Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • awakening87

    aktív tag

    válasz kasza blanka #7540 üzenetére

    Üdv kasza blanka :D
    Partíciók
    Maga a teljes flash memória ebben a telefonban kerek 512MB, valami Samsung OneNAND chip van benne.
    és ez van partícionálva a mibib fájlban megadottak szerint, ezt bolygatni nem érdemes, mert könnyen (hard)brick lehet belőle.
    tehát az újrapartícionálásról nem tudok bővebbet mondani, egyelőre vedd úgy, hogy nem lehetséges.

    CWM
    nem kell rootolni a telefont, felteheted .zip-ből a gyári recovery-n keresztül (ehhez rendesen alá kell írni a .zip-et),
    Odin módszer:
    0. Keresel odin-os cwm-et és azt a .tar.md5 fájlt használod, de ha nincs, készítsd el a sajátodat:
    1. Fogod a cwm lemezképet, kiszeded a zip-ből (recovery.img) és csak ezt az 1 fájlt betömöríted tar-ral, az archívum neve pl. CODE_S5660_amitakarsz.tar legyen.
    2. Lefuttatod az md5sum parancsot a CODE_S5660_amitakarsz.tar-ra és az .tar végéhez ezt hozzáfűzöd és átnevezed CODE_S5660_amitakarsz.tar.md5 -re.
    3. Odin 4.42-be betallózod az OPS-hez a GIO_v1.0.ops fájlt, a PDA-hoz az előbb elkészített .tar.md5 fájlt.
    4. A telefont Download módba kapcsolod vagy usb jiggel vagy a három gombossal, aztán amikor bejött a Downloading felirat, összekötöd a géppel, majd ha felismerte, mehet a Start, másodpercek alatt feltölti, a telefon újraindul, ezután már a következő recovery módnál az új recovery fogad.
    A tar.md5 fájl készítése Linuxban pl.:
    tar -H ustar -c recovery.img >CODE_S5660_amitakarsz.tar
    md5sum -t CODE_S5660_amitakarsz.tar >>CODE_S5660_amitakarsz.tar
    mv CODE_S5660_amitakarsz.tar CODE_S5660_amitakarsz.tar.md5

    Megjegyzés:
    - azért kell CODE_S5660_*.tar.md5-re átnevezni a fájlt, mert enélkül az Odin invalid model binary-t ír ki, de ettől függetlenül működik a flashelés.
    - ha a kernelhez akarsz Odin csomagot készíteni, akkor a boot.img-t kell betömöríteni.

    A CWM stb. fájlrendszerszinten, míg az Odin blokkszinten dolgozik. Valószínű, hogy olyasmi, mint a fastboot.
    Általában az a bevett és bevált szokás, hogy amihez van cwm-es .zip, azt cwm-ből tesszük fel, a többit meg Odinnal.
    Illetve: rfs-es romot odinnal, ext4-es romot cwm-mel teszünk fel (de ez is megy odinnal, az én gyári ext4-es migrált romom is egyelőre csak így tölthető fel)
    Azt hiszem azért is, mert nincs olyan recovery, amelyen az rfs formázás működne (a /system-et mindenképpen törölni kell).

    Ha nekilátsz az ext4-et használó romoknak, akkor ne felejtsd el rfs-ről áttérés után ext4-re formázni a partíciókat (erre van egy ext4 formatter script az xda-n)
    különben nem fog betölteni a rendszer. A /system-re persze felmegy a rendszer, de a /data-t már nem fogja tudni felcsatolni, logcat-ből látni.

    A 2G-vel nekem bajaim vannak (akármit teszek fel), többször is kifagy a telefon, amiből csak az aksi kivétele után lép ki.
    Lehet, hogy hardveres a gond, passzolom.

