Archos 50c Neon - tárhelyharcos

Bevezető, tartozékok

1989 óta létezik a francia illetőségű Archos, tehát korántsem egy friss, feltörekvő kínai márkáról beszélünk, viszonylag régen jelen vannak a mobilos szegmensben is, de valahogy még sosem tudtak igazán emlékezetes eszközöket, technológiákat felmutatni, így nem is vált különösen ismertté a cég, itthon legalábbis kevesen hallottak róla, noha a táblagépek frontján azért folyamatosan jelen vannak, a Prohardveren több ilyen terméket is bemutattunk. Most viszont úgy tűnik, hogy egy komolyabb palettát szeretne felvonultatni a vállalat androidos mobilokból, pillanatnyilag nyolcféle géppel vannak jelen a világpiacon.

Archos 50c Neon előlapja és a 480 x 854 pixeles IPS kijelző
[+]

Tesztünk alanya egy kedvezőbb árú darab, augusztus végétől lesz elérhető a hazai forgalmazónál körülbelül 35 000 forintos áron, de mi már a végleges szoftverrel tudtuk próbálgatni és ami még érdekesebb, hogy a gyártó új technológiája, a Fusion Storage is helyet kapott benne, amiről eddig még csak olvashattunk. A készülék csak egy színvariációban érhető el, a fekete előlaphoz fekete, illetve neonzöld hátlapokat csomagoltak, valószínűleg innen is származik a telefon neve: Archos 50c Neon

Archos 50c Neon doboz
[+]

A készülék egy teljesen egyszerű dobozban érkezett szerkesztőségünkbe, belül viszont nem csak a, töltőfej és a microUSB kábel lapult, hanem belefért egy earbud kialakítású headset, egy kijelzővédő fólia, a már említett neonzöld színű hátlap, illetve némi dokumentáció.

Külső

Az Archos 50c Neon viszonylag nagy készülékházzal operál a kijelzőjéhez képest, de az oldalsó kávák szerencsére nem túl nagyok, alul-felül maradt kicsit sok szabad terület, ezt a masszív, enyhén bumfordi érzetet pedig tovább erősíti, hogy a 145 x 72 x 10 milliméteres dimenziók mellé 160 grammot nyom, holott az akkumulátora egyáltalán nem számít nagynak, illetve a borítás is teljes egészében műanyag. Szerencsére az összeszerelési minőségre nem lehet panasz, atomstabilnak érződik a telefon, nyikorgást vagy reccsenést gyakorlatilag esélytelen előidézni belőle.

Még éppen elfér a kézben az Archos 50c Neon
[+]

Fizikailag egyáltalán nem kicsi a kijelző, hiszen 5 hüvelykes megjelenítőről beszélünk, a felbontása viszont már aggasztóbb, 480x854 pixel jutott neki, az a 196ppi, amit nyújt, finoman szólva sem nevezhető soknak. Ennél még egy fokkal problémásabb, hogy 260 nit a maximális fehér fényereje, napfényben elég nehéz látni, ráadásul az automatikus fényerőt sem kapcsolhatjuk be, mivel a hozzá kapcsolódó szenzor kimaradt a repertoárból. A színek kicsit fakónak tűnnek, de a betekintési szögek kifejezetten rendben vannak, IPS technológiájú panelről beszélünk. Az érintésérzékeléssel nincs komoly probléma, gyorsan és pontosan reagál a mozdulatokra, a több ujjas vezérlés is hibátlanul működik.

Archos 50c Neon elölről
[+]

Kijelző-teszt
Mérés Archos 50c Neon Samsung Galaxy Ace 4 Op3n Dott telefon Samsung Galaxy J1
Fehér fényerő 260 nit 305 nit 364 nit 396 / 476 nit
Fekete fényerő 0,13 nit 0 nit 0,51 nit 0,35 / 0,44 nit
Kontrasztarány 2001:1 végtelen 713:1 1098:1
Színhőmérséklet 7651 K 7555 K 9692 K 9035 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A kijelző alatti gombok nem kaptak háttérvilágítást, értesítési led sincs, ezek szintén fájó pontok, de cserébe van másodlagos kamera és távolságérzékelő, illetve természetesen a beszédhangszóró is megtalálható a megjelenítő fölött. Jobb oldalt van a bekapcsológomb, bal oldalt kaptak helyet a hangerőszabályzó billentyűk, felül pedig a csatlakozók kerültek, van egy microUSB 2.0, valamint egy 3,5 milliméteres jack.

Archos 50c Neon hátlap
[+]

A hátlap matt felületű, kialakításának köszönhetően stabil fogást biztosít és az ujjlenyomatokat sem gyűjti, de ekkora eszközt már nagyon nehéz egy kézzel kezelni. Hátra került a hangszóró, a főkamera, a szimpla ledes segédfény, illetve az Archos felirat, amiből nem is láttunk többet a burkolaton. Jobb oldalt, alul található egy feszítőpöcök, aminek segítségével leemelhetjük a hátlapot, alatta megtaláljuk az 1850 mAh-s akkumulátort, a microSD kártya foglalatát, illetve a két normál méretű SIM kártya helyét, ezek közül azonban csak az első képes 3G hálózatokra csatlakozni.

Hardver, szoftverezettség

A teszt elején valószínűleg sokan fogadtak volna arra, hogy a MediaTek MT6582 került az 50c Neon burkolata alá, de ezúttal nem a jól ismert tajvani lapkakészlettel találkoztunk, hanem egy Spreadtrum SC7731G-vel, ami 28 nanométeres csíkszélességű, négymagos, 1,2 GHz-re skálázott Cortex-A7 processzorral, Mali-400 MP2 grafikus gyorsítóval és 1 gigabájt RAM-mal operál. A Spreadtrum egy kínai illetőségű chipset-gyártó, egyelőre azonban csak a belépőkategóriákat ostromolják, legerősebb lapkakészletük is négy Cortex-A7 maggal, illetve Mali-400 MP4 IGP-vel érhető el.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Archos 50c Neon Samsung Galaxy Ace 4 Op3n Dott telefon Samsung Galaxy J1
Rendszerchip Spreadtrum SC7731G Snapdragon 410 MediaTek MT6582 Spreadtrum SC8830
AnTuTu 5.x Benchmark 17037 pont 21541 pont 19545 pont nem futott le
Vellamo Browser 1377 pont 2301 pont 1702 pont 974 pont
Vellamo Metal 593 pont 788 pont 768 pont 522 pont
SunSpider 1.0.2 2045,0 ms 1099,9 ms 1568,6 ms 1805,0 ms
Geekbench 3 (single) 317 pont 476 pont 354 pont 302 pont
Geekbench 3 (multi) 955 pont 1422 pont 1196 pont 552 pont
GFXBench Man. onscreen nem indult el 8,3 fps nem indult el nem indult el
GFXBench Man. offscreen nem indult el 1,9 fps nem futott le nem indult el
GFXBench T-Rex onscreen 8,7 fps 15,3 fps 9,4 fps nem indult el
GFXBench T-Rex offscreen 3,4 fps 5,3 fps 4,2 fps nem indult el

A fenti táblázatból Láthatjuk, hogy a készülékben lévő Spreadtrum SC7731G lapkakészlet az MT6582-höz hasonló pontszámokat produkált a teljesítményteszteken, a specifikációk ismeretében ez nem is csoda, processzorteljesítményt nézve a MediaTek megoldása erősebb egy kicsit, de grafikailag nagyjából ugyanarra képesek. A visszafogott képességekért cserébe a komolyabb terhelésre sem melegszik számottevően az eszköz, az átlagos használatban pedig teljesen jó rendszersebesség, hosszabb töltési idők néha előfordulnak, de akadozások szinte soha. A komolyabb teljesítményt igénylő játékoknál egyértelműen elvérzik az 50c Neon.

Archos 50c Neon Screen Shot Archos 50c Neon Screen Shot

A telefon egy szinte teljesen tiszta Android 4.4.2 rendszert futtat, semmilyen egyedi kezelőfelülettel, vagy témával nem találkozunk, van egy egyszerű lapösszegző nézet, értesítési felület, alkalmazásmenü, természetesen minden úgy, ahogy az eredeti Android tartalmazza azokat. Az ikonok is gyáriak, teljesen makulátlan a rendszer, de egy kicsit régies, ha a ma divatos kezelőfelület-trendek ismeretében közelítjük meg.

Archos 50c Neon Screen Shot Archos 50c Neon Screen Shot

A belső tárolóegység méretéről nem esett szó a hardver boncolgatásakor, de ez nem véletlen, az Archos ugyanis egy olyan ötlettel állt elő, ami sokak szerint üdvözlendő lesz. Nagyon sokan elégedetlenek a telefonjuk belső tárolóegységének méretével, még akkor is, ha az adott készülék bővíthető microSD kártyával. A bővítés ugyanis sok gyártó esetében csak félmegoldásként érvényesül, hiszen telepíteni vagy alkalmazásadatokat áthelyezni nem mindig lehetséges velük. Az Archos gondolt egyet és létrehozta a Fusion Storage névre hallgató szolgáltatást, ami a belső tárolóegység méretének közvetlen növelésére szolgál. A működése egyszerű: be kell helyezni a FAT32-re formázott, maximum 64 gigabájt kapacitású microSD-t, és a kártya szabad helye hozzáadódik a belső tárolóegységhez. Mi ezt több kártyával kipróbáltuk, a 64 gigás egységgel már akadtak gondjai, de 32 gigabájtig gond nélkül működött a dolog, az alkalmazástelepítés gondtalan volt, a készülék tárhelyét pedig egy egységként látta az asztali Windows is, semmilyen kavarodást nem okozott ez a művelet.

Archos 50c Neon Screen Shot Archos 50c Neon Screen Shot

A Google szoftvercsomag természetesen előre telepítve rendelkezésünkre áll, fájlkezelő is van, de nem szűri a fájlokat elemtípus szerint, ugyanakkor adott esetben két ablakra tudja osztani a munkaterületet az egyszerűbb másolási procedúrákhoz. Ezen felül a gyári videolejátszó mellett rajta van még Archos Video Palyer ingyenes változata, 1080p-ig tud elméletben játszani a telefon, de a hardver és a kijelző miatt érdemesebb a 720p felbontásó anyagokat választani. A szoftver nem mellesleg kezeli a feliratokat, interneten is tud keresni hiányzó .srt fájlokat, illetve adott esetben FTP-ről, vagy más szerverek forrásaiból is tud játszani.

Kamera, video, audio

A hátlapon lévő kamera 8 megapixeles, autofókuszos, tartozik hozzá egy szimpla ledes segédfény, de ez utóbbi elég gyenge hatásfokkal működik. A szoftverbe egy kicsit belenyúlt az Archos, ez jellemzően csak a kezelőfelületen látszik, lapozással válthatunk a normál fotó, a panoráma és a videózás között, vannak gyorsbeállítások (vaku, HDR, kameraváltás) a bal oldalon, a többi dolog pedig a menüből állítható, variálhatjuk a felbontást, a képminőséget, a színeffektet, geotagginget, kontrasztot, szaturációt, ISO-t és fehéregyensúlyt, a legfontosabb dolgok tehát megvannak.

Archos 50c Neon kamera

Nappali fényviszonyok között a fényképek minősége egyáltalán nem vállalhatatlan, a vonalélesség rendben van, a zajszint sem vészes, a fehéregyensúly is nagyjából megbízható, a dinamikatartomány viszont aggasztó, nagyon könnyen ki tudni égni egy-egy világosabb felület. Éjszaka viszont nagyon erőteljesen megjelenik a képzaj, ilyenkor már a részletesség sem áll a helyzet magaslatán. Videót 480p-ben tud felvenni a telefon, ide kattintva elérhető egy tesztfájl, ami 29 fps sebességgel készült el.

Archos 50c Neon Screen Shot

A képminőség ebben a kategóriában még elfogadható, a zenei oldalon azonban már vannak problémák. A hátlapi hangszóró hangos, de nem túl jó minőségű zenét produkál, ez még elnézhető, viszont fülhallgatóval sem sokkal jobb a helyzet. A gyári earbud headset zenei minősége elég gyenge, leginkább csak telefonálásra érdemes használni, de sajnos a komolyabb fülhallgatókkal sem mutat túl sokat, elég magas az alapzaj, puffogós, de erőtlen mélyek jellemzik, ugyanakkor az erősítője nem rossz, akár egy hordozható fejhallgatót is ki tud szolgálni hangerőben.

Archos 50c Neon és LG Nexus 4
Oldalról igen erős hasonlóság mutatkozik az Archos 50c Neon és az LG Nexus 4 között. [+]

FM-rádió van, első indításkor megkeresi az összes elérhető állomást, kijelzi azokat, amiket aztán igény szerint menthetünk és nevezhetünk el, ez utóbbira szükség is van, mert a szoftver nem mutatja az RDS-információkat. Öröm az ürömben, hogy fel is tudja venni az rádióállomáson hallgató műsort, ha szeretnénk eltenni későbbre. Zenelejátszó szoftverből a jól ismert Play Zene áll rendelkezésünkre, ami hangszínszabályzót is tartalmaz.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

A hátlap alatt található kettő darab normál SIM kártya dual standby módon működik együtt, ami annyit tesz, hogy alapvetően mindkét kártya aktív, de ha az egyikkel hívást intézünk, akkor a másik lelép a hálózatról egészen addig, amíg be nem fejezzük a beszélgetést. Az elsődleges SIM segítségével maximum 21 / 5,76 Mbps-re képes 3G-t használhatunk ki, a másodlagos viszont csak 2G-re képes csatlakozni. A mobilinterneten kívül természetesen WiFi is akad, 802.11 b/g/n szabványú hálózatokat ismer, illetve természetesen a direct és a hotspot funkciók is helyet kaptak benne. Iránytű és GLONASS nincs, az A-GPS és a Bluetooth 4.0 viszont nem maradt ki. A microUSB csatlakozó 2.0 szabványú, de OTG-t sajnos nem támogat. A beszélgetési hangminőségre viszont nem lehet panasz, hangosan, érthetően szól a beszédhangszóró, a mikrofon is elég érzékeny, a vételi stabilitással sincs gond.

Archos 50c Neon Screen Shot Archos 50c Neon Screen Shot

Böngészésre csak a Google Chrome-ot használhatjuk, ami nem támogatja a flash tartalmakat, de gyakorlatilag hibátlanul teszi a dolgát, gyors a görgetés, több lapot kényelmesen kezel, csak a zoomalapú tördelés hiányzik belőle igazán. A hardver viszont gátat szab a tökéletes böngészési élménynek, a komolyabb oldalak betöltéséhez már sok időt vesz igénybe, a memória pedig elég kevés, néhány megnyitott oldal után már folyamatosan újratöltöget lapváltáskor.

Archos 50c Neon akkumulátor és extra hátlapok
[+]

Értékelés: Archos 50c Neon
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 6 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 7 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 5 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Az akkumulátor teljesítménye nem rossz, egy ilyen visszafogott készüléket nyilván nem folyamatos játékra és filmnézésre fogunk használni egész nap, ennek megfelelően bőven elég az az 1850 mAh, amit névlegesen tud. A mindennapi használat során elég volt kétnaponta tölteni a telefont, ebbe néhány perc telefonálás, egy-két óra böngészés, egyszerűbb alkalmazások futtatása és némi fotózás foglaltatott bele, a kijelzőidő 3,5-4 óra körül alakult.

Összességében az Archos 50c Neon egy teljesen normálisan használható készülék, ami kellően alacsony elvárások mellett nem okoz túl nagy fejfájást a mindennapokban. A méretei rendben vannak, az összeszerelési minőség még inkább, átlagos feladatokra a hardver is elegendő, a fotók sem vállalhatatlanul rossz minőségűek, de zenei oldalról elég sok a hiányosság, adatkommunikációs téren is lehetne fejlettebb, a kijelző 480x850 pixelnyi felbontása pedig nagyon kevés ehhez a mérethez. Ezekkel a paraméterekkel nem valószínű, hogy jelenleg bárkinek is megérheti az árát, ugyanis 35 000 forintba fog kerülni és csak augusztustól vásárolható meg itthon. Ezért az összegért már lassan Snapdragon 410-zel felszerelt, LTE-képes telefonok vásárolhatók, gondoljunk csak a szolgáltatói Vodafone Smart Prime-ra, de pre-paid csomagban már egy Huawei Ascend G620s, illetve egy Samsung Galaxy Ace 4 is kiférhet nem sokkal több pénzből, a Sony Xperia E4g pedig a MediaTek lapkakészlettel ellátott konkurencia egyik erős darabja. Augusztusig pedig még több, mint egy hónap van hátra, addig bárminek csökkenhet az ára, de új trónfosztók is debütálhatnak a nyár végéig. A Fusion Storage nagyon jó ötlet, de értelmet valószínűleg csak komolyabb készülékekben fog kapni, hiszen egy MT6582-nél gyengébb hardverre valószínűleg senki nem fog 1-2 gigabájtos alkalmazásokat telepíteni. Sokat segített volna ennek a készüléknek, ha kettessel kezdődik az árcédulája, de sajnos nem így történt, ebben a formában pedig indokolatlan lenne plecsnit adni neki.

szentkuti11

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Archos 50c Neon
Archos 50c Neon Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 145 x 72 x 10 milliméter
Tömeg 160 gramm
Színvariációk fekete/neonzöld
SIM-foglalat 2 darab normál SIM
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 854 pixel (196 ppi)
Kijelző típusa IPS kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Spreadtrum SC7731G
Processzor típusa 1,2 GHz-es, négymagos Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Mali-400 MP2
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 8 GB (ebből 5,7 szabadon felhasználható)
Memória bővíthetősége microSD (maximum 64 gigabájttal)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 850//900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 21 Mbps / 5,76 Mbps / nincs
LTE nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.4.2
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Archos Video, Fusion Storage
Multimédia
Fő kamera 8 megapixel, autofókusz, ledes segédfény
Másodlagos kamera 5 megapixel
Videófelvétel 480p (30 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1850 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő (3G) ismeretlen
Beszélgetési idő (3G) ismeretlen
Zenelejátszási idő ismeretlen
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés