Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Gubek-Einste

    Topikgazda

    válasz Treshold #31708 üzenetére

    1; Dupla NAT lesz ami kerülni kell ha lehet.
    2; A ZTE-n ettől még ugyan úgy kellene forwardolni az IP kamarát de most már a TP-Link-en is meg kell tenni ezt.

    Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

  • mezis

    nagyúr

    válasz Treshold #34018 üzenetére

    Biztos, hogy jól pozicionáltad a WA5210-et ? (Én tennék egy próbát a függőleges tengely körül 180 fokkal elforgatva.)

    mezis

  • mezis

    nagyúr

    válasz Treshold #34036 üzenetére

    De, a parabola felé kell néznie. Nem sokkal nagyobb felületű az antennája mint a parabola tükör fókusza ? (Az antennának csak egy kis része kerül "bevilágításra ?)

    Mekkora távolság, milyen tereptárgyak vannak a közvetlen rálátásban ?

    mezis

  • And

    veterán

    válasz Treshold #34046 üzenetére

    A TL-WA5210g-t felesleges és lényegében hatástalan egy akkora parabola fókuszába helyezni, mert ez a típus önmagában rendelkezik saját belső 12 dBi nyereségű antennával. Ha ezt egy szokásos paraboloid tükör fókuszába teszed, a tükör nyílásából adódó nyereségnövekedés elmarad, mivel ezen tükrök fókusztávolsága (és egyben az a nyílásszög, amelynél az alapsugárzó hatásosan fedi a teljes tükröző felületet) úgy van meghatározva, hogy csak egy kisnyereségű feed-antenna terítse be a tükröt. Ezek a feed-ek lényegében dipólusok. Ha ennél nagyobb nyereségű antennát teszel a fókuszpontba, akkor az csak a forgásparaboloid kisebb felületét fogja lefedni, vagyis nem érsz el vele semmit, és jobban jársz, ha az eredeti antennát használod paraboloid tükör nélkül, az ellenállomás felé irányítva. A paraboloid-antennáknak nem csak annyi a lényegük, hogy egy akármilyen sugárzót egyszerűen berakunk valamilyen tükör fókuszpontjába. A nagyobb nyílásméret nem automatikusan ad nagyobb nyereséget, csak meghatározza az adott hullámhosszon fizikailag elérhető maximális nyereséget. Értelme csak meghatározott feltételek között van. Ilyen nagy nyereségű (azaz: kicsi hasznos nyílásszögű) antennát nem szoktunk feed-nek használni, mivel azzal egy nagyobb felületű tükröt csak úgy lehetne hatásosan fedni, ha messze helyeznénk el a tükörtől. Márpedig egy meglévő tükör fókusztávolsága adott, azt nem tudod utólag módosítani. Amivel még ezen felül szívathatod magad:
    - Nem találod el megfelelően a fókuszpontot, pedig jó lenne a hullámhossz negyedén belül megközelíteni, ami 2,4 GHz esetén 3 cm-t jelent.
    - Ha nem primfókuszos tükröt használsz, hanem offszet-kivitelt, akkor vízszintes irányú linkhez előre, a talaj felé kell dönteni a tükröt, így marha nehéz vele pontosan irányba állni. Márpedig egy 110 cm-es tükör hasznos nyílásszöge igen kicsi lehet, mindössze 1..2°-os.
    - Eltérő polarizáció a felek között: nagy többletcsillapítást eredményez.
    - Belógó tereptárgyak: ha nagyon árnyékolnak, hajadra kenheted az egész linket. Márpedig egy háztető csillapítása előre megjósolhatatlan, szigetelőanyag-, távolság-, és méretfüggő. Hát még 4..5 háztetőé. Nem véletlenül igényel úgy általában egy mikrohullámú kapcsolat ekkora távon tiszta rálátást.
    "Gondolkodtam Ubiquiti Airgrid M2-n, hogy ezt beteszem a 110-es tükör fókuszába."
    Ez még a WA5210-es 'parabolázásánál' is sokkal értelmetlenebb dolog lenne. Az AirGrid önmaga egy paraboloid (vagyis grid) antenna, mint a neve is elárulja, antennafejbe telepített távtáplált elektronikával, a 2,4GHz-es verzióknál rácsmérettől függően 16 vagy 20 dBi nyereséggel. Egy parabolát házilag meg mégsem szokás egy másik parabolára irányítani. Ha ezeknél nagyobb nyereséget akarunk, akkor egy megfelelő nyílásszögű (ergo nyereségű) feed-et kell az adott paraboloid fókuszába tenni.

  • And

    veterán

    válasz Treshold #34048 üzenetére

    "Ubiquiti Airgrid M2 esetében csak a fejet használnám a 110-es parabola fókuszában (saját reflektor nélkül)"
    Így már értem, persze gondolhattam volna, hogy ez a felállás.
    A leírt 'mérési eredményekből' is látszik, hogy a kliens-eszközök által szolgáltatott adatokat mennyire nem lehet készpénznek venni:
    1.) "TP LINK TL-ANT2424B Grid antennát kötöttem a WA5210 kimenetére 50cm kábellel +3dB-t értem el"
    Itt elvileg 12 dB többletet kellett volna mérned, hiszen ennyivel nagyobb a grid nyeresége a WA5210 saját beépített antennájához képest (24 vs. 12 dBi).
    2.) "Majd a Grid antennának leszedtem a fejét és a WA5210-et tettem a fókuszába, akkor az eredetihez képest +6dB nyereséget értem el."
    Ez még érdekesebb, bár itt lehetnek egyéb problémák is, pl. pontatlan pozíció. Itt ugye a grid nyílása a meghatározó, az pedig ugyanakkora marad, bármit teszel a fókuszpontba, ráadásul a kliens eszköz ugyanaz maradt, tehát a kliens érzékenysége és a 'mérőeszköz' sem változott. Elvileg nem érhettél volna el jobb vételi jelszintet, mint a grid , mert bár a tükör mérete nagyobb lett, de a feed-nek használt WA5210 nem ahhoz van geometriailag illesztve, tehát nagy valószínűséggel nem használja ki a teljes tükröt, ahogy az előző hsz-emben utaltam rá. A 110 cm-es tükörrel elérhető nyereség elméleti maximuma 2,45 GHz-en 29 dBi lehet (60 cm-esnél 23,8 dBi), a gyakorlatban 1..2 dB-lel kevesebb, a saját feed-jével.
    3.) "Amikor a 110-es parabola "fókuszába" raktam, akkor az eredetihez képest +10dB volt a nyereség."
    Itt már nehéz eredményeket számolni, de tökéletes fedés (kb. 27 dBi valós nyereség) esetén 15 dB-lel nagyobb jelet kellene kapnod, mint a WA5210-zel. Persze a fedés nem lesz tökéletes se a WA5210-zel, se airgrid-fejjel (utóbbival valószínűleg valamivel jobb lenne, mert az alapnyeresége kisebb, és az érzékenysége is elég jó).
    "A venni kívánt állomást teszteltem úgy is, hogy a WA5210-et kidugtam tetőn kívülre. Így 0dB-es volt a jel (WA5210 visszajelzése)"
    Az gondolom inkább jel/zaj viszony akart lenni, nem szimplán jel. De sajnos továbbra is az a helyzet, hogy a kliens nem műszer, a mérési eredményeire nem lehet alapozni. Nekem is vannak 5 GHz-es AirGrid-jeim, és a számított eredmények elég messze vannak az eszközök által 'mért' értékektől, pedig a tiszta rálátás adott (így a szabadtéri csillapítás is elég pontosan kiszámítható).
    Ha a te esetedben nincs meg a rálátás, akkor mindenféle kókány parabola-megoldások helyett a rálátást kellene inkább összehozni, mert anélkül minden megoldás csak lutri.

