Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Csiga69

    tag

    válasz nkmedve #1998 üzenetére

    TDP és Power Limit témakörben:
    Minden GPU (és CPU) generációnak megvan a maga "sweet spot"-ja, amin a legmagasabb a számítási teljesítmény és az elfogyasztott elektromos energia aránya.
    A csúcskártyák (nekem csak NVidiával van tapasztalatom, de az AMD is hasonló) általában e pont fölött üzemelnek, ahol a plusz számítási teljesítmény nem növekszik annyira, mint az elfogyaszott elektromos energia. Ez leginkább azért van, mert a fogyasztás a frekvencia növelésével nagyjából egyenes arányban nő, viszont ehhez a működtető feszültséget is növelni kell, aminek viszont a négyzetével arányos a fogyasztás. (Tehát 10% feszültség növelés 21% fogyasztás növekedést eredményez.) Ezért kell őrült magas TDP-ket beállítani a tuning kártyákon. Értelme annyi csak, hogy játékokban nem esik le annyira a frame rate egy (pár) bonyolultabb képkockánál (utána a hőmérsékleti korlátok közbeszólnak).
    A sweet spot alá sem érdemes sokkal menni, mert minden kártyának (és GPU-nak) vannak "állandó" járulékos veszteségei, melyek nem (vagy nem teljesen csak) a működési frekvenciától függnek: tehát 0 MHz-en is fogyaszt(ana) valamennyit a kártya, ezért ha alacsony frekvencián megy, akkor pedig emiatt lesz rosszabb a számítási teljesítmény és az elfogyasztott elektomos energia aránya.
    Ha a legkisebb villanyszámla a cél, akkor nyilván a power limitet a minimura érdemes állítani (ez általában 50% TDP).
    Ha viszont a legnagyobb számítási teljesítmény / elfogyasztott elektromos energia arány a cél, akkor valahol 70-80-90% TDP-nél lesz az ideális power limit. Erre sajnos nem lehet konkrét százalékot mondani, mert ez mindentől függ, tehát csak kísérletezéssel (sok futási idő és teljesítmény méréssel) lőhető be. Viszont eltérő munkacsomagok esetében ezek eltérő eredményt adnak, szóval ez kb lehetetlen küldetés.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák