Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • gliskard

    senior tag

    válasz Sanya #25 üzenetére

    "Ez akkor lesz majd baj, ha böngészőzöl, nem lesz nativ youtube kliens, reklámok teleokádják a böngésződet, akarsz statikus weboldalakon kívül bármi mást is csinálni: kéne egy kis CPU is.
    Na ott már elvérzik. Ekkor majd jusson eszedbe a geekbenches diagram, hogy ott veri agyon a core i9 procikat, ahol tudja, mindezt 2 watton: rájössz, hogy a teszt nem volt az igazi."

    Alapvetően igazad van, bár én ipad-en sem sűrün találkozom olyan oldalakkal amik miatt lehalna a böngésző. Web-es appok esetében már más a helyzet, bár ott inkább "rajzolás" és sok esetben a geometriai traszformáció a problémás, ezt viszont lehet gpu szinten gyorsítani. iPadPro-n a figma (UI/UX tervező program böngészőben) elég jól fut, nem a HW teljesítménye a problémás a használatban, hanem az egér/billentyűzet kombó alapú interface. Hasonlóan pörgős a confluence, slack és jira is és még a web-es MS teams is használható.

    [ Szerkesztve ]

  • Petykemano

    veterán

    válasz Sanya #25 üzenetére

    "Ha nem elég erős a processzor, de gyorsan ott az adat, attól még nem lesz gyorsabb a művelet."

    Ezt hogy érted?
    Tudtommal az összes bohóckodás a többszintű cache megoldásokkal azt a célt szolgálja, hogy gyorsan ott legyen az adat. Én eddig csak olyan ábrát láttam, hogy a compute teljesítmény milyen mereden nőtt és ahhoz képest a memória sebessége milyen laposan.
    Szóval szerintem pont attól lesz gyorsabb a művelet, hogy hamarabb van ott az adat.

    Ha az "erő" alatt a frekvenciát érted, akkor abban valóban van elmaradás, de ha megnézed a késleltetéseket, akkor az nem rosszabb.

    "Maga a CPU vérgyenge. Itt a számításokról van szó"
    Ezt is hogy érted?
    Ian Cutress @anandtechbés abu is elmondta,, hogy az integer backend mennyivel szélesebb, mennyivel szélesebb a decoder párhuzamossága, és a regiszterek vonatkozásában mennyivel vastagabb.

    "de ugye itt tipikusan alacsony fogyasztású rendszerről van szó: 2-4 watt, tehát hiába 2x többet tud számolni, mint egy 2 wattra lebutított Intel CPU, attól még az lassú lesz."
    A geekbench és specint mérések nem 2-4W-ra lebutított Intel/amd cpuval való összevetésben állta meg a helyét. Geekbenchben single threadben 8% választja el a fullos 5950X-től.

    "Az ARM processzorok viszont nagyon-nagyon rosszul skálázódnak, ha növeled a teljesítményt, tehát több kakaó, többet is dolgozzon: Egy 65W-os ARM proci viszont már annyira, de annyira vérgyenge lesz egy akár COre i3 procihoz képest, hogy siralmas."

    Persze, az eddigi mobilra (2-10W) optimalizált designok nem skálázódtak jól egy bizonyos ponton túl. Ugyanabból a designból nem tudtál mobil 5W és 100W-s változatot is készíteni.
    De az apple M1 notebook design. Az Intel és az AMD is ugyanazt használja 15-45W között.
    Ne feledkezz meg arról sem, hogy az Apple M1 a korábban látott "notebookba szánt" qualcomm chipnél is lényegesen gyorsabb. Az Apple magjai legalább 50%-kal gyorsabbak a gyári arm magoknál is.

    "Azért abba is gondoljunk bele, hogy az nvidia már réges-réges-réges-régen csinált volna már egy asztali ARM cpu-nvidia gpu kombót, és konkurálhatna az Intellel és az AMD-vel, de nem teszi. Pedig a Windows már akár futhatna is rajta."

