Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • netreg

    tag

    válasz And #11686 üzenetére

    Sziasztok!

    Hasonlót szeretnék, mint <johniee>. 2 ház, egyikben ADSL modem-WiFi router combo (Alice/Pirelli Gate VoIP 2 Plus Wi-Fi), a másikban gyenge a jel. Az udvar 15-20m a falak brutál vastagok, a netet szolgáltató router az 1. ház közelebbi sarkában van, ablakba nem tehető (nincs azon az oldalon). UTP kábel a levegőben nem szerencsés.

    Amire gondoltam:
    v1 erősíteni az alap router jelét, így a gépek (3db) tudnak majd menni a 2-ban.

    v2 venni egy usb-s antennát a laptopba. Lehet, hogy nem a router a hibás, hanem a gyári antenna.

    v3 van egy másik routerem is (Thomson ST780i WL legfrissebb firmware), betenném a 2. házba (lehet ablakba is, van, ami az 1. felé néz) és onnan szórni tovább. Kvázi repeater módba tenném a 2. router-t.

    Amit csináltam:
    1. szerkesztettem házilag egy jelterelő parabolát az 1. router antennáira, amivel tudom az omni jelet irányítani. Lehet, hogy már elég ennyi. Ez oda-vissza segítség lehet.

    2. Keresgettem a neten usb-s wifi antennát. Erről mit tudtok: http://www.tp-link.com/products/productDetails.asp?pmodel=TL-WN321G vagy TL-WN322G Van valakinek tapasztalata vele, hogy fog-e működni Pirelli meg Thomson routerrel is vagy csak a TP-Link-et szereti? Esetleg jobb lenne ide is valami irányítható-tekergethető antenna? Jobbak azok, mint a belső antennások?

    3. megpróbáltam a WDS-t konfigolni a 2. routeren. Eredmény: látja az 1. routert, mint AP-t, felveszi a listába, 1-es csatorna -80dB, de nem látok ki a netre. Lehet valamit ott is be kell állítani?

    Most nézem a titkosítási opciókat. Gondolom pl. ha a titkosítás eltérőre van állítva akkor gond lesz a kommunikációval. Holnap összehangolom. Mondjuk ha mindkettő WEP 128, akkor menni fog vagy kell még egyebet tennem? Gondolom + az összes kliensen is ugyanezt kell majd beállítani.

    And írta:
    "Mert külső antennánál az sokkal célszerűbb, mint a repeater-mód használata, ami amúgy is felezné a rádiós link sávszélességét."

    Ezt már sok helyen olvastam, biztos így van. De megkérdezhetem, hogy miért? Tanultam rádiokommunikációt régen, de nem rémlik az oka...

    [ Szerkesztve ]

    [-o--o-> ......................<VOLVO 4 Life>..........................................................

  • netreg

    tag

    válasz And #11708 üzenetére

    OK. A részeredmény: Összekötöttem a két routert. :DD

    Hosszabb kipróbálásra nem volt lehetőség, mert sok időt elszúrtam azzal, hogy WiFi signal meter progit kerestem a Macintoshra:( Találtam kettőt (MacStumbler, KisMac), de egyiket sem sikerült működésre bírnom sajnos.

    Aztán próbáltuk az Alice/Pirelli vackot lecserélni a Thomsonra, de sajnos sokadik próbálkozás után rá kellett jönnöm, hogy valsz a Thomson DSL modem része hibás.:((

    Ezután egymás mellé tettem a két eszközt és próbáltam UTP-vel összekötni, hogy az Alice legyen a modem és a TH a WiFi router, hátha az erősebb adóvevővel rendelkezik, de nem ment át az Internet forgalom. Lehet, hogy nem egyenes kábellel kell csinálni, bár ha WiFi-n keresztül kapcsolódtam a Mac-kel a TH-ra, akkor is tudtam konfigolni az Alice-t, szóval látták egymást. Inkább valami route-olási probléma lehet, a belső háló (azonos címtartomány) átmegy... Na mindegy úgy sem ez a fő csapásirány, hanem elvinni egymástól a két eszközt és repeaternek használni a TH-t. Ma azért kipróbálom még egy DSL-360R-el is a TH-t, hogy biztos legyek a modem hibájában.

    A WDS (Wireless Distribution System) kiválóan alkalmas a TH repeater módba helyezéséhez, csak, ahogy sejtettem is, össze kell hangolni a titkosítási lehetőségeket. Kicsit gondban voltam, mert máshogy jelöli a két eszköz de aztán 2-ra sikerült belőni.

    Azt értem, hogy a WEP elég gyenge. De kell-e a WPA TKIP+AES-ben nagyon bonyolult kulcs vagy elég lehet mondjuk egy jól megjegyezhető mondat megspékelve spec karakterekkel pl. g0o1o2d3m4o5r6n7i8n9g. Falun vagyunk egyébként, nem olyan nagy a betörésveszély:) Meg aztán azt sem tudom, hogy ha kiveszek az SSID broadcast opciót, akkot a WiFi repeater-t hogyan párosítom a WiFi routerhez. Gondolom amikor scanneli a hálót csak a broadcast-os SSID-t találja meg...

    v1. Igen. Mérsékelt lesz a növekedés, de lehet, hogy elég. A WEB-es leírás alapján (http://www.freeantennas.com/projects/template2/index.html) 9dB várható el tőle. Aztán meg ha mindkét eszközre tennék, akkor szinte már irányított Point2Point lenne a forgalom :))

    v2. Igen. Hányaveti a fogalmazás, de értetted azért :) Asszonypajti pl. farkincának hívja az USB-dongle-t, ami ugye hardverkulcs... Biztos, hogy egy USB-s kliens állítható antennával kevesebbet tud, mint egy laptopba épített cucc? Már csak azért is kérdezem, mert szedtem már szét laptopot és ott olyan mértékű csúfoltság van, hogy az már igazán integráció :)) A tegnapi áldozat egyébként egy aludobozos Mac Leopard volt. Azt gondolom, hogy aludobozba zárni az antennát, lehet, hogy dizájn, de nem értelmes.

    v3. Mi a jó jelszint dB-ben? Megpróbálom ma közelebb tenni a repeater-t. Úgy gondolom egyébként a fenti gép a szűk keresztmetszet, de ma kiderül, hogy mire jó a parabola.

    Értem. Tehát fél-duplex, ez a kulcsszó. Ez a rádió miatt van, igaz? Ugyanazt a közeget nem tudja egyszerre sugározni és venni. Gondolom ezen az sem segít, ha két g-s antennája van, hiszen ugyanazt a frefvenciát (2,4GHz) használják, így egymást pusztítanák. Segíthet viszont ha a két antenna külön sávban dolgozik. Pl. az egyik g-s, a másik a-s. Ez már csak SW kérdés, hogy miként menedzseljük le és a repeater "duplexé válik" ha jól sejtem.

    [-o--o-> ......................<VOLVO 4 Life>..........................................................

  • netreg

    tag

    válasz And #11734 üzenetére

    Köszönöm az alapos választ. Kezdem már kapisgálni a témát.:) Áááá, még nem:)

    "Elsőre mi is USB-s klienseket használtunk (7 évvel ezelőtt, még 802.11b-s szabványút), de az hosszabbító kábeles, kihajtható antennás kivitelű volt, nem stick formájú, így viszonylag könnyű volt az antennacsatlakozást kivitelezni rajta."

    Ezt úgy értsem, hogy hegesztettetek rá egy külső antennát? Így, mint itt: http://www.oberkommando.org/asus_wl-167g/antenna_hack/pics/ Ha jól látom valami router féle eszköz csrélhető antennáját pattintották rá. Ezzel mondjuk nem tudom hány dBm-et lehet javítani, de biztosan jobb lett, mint az integrálttal volt. Egyébként a belinkelt USB-s kliens ezt tudja: Wireless Transmit Power 16dBm(MAX)(EIRP). Elvileg ugyanaz, mint a lenti router. Bár ezt is írja: Antenna Type: Internal Omni Directional (Antenna Power: 0dBi) Mégsem ugyanaz. Power nincs. Akkor, hogyan ad???

    Szóval amikor ilyet olvasok egy eszköz leírásában (http://www.tp-link.com/products/productDetails.asp?class=adsl&content=spe&pmodel=TD-W8901G):
    Max wireless transmit power: 17dBm
    Antenna power: 3dBi

    az mit is jelent valójában? Elolvastam egy white paper-t, de még nem állt össze a kép. Csak annyit látok, hogy kliens és router oldalon azonos az erősítési arány.

    +1dolog:
    Wireless operating range: Indoor up to100m, Outdoor up to 300m
    Ez elég jónak tűnik. Tekintve, hogy 1 vékonyabb és 1 vastag falat és 20m-t kell áthidalnom. Gondolom ha az Alice modem-routert erre cserélném, nem lenne semmi gondom. Valószínűleg azért nem találom annak a cuccnak a gyári értékeit sehol a neten, mert nem túl rózsásak:((

    [ Szerkesztve ]

    [-o--o-> ......................<VOLVO 4 Life>..........................................................

  • netreg

    tag

    válasz netreg #11730 üzenetére

    Hehe, sajnos korai volt az öröm. Kábellel össze tudom hangolni a két routert úgy, hogy a Speedtouch-ra kapcsolódó WiFi-s gép lássa a netet, de kábel nélkül nem megy a WiFi WDS a két masina között. Valamit benéztem tegnap. Elvileg azonos a titkosítás, sőt titkosítás nélkül sem ment. Asszem nem szeretik egymást:( Honnan a csudából lehet azt tudni, hogy mi, mivel kompatible? Nem vehetek ennyi eszközt, hogy mindet kipróbáljam:)

    Ja és egyébként nem megy az ADSL modem rész sem a Speedtouch-ban. Lehet ebben valami ország specifikus bedrótozás? Úgy értem a trécom nem megy Telecom Italia területen és látszólag a DSL vonalat sem érzékeli... Ugye firmware-t már cseréltem. Kipróbáltam egy szintén magammal hozott zsír új DSL360R-t is, ugyanaz: nincs DSL.

    Lehet, hogy a router-t kéne cserélni jobbra? Úgy értem, aminek erősebb a jele. Azért ez gáz, hogy 20m udvar és két fal gondot okoz neki. Bár valaki óva intett, hogy a router teljesítményét toljam az egekbe, mert gond lehet a kliens oldalon is, amikor vétel van, mert van jelerősség, csak az adás nem jut vissza a routerbe:) Így aztán +USB kliensek is kellhetnek, igaz <And> szerint a beépített a jobb.

    Ötlet?

    [-o--o-> ......................<VOLVO 4 Life>..........................................................

  • netreg

    tag

    válasz Salvador20 #11747 üzenetére

    Kössz, emésztem. Az Alice esetén nincs open source FW, vagy nem találtam, a Speetouch-ot mindjárt megnézem. Egyébként milyen eszközöket kötöttél össze? A sávszél nem probléma, mert az 54M-ba (vagy felébe) bőven befér a 2M net. :D

    [-o--o-> ......................<VOLVO 4 Life>..........................................................

  • netreg

    tag

    válasz Salvador20 #11750 üzenetére

    Ööööö, valamiről lemaradtam. Hol is van a leírásod?

    A linket megnéztem, tökéletes, pont erre van szükségem. Már csak azt nem tudom, hogy a
    Thomson ST780i WL cuccon menne-e a DD-WRT v24? Keresem, de még nem lelem. Az már biztos (kinyitottam :D ), hogy BCM6348 chip van benne. Próbálta már vki? Titokban abban reménykedem, hogy ez nem csak a WDS problémámat oldanámeg, hanem a DSL modem is működne... Egyébként ha jól láttam az antenna csati az alaplapon cserélhetőre van csinálva, ami jó pont.

    [-o--o-> ......................<VOLVO 4 Life>..........................................................

  • netreg

    tag

    válasz Ghandi #11752 üzenetére

    Valami Windows hiba lesz ez. Tudom, hogy nem szép, de tuti működik ha a két gép valóban látja egymást: ftp (akár a built-in IIS service, akár egy free ftp server) az egyikre, aztán csá. Persze kiviheted az internetre is, aztán vissza :B Na jó, csak vicceltem :D

    [-o--o-> ......................<VOLVO 4 Life>..........................................................

  • netreg

    tag

    válasz netreg #11754 üzenetére

    Na, itt a vége:

    DD-wrt does not work on combination modem/router devices.

    3-4 órát olvastam, mire megtaláltam ezt. Szóval szuper lenne ha futna rajta, meg tudnék csinálni mindent (még teljesítmény emelést is). Ja és persze sehol nincs Thomson meg Speedtouch meg Alice meg Pirelli, sőt még viszonylag jónak tűnő TP-Link sem. Ezek a low-end cuccok nem támogatottak, úgy néz ki. Így nem lesz WDS :( :O

    Azért köszi a tanácsokat!

    [-o--o-> ......................<VOLVO 4 Life>..........................................................

  • netreg

    tag

    Csinált már valaki WiFi-UMTS hálót? Úgy értem azt gondoltam, mivel 3G-s szolgáltatónál vagyok:
    1. veszek egy 3G modemet pl. Huawei E220-t (most Nokia 6120c-on nyomulok, ami kényelmes, UMTS-en bárhol megy, de szerintem a modem benne nem az igazi 100-120Kbps-nál nem jobb a sebesség),
    2. teszek rá egy külső antennát,
    3. a modemről USB-vel lelopom a jelet,
    4. ezt betenném egy Wifi routerbe,
    5. és megosztanám a LAN-on.

    Kérdések:
    a) Elképzelhető hogy a 3. és 4. lépés közé kell egy PC, hiszen nem tudom hogyan tudna a router USB eszközön internethez jutni, de lehet hogy tud. Tud?
    b) Vagy a PC legyen a router? Olvastam (talán éppen itt), hogy valaki a PC-t használja routerként DD-WRT-vel.
    c) Mi van ha a PC-re teszem az 3G USB klienst és a WiFi USB klienst is (kvázi a megosztott USB/internet kapcsolatot a WiFi LAN-ra teszem)
    d) Van olyan WiFi router, amibe be lehet tolni a SIM kártyát (van benne 3G képes modem) és van külső antenna csatija (a routert nem szívesen vinném ki a tetőre)?

    Ötletek? (Milyen antenna, milyen kliens, milyen router, milyen firmware?)

    +1: milyen progival lehet monitorozni a GSM alapú (GSM, EDGE, UMTS) hálózat paramétereit?

    [ Szerkesztve ]

    [-o--o-> ......................<VOLVO 4 Life>..........................................................

  • netreg

    tag

    Segítség! Még mindig 2 épület összekötése WiFi-vel. Már vett a tulaj két eszközt, de még mindig nem jó. Csatolok képet:

    Tehát a probléma gyökere: a net az 1-es épületbe érkezik (egy vadiúj Zyxel ADSL modem-WiFi router kombón keresztül). A tulaj fia a 2-es épületben is használni akarja ragyogó hófehér MacBookjával, de a WiFi jel gyengécske (1-2 pöcök a 4-ből). A 2-es épület külső falánál, az ablak előtt 3 pöcök. Az ablakon belül lapul az Access Point. Nem mindig elég neki a jelerősség (pirosan villog, hogy nincs link), így veszélyben a kommunikáció amit transzferálnia kellene.

    Amit eddig tettünk:
    1. Gondoltuk a laptop antennája gyenge, ezért tettünk egy Linksys AP-t a 2-es épületbe.
    Változás: Semmi.
    2. Gondoltuk a router is gyenge, ezért lecseréltük egy márkásabbra.
    Változás: Semmi.

    Amin még csak gondolkodtunk:
    1. Az 1-es épület fala sokat árnyékol, ki kellene tenni a routert a falon kívülre, akkor már tényleg nincs akadály, csak hát oda nem való (hó-fagy-napsütés).
    2. Akkor vigyük fel az emeleti ablakba belülre (mivel a földszinten kétszárnyú üvegajtó van, amit használnak is.) Csak hát fönn nincs telefonaljzat a ház vadiúj és nem szeretnének fúrkálást. Azért holnap felviszem a zsinórt kívül próbaként. :)
    3. Mivel az új router antennáit lehet cserélni, ezért be lehetne kötni egy külső antennát. Na de milyet? Panel? Szektor? Yagi? (20m-re, nem 20km-re kell!)
    4. Habár az üveg úgy tudom nem olyan nagy akadály, mint a tömör fal, ezért lehet, hogy az is számít. Sajnos az AP-ra nem csatlakoztatható külső antenna, de esetleg lecserélhetjük egy olyanra, amire igen és azt kivisszük a 2-es épület 1-es felé eső falára. Ez milyen antenna legyen?
    5. Elég lenne csak az antennák jeleit irányítani? Úgy értem terelni egy sávba. Próbáltam egy pici parabolát tenni a routerre, de nem segített. Meg lehetne próbálni 2 db cantennával is, az már igazán irányított. Ez jó lehet ha a gyújtópontba rézrúd helyett belógatjuk az antennákat?
    6. A két épület között van egy kb. 1,5m magas acél kerítés (keret+függőleges pálcák). Lehet, hogy ez zavar be? Leárnyékol? A router a házon belül egyébként a kerítés tetejével kb. egy magasságban van elhelyezve egy TV-n.

    Szerintetek mit tegyünk?

    Már komolyan gondolkodom, hogy veszek 25m ethernet kábelt oszt keresztülhúzom az udvaron:(( :W Ezt nem hiszem el. 1 szimpla (bár fő) fal + 20m levegő miért ilyen áthidalhatatlan távolság? :(

    Lehet, hogy nem jól van konfigolva az AP? CD-vel konfigoltuk és az eredeti router SSID-jét állítottuk be neki (keresett az éterben, megtalálta, kiválasztottuk). Ez jó így? Hiszen azt akarjuk, hogy repeater legyen, nem? Vagy másik SSID-t kéne beállítani? Igazából ez egyfajta bridge mód, ahol a Point-To-Point kapcsolat két oldalán WiFi kliensek is kapcsolódhatnak nem csak átjátszás történik LAN-LAN között. Már nem tom. :(((

    Köszi, ha tudtok előremutatót.

    [ Szerkesztve ]

    [-o--o-> ......................<VOLVO 4 Life>..........................................................

  • netreg

    tag

    Ha egy WiFi router 2db, leszerelhető antennával rendelkezik és az egyik helyére egy külső (szabadban elhelyezett) antennát szerelek, akkor beltérben a megmaradt gyári és kültérben a külső fog működni egyszerre? Úgy értem kvázi egyszerre, mert gondolom egy rádió van benne, egyszerre csak az egyiken fog tudni klienssel kommunikálni.

    Sokan ajánlották már a DD-WRT-t, mint forradalmi firmware-t. Lehet benne antenna teljesítményt állítani, igaz? Gondolom a rádiót lehet hangolni és nem antennánként lehet állítani. Valaki azt írta, hogy azt használja a router, amelyikkel jobb a kommunikáció (gondolom ez nagyban a kliens helyétől függ).

    Köszi a választ.

    [-o--o-> ......................<VOLVO 4 Life>..........................................................

  • netreg

    tag

    válasz gyga #11808 üzenetére

    Ja, valsz. ha már csak a jelerősség a probléma. :) Egyelőre próbáljuk WiFi-n összekötni a WRE54G-t a Zyxel routerrel. :N

    Asszem ezt szeretnénk: Bridge (Point to Point) with AP mode - combination of functionality of Bridge and Access Point modes. The point-to-point connection does not eliminate possibility of connecting wireless clients. Tehát össze van kötve a két WiFi elosztó eszköz, de nem csak egymással kommunikálnak, hanem mindkét oldalon "saját" WiFi klienseik is vannak. De hogyan? Nem tiszta, hogy mi a megfelelő mód: WDS, Repeater, Bridge vagy mi?

    Ha ez sikerül, akkor jöhet az antenna. Elhelyezem az antennát kinn, behúzom a kábelt, rácsavarom a gyári antenna helyére és kész is? A WRE54G antennája nem lecsavarható:(( De lehet, hogy oda nem is kell, ha ablakban lesz és "rálát" az irányított antennára! (???)

    [-o--o-> ......................<VOLVO 4 Life>..........................................................

  • netreg

    tag

    válasz netreg #11809 üzenetére

    Sikerült összekötni, nem a gyári CD-vel, nem az Auto config gombbal, hanem manuálisan a routerre és az AP-re belépve kábellel beállítva az SSID-t, a csatornát, kikapcsolva a titkosítást.

    Szóval működik :DD a net a 2-es házban is, a kapcsolat stabil, de szörnyen lassú. Ez is lehet jelerősség probléma? A Zyxel (2x2dBi antenna, rádiót nem tudom) jele gyengébb, mint az Alice (2x3dBi antenna, rádiót nem tudom) volt és még a Speedtouch 780iWL-nél is kevesebb (1 antenna, rádiót nem tudom). Lehet, hogy valamit segítene a külső antenna. Biztos. Bár kivittem a fal elé, hogy 20m közvetlen levegő összeköttetés legyen a router és az AP között, de a sebesség nem változott. :((( Valami más is van? Másik csatornát kéne választani? Most fix 5-ösön van. Titkosítást még nem is állítottam be.

    Köszi az előremutató tanácsokat! :)

    [-o--o-> ......................<VOLVO 4 Life>..........................................................

  • netreg

    tag

    Sziasztok! Erre az egyszerű kérdésre szeretnék egy gyors választ: WRT160N vagy 160NL?

    Linksys WRT160N/WRT16NL-en gondolkodom. Mi a különbség? Úgy értem belül. A 160N DD-WRT támogatott, de nem levehető az antennája. A 160NL nincs a listán, de az antennája levehető. Ez is támogatott? (OpenWRT ugyanez, Tomato nem tud csak 54-eseket).

    Nagyon köszönöm.

    [-o--o-> ......................<VOLVO 4 Life>..........................................................

  • netreg

    tag

    válasz netreg #11835 üzenetére

    Lehet, hogy nem jól tettem fel a kérdést:

    Szóval szeretnénk egy routert, ami
    -külső antenna csatlakoztatható (mert jel problémák vannak)
    és/vagy
    -adó teljesítménye változtatható (lehet, hogy van márka, ami ezt tudja alternatív firmware nélkül is?)
    -van benne ADSL modem
    Mivel a Range Expander Linksys (WRE54G), ezért gondoltam legyen Linksys. Bár a WRE54G nem tudja az n-class-t. Valamint nem találtam modemes routert.

    Arra is nyitott vagyok, hogy legyen egy olyan márka, aminek van n-class routere és n-class AP-je is. Fontos, hogy nem tudom csak WiFi-n összekötni.

    Persze jó lenne Tomato vagy DD-WRT vagy bármi leading-edge cucc rá, de ha nincs, az sem gond, mert az új eszközök garanciáját féltem picit. Ha meg patch-eljük és elromol, akkor gáz vanik...

    Szóval??? :) :) :)

    [-o--o-> ......................<VOLVO 4 Life>..........................................................

  • netreg

    tag

    Van aki rakott már fel OpenWRT-t? Kellene egy kis segítség. Köszi. :R

    [-o--o-> ......................<VOLVO 4 Life>..........................................................

  • netreg

    tag

    OK. Probléma nagy része megoldva. Felássuk az udvart és ledobunk 30m UTP kábelt a fődbe. Így a 2-es épületben egy Wireless Access Point (vagy WiFi router) lesz UTP-vel bekötve a fő routerbe.

    Már csak egy kérdés maradt: milyen eszközt javasoltok Access Pointnak? Mi a legjobb ár/érték arányban? (A WRE54G nincs kifizetve csak próbára hozta el a tulaj, lehet cserélni erősebbre, szebbre, jobbra olcsóbbra). Fontos lenne a jelerősség vagy az antenna cserélhetősége, mert a 2. épület még mindig elég (brutál 80cm-es kő/tégla) falakat tartalmaz.

    Köszi a válaszokat. Kicsit unalmas magamnak üzengetni :D

    [-o--o-> ......................<VOLVO 4 Life>..........................................................

  • netreg

    tag

    válasz kali #11904 üzenetére

    Azt gondoltam az a lényeg, hány rádió van benne nem az, hogy hány antennája van. Ha 3 antennája van, de csak 1 rádiója, akkor egyszerre csak egy frekvenciát tud használni. Esetleg lehet irányítgatni az antennáit a lefedettség javítása érdekében. Bár ezek általában körsugárzók...

    BTW ha két vagy 3 antennája van, akkor elképzelhető, hogy az egyik antennáját kicserélem egy falon kívüli irányított antennára? Pl azzal csinálnám meg a router-access point (két épület között) az átvitelt, de fontos lenne, hogy a maradék antenná(i)val a lokális gépet is kiszolgálja. Én úgy gondolom, a kommunikációs partnertől függ, melyiket fogja végül használni (ahol erősebb a jel v. kevesebb a hiba...). Jól gondolom?

    Ha ez így van, akkor már hab a tortán, hogy az egyik antennát n-osztályban használom (pl. a sajátját) a "helyi" kommunikációra, a másodikat pedig g-ben, router és AP összekötésére (vagy fordítva), így szimultán is tudnának forgalmazni (két rádióval).

    [ Szerkesztve ]

    [-o--o-> ......................<VOLVO 4 Life>..........................................................

  • netreg

    tag

    válasz kali #11907 üzenetére

    ??? :F Nem igazán értem, amit írtál (hozzáértés, technikai háttér, speciális eszközök).
    Bocs, nem gondoltam, hogy hülyeséget kérdezek. :U Rendben a MIMO-val kapcsolatban igazad van, utána néztem a dolognak és a mátrix kommunikáció miatt tényleg van értelme a több antennának egy rádióval is.

    De legalább visszaolvastam. látom jó sokat kérdeztem és sok butaságot is, de sok értelmes kérdésre mégsem kaptam választ sajnos. :N Na mindegy.

    Pont And írta (11734):

    "Egy 802.11g-s eszközön az antenna diversity miatt lehet két antenna, vagyis azok mögött egyetlen rádió van. Ha fizikailag két rádió lenne egy repeaterben (vagy épp magad alakítasz ki két különálló routerből egy ilyen ismétlőt), akkor mindkettő működhet ugyanazon a 2,4 GHz-es sávon, hiszen az átvitel különböző csatornákon zajlik, amelyek ugyan a 2,4GHz-es wifi-nél részben átfedik egymást, de ha pl. az 1-es és a 6-os csatornán működik a két eszköz, akkor már nem. Ezért nem kell feltétlenül keresztsávos jelismétlést alkalmazni, elegendő az egymástól távoli csatornák használata. Ezzel tényleg megkerülhető a sávszél felezése, és az antennákat is fizikailag szeparáltan lehet telepíteni. Tehát ez nem (csak) szofver és antennaszám kérdése, hanem a rádiómoduloké is. Akárhány antennája van egy routernek, és akármilyen szoftver fut benne, egyetlen belső rádióval ezt nem lehet megtenni."

    Bár itt a fél duplex-duplex upgraderől volt szó, gondolom azt nem lehet 1 rádióval elérni, de jelenleg az izgat, hogy a kétféle antenna (külső pl. biquad és a sajátja) felállás a szeparációban működik-e majd. Én úgy emlékeztem és ha nem tévedek a fenti idézetből is ez derül ki, akkor ez lehetséges és fog működni. Az antennák diverzifikációját arra fogom használni, hogy kiszolgáljam a helyi klienst és átjátszam a másik házba az AP-nek a vonalat ugyanazon eszközzel.

    Mr. And, mi a véleménye? :B

    [-o--o-> ......................<VOLVO 4 Life>..........................................................

  • netreg

    tag

    válasz naattila #11925 üzenetére

    naattila:
    Már működik a net? Ha igen, akkor csak annyi a dolgod, hogy a tetszőleges WiFi router Wan vagy ha nincs neki, akkor az egyik LAN portjába vezeted azt az UTP kábelt, amit most a gépbe kötöttél. Ha gép általában be van kapcsolva, akkor ha teszel bele egy WiFi kártyát vagy egy USB klienst kötsz rá, router sem kell, mert a géped lesz a router. Pont az UPC esetében egyébként ha jól tudom regisztrálva van a MAC címe a gépednek, ezért ha routert teszel a szolgáltató eszköze és a gép(eid) közé, akkor klónoznod kell a beregisztrált MAC címet vagy meg kell azt változtatnod az UPC ügyféllapján a routerére.

    Ha még nem működik a net, akkor elvileg a szolgáltató fog adni neked olyan eszközt (kábelmodem), amivel szintén UTP kimenetet fogsz kapni, innen az 1. variáció. Ha neked kell venned, amit kétlek, akkor szintén ők tudják megmondani, mit vegyél.

    Egy kis fogalomtár, a tisztánlátás végett (ne keverd őket): :N
    kábel modem (kábeltévés általában koax kábeleken net eléréshez), kimenet: UTP
    telefon modem (33,6k, 56k stb. "old style betárcsázás"), kimenet: belső kártya pl. PCI busz vagy USB vagy soros vagy párhuzamos...
    ADSL modem (telefonvonalra, ADSL, 2, + szolgáltatások elérése esetén), kimenet: UTP
    modem router: ez egy kombó (két eszköz egybeépítve) sokszor WiFi és Ethernet kimenetekkel

    Nem találkoztam még olyannal (persze lehet, hogy van), ami kábeltévés pl. koax bemenetet kap és WiFi routerként osztja tovább...

    Remélem tudtam segíteni ;)

    [ Szerkesztve ]

    [-o--o-> ......................<VOLVO 4 Life>..........................................................

  • netreg

    tag

    válasz And #11927 üzenetére

    And:
    Hmmm, teljesen egyetértek az általad leírtakkal. Talán kicsit elbeszélünk egymás mellett.

    A 3 antenna nem rémlik, nem igazán akartam ide keverni. Csak azért hoztam szóba, mert kvázi téged idézve: hiába több antenna, ha 1 rádiója van. Nekem csak annyi a lényeg, hogy >=2, mivel trükközni akarok velük:)

    "Vagyis nincs olyan, hogy a router 'megjegyzi' , hogy az egyes kliensek melyik antennával érhetőek el, és minden, az adott klienshez tartozó csomag adásakor / vételekor majd azt választja ki."

    Én is így gondolom.

    "Egyszerűen annyi történik, hogy antennát vált, ha az aktuálisról vett jel hibaaránya megnő. Ha a link egy adott klienssel él, és a jel folyamatosan jó minőségű, esze ágában sem lesz antennát váltani, mert nincs értelme."

    Természtesen. Pont ezért fog antennát váltani azonban akkor, mikor az (irányított és fal külső oldalán lévő) antennán keresztül nem tudja elérni a házon belüli klienst (vagy csak nehezen), ezért megpróbálja (felkapcsolja) a másik antennát, hopp, ez jobb: vált és viszont... Legalábbis ha én programoztam volna, biztos így csinálom. Talán pont így is van. Persze ez késleltetést biztosan okoz majd, de mivel nem a két különböző antennával elérhető kliensek egymással való kommunikációja a cél, hanem a routeren jelen lévő net kapcsolat diverzifikálása, ezért ez nem tűnik túl nagy problémának.

    Nyílván szebb lenne, amit írtál is, ha jól emlékszem, hogy 2 routerből csinálok ethernet kábellel egy olyan megosztást, hogy az egyik befelé sugároz, a másik kifelé (akár más csatornán, akár más frekin). Végül is ezt akarom, kicsit egyszerűbben és kevésbé hatékonyan elkövetni.

    Jó, tudom, hogy ez kicsit fából vaskarika, de azért kevésbé kiélezett helyzetben is megtörténhet, csak nem tudunk róla. Mivel az antennák alapban omnipolárisak, így nem tud nagy eltérés lenni a 2 v. 3 egymáshoz közel ültetett hatékonysága szempontjából. Gondolom amelyiknél kielégítően működik, ott lehorgonyoz, ha viszont lefedettségi határon van a kliens, akkor valsz. folyamatosan váltogat, hátha jobb lenne a másik, stb... Ezért is lassabb (meg persze a hibák miatt)...

    "A g-nél egyetlen antenna is tökéletesen elegendő az átvitelhez,... Az n-szabványnál viszont ez nem igaz. Ott muszáj 'több rádiót' használnunk, csakhogy azok nem egymástól függetlenül léteznek, hanem a szabvány teljesítéséhez szükségesek, ráadásul ugyanazon frekvenciatartományt használják. Ez volna a MIMO, amellyel úgy érünk el nagyobb linksebességet, hogy mindenféle trükkel párhuzamos rádiófolyamokat alkalmazunk, de úgy, hogy az átviteli spektrumot nem növeljük meg, magyarul a párhuzamos adatfolyamok mind ugyanazt a rádiócsatornát használják."

    Tehát itt is a rádiók száma dönt? Lényeges, hogy hány antennája van? Vagy az n-szabványnál ez ugyanazt jelenti? Akárhogy is, ahogy Kali is írta, gondolom csak akkor tudod a maximumot kihozni, ha a másik oldal is "ugyanilyen" felépítésű, hiszen a mátrix kommunikáció akkor teljes. Jól értettem?

    [-o--o-> ......................<VOLVO 4 Life>..........................................................

  • netreg

    tag

    válasz And #11939 üzenetére

    And:
    "Ha arra gondolsz, hogy csupán egyetlen klienst kell így kiszolgálnia a routernek, az esetleg működhet, mint arra korábban itt utaltam. Ilyennel nincs tapasztalatom, úgyhogy majd számolj be róla"

    Igen pont ezt akarom. Most indulok Pestre*, úgyhogy a projekt felfüggesztve, de remélem lesznek majd fejlemények... :K

    *Legalább egy darabig nem nyaggatlak benneteket az újabb ötleteimmel :DDD

    [-o--o-> ......................<VOLVO 4 Life>..........................................................

  • netreg

    tag

    válasz yanna #11940 üzenetére

    Downgrade?

    [-o--o-> ......................<VOLVO 4 Life>..........................................................

  • netreg

    tag

    Sziasztok!

    Szeretnék egyfajta fából vaskarikát csinálni.

    Probléma: Jelenleg 3G-s internetem van, de át kell költöznöm a ház másik oldalára, ahol már nincs lefedettség.

    Ötlet: 3G+WiFi.

    Megoldás: USB kulcs SIM kártyával bedugva egy régi laptopba (W2K fut), a laptop ethernet kábellel belemegy egy Thomson ST780WL készülékbe, a PC (XP fut)-ben USB WiFi kliens.

    Beállítások: laptop: 192.168.1.140 255.255.255.0
    router: 192.168.1.254
    pc: ip: 192.168.1.200 mask: 255.255.255.0 defGW 192.168.1.140
    + a mobil netes laptopon beállítottam a connection sharinget

    Eredmény: habár egymást kiválóan látják a gépek és a router mindkét helyről menedzselhető, a net nem megy át.

    Mit hagytam ki?

    Köszi!

    [-o--o-> ......................<VOLVO 4 Life>..........................................................

  • netreg

    tag

    válasz Magnat #13273 üzenetére

    tűzfal nincs csak Eset Nod32 antivirus, az baj?
    a routernek csak lan portja van (4 db)
    igen, van net

    Annyi infó még, hogy most kivettem a két gép közül a routert, ergo egy keresztkábellel vannak összekötve és bár látják egymást, nincs net, szóval lehet a w2k a gyenge pont, mert két xp-s gépen már csináltam hasonlót (kábellal 3G netet osztani) és ment...

    [-o--o-> ......................<VOLVO 4 Life>..........................................................

  • netreg

    tag

    válasz Magnat #13275 üzenetére

    A válasz: a DNS beállítást hagytam ki. A kliens gépen meg kell adni a megosztó gépet DNS-nek vagy közvetlenül a szolgáltató DNS-ét kell itt is beállítani. Köszi azért!

    [-o--o-> ......................<VOLVO 4 Life>..........................................................

  • netreg

    tag

    válasz Magnat #13303 üzenetére

    @Magnat
    Persze hogy igazad van! :K :R De XP-n nem találtam traceroute-ot, meg aztán ennek keresése közben ugrott be, hogy ha egymás között minden oké, akkor csak az lehet a gond...:) Benn voltam egy másik fórumban is (http://forum.hwsw.hu/topic/112836-net-megosztas/), ahol a két gép összekötésére / net megosztásra írtak 5 éve:) "Átjárónak 192.168.0.1-et adjunk, DNS-nek szintén, ha nem megy akkor a szolgáltatótól kapott DNS-t." Aztán már egyből ment. :DD

    Persze csak egy darabig, mert vmiért a W2K megosztó gépen az svchost.exe folyton leállt, ill. kiírta, hogy nem tudta a 3G modemet beizzítani, amikor ezt leokéztam, akkor meg kiírta az svchost-ot, aminek hatására az történt, hogy ugyan tudtam újra kapcsolódni az internetre, de a kapcsolat megosztása már nem ment többé. Gondolom ezt a processzt felügyelte az svchost. Elég sokáig állítgattam (2-3 óra) mindent ide-oda mire rájöttem az összefüggésre. Ha nem okézom le a figyelmeztetést, csak hagyom a képernyőn, akkor nem áll le és nem szakad meg a megosztás... Áááááá! :W

    @Mindenki
    Más/alternatíva: tud vki. olyan WiFi routert, ami
    1. tud kezelni 3G modemet (pl. USB-n) és
    2. képes a szomszéd WiFi routerének jelét is ismételni (asszem az universal repeater mód lenne megfelelő, mert WDS-t nem tud és titkosítással kellene, mert WPA/WPA2 Passphrase-t állítottam be neki) és
    3. tud kezelni külső vinyót / letöltésre (torrent). ;]

    Később persze kellhet majd a közvetlen bejövő WAN kapcsolat (pl. ASDL) támogatása is, de az gondolom, mindegyikben van. Ja, nem kell n-s, lehet g-s is, jó pár évig még elég ez a sebesség. Az ár? ~15-20e

    Nem baj ha csak alternatív FW-el megy, nem félek tőle:) Az Asus WL500g Pv1-ről hallottam, hogy jó OLEG FW-rel, csak nem találok használtan sem... :(

    [-o--o-> ......................<VOLVO 4 Life>..........................................................

  • netreg

    tag

    Üdv,

    Melyik TP-Link AP eszköz tudja Universal Repeater üzemmódban a WEP-nél erősebb titkosítást?

    Egyik szinten Pirelli WiFi router+DSL modem. Másik szinten gyenge a jel, bár a router fölötti helyiségben még lehet kapcsolódni. Szeretném a router hatósugarát kitolni. Egy TP Link eszközt szeretnék Universal Repeater-nek használni. Azért így, mert a fő router nem támogatja a WDS-t. Olyan eszközt keresek ehhez, ami nem csak WEP-et tud. A TP Link honlapján találtam ilyen (http://www.tp-link.com/support/showfaq.asp?id=250) és olyan (http://www.tp-link.com/support/showfaq.asp?id=151) leírást is az UR-re, a WPA2-vel működő verzióra viszont nem találtam konkrét típus ajánlást.

    Köszi a tanácsokat. Ha esetleg nem ide illik a kérdés, megköszönöm, ha útba igazítotok.

    [-o--o-> ......................<VOLVO 4 Life>..........................................................

  • netreg

    tag

    válasz And #17535 üzenetére

    Mester, tudnál nekem is ajánlani valamit? :D

    Az alsó szintre érkezik a net, fenn is kéne osztani. A födém elég masszív. Kábelezés nem lehetséges a két szint között. Kép:

    Azt meg tudom oldani, hogy a fenti elosztót a lenti router fölé teszem, ha az segít.

    Kérdés: milyen eszköz legyen a "?"-es?

    Repeater AP? WiFi router? :F

    Sebesség: A gépek jelenleg főképp G osztályúak, a bejövő ADSL 4Mbit, így a G is bőven megfelel, bár az egymás közötti transzferhez jobb lenne N osztály.

    Titkosítás: a lenti routeren WPA van beállítva, nem is akarunk ezen változtatni, tehát a két aktív WiFi eszköz között is meg kéne ezt tartani. :K A lenti router nem tud WDS-t.

    +1: lehetséges a fenti szinten lévő gépeket külön alhálózatba tenni vagy az túl bonyolult és költséges?

    Köszönöm! :R

    [ Szerkesztve ]

    [-o--o-> ......................<VOLVO 4 Life>..........................................................

  • netreg

    tag

    válasz Draken #17544 üzenetére

    Elvileg semmivel. A router és a kliens is N-es, elvileg 300Mbit/s a sebessége. A valóságban ez - többek mérései alapján - 50Mbit/s körül lesz. Nem tudom a 40Mbit/s neted valóban tudja-e a csomag maximumát, de kétlem. Mérd le vagy nézd meg, mit garantálnak. Nem lesz gond az eszközökkel. Feltéve hogy nem leszel messze a routertől...

    [-o--o-> ......................<VOLVO 4 Life>..........................................................

  • netreg

    tag

    válasz Alg #17562 üzenetére

    Igen, én is erre tippelnék. Nekem 2/5-ös a jel és nem kapcsolódik, de ha ráteszek 2m kábelt és közelebb viszem a másik szinten lévő router felé, akkor is 2/5 marad de már kapcsolódik stabilan és a 4000 kbps-ből 3400 átjön.

    Próbáld ki a notiban lévő 422-est a gépben. Nekem is olyan az egyik, akár 1-2m usb kábellel is kötheted ha olyan a szitu, bár itt elég lenne ha az antenna kikerülne a gépházból (ha jól értem ez a PC háza, ugye?), mivel a fémdoboz szuperül árnyékol:)

    Másik. 54Mbps a gyakorlatban 20-22Mbps lesz. Egy hete írta le nagyon szépen Kali talán pont itt. A 12 nem túl erős, de a 0,5 kevésnek tűnik (még akkor is ha véletlenül byte/s-ot (MBps) néztél bit/s-nak (Mbps):)).

    [-o--o-> ......................<VOLVO 4 Life>..........................................................

  • netreg

    tag

    válasz Alg #17567 üzenetére

    Bocsánat, ezt benéztem, összekevertelek casback-el, neki van 422-es, ő írta, hogy gyenge volt a noti antennája, ezért használ egy külső antennát. tl-wn422g usb antenna. USB cuccos:)

    Azok alapján, amit írsz, segített az antenna erősítés. Mi van a router és a gép között? Fal? Vasbeton? Levegő? Kábellel mit csinál? Próbáltad már? Úgy értem, ha közvetlen összekötöd a gépet a routerrel. Nekem az alaproutertől 5m-re és 30 cm kőfal után is 5/5-ös a jel.

    Mb/MB vicc volt, de lényegtelen, mert mindenképpen gyászos:)

    [-o--o-> ......................<VOLVO 4 Life>..........................................................

  • netreg

    tag

    válasz cashback #17571 üzenetére

    Nem, csak veled kevertem.

    Egyébként le a kalapom, tök jó, amit csinálsz!

    [-o--o-> ......................<VOLVO 4 Life>..........................................................

  • netreg

    tag

    válasz marlboromen #17575 üzenetére

    Csak hangosan gondolkodom...

    Nem lehet, hogy a kamerádnak van 2 címe? Valamiért egyszer az egyiket, egyszer a másikat használja. Úgy gondolom ugyanazzal a MAC címmel ugyanabban a hálóban nem fog tudni működni két különálló eszköz. Egyszerre biztos nem. Hogyan kapná meg a neki címzett csomagot?

    Kábel is köthető a kamerára? Ha igen, próbáld ki azzal (WiFi routeren kikapcsolva). Ha ugyanaz az eredmény, nem aggódnék.

    [-o--o-> ......................<VOLVO 4 Life>..........................................................

  • netreg

    tag

    válasz rhonin #17576 üzenetére

    Guglit kérdezted már?

    Amúgy mivel fogod a jelet? Laptop? PC kártya? USB antenna? Szinte mindegyik esetben megoldás lehet az USB antenna + 1-2-3m kábel és olyan pozícióba helyezni a cuccost, hogy ne 1-2, hanem 4-5 legyen a jelerősség, ha megoldható. Tegnap 2m kábellel megkerültem egy 30cm-es kőfalat az ajtón keresztül és a 2-es jel 5-ösre változott (-87-ről -53!!!).

    Az USB cuccos kábellel 5e alatt megvan,

    [-o--o-> ......................<VOLVO 4 Life>..........................................................

  • netreg

    tag

    válasz rhonin #17592 üzenetére

    Nem, nem. Arra gondoltam, hogy egy USB portra köthető WiFi antennát hosszabbítasz meg kábellel, így oda tudod tenni, ahová a gépedet nem, tudsz kísérletezni a beállítással és ahol legjobban működik ott fixálod az adó-vevődet. Nekem egy TL-422g van, tökéletesen teszi a dolgát (2m USB hosszabbító kábellel).

    [-o--o-> ......................<VOLVO 4 Life>..........................................................

  • netreg

    tag

    válasz And #17595 üzenetére

    Kedves And!

    Tudnál segíteni bölcs tanácsoddal a 17545-ben felvetett kérdésben? Ezer kösz!

    [-o--o-> ......................<VOLVO 4 Life>..........................................................

  • netreg

    tag

    válasz rhonin #17601 üzenetére

    Nem tudom. Ki kell próbálni.

    Az attól függ. Van olyan noti, aminek jobb az antennája, van, amelyiknek gagyi. Szintén ki kell próbálni.

    [-o--o-> ......................<VOLVO 4 Life>..........................................................

  • netreg

    tag

    válasz And #17600 üzenetére

    Értem, köszönöm. Persze, tudom oda tenni, ahol még jó a jel, de a gépek nem ott vannak (egy szobával arrébb). Most USB kábellel megyek abba az irányba. Így is jó a vétel, de a kábel nem szerencsés helyen megy (ajtón át) és ez csak egy gépnek megoldás.

    Tudsz ajánlani olyan pl. TPLink eszközt, ami repeaterként WPA titkosítást is tud? Vagy még más dologra is jó, ahogy írtad is (pl.szeparálás).

    Bocsánat, nem akartalak kipécézni, nyilván más is tud segíteni, csak láttam, hogy készséges vagy, más meg nem válaszolt. Köszi +1x, hogy segítesz!

    [-o--o-> ......................<VOLVO 4 Life>..........................................................

  • netreg

    tag

    Halihó!

    A szomszédommal közös netet szeretnénk kiterjeszteni. 3 szintes házban lakunk, az 1 szintre érkezik a net, ott van egy ADSL modem + WiFi router kombinált eszköz. A bejövő net 4-5Mbit/s körül mozog. A ház 2. és 3. szintjén a netet csak WiFin tudjuk venni, kábelezésre nincs mód. A beállított titkosítás: WPA-PSK TKIP 256 bit. A 2. szinten még elfogadható a jelerősség/csillapítás (RSSI: -60), de a 3. szinten már nem (RSSI: -90).

    A tervünk, hogy veszünk egy Range Extendert pl. ezt: TL-WA730RE és azzal ismételtetjük a 2. szinten még elfogadható jelet, hogy a 3. szinten is tisztességes legyen.

    Működőképes ez az elgondolás?

    Jó ez az eszköz, vagy mást ajánlotok a feladatra?

    Fontos lenne, hogy az alap routeren beállított titkosítás ne gyengüljön (úgy emlékszem régebben ez probléma volt, hogy csak WEP-et tudott a repeater). Az alap router nem WDS képes.

    Számolnunk kell az átviteli sebesség feleződésével? Gondolom a 4-5Mbites vonal esetén ez nem lehet nagy korlát. Ha történetesen LAN forgalomra használjuk majd a megvásárolandó eszközt (pl. mentés), milyen sebességet várhatunk el tőle? Tehát úgy értem, hogy két gép között akik mindketten a Range Extenderhez kapcsolódnak WiFin. Érdemes emiatt gyorsabb RE-t venni?

    Megtisztelő válaszotokat előre is köszönöm.

    [-o--o-> ......................<VOLVO 4 Life>..........................................................

  • netreg

    tag

    válasz jNk #19932 üzenetére

    "A használata mellett pedig a 4GB memóriánál több címzése/használata is szól"

    Pontosan. Igazából 4G-t sem tudsz kihasználni 32 biten. 3,1-3,5 max. függően a többi perifériától. Elsősorban a videókártya és annak memóriája szűkíti az elérhető tartományt...

    [-o--o-> ......................<VOLVO 4 Life>..........................................................

  • netreg

    tag

    válasz jNk #19921 üzenetére

    @jNk

    Köszönöm a választ! :R

    A nem beépített WiFi antennáink 422G és 722N típusúak, de jól működnek a jelenlegi titkosítás mellett is. Vagy úgy érted, hogy a WA730RE nem fog működni? Végül is át lehet állítani. Megnéztem, támogatja a router. Viszont van egy pár MAC is a képben:) Elvileg támogatják azok is... Ha átállítom, az egyszer már kapcsolódott a klienseken nem kell semmit újra konfigurálni, igaz? Ha tudják, tudják. Viszont ha nem, akkor FW vagy driver frissítés? :U

    Sebességben úgy rémlik, hogy az elvi 40%-a körül hoznak a WiFi eszközök, igaz? Úgy értem
    most, pl. a G-s antenna miatt, két gép között a routeren keresztül 20-22Mbps körül van a sebesség. Az alap N-es eszközök elvileg 150-esek, tehát valsz nem tudnak 60-70-nél többet. Ez persze már jó lenne, mert tripla. Az összes gépbe nem fogunk N-es 300-as eszközöket venni, hogy tudják a 100-120 Mbps-t. Ha jól tudom a 730-as N150, a 830-as pedig N300.

    Bár a TPLINK azt írja, hogy a hatótávolság is emelkedik. Csak azt nem tudom, hogy ez a régebbi eszközökkel való kommunikációra is igaz-e? Valsz. nem, hiszen azok maradnak G vagy N150 típusúak. Hiába kapják meg a jelet, ha nem tudnak válaszolni. :DDD

    [-o--o-> ......................<VOLVO 4 Life>..........................................................

  • netreg

    tag

    válasz jNk #19968 üzenetére

    Igen, szóval a router írta.

    Igen, mert a WPA csak TKIP, ami RC4 kódolást használ, a WPA2 az TKIP-RC4 ÉS CCMP-AES, tehát mindkettőt viszi.

    Akarnánk, csak nincs kedvünk ($$$) ilyen hülyeségre :DDD Egyébként is van több olyan laptopunk, ami csak G-s antennával nyomul, úgyhogy még nemkell erőlködni.

    Köszi, akkor rendelek egy 730-ast.

    [ Szerkesztve ]

    [-o--o-> ......................<VOLVO 4 Life>..........................................................

  • netreg

    tag

    válasz kali #19970 üzenetére

    Igen, a router listájában lehet, de a valóságban? :D

    Kicsit kusza volt ez a fejemben, úgyhogy utána olvastam. Megosztom, hátha valakinek segít (és lusta visszaolvasni :DD ).

    A WEP ugye az első lépés, elvileg megjelenésekor jónak számított, de inkább csak azt mondjuk rá, jobb, mint a semmi. Közel annyit ér. A titkosítási algoritmus RC4, a kulcs nem változik. Ha elég ideig figyeled a forgalmat, visszafejthető a kulcs percek alatt.

    Aztán jött a WPA, ami alapvetően nagyvállalati környezetre született és Kerberossal (dedikált kulcsszerver) működne, mindenkinek saját kulccsa lenne, de van "otthoni" változata is: PSK (Personal Shared Key). Igazából ez terjedt el. A WPA szabvány a TKIP (Temporal Key Integrity Protocol) segítségével felel a biztonságért, tehát cserélgeti a kulcsokat, de a titkosításhoz még mindig RC4 kódolást használ. Plusz a Michael algoritmus a visszajátszásos támadások észlelésére.

    A Michael nem volt elég erős, ezért jött a WPA2, ami lényegében a WPA-t tartalmazza a kompatibilitás miatt, de megtoldja még egy lehetőséggel, ez a CCMP (Counter Mode with Cipher Block Chaining Message Authentication Code Protocol) a törés érzékelésére és egy új kódolás is van benne, az AES (Advanced Encryption Standard), kódolásra. Tehát ez váltja az RC4-et.

    Ezért írják úgy, hogy WPA az TKIP ÉS RC4. A WPA2 az TKIP ÉS RC4 VAGY CCMP ÉS AES. Érdekes, hogy a jelölések és a konfigurációs listák is inkonzekvensek (keverik a kettőt), ezért van a routerekben is WPA-PSK TKIP és WPA-PSK AES, pedig az helyesen WPA-PSK CCMP lenne:) Mindegy ez már részletkérdés. Minden igaz, csak félrevezető lehet. :DDD A CCMP párja a TKIP és az AES párja az RC4,

    Irodalom:
    http://hu.wikipedia.org/wiki/WPA
    http://compnetworking.about.com/b/2008/08/21/aes-vs-tkip-for-wireless-encryption.htm
    http://askville.amazon.com/difference-AES-TKIP/AnswerViewer.do?requestId=7123665
    http://netsecurity.about.com/b/2008/11/07/wpa-encryption-cracked.htm

    [-o--o-> ......................<VOLVO 4 Life>..........................................................

  • netreg

    tag

    Kösz a tanácsokat és megerősítést a TL-WA730RE tökéletesen hozta a formát. 2 perc alatt telepítettem a hozzá adott CD-vel, majd továbbszórta a netet a ház felső részére. Sebességtesztet nem csináltam, de a jelerősség meggyőző.

    Ajánlom mindenkinek, aki hasonló problémába akad.

    [ Szerkesztve ]

    [-o--o-> ......................<VOLVO 4 Life>..........................................................

  • netreg

    tag

    Lenne egy régi/új kérdésem is. Alapvetően a 100M-s LAN-t kéne kiváltanunk WiFivel. Persze tudom, hogy ez nem egyszerű, de egyelőre kevés gép van (6-8). Talán nem halnak bele. Tudom a téma már többször érintve volt, de nem tudom mi a legújabb ajánlás a két épület külső WiFi összekötésére.:) Az egyikben ADSL modem/WiFi router egyben, a másik épület sík terepen, rálátással kb. 100m. Mindkét épület fémből van, ha ez számít. Tennénk egy repeatert a router mellé (UTP-vel), a repeater-re külső antennát csatlakoztatnánk és kitennénk az ablakba. A másik épületben ugyanez. Irányított antenna és a külső antenna csatlakozón keresztül a jel egy Repeater/AP-be futna. Az AP két gépnek szolgáltatna.

    Kérdések:
    1. Jó ez az elgondolás?
    2. Milyen eszközökkel építhető fel? Ár/érték érdekes. Nem fontos a legolcsóbb, legyen jó a teljesítmény.
    3. Az irányított antennák csak kívül lehetnek vagy az ablakon belül is?
    4. A távoli épületben az AP csak UTP-n keresztül tudná továbbadni a jelet a két távoli gépnek? Ha WiFizni akarunk ott is (nem akarunk kábelt), akkor kell még egy AP, ami lokálisan szór és UTP-vel van összekötve a pont-pont AP-vel?

    Köszönöm a tanácsokat!

    [-o--o-> ......................<VOLVO 4 Life>..........................................................

  • netreg

    tag

    válasz mezis #20799 üzenetére

    Köszi a választ! :R

    Ezt itt nem értem:
    "A távoli épületbe pedig client, client bridge üzemmódot tudó WiFi-s eszközre van szükséged. (Itt repeater is lehetne, de az irányított antenna miatt nem biztos, hogy tudnál csatlakozni hozzá WiFi-n.)"

    A "B" épületből nem akarok WiFin kapcsolódni, ill. akarok, de gondolom pont az irányított antenna miatt a két "átjátszó" eszköz között lesz csak WiFi kapcsolat. Ezért a "B" épületben a gépek egy WiFi AP-hoz kapcsolódnak, ami az átjátszó felé forgalmaz UTP kábelen. De lehet, hogy pont ezt írtad te is. :DDD

    Szóval a két épület közötti átjátszók nem egyformák? Vagy egyformák, de az egyik AP a másik Client módban van? Amit megkap WiFi-n (irányított antenna), azt ismétli az UTP-n és viszont?

    Hogy kell majd ezeket beállítani? Honnan kapnak IP-t? A főroutertől? Minden gépnek a főrouter fog osztani?

    Csináltam egy ábrát, hogy biztosan egyről beszéljünk :D : [link]

    [ Szerkesztve ]

    [-o--o-> ......................<VOLVO 4 Life>..........................................................

  • netreg

    tag

    válasz netreg #20838 üzenetére

    Eszembe jutott még valami. Ha N/150Mbps az elérendő cél, akkor veszek egy N/150-as AP-t (TL-WA701ND) és a lecsavarható antennája helyére felrakok egy külső, irányított antennát. De mi van ha N/300 lenne? Azon 2 v. 3 gyári antenna is van (pl. TL-WA801ND, TL-WA901ND). Szedjem le mindet vagy elég az egyik helyére rakni, a többit úgy sem használja vagy hogyan működik ez?

    Antennának mit tegyek?

    [-o--o-> ......................<VOLVO 4 Life>..........................................................

  • netreg

    tag

    válasz jNk #20841 üzenetére

    Ja. Mivel egy kicsit TP-Link fan vagyok, írtam a supportnak és ők is ezt javasolták. Két TL-WA7510N lenne a Point2Point és egy TL-WA701ND lenne az AP a távoli épületben.

    Remélem könnyű lesz bekonfigolni. Akkor az IP tartomány elejét fenntartom a fix eszközöknek és adok nekik fix IP-t.

    PC-khez belső kártya vagy USB-s WiFi kliens lenne a jobb?

    Szerk: a belső kártya 2dBi, a külső 4dBi nyereségű. Sokat számít?

    [ Szerkesztve ]

    [-o--o-> ......................<VOLVO 4 Life>..........................................................

  • netreg

    tag

    válasz netreg #20843 üzenetére

    Segítség! Hol kapok TL-WA7510N-t? Nem lehet kapni? Mindenütt heteket vagy 1-2 hónapot ígérnek...

    [-o--o-> ......................<VOLVO 4 Life>..........................................................

Új hozzászólás Aktív témák