    Mivel kevés a memória a telefonban, nem annyira javasolt rá a ICS, JB, stb. de működik.
    Szerintem nem lassabb, vagy nem sokkal lassabb, mint a GB.
    De érdemes kipróbálni, akár már egy CM7.2 is elég lehet.
    A kerneleknél leginkább a modulok (nem) megléte különbözhet, meg a belefordított képességek, főleg a cpu governorok meg i/o ütemezők, illetve cpu órajelek kiválaszthatósága.
    Plusz a telefon stabilitását is nagyban befolyásolja, főleg a wifi csatlakozásét.
    A kevés belső tárhelyre meg az SD kártyán levő ext2/3/4-es partíció a megoldás. Van, hogy az egész /data is rajta van, vagy csak bizonyos alkalmazásokat tesznek rá, és onnan meg visszalinkelik az eredeti helyére.
    Aztán az is lehet, hogy érdemes lenne a komplett rendszert egy megfelelően partícionált SD kártyára tenni, és a kernelben levő init ramdisket úgy módosítani, hogy a kártyáról csatolja a /system-et stb.
    Szerintem nem lehetetlen a dolog.

    nm:)

    SM-G930F @ BlackDiamond.NFE.PIE.V4.0 | https://www.youtube.com/watch?v=8P6QbTJsb-U&hd=1

  • awakening87

    aktív tag

    válasz kasza blanka #7542 üzenetére

    A flash memória valóban 512 MB, viszont ebből csak 3 partíció van, amit mi is használhatunk. (/system, /data, /cache)
    A többi az a bootloadereké, alapsávé, efsé, stb.
    Sőt, a fenti 3 partíciónak tartalék területe is van (gondolom az esetleges későbbi hibás blokkok pótlásához stb.).
    A legtöbb partíció, amelyeket elvileg úgyis ritkán módosítunk, azok egy-az-egyben nyersen vannak tárolva. A többin ott a wear leveling. (ebben az esetben a valódi tartalmuk a /dev/block/stl-lel kezdődő eszközökön érhető el, az efs-sel óvatosan kell bánni)
    Itt írnak a Gio-s partíciókról:
    Galaxy Gio S5660 Partition Layout
    Ha bővebben érdekel, keresgélj a mibib kifejezésre, meg nézegesd a dmesg parancs kimenetét.

    2.3.3 gyári rootolt rom alatt nálam ennyi a szabad memória:
    # free
    total used free shared buffers
    Mem: 286084 272664 13420 0 964
    -/+ buffers: 271700 14384
    Swap: 0 0 0

    az összes RAM 384MB, de ebből valamennyit használ a grafikus chip, így alakulnak ki a fenti értékek.

    "- szóval ha nem lehet partícionálni, akkor gondolom vmi a2sd kell, hogy ne sírjon, hogy tele a data 1-2 app felrakása után. mit érdemes?"
    pontosan, a Link2SD bevált és jól működik, ha a komplett /data-t át akarod tenni, akkor a d2ext meg int2ext+ stb. scriptek kellenek, általában még belakás előtt érdemes ezek közül használni valamelyiket.

    "- a biztosan használt appok egy részét érdmes beletenni a 7.2-es CM zipjébe, hogy a 208M-ból ne legyen üres 40-50M feleslegesen, miközben a data kevés? (blade-n mókoltam pár CM7.2-t anno, volt ami 100M alatt maradt gapps-szal együtt)"
    Igen, tényleg tud az ilyen kevés lenni, viszont ha valamilyen apk-t átteszel a /system-be, ügyelj arra, hogy a szükséges lib-ek (.so fájlok) is kerüljenek át a /system/lib alá, ezt a Link2SD nem csinálja meg, de hibát nem jelez, az adott /system-re tett alkalmazás egyszerűen nem vagy hibásan működik. Az apk-k dalvik-cache (.dex) fájljai is mindenképpen a /data-n vannak, akár rendszer (/system/app), akár felhasználói alkalmazások (/data/app). A Link2SD csak a felhasználói appok .dex fájljait tudja linkelni (/data/dalvik-cache/data@*.dex), de technikailag a rendszerappokét is tudná, kézzel meg is lehet csinálni, ha ennyire kell a hely a /data-ban (/data/dalvik-cache/system@*.dex).

    "- "ehhez rendesen alá kell írni a .zip-et" azaz? letöltöm és mit csináljak vele?"
    a gyári recoveryk csak a megfelelően és megfelelő tanúsítvánnyal aláírt .zip-et teszik fel. Letöltöd és jó eséllyel működik mindenféle módosítás nélkül. Javaslom a px-recovery-0.3.6-bétát Gio-ra. De ha saját .zip-et csinálsz, vagy módosítasz egy meglévőt és nem megy fel a gyári recoveryvel, akkor alá kell írni egy signapk.jar nevű java alkalmazással, vagy ott az APK Multi Tool.

    "gondolom a CWM gyári recoveryből való felrakása után sem kell akkor rootolni, csak CWM alól egyből feltenni a CM7.2 zipjét SD-ről, ugye?"
    pontosan, csak ne felejtsd el ext4-re formázni a telefont, a már korábban említett scripttel:
    [GUIDE] Revert back to RFS | Convert to EXT4

    "rfs vs ext4 . a CM7.2 pl melyik? vagy van ilyen is, olyan is? az rfs a gyári filerendszer?
    ha áttérek ext4-re, akkor a formatálást mikor/hol/hogyan kell megejteni, CWM-ből ezt is?"
    ext4; másik fájlrendszerű CM-et még nem láttam, de attól még létrehozható. Az rfs a Samsung saját zárt fájlrendszere, és a gyári szoftvereik is ezt használják. Egy kicsit olyan mint a FAT, de valahogyan tettek bele némi naplózást + a UNIX-os jogosultságokat is eltárolják.
    A formázást a CM7 .zip felrakása előtt kell megcsinálni.

    "ha vmilyen a2SD-t akarok használni, akkor az SD-n is kell egy ext4 értelemszerűen. vagy ext2? melyik a legjobb ilyen progi GIO-ra, és hogyan teszem fel? simán felteszem az appot, vagy vmi recovery-s mókolás útján?"
    igen, kell, általában az sd kártya 2. partícióját ismerik fel ezek az alkalmazások (/dev/block/mmcblk0p2), a 3. partíció meg általában a swap. Meg is kell formázni a partíciót, ezt érdemes Linuxból csinálni, meg a partícionálást is.
    SD kártya felosztása:
    mmcblk0p1 - FAT - "/sdcard", ezt látja az Android SD kártyaként, a Windows csak ezt a partíciót ismeri fel és látja.
    mmcblk0p2 - ext2/3/4/FAT(?) - "/sd-ext", az "a2sd" programok+scriptek ezt a partíciót kezelik a tárhelybővítéshez.
    mmcblk0p3 - swap - ha a kernel támogatja a swap-et, nem félted az sd kártyát az esetleges sok írástól és használni akarod, akkor hozz létre swap partíciót is, de a swap lehet egy nagyméretű fájl is. Az mkswap, swapon, swapoff parancsok ugyanúgy működnek, mint egy rendes Linuxon. Vagy: pl. Swapper alkalmazás a Playből.
    Formázáshoz elég rootként egy mkfs.ext2 /dev/block/mmcblk0p2 vagy mke2fs /dev/block/mmcblk0p2 is.
    De ezt némelyik busybox is tudja.
    "a2sd" jellegű app-ok: Link2SD, S2E (ez csak CM-hez, ha minden igaz), Mounts2SD. Ezeket simán felteszed a Playből, root kell hozzá, meg legyen megfelelően partícionálva+formázva a kártyád. Egyszerre csak egyet használj.

    SM-G930F @ BlackDiamond.NFE.PIE.V4.0 | https://www.youtube.com/watch?v=8P6QbTJsb-U&hd=1

  • awakening87

    aktív tag

    válasz kasza blanka #7545 üzenetére

    "nem úgy van, hogy csak beteszem a ROM installer zip-ben a systembe az installálandó appok közé az apk file-t, és majd a CM7.2 felteszi magától ezeket is a ROM flrakásakor, mint a többit? az apk-ból másoljam ki a libeket külön a zip lib könyvtárjába is?"
    fogalmam sincs, de lehet, hogy így van.
    Ez biztosan működik:
    zipneve.zip/system/app -> ide bemásolod az apk-t
    zipneve.zip/system/lib -> ide bemásolod az apk-ban található .so fájlokat, amelyek a mi processzorunkhoz valók (valami.apk/lib/armeabi/*.so)
    Ez a lib-es probléma csak akkor jön elő, ha egy lib-et használó alkalmazást szeretnél integrálni a /system/app-ba. pl. a Link2SD vagy a Terminal Emulator ilyen alkalmazások.
    Próbáld ki, hogy Link2SD-vel átalakítod pl. az avast-ot rendszeralkalmazássá, előtte pedig nézd meg, hogy a Lib:-nél mekkora méretet ír ki. Áthelyezés után is nézd meg. Indítsd el és próbáld használni. A grafikus felülete nekem működött, de pl. a víruskeresés már nem, mivel a lib-ből használná a függvényeket, a logcat-es naplót pedig teleszórja UnsatisfiedLinkError-os kivételekkel, ami azért van, mert nem találja a .so fájlt.
    Akkor is ez történik, ha egy olyan .apk-t teszel be kézzel a /system/app-ba, ami lib-et használ.

    "a terminal emu-ban df parancsra neked mit ír? mennyi a szabad a system partíciónl?"
    # df
    Filesystem Size Used Free Blksize
    /cache 25M 16K 25M 4096
    /data 180M 113M 66M 4096
    /system 208M 192M 15M 4096
    /data/sdext2 1G 291M 810M 4096

    Ez persze kicsit csalóka, mert átalakítottam a Swype alkalmazást rendszerről felhasználóivá, illetve pár kivétellel mindegyik alkalmazás ki van linkelve az sd-ext-re, Link2SD-t használok. Teljesen gyári állapotban, rootolás után jó, ha 2-3 MB szabad hely marad a /system-en!

    "legfontosabb: hogyan tudom lementeni a jelenlegi gyári romot, hogy pont ugyanezt visszatehessem, ha nem tetszik az új?"
    konkrétan a /system-et és a /data-t, (+ ha akarod, a /cache-t is) illetve az sd kártyád .android_secure könyvtárát (ha használtad a gyári sd kártyára áthelyezést) kell lementened (ha meg használod a 2. partíciót, pl. Link2SD, akkor azt is; persze ha nincs felcsatolva az adott partíció, csatolni kell, ha fájl szinten csinálod róla a mentést).
    Jelenleg én csak azt a módszert ismerem, hogy bemész a cwm-be (root jog és adb működjön!), usb-n összekötöd a telefont a géppel és adb-n keresztül felcsatolod az sd kártyát, dd-vel kimented a partíciók tartalmát (/dev/block alatt az stl12 (system), stl13 (data) és stl14 (cache)) az sd kártyára, plusz még lemented a többi dolgot, amit akarsz (ami nem lemezkép, azt .tar vagy .tar.gz-be). A mentés után érdemes egy md5 de inkább sha1 ellenőrző összeget számítani a mentés fájljaira, hogy a jövőben is biztos lehess a mentésed épségében.
    A visszaírás is elvileg ugyanígy történik. Mivel a dd parancs teljes /system és /data lemezképet csinál, akár odin-os tar.md5 is készíthető a mentésből és odinnal is visszarakható, a /data-val együtt.
    Elsőre ne ijedj meg ezektől, még régebben írtam scriptet (egyelőre csak a mentéshez :D ) és szívesen meg is osztom veletek.
    De! ha tudsz olyan recovery-t, amely rendesen írja/olvassa/formázza az rfs-t (a formázás igazából nem kell, elég az összes fájl+könyvtár törlése),
    akkor a fenti varázslás helyett egy backup/restore-ral simán megoldható.
    Pontosabban csak akkor kell a formázás, amikor ext4-ről állsz vissza rfs-re, de lehet, hogy jobb megoldás, ha odinnal teszel fel egy gyárit -> root -> cwm és utána mehet a restore.
    Régen kipróbáltam valamelyik ext4+rfs-es cwm-et, egyedül az sd-ext partíciót nem tudta lementeni. Ha jól emlékszem, az sd-ext kezelését leszámítva jó volt a gyári romok mentésére/visszatöltésére.

