Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #54625216

    törölt tag

    Ha csak azt nézzük, hogy akár a 30 éves digitális hordozókról milyen nehéz leszedni az adatokat, és nem csak a fizikai eszközök hiánya, hanem az OS, filerendszer, stb. elavulása miatt, akkor minden olyan megoldás, ami semmilyen informatikai szabványt nem igényel meg fog maradni.
    A disney pl. mind a mai napig egy privát sóbányában, fekete-fehér celluloid filmen tárolja a filmjeit (színekre bontva), mert a száraz helyen tárolt fekete-fehér filmről lehet tudni, hogy 100 éves távlatban is garantáltan tartja a minőségét. Ugyanez a helyzet a bakelitekkel: a digitális kópiák mellett a hangarchívumokban ott a bakelit, ami már kiálta az idő próbáját. Ehhez képest egy 15 éves írható CD-ről jó eséllyel már kezd lefoszlani a hordozóréteg úgy is, hogy végig dobozban volt, a régi HDD-k gyakran elromlanak vagy szektor hibásak, stb. Floppy-król, mágnesszallagokról már nem is beszélve.
    Minden felhő alapú megoldás pedig csak addig él, amíg a szolgáltató létezik vagy az üzleti érdekei úgy kívánják.
    Tehát a digitális adatokat csak állandó karbantartással lehet hosszabb távon megőrizni, és a folyamatos updatet vagy a user saját maga végzi vagy jobb, ha már most keresztet vet az archivált adataira.

    [ Szerkesztve ]

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Geller72 #94 üzenetére

    Megint csak oda lyukadunk ki, hogy elmélet és gyakorlat között elméletileg nincs különbség, gyakorlatilag meg van.
    Amikor archiválásról van szó, akkor évszázadokban kell gondolkodni, nem évtizedekben. Tök jó, hogy amíg élsz, addig karban tartod az adataidat, és amit 10 éve még dvd-ken tároltál, azt most felhőbe töltöd fel, majd ha lesz egy másik adathordozó, más file rendszer, stb. akkor átállsz arra.
    De mi lesz utána? Ki fogja mondjuk a fotóidat másolgatni 10 évente egy másik fajta digitális megoldásra? Ha szerencséd van, akkor az unokáid, ha érdekli még őket a múlt, ha nem, akkor az egész gyűjteményednek annyi.
    Olyan nem nagyon lesz, hogy előkerül a pincéből egy 100 éves HDD és jé de érdekes fotók maradtak fenn az utókornak, mert nem lesz gép, amibe a HDD-t bele lehetne rakni, vagy nem tudják már olvasni a file rendszert, stb. stb. Ezzel a problémával küzdenek a 8bites korszak archiválói, pedig az messze nem volt olyan régen.

    A felhőszolgáltatást nyújtó nagy cégek pedig még kiszámíthatatlanabbak. Oké, mondjuk egy dropbox vagy amazon tárhelyszolgáltatás a belátható jövőben működni fog, de ezek tőzsdei cégek, az egész létük ki van téve a piaci folyamatoknak.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Geller72 #101 üzenetére

    Na látod erről van szó, hogy abból indulsz ki, hogy Neked mi a fontos. A hosszabb távú archiválás viszont nem arról szól, hogy x usernek mi a fontos.
    A kérdés pedig nem az volt, hogy Te személy szerint akarsz-e valaha hagyományos fényképet készíteni, hanem hogy van-e a technológiának jövője.
    Márpedig jelenleg egyedül a hagyományos celluloid az, ami megfelelő körülmények között bizonyítottan képes 100 éves távlatban is megőrizni az eredeti kép minőségét.
    A digitális technológia elméletileg minőségromlás nélkül sokszorosítható, ezért az adatok elméletileg korlátlan ideig tárolhatók, de ez kb. annyira igaz a gyakorlatban, mint hogy felesleges a verseket kinyomtatni, elég ha sokan megtanulják és tovább tanítják másoknak. Azaz a digitális adatokkal folyamatosan foglalkozni kell, különben villámgyorsan elévül a hordozó technológia és egy idő után a nem karbantartott adatokat szinte lehetetlen visszanyerni. Szemben a fotóval, amire ha megfelelően vigyáznak tökéletesen megőrzi és visszaadja a képet mindenféle dekódolás nélkül.

