A 10 legfontosabb mobilos esemény 2016-ban

Mozgalmas év volt az idei, a 10 legjelentősebb történést szedtük össze a mobilvilágból. Újdonságok, bukások, megszűnések, furcsaságok és pletykák.

A lista

Noha az ilyen összeállításokban általában van egy rangsor (és most is lesz), ez inkább támpont, mint tényleges sorrend. De azért megpróbáljuk fontosság alapján listázni a dolgokat

10. Idén is az akkumulátor a legnagyobb probléma

És itt most nem a felgyulladó és túlmelegedő telepekre gondolunk, hanem arra, hogy 2016 is eltelt úgy, hogy nem történt forradalom az okostelefonok (és igazából minden más elektronikai termék) energiaellátása kapcsán. Ugyanazt a lithium alapú technológiát gyömöszkéljük még kisebb helyre, mint eddig, csak ez most már veszélyt is hordoz magában. Év végén a Huawei ugyan bejelentette, hogy grafén alkalmazásával meg tudja kétszerezni a telepek élettartamát, de a technológia köré még nem épült termék. Várjuk.

9. Kipukkadtak az okosórák

Az év végéhez közeledve jött ki a jelentés, hogy megtorpant az okosórák terjedése. Nem kellett hozzá nagy elemzés, hogy ezt akárki lássa, tavaly kihoztak a gyártók egy sereg modellt, év elejére is jutott még pár (főleg Samsung), aztán még az Asus jelentkezett a ZenWatch 3-mal és az Apple a menetrendszerű frissítéssel és lényegében itt vége is a komolyan vehető termékek sorának. Egyszerűen nincs újdonság a témában, notifikál, pulzust mér, van benne GPS, körülbelül itt bezárul a lényeges funkcionalitás. Ehhez képest viszont drága.

Stílszerűen három színben lesz elérhető a ZenWatch 3
Szeptemberben jött ki a ZenWatch 3, de itthon azóta sem kapható [+]

8. Nem volt VR-áttörés

Bármit is jósoltak az elemzők (vagy akár mi is), a GearVR mellett egyszerűen nem rúgott labdába senki a telefonos VR kategóriájában, de a Samsung is csak maximum megpöckölte a labdát. A Google-féle Daydream platform még csak a szárnyait bontogatja a CardBoard megoldások pedig nagyon csirkének számítanak. Az Alcatel igyekezett még durrantani egy nagyot azzal, hogy az Idol 4 és 4S mellé csomagolt egy fokkal komolyabb berendezést, de ez is inkább csak egy pukkantás lett a végére. Persze mondhatjuk, hogy majd 2017-ben...

7. A LeEco bevásárolta magát a Coolpadbe és épp fizetésképtelen

Itthon nem volt nagy jelentősége, hogy az egyébként Kínában igen komoly piaci szereplő LeEco (a korábbi LeTV) összebútorozott az otthon szintén erősnek számító CoolPaddel. Pedig akkor azt lehetett sejteni, hogy a rengeteg dologgal foglalkozó (elsősorban tartalomszolgáltatásból élő) LeEco ezzel tényleg kitör Kínából (nem mellesleg LeSee néven már egy Tesla-verő elektromos kocsit is beharangoztak), de közben szép lassan elkezdtek szállingózni a hírek, hogy pénzügyi problémákkal küzdenek, jelen információk szerint már 2-3 hónapja fizetésképtelen a cég. Pár patinás gyártónál pedig hátradőlt a menedzsment a fotelben és rágyújtott egy jó szivarra...


A LeEco és a CoolPad közös készüléke [+]

6. A Lenovo nyerte a moduláris telefonok csatáját

Legalábbis eddig. A Google által dédelgetett Project Ara árnyékra vetődött, a fejlesztéseket lekapcsolták, maradt tehát két résztvevő ezen a területen, az LG és a Lenovo. A koreai banda a G5-tel rúgott luftot, nem csak azzal volt gond, hogy a készülékhez macerás volt modulokat hozzádobni (kikapcsolás, szétszedés, összerakás, bekapcsolás), hanem hogy ezeknek a "barátoknak" nem is igazán volt értelmük. A Lenovo viszont a Moto Z-sorozat hátára pattintható modulokkal egyelőre jó lóra tett, a JBL-hangfal, a projektor és a Hasselblad fotós kiegészítő is értelmes extrát jelenthet bizonyos felhasználóknak.

5. A Huawei oda került, ahova tervezte

Nem volt kérdés, hogy a kínai cég (amely magát már globális vállalatként szereti jellemezni) gőzerővel dolgozik azon, hogy lenyomja a piacot. És a különböző kutatások alapján már márkaismertségben is ott loholnak az Apple és a Samsung nyomában, ahogyan értékesítési számok kapcsán is feljöttek. Ráadásul az év vége felé összeütötték a Mate 9-et, ami tényleg igen jól sikerült, maguk mellé tudták állítani a Leicát és a Porsche Designt is. 2017-ben tovább erősödhetnek, noha ehhez mások bénázása is kellett...