    "nem igazán linuxozom.(leszámítva egy kubuntu live CD-t tesztelésre). CWM alól itt nem tudom?"
    Elvileg CWM-ből is lehet partícionálni (sose próbáltam, viszont tutira törli a teljes SD kártya tartalmát!), vagy ha már megvan a kész partíciós táblád, elég, ha adb-ből kiadod az mke2fs /dev/block/mmcblk0p2-re, előtte azért nézd meg, hogy valóban jót akarsz-e formázni: fdisk -l vagy busybox fdisk -l)

    "még nem néztem meg az említett scriptet, úgy kérdezem: ha felrakás után CWM-ben simán leformatálom a gyári rfs system/cache/data partíciókat, akkor azokkal mi lesz? nem kerül rá ilyenkor ext filerendszer automatikusan? vagy felismeri és rfs-ként formatálja újra?"
    Az ext4formatterben semmi extra nincs, csak 3 darab format parancs, ami csak ext4-re formáz, szerintem az mke2fs parancsot futtatja. Jó kérdés, hogy mi történik pl. a format /system parancsra, ha előtte rfs-en voltál, az lenne a logikus, ha kiadná az mke2fs parancsot. Majd valamikor megnézem, aztán beszámolok róla.

    "vagy van ext-et felismerő partícionáló program windowsra, azzal is megcsinálhatom, nem?"
    Persze :) xda-n a MiniTool Partition Wizard-ot ajánlják. A géped saját belső kártyaolvasójával is működik, ha van.
    Itt egy részletesebb leírás a partícionálásról:
    SD card partitioning
    Viszont ez a cikk említi a CWM/ROM Manager alkalmazást. Ezeket ne használjátok, sokan írják, hogy nem kompatibilis sem a Gio-val, sem az Ace-szel, (keményen) téglásíthatja a telefont. A 4Ext-et meg nem ismerem, lehet, hogy ez sem megy a Gio-n.

    "bocs, ha sokat kérdezek, de én addig nem vágok bele ilyesmibe, amíg nem látom át teljesen a dolgot :)"
    Semmi gond, jól teszed, szívesen segítek, elvégre mindenki a maximumot akarja kihozni ebből a kis telefonból :D Azt pedig nem lehet egyből a közepébe vágva csinálni.

    Melyik CWM-et használod? az 5.0.2.7 vagy 5.0.2.8-asat, esetleg mást?

    [ Szerkesztve ]

    SM-G930F @ BlackDiamond.NFE.PIE.V4.0 | https://www.youtube.com/watch?v=8P6QbTJsb-U&hd=1

  • awakening87

    aktív tag

    válasz kasza blanka #7549 üzenetére

    Amit ext4-es romok esetén használok már jó ideje: [DEV][WIP][Recovery]PX Custom Recovery 0.3.6[BETA][Last Update: Mar 16, 2012]
    Ezt Phiexz fejlesztette, a cwm-alapot bolondította meg pl. érintőképernyő támogatással + az aksi töltöttségét is kijelzi. Ahhoz képest, hogy csak bétaverzió, eddig még nem találkoztam hibával.
    Amikor először áttértem rfs-ről ext4-re, akkor nagyon sokáig ebből az 5.0.2.7-es volt fent:
    [RECOVERY]Stock & ClockworkMod 5.0.2.8 Recovery [Update: February 11, 2012]
    viszont ez a verzió nem kezeli az sd-ext-et, az 5.0.2.8-asból még sosem láttam az ext4+rfs-t, pedig az elvileg jó lenne gyári romokhoz + sd-ext-hez.