    [ Szerkesztve ]

  • #54625216

    törölt tag

    válasz dabadab #111 üzenetére

    Eddig a digitális technikának nem volt ideje bizonyítani az időtállóságát, a filmnek igen.
    Csak azok a 30-40 éves digitális adatok vannak meg jelenleg, amik folyamatos karbantartására nagyon sok pénzt költöttek, a többi visszanyerése a korai adathordozóktól szinte lehetetlen.
    Amiről egyébként szó van, az a hagyományos film, mint technológia jövője, tehát nem az, hogy Gipsz Jakab hogyan őrzi meg a családi fotóit a következő 15-20 évben.

    Csak egy példa: a múltkor megtaláltam egy 10+ éves telefonomat a szekrény mélyén és beugrott, hogy vannak még rajta régi fotók és le kellene szedni róla. Nem volt még benne sd kártya, hanem belső memóriára mentett.
    A telefon csatlakozója nem szabványos, kb. fél nap keresgélés után találtam hozzá usb kábelt az aliexpressen. Kiderült, hogy nem működik ezért levadásztam hozzá egy leírást és át kellett forrasztani a lábakat.
    Usb drivere persze nem volt meg, nagy szerencsémre dvd-re egyszer lementettem az összes driveremet és sikerült megtalálnom a lemezt a pincében. Dvd lejátszó nincs a gépben, de kaptam kölcsön egy usb-set, ezzel sikerült megtalálni az eredeti telefon drivert, de csak windows xp-hez, ezért virtuális gépbe telepítettem az xp-t, felraktam a drivert, és csodák csodája meglettek a kb. 640x480-as felbontású fotók.
    Na ugyanezt képzeld el mondjuk 50 éves távlatban...

  • #54625216

    törölt tag

    Úgy tűnik csak nem akar lejönni a lényeg, hogy az aktuális lakossági trendek és egy technológia időtállósága két teljesen különböző dolog.
    Miért tárolnak a nagy hangarchivumok mind a mai napig bakelit nyomatokat, amikor a teljes hangrögzítési folyamat már évtizedek óta teljesen digitális?
    Mert a bakelitről tudják, hogy hosszú távon is képes megőrizni a felvételt, míg a digitális adatok tárolása messze nem olyan biztonságos.
    Ettől még a lakosság boldogan hallgathat mp3-at a telefonján, vagy streamelve, lementheti a saját hangfelvételeit felhőbe, stb.
    Ugyanez a helyzet az analog képrögzítéssel: mint archiválási forma nagyon sokáig fenn fog maradni.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Degeczi #185 üzenetére

    Jaja alább megcáfolták, aztán azok, akik nem szájkaratéval archiválnak, hanem a gyakorlatban, valahogy mégis máshogy gondolják. De biztosan ők a hülyék.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Degeczi #190 üzenetére

    A gyakorlat pont az ellenkezőjét bizonyítja: az elfeledett, elhanyagolt analóg megoldások még valamennyire menthetők, az elfeledett, elhanyagolt digitális adat viszont néhány évtized után jó eséllyel elérhetetlenné válik.
    A nem elfeledett, elhanyagolt filmarchivumokat pedig nem kell megmenteni, mert a film megfelelő körülmények között tárolva bizonyítottan kibír 100 évet minőségromlás nélkül.
    Amúgy nem az volt a kérdés, hogy a digitális vagy az analóg képtárolás-e a jobb, kényelmesebb, időtállóbb, hanem hogy van-e hosszú távon létjogosultsága az analóg képtárolásnak, ami józan ésszel beláthatóan van, már csak abból adódóan is, hogy az analóg filmnél semmilyen dekódoló mechanizmusra nincs szükség az eredeti adat visszeszerzéséhez és a rendszer nincs kitéve logikai hibáknak.
    Ettől még az analóg technika kompromisszumai és kockázatai természetesen megmaradnak, csak nincs értelme úgy csinálni, mintha a digitális adattárolással ne lépnének be más jellegű kompromisszumok és kockázatok, ezért hülyeség kijelenteni, hogy az analóg képarchiválásnak nincs jövője.

Új hozzászólás Aktív témák