  • And

    veterán

    válasz Treshold #34060 üzenetére

    Sosem volt Nanostation-om, de az Airgrid-ekhez egyértelműen nagyobb nyereségű antenna van. Mindkét típusból van legalább kétféle 5GHz-es kivitel: NanoStation M5 és NS loco M5 (16 vs. 13 dBi), és az AirGrid M5 (HP) is kétféle tükörrel rendelhető (23 illetve 27 dBi). Ezért kell, hogy legyen különbség.

  • And

    veterán

    válasz Treshold #34069 üzenetére

    Pont az a grid lényege, hogy paramétereiben, tükrözőképességben nem igazán tér el a tömör paraboloidtól. Ha a rácsméret töredéke a hullámhossznak, akkor a rács az adott sávon jó hatásfokkal tükröz. A grid szélterhelése és tömege pedig jóval kisebb, mint a tele tányéré. Az elméletileg elérhető nyereséget grid esetén is a nyílásméret és a hullámhossz szabja meg, pont ugyanúgy számítható, mint hagyományos parabolánál.

  • And

    veterán

    válasz Treshold #34071 üzenetére

    "Mi ez az 1x1 meg 2x2 ?"
    1x1: Nincs MIMO, mint a régi szabványok esetén: 802.11a/b/g.
    2x2: Két spatial stream, és igen, két antenna is kell hozzá. A NanoStation-ök mindegyike támogatja a 2x2-es MIMO-t (MCS8...MCS15 módok), és két, ellentétes lineáris polarizációjú antenna van bennük a házon belül, csak ez kívülről ránézésre nem látszik. Az AirGrid-sorozat nem MIMO-s, de a NanoBridge M2/M5 megint csak tudja a 2x2 MIMO-t, pedig ez utóbbiak is csak paraboloidbó + fejből állnak. Itt magában a fejben van szintén két ellentétesen (H/V) polarizált dipól.
    "Ez javítaná az adatátvitelt esetemben, amikor egy olyan wifit veszek, amelyik nem alkalmaz MIMO-t?"
    Nem értem a kérdést. Ez "az eszköz több antennát használ hogy az adás és vétel teljesítményét javítsák" szöveg eléggé rizsának tűnik a weboldal részéről. A MIMO-tól semmi nem lesz érzékenyebb vagy nagyobb teljesítményű, a MIMO célja az átviteli sebesség duplázása (vagy a 802.11n lehetőségei szerint triplázása illetve négyszerezése) a spektrális hatásfok javítása által. A MIMO lényege, hogy több adatfolyamot továbbítunk, de ugyanabban a frekvenciatartományban, és ezek kombinálása többszörös átviteli rátát eredményez, viszont ennek az egyes stream-eket továbbító antennák többszörözése, szétválasztása az ára, méghozzá mindkét oldalon. MIMO-s kapcsolat csak akkor alakul ki, ha azt a résztvevők mindegyike támogatja. Hiába szerzel te MIMO-képes klienst, ha az AP, melyre csatlakozni szeretnél nem MIMO-s.
    "Az ellenoldal 20dBm-mel ad, míg Nanostation M2-vel 28dBm-mel menne [..]"
    Ami szabálytalan, hiszen 2,4 GHz-en a maximális EIRP-érték 20 dBm. A vételeden pedig nyilván csak érzékenyebb eszközzel és / vagy nagyobb nyereségű antennával segíthetsz. Ha nincs meg a rálátás, akkor akár az egekbe is emelheted a teljesítményt (meg persze növelheted az antenna nyereségét), de örökké kétséges marad, hogy mire számíthatsz. Ha pl. az egyik közeli és pont útban lévő tetejű ház tulajdonosának egyszer csak eszébe jut, hogy szigetelné, felújítaná a tetőt, akkor megint csökkenhet a vett jeled szintje, szóval ez sosem lesz korrekt megoldás. Lehet, hogy 2-3 méterrel feljebb emeled az antennát, vagy a komplett antennával egybeintegrált eszközt, és meg van oldva.