    SM-G930F @ BlackDiamond.NFE.PIE.V4.0 | https://www.youtube.com/watch?v=8P6QbTJsb-U&hd=1

  • awakening87

    aktív tag

    válasz kasza blanka #7565 üzenetére

    Szerintem nem működhet.
    1. a Gio-ban/Ace-ben nem mtd eszközként, hanem bml/stl eszközként látszik a flash
    2. elméletben a mibib fájl tartalmazza a flash partíció infót, ezt kellene bolygatni, és nagy a veszélye a hardbrick-nek
    ők javítás céljából (igaz nem Gio-n, de hasonló a helyzet) az arm11boot módosításával kísérleteztek:
    [link]
    Annyiban van köze a mibib-hez, hogy valószínűleg a bekapcsolásnál ezt olvassa be először a telefon vagy az arm11boot-ot, valahogyan meg kell oldania a rendszer betöltését.
    Igazából meg kellene érteni, hogy mi történik a bekapcsoló gomb elengedése után vagy például amikor rádugod a töltőt, esetleg az usb-s jig-et, illetve a download mód, recovery mód hogyan jönnek elő.

    Ha mindenáron ki akarod használni azt a sok üres helyet, akkor próbáld meg ezt, ez egy teljesen veszélytelen eljárás:
    - menj recovery módba, usb-n keresztül hozd össze az adb konzolt a gépeddel
    - cwm-es menüből csatold fel a /data meg /system partíciókat írhatóra
    - adb konzolon keresztül csinálj a /system partíción egy könyvtárat
    - adb konzolon keresztül mozgass át oda pl. a /data-ról, amit akarsz (szerintem érdemes olyan fájlokat, amelyek nem változnak, pl. /data/dalvik-cache/system@*.dex, ez olyan jó 60-80 MB simán szokott lenni)
    - adb konzolon keresztül amiket átmozgattál, linkeld őket vissza szimbolikusan az eredeti helyükre
    - cwm-es menüből csatold le a partíciókat
    - cwm-es menüből reboot
    példa is kell?

    [ Szerkesztve ]

    SM-G930F @ BlackDiamond.NFE.PIE.V4.0 | https://www.youtube.com/watch?v=8P6QbTJsb-U&hd=1

  • awakening87

    aktív tag

    válasz kasza blanka #7567 üzenetére

    SM-G930F @ BlackDiamond.NFE.PIE.V4.0 | https://www.youtube.com/watch?v=8P6QbTJsb-U&hd=1

  • awakening87

    aktív tag

    válasz kasza blanka #7569 üzenetére

    Hol telepítesz és mivel?
    A recovery-ben próbálsz telepíteni egy módosított .zip-et?
    Milyen recovery-vel?
    Állítanád vissza pl. a Titanium Backup-os mentéseket?
    Mit értesz azalatt, hogy betetted a rom-ba?

    SM-G930F @ BlackDiamond.NFE.PIE.V4.0 | https://www.youtube.com/watch?v=8P6QbTJsb-U&hd=1

  • awakening87

    aktív tag

    válasz kasza blanka #7572 üzenetére

    Így már értem :)
    A logcat (ez is adb-n elérhető) kiírja bootolásnál, hogy melyik /system/app-ban található apk-val mit csinál a rendszer. Az is igaz, hogy az Android csak aláírt .apk-t fog rendszeralkalmazásként használni. + azt is megjegyzi, hogy az adott .apk változása esetén az előző változat melyik tanúsítványt használta.
    Az ismeretlen források engedélyezése csak a fájlkezelőből történő .apk telepítésre van hatással.
    Amit a fájlkezelőből teszel fel, az viszont nem a /system, hanem a /data partícióra fog kerülni, esetleg az sd kártyára (ha a rendszer úgy dönt).

    + még valami:
    van egy rendszeralkalmazásod, pl. a gmail, van egy verziója, mondjuk legyen 1-es és persze a /system partíción tárolódik.
    a Play áruházból ha felteszed a frissítését, akkor az a /data-ba kerül, és mivel a verziószáma nagyobb, mint a /system partíción levőé, ezért a /data-ban levő verziót fogja használni. (ez bootoláskor szintén látszik a logcat-ben)
    Ha pedig eltávolítod az alkalmazások közül (pontosabban a frissítését), akkor a rendszer a /system partíción levőt fogja használni.

    Melyik CM7.2-est alakítod át?

    [ Szerkesztve ]

    SM-G930F @ BlackDiamond.NFE.PIE.V4.0 | https://www.youtube.com/watch?v=8P6QbTJsb-U&hd=1

Új hozzászólás Aktív témák