptárprogramhoz tartozó szolgáltatásokat is. Az alkalmazás a különféle külső szerverekkel történő szinkronizáció mellett a Facebook-eseményeket is képes berántani. Az üzenetkezelőhöz hasonlóan itt is egy profi felületet kapunk, amelyen havi, heti és napi bontásban vizsgálhatjuk az eseményeket. Ezek mellett az úgynevezett napirend nézet is elérhető, valamint a meghatározott ismerőseinkkel kapcsolatos bejegyzésekre is szűrhetünk.

BlackBerry PlayBook OS 2.0.1 BlackBerry PlayBook OS 2.0.1

A Partnerek névre hallgató alkalmazás a névjegyzéket takarja, amely az Üzenetekhez és a Naptárhoz hasonlóan szintén egy fedél alatt jeleníti meg a kontaktokat. Egy érintéssel szűrhetjük az aktuálisan megjelenített listát, illetve az ismerősök különböző szolgáltatásbeli profiljait össze is köthetjük. Ezek mellett fontos még kihangsúlyozni, hogy egy Bridge-elés után mind az e-mail, mind a névjegyzék, mind a naptár esetében aktiválódik a BlackBerry védelmi mechanizmusa (azaz ezután titkosított adatforgalom lesz a háttérben), amely ezután a telefon csatlakozása nélkül, automatikusan érvényben marad. A Bridge alatt lévő szoftverek viszont csak aktív kapcsolat esetén érhetők el, tehát az új funkcióként érkezett levelezésben nem biztos, hogy ugyanazt látjuk, mint a Bridge alatt lévőben; beállíthatunk teljesen más fiókokat is, ha például a Gmail oké nekünk titkosítás nélkül, az mehet a főmenüben lévő e-mailek közé, a céges levelezést viszont megoldhatjuk a Bridge segítségével, hogy adataink biztonságban legyenek.

Androidos alkalmazások futtatása, egyebek

Fontos újítás még, hogy a PlayBookon immár androidos alkalmazásokat is futtathatunk. Persze ez így, ebben a formában nem igaz, a fejlesztők részéről egy minimális változtatás szükséges a projektfájlon, melyet fel kell tölteni az App Worldbe. A már elérhető programokat viszont simán viszi a táblagép, bár az első indításkor egy rövid inicializációs fázist végig kell várni, ez később már nem jelentkezik. Az androidos alkalmazások BlackBerry-kompatibilissá tételéről további információt ezen a linken lehet találni.

BlackBerry PlayBook OS 2.0.1 BlackBerry PlayBook OS 2.0.1

Az említett, fontosabb funkciók mellett néhány egyéb extra szolgáltatás is megjelent a táblagépen az új szoftver érkezésével. Ilyen például a Remote, mely kvázi egy távirányítóvá változtatja a BlackBerry telefonunkat, így érintések és billentyűleütések segítségével vezérelhetjük a táblagépet - jópofa, prezentálásra kiválóan használható. Fejlődött a böngésző is, illetve a videócsevegésen és a Bridge-en keresztül elérhető BBM szolgáltatáson is optimalizáltak egy sort. A táblagép irodai alkalmazáscsomagja a Print To Go szolgáltatással bővült, amely bár első blikkre egy vezeték nélküli nyomtatási képességet takar, de sajnos nem erről van szó. A hasonló nevű alkalmazást egy Windowst futtató számítógépre telepítve kvázi a táblagépre tudunk nyomtatni (a telepítés után nyomtatóként jelenik meg a PlayBook), azaz kvázi át tudjuk küldeni a dokumentumokat olvasásra. Ettől azért nem estünk hasra, bár nyilván lesz, aki használni fogja.

BlackBerry PlayBook OS 2.0.1

Összegzésképpen úgy érezzük, hogy a 2.0-s frissítés rengeteg hasznos szolgáltatást hozott a rendszerbe, melyek nagy részét már a megjelenés óta tudnia kellett volna a táblagépnek. A Print To Go-t kevésbé érezzük hasznosnak, az androidos támogatottság megjelenése viszont jó dolog, ám itt egyelőre a kínálat a kicsi. Ettől függetlenül szimpatikus a cég hozzáállása, ugyanis úgy tűnik, hogy a PlayBook még egy jó darabig a támogatott készülékek között marad, így további frissítésekre is lehet számítani.

BlackBerry PlayBook OS 2.0

dr. Kind

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • RIM

Azóta történt

Előzmények