  • And

    veterán

    válasz Treshold #34493 üzenetére

    "Egy fórumon olvastam, hogy ha nem Ubiquti az ismételni kívánt állomás, akkor nem tud csatlakozni
    Ez tényleg igaz?"

    Még az airOS User Guide-ból sem derül ki pontosan, hogy mi a helyzet az 'idegen' eszközök ismétlésével. Annyit azért a dokumentáció leszögez, hogy WDS-üzemmódról van szó, arról pedig ezt írja: "The WDS protocol is not defined as a standard, so there may be compatibility issues between equipment from different vendors."
    Tehát lehet, hogy kompatibilitási problémák okán nem fog működni más állomásokkal, de mindenképpen a 'klasszikus' WDS-beállításokat (a MAC-címek kölcsönös megadását az összes résztvevő eszközön) igényli. Ezt automatikusan is meg lehet tenni (Wireless mode: AP-Repeater, mellette egy Auto checkbox, ekkor elég valószínű, hogy csak airOS-sel ellátott repeatereket keres, azonos SSID-vel), vagy kézzel kell megadni a másik / többi állomás MAC-címét (WDS Peers). Sajnos a WDS ilyen műfaj, nincs szabványosítva, nem olyan, mint egy szimpla AP-kliens kapcsolat.
    "TP-LINK-nél nem volt ilyen probléma. Simán működött nem TP-LINKes routerrel"
    Ez éppen azért nem lehet hivatkozási alap, mert a repeater-mód többféleképpen is működhet, a WDS csak az egyik megoldása, amely a fenti korlátozással jár, ráadásul az airOS esetén nem szereti a WPA/WPA2 algoritmust. Egy 'szimpla' (WDS-mód nélküli) repeater nem igényli az ismétlendő AP WDS-be konfigurálását, egyszerűen úgy működik, mintha kliens (az első AP felé) és AP (a távoli kliensek felé) volna egyszerre.
    Van ugyan AirGrid-em, de sosem próbáltam repeater-ként működetni, meg amúgy is egy másik ugyanolyan eszközre kapcsolódik.

  • And

    veterán

    válasz Treshold #34514 üzenetére

    "WDS Peers-nél megadva a gépem MAC adress-t [..]"
    Mármint milyen gépét? Mert ott a másik wireless állomás (másik repeater) MAC-címét kell megadni. Mindezt kölcsönösen, vagyis a másik repeateren pedig az első MAC-címét. Mint említettük, ezzel mindössze annyi a baj, hogy WDS-módnál semmire nincs garancia, ha nem azonos szoftver (firmware) fut a résztvevő eszközökön, illetve más hardverre (chipset-re) épülnek azok az eszközök. Egyes gyártók például nemes egyszerűséggel WDS-nek hívják az egyszerű jelismétlést, ami pedig mások értelme szerint nem az. WDS: mindkét / összes résztvevő eszközön megadjuk a másik / többi eszköz MAC-címét, ilyen az airOS megoldása is. Egyszerű repeater: itt az első (aminek a forgalmát ismételni, kiterjeszteni szeretnénk) AP-hez nem kell hozzányúlni, csak a repeateren kell megadni az ismétlendő AP MAC-címét vagy SSID-jét, így a klasszikus WDS-linkkel ellentétben kettőnél több repeater-eszköz nem is csatlakoztatható össze.

  • Gyurka6

    őstag

    válasz Treshold #45669 üzenetére

    Hali!
    Amennyiben upnp a kamera, azt engedélyezni, v. portot kell nyitnod a routeren.
    Erre nézz szét.

    Gyurka

Új hozzászólás Aktív témák