4. Két kamera kerül a csúcs okostelefonokba

Nem 2016-ban történt először, hogy egy mobil eszköz hátulján több kamerát láthattunk, az LG Optimus Pad már 2011-ben így érkezett, de ott a 3D-s képek készítése indokolta a kialakítást. Nem váltotta meg a világot. Idén viszont teljesen más okból került két optika több okostelefon hátsó részére, az LG és az Apple a látószögekkel játszott (a G5-ben egy széles látószögű és egy normál lencse van, az iPhone 7 Plus pedig a normál kamera mellett egy teleobi-jellegű változatot tett bele a termékbe), a Huawei pedig a hagyományos érzékelő mellé egy fekete-fehéret rakott a P9-be és a Mate 9-be, hogy még több fényinformációból dolgozhasson az algoritmus. A fenti megoldások mindegyike életképes, nem lennénk meglepve ha ez a trend 2017-ben folytatódna.

3. A BlackBerry befejezte

Legalábbis az okostelefonok gyártását. A patinás kanadani gyártó úgy döntött, hogy a továbbiakban nem lesz gyártó, nem éri meg nekik ezzel bajlódni. Inkább együttműködésre lépnek más cégekkel, biztosítják az egyébként igen ütős szoftveres eszköztárukat és rendszerüket (ami már egy ideje az Androidon alapszik) és így próbálnak mégis BlackBerry márkájú telefonokkal a piacon maradni. Az év végén pedig igen komoly, hivatalos partnerséget kötöttek az Alcatelt gyártó, kínai TCL-lel, amin amúgy nem lepődött meg senki, mivel a DTEK50 és a DTEK60 is már velük közreműködve készült.

2. A Xiaomi techdemo telefont vitt gyártásba

Amikor megjelent a Mi Mix, még mi is csak pislogtunk. Keret nélkülinek tűnő kijelző, kerámia hátlap, elektrostrikciós hangszóró, ultrahangos közelségérzékelő, erős hardver, jókora akku... igazán forradalminak tűnt a képeken. Persze a gyakorlatban azért érezhetők voltak a kompromisszumok, de a Mi Mix igen vaskos meglepetés volt Kína egyik legizgalmasabb gyártójától, amely 2016-tól már hivatalosan is elkezdett külföldön is terjeszkedni.

A Xiaomi csúcsgépe tényleg nagy
Mi Mix - majdnem keret nélkül [+]

1. A Note7 bukása

Noha a lista korábbi elemeinek sorrendiségében lehet kérdés, de az egészen biztos, hogy 2016-ban a Samsung Galaxy Note7 óriási bukása vitte a prímet az összes mobilos esemény között. A koreai cég abszolút csúcskészüléke idén is nagyon jól sikerült - volna, ha nem történt volna egy kis gikszer a gyártás és a minőségbiztosítás során, pletykák szerint elsősorban kapkodás miatt. Az Apple iPhone 7 Plus premierjét mindenképpen meg akarták előzni (ez sikerült is), emiatt rövidebb lett a tesztidőszak. És bár az első kigyulladó és megolvasó Note7-nél még csak elszigetelt eseteke lehetett gondolni, az észlelések egyre növekvő száma (ami egyébként így sem érte el a 100-at) olyan nagy nyilvánosságot kapott, hogy a Samsung kénytelen volt lépni. És még itt sem volt veszve minden, lokalizálták a hibát, a veszélyeztetettnek kikiáltott szériát visszahívták és cserélték (mondhatni mintaszerű módon levezényelve), ám amikor kiderült, hogy ezek is elfüstölnek, akkor már nem volt más megoldás, mint a teljes kifarolás a történetből. A Note7 gyártását leállították, a már eladott telefonokat visszahívták és megsemmisítették. Óriási anyagi zakóval zárták a történetet, de a Samsung elég erős ahhoz, hogy ebből (is) felálljon, valószínűleg a Galaxy S8-cal olyat tesznek majd le az asztalra, ami helyreállítja a cég megtépázott hírnevét.

Beindult a mémgyár a Note7 bukása kapcsán
Beindult a mémgyár a Note7 bukása kapcsán

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Gamer laptop: már felveszi a versenyt az asztali pc-vel

PR Sokáig tartotta magát az a nézet, hogy a játékosoknak nagy teljesítményű asztali számítógépre van szüksége. Ez mára megváltozott: a gamer laptopok sem maradnak le mögöttük.

Azóta történt

  • Február 6-ra tippelik a Xiaomi Mi 6 érkezését

    A méretes és formabontó phabletek után nemsokára a zsebbarát Mi széria is frissülhet.

  • A Mobilarena 2016-ban

    Mozgalmas évünk volt, jövőre is az lesz. Szubjektív visszatekintés 2016-ra, melyben távozott ismert arc, hamar érkezett is pótlás, 2017-re pedig nagyon sok újdonságot tervezünk.

Hirdetés