    Pont erre keresem én is a választ. Hogy az apple m1 cpu magja forradalmi és a szent grál megtalálása, amit évekkel később követhet csak a general cpu development. Vagy egy más célterületre való optimalizálás. De akkor számokkal magyarázza el nekem valaki, hogy ez milyen felhasználási területen nem lenne jó. Például egy remek érv, hogy a zen esetén a designnak akár 64 vagy 128 magra nézve kell cache koherenciára felkészítve lennie. Vagy hogy mekkora teljes memória terület cachelésére kell felkészíteni.

    Az nvidia arm cpu készítésének több kerékkötője is van. Egyrészt nyilván csak mobil célra készült designok voltak. Fel lehet venni és lehet átdolgozni, de hová és kinek? Chromebookot lehet, hogy lehetett volna belőle készíteni.

    "Ez akkor lesz majd baj, ha böngészőzöl, nem lesz nativ youtube kliens, reklámok teleokádják a böngésződet, akarsz statikus weboldalakon kívül bármi mást is csinálni: kéne egy kis CPU is.
    Na ott már elvérzik. Ekkor majd jusson eszedbe a geekbenches diagram, hogy ott veri agyon a core i9 procikat, ahol tudja, mindezt 2 watton: rájössz, hogy a teszt nem volt az igazi."

    Értem, hogy ez az álláspontod. Korábban én is láttam már... volt a Microsoftnak ez a dokkolós megoldása, éa a legerősebb telefon elvérzett a multitaskingban. (azért az nem az az Apple M1 volt.)

    De ez például egy lehetséges magyarázat: a clusterekben a magok között megoszrott L2$ remekül kiszolgál több magot, ha azok mindegyike ugyanazon a programok, lényegében ugyanazon az adathalmazon dolgozik. Egy megnyitott böngészőben a renderelés meg js futtatás lehet, hogy ilyen. De ha már több Tab nyitott, meg még egyéb programok, az szaturálja az megosztott L2$ tárhelyet és drasztikusan csökkenti a különböző feladatokon dolgozó magok teljesítményét.

    De itt azért 4 magra jut 3db 4MB-os L2$ szelet. Tehát legalább 3 magig még mindig kiváló teljesítményt kell nyújtania. Ezen kívül ez nyilván nem is 2W-os.
    Beletették a Mac minibe is. Legkevesebb 15W-os.

    Félre ne érts, én most nem bizonygatom, hogy de az arm, vagy az m1 a tutijó. Sokan mondják, hogy nem az. Én csak Szeretném mégérten, miért nem az.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Ksix

    tag

    válasz Sanya #25 üzenetére

    Miről beszélsz, jóember?! Vérgyenge lesz egy Core i3-hoz képest?! El vagy te tévedve.
    „Testing conducted by Apple in October 2020 using preproduction 13-inch MacBook Pro systems with Apple M1 chip, as well as production 1.7GHz quad-core Intel Core i7-based 13-inch MacBook Pro systems, all configured with 16GB RAM and 2TB SSD. Tested with prerelease Final Cut Pro 10.5 using a 55-second clip with 4K Apple ProRes RAW media, at 4096x2160 resolution and 59.94 frames per second, transcoded to Apple ProRes 422.”
    2,8x volt gyorsabb az M1, mint az i7.
    „Testing conducted by Apple in October 2020 using preproduction 13-inch MacBook Pro systems with Apple M1 chip, as well as production 1.7GHz quad-core Intel Core i7-based 13-inch MacBook Pro systems, all configured with 16GB RAM and 2TB SSD. Open source project built with prerelease Xcode 12.2 with Apple Clang 12.0.0, Ninja 1.10.0.git, and CMake 3.16.5.”
    2,8x gyorsabban készült el a build M1-en, mint az i7-en.
    „Testing conducted by Apple in October 2020 using preproduction Mac mini systems with Apple M1 chip, and production 3.6GHz quad-core Intel Core i3-based Mac mini systems, all configured with 16GB of RAM and 2TB SSD. Prerelease Adobe Lightroom 4.1 tested using a 28MB image.”
    7,1x volt gyorsabb, mint az i3. Vérgyenge?!?!
    Ha ezek nem igazi tesztek, akkor mi számít annak?

Új hozzászólás Aktív témák