Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • i are robot

    senior tag

    válasz Joczek #346 üzenetére

    Nem olvastam a cikket, csak arra reagáltam, amit írtál. A koloriméter egy olyan eszköz, ami diódák és színszűrők segítségével adott színű fények (RGB) intenzitását lehet mérni, és csak azt. A spektrofotométer viszont egy olyan eszköz, amivel fények emissziós (fénykibocsátás), reflexiós (fényvisszaverés), és sok esetben transzmissziós (fényáteresztés - pl oldatok, folyadékok) spektrális görbéjét lehet mérni, vagyis azt, hogy a látható fénytartomány melyik részét milyen mértékben tartalmazza. Ebből az következik, hogy a koloriméterrel csak RGB fényeket lehet mérni, és ezáltal kalibrálni a kijelzőt, a spektrofotométerrel pedig gyakorlatilag bármilyen világítótestet, tárgyat, és úgy általában bárminek a színét lehet mérni, vagyis a monitortól kezdve a printekig, nyomatokig, proofokig, fényképekig, textíliáig, ésatöbiiig.

    Az, hogy a monitort a nyomtatótval összekalibrálják, nem azt jelenti, hogy mondjuk adott egy szar nyomtató, és pont ugyanolyan szarrá kell a monitort is beállítani, hanem hogy mindkét kimeneti eszközt bekalibrálják egy abszolút "jó" állapotra, és ha valaki még nagyon kekec, vájtszemű, meg halálprecíz, akkor szoftveresen lehet még a színkezelő profilokat úgy módosítani, hogy a két eszközből kijövő akármi a lehető legjobban stimmeljen. Mindebből az következik, hogy a monitor és nyomtató kalibrálás csak nagyon kevés és speciális esetben függ közvetlenül össze, a két folyamat általában egymástól elkülönül.

    Lényegében tehát mondhatjuk a koloriméterre és spektrofotométerre, hogy olyan mint a bogár és rovar viszonya, tehát amit koloriméterrel lehet, azt spektrofotométerrel is lehet, fordítva viszont ez már nem igaz, mert ott nagyobb a lehetőségek halmaza. Ezekből is következik, hogy a koloriméter egy viszonylag olcsó, sokak által megfizethető eszköz, míg a spektrofotométer, és a hozzá tartozó szoftver már egy következő árkategória, nem mindenki penget ki feleselegesen sokszázezer forinot, ha amúgy csak a monitorát szeretné jól beállítani. Megjegyzésként mondom, hogy az utóbbi időben megjelentek mindenféle egyszerűbb, nyomtató kalibrálására is alkalmas eszközök (azt hiszem talán ColorMunki a neve), hogy ez pontosan milyen elven működik, nem tudom, mindenesetre hétszentség, hogy nem teljes értékű spektrofotométer.

    Namármost, hogy a színkezelő rendszerek HD filmekhez való kalibrálása hogy működik, azt nem tudom pontosan, de ha jól emlékszem, valaki nemrég írt egy hosszas cikket (amiben szerintem azért pár tárgyi hiba maradt, de ez most mellékes) a logout blogjában. Az sRGB, meg a web egy kapcsolódó, de kicsit más történet, azokat most ne keverjük ide.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák