Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • MaCS_70

    félisten

    válasz olbaidhun #155 üzenetére

    "Vagy legyen több valamivel a számla, de combos és olcsó a hardver!"

    A gond az, hogy ez, amint elhangzott, nem csak pénzügyi kérdés, hanem arról van szó, hogy a többletenergiának egyéb költségei is vannak -- főleg környezetiek, de a termelés/hálózat vezérelhetősége is komoly nehézségekkel küzd.

    Mivel pedig elég komoly hiányosságok jelentkeznek a skálázhatóság vonalán, a felesleges kapacitások egyenesen vezetnek a pazarláshoz, ami a fentiek alapján nem csak a végfelhasználó nem túl komoly pénzkiadását jelenti.

    Ha pedig ez szemléleti szintű, tehát tömeges, akkor már igencsak mindenkit érint.

    Kíváncsi lennék, összesen mennyi energiát melegítünk el feleslegesen csak azért, mert a nagyobb gép nem árthat...

    MaCS

    Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

  • siti

    senior tag

    válasz olbaidhun #175 üzenetére

    csak olyan apróság, hogy mikrofon gépen megy, fülesen nem megy. Amúgy működnek külön külön, csak nem hallanak :) misztikus hiba. Az hogy a laptophoz a harmadik frissítés jön közben, az is egy dolog, de nem segített. Ezek azok, hogy kész van, működik, nem tökéletes, de a 80% kész, Ehhez kellett 20%nyi munka, de a maradék 20% reszelésére meg 80% kellene (ha hiszünk a 80-20 szabálynak). Akkor inkább hagyják a maradék 20-at, majd két munka között reszelnek rajta, de már nem fontos. Drága a fejlesztő ideje, ne ilyenekkel piszmogjon.
    És ez hozza a másik dolgot. Ha drága, akkor vegyünk fel bárkit az utcáról, juniornak kiképezzük, univerzális csomagokat kell csak összekattintgatnia, jó az úgy. Mi nincs ebben? Tudás, optimalizáció, majd megoldja a gép erőből.

    Füle -> 9. BRSZK -> 2024. Június 22-23. (hamarosan beérjük a Fast and furious sorozatot)

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz olbaidhun #175 üzenetére

    Mintha magamat látnám.. :)
    De végtelenségig nem megy, pl. Skype, a rendszer radikális változása (tán api változtatás) után a régi kliensek nem működtek.
    Egyébként nem mindenáron ragaszkodok a régi prrogramjaimhoz de mint írtam, 2008-es portable Thunderbird levelezőt használok, eddig minden Win főverzióváltást túlélt és működik.
    A levelező protokoll meg nem változik.
    A W10 alatt sok régi program már el se indul, ezektől elbúcsúztam mert pótolhatóak hasonló modernebb szoftverekkel, amit nagyon sajnáltam az 5-6 még Win2000-XP játék. Ezek már nem futnak a tizesen, sem Xp sem semmilyen kompatibilitási módban. (Az igazi Bejeweled, Mario stb.) És a megoldás, Linux+Wine+joystick emulátor.
    Vagy, AverMedia DVB-T tuner, a gyári szoftvere egy mammut. Viszont a kedvenc mini DVB szoftverem már W10 alatt nem megy, Wine alatt meg simán. Egyre jobban kedvelem a Linuxot.

    Viszont, lassan magunkra maradunk a szoftver és egyéb fronton is a takarékossági ötleteinkkel.
    Átlagfelhasználó használja, nem foglalkozik sőt örül az auto update és rendszer, szoftver frissíréseknek mert frissítés után pl. a Facebook Messengerben már wc kagylós smiley is van, vagyis nem kell reggel bepötyögnie hogy épp szarok (bocsánat) hanem csak nyom egy smileyt és az összes ismerőse tudja mit csinál éppen.
    És mivel ők vannak többségben, ők a stabil marketing célpontok, a fogyasztói társadalom alappilérei, manipulálhatók és ők nem foglalkoznak az ilyenekkel mint én vagy te vagy itt még páran. És mivel durván többségben vannak, ők az új mosógépek, kozmetikai szerek, nagyteljesítményű hardverek okostelefonok célpontjai mert megveszik akkor is ha közben a seggük kilóg a nadrágból (Gangnam Style effektus), konkrétan az albérletbe hónapról hónapra élő ismerősöm el nem tudna képzelni magának egy átlagtelefont, most is 150ezres telója van. Vacsorája meg tüzifája meg nincs.

    Úgyhogy ez a szűk csoport amíg csak az elveiért küzd, mindig is el lesz látva munkával. Amíg be nem adjuk mi is a derekunkat és használjuk ahogy van a rendszert. Egyre kevesebb a kiskapu és azokat is egyre nehezebb megtalálni, valamint bele is lehet fáradni.
    Pl. Google, nekem egy GAPPS néküli custom romos telefonom van évek óta. Öröm boldogság, a telefon és az appok azt csinálják amit én akarok, cserébe viszont egy rakás app nem fut mert a Play Services nélkül fel sem települ vagy nem fut. Vagyis küzdök még de minden hátrányával és lankadó lelkesedéssel.

    [ Szerkesztve ]

  • cinemazealot

    addikt

    válasz olbaidhun #175 üzenetére

    "Mi lenne, ha lelkes amatőrök kigyűjtenék [...] fenti (régebbi viber) projektek... ?"

    Még ha támogatom is (hiszen sokszor én is visszasírok régebbi szoftvereket, amik ma már nem elérhetőek, viszont anno nagyon nagy hasznát vettem), a kérdés sok-sok problémát vethet fel, pl. szerzői jogok, támogatás hiánya stb. Ha egy szoftvert anno egy bizonyos ÁSZF-fel kiadtak (még ha "ingyenesen" is... ami ugye tudjuk, hogy sok esetben nem igaz :) ), verzióváltáskor érdeke lehet a gyártónak, hogy a régi verziót kukázza mindenhonnan, pontosan azért, mert akkor nem vennék/vinnék az újat (tervezett elévülés, szoftver életút), amivel a gyártó marketing vagy akár anyagi célokat próbálhat elérni. Máskülönben miért dolgozott volna rajta? Egyébként nagyjából fellelhetőek ezek a törekvések a https://download.cnet.com/ vagy a https://sourceforge.net/ stb. oldalain.

    (#177) tordaitibi
    "Viszont, lassan magunkra maradunk a szoftver és egyéb fronton is a takarékossági ötleteinkkel." ... "Amíg be nem adjuk mi is a derekunkat..."

    Lehet, hogy csak a túl sok sci-fi vagy a mai társadalomkorcsosulás okozta pesszimizmus mondatja velem, de szerintem igenis nagyon komoly haszna lesz annak, ha tudjuk, hogyan kell takarékoskodni. Természetesen nem úgy, hogy az embernek még az életkedve is elmenjen tőle, hanem éppen, hogy inkább kihívást lásson benne. Szerintem ugyanis a társadalom a mai nagyon elkényelmesedett formájában egy idő után össze fog roskadni (a mikéntet ne kérdezd, mert nem akarok apokaliptikus disztópiát falra festeni :B ), amikor nem lesz más lehetőség a "túlélésre", csak ha tudod, hogyan kell kis erőforrásból relatíve nagy eredményt elérni. Ahhoz tudnám ezt hasonlítani, mint amikor A függetlenség napjában Morse kóddal kezdenek el egymással üzengetni az idegenek által leigázott földi népek. :)

  • duo

    őstag

    válasz olbaidhun #181 üzenetére

    köszi! linket este megnézem. aztán reagálok bővebben.

    Egyre keményebb vagy Frisco! -Egyre...

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz olbaidhun #181 üzenetére

    Nekem a linked nem de egy másik viszont nagyon bejött Kassaitól.

    Pár mondatát, szemléletét régóta, talán "öntudatra" ébredésem óta magamévá tettem, nem direkt vagy tanulva hanem spontán, valószínű én így születtem.
    Többek között az állatok szeretetét, a velük való kontaktus kialakításában mindig is csodáltak az ismerőseim,
    a felelősségről, a felelősségtudatról mondottakat,
    a társadalmi csoportok magánya, elszigetelődése és talán összehozása gondolatok,
    a mások bármilyen módon, bármilyen kismértékben segítése stb.

    Szóval összehozzuk a kis klánunkat. Majd, mint az idegsejtek, neuronokat növesztve (találó, az internetet fogjuk úgyis erre használni az pedig egy neuronháló féleség a világon), más ilyen klánokat sejteket keresve, velük eszmét cserélve próbálunk valamit elérni.
    A cél nagyon is nemes. A kifutási idő kb. 1-2 generáció.
    Elég lesz? az idő? Nem késő?

    Félre ne érts..! Nem pesszimista vagyok. Sajnos ebben inkább realista.

    Nem kéne elvinni máshová ezt a témát, a kisfogyasztású számítógépektől eléggé messze kerülünk.
    Ha valaki ebben a témakörben keresve idetéved,
    A. vagy átérzi a témát, hisz valahol ő is takarékoskodna
    B. sikítva menekül mert a műszaki része érdekelné inkább.

  • Vladi

    nagyúr

    válasz olbaidhun #155 üzenetére

    "Viszont a kollégák jól megfogalmazták az elvi okokat, miért jó egy szakmai fórumban ettől távolabbról nézni a képet! Mást jelent napjainkban a hatékonyság, mint pár éve... "

    Igen, pont egy ennyire tech fórumon kellene megfogalmazni etikai kérdéseket. Nehogy azt higgyék a mérnökök, hogy rájuk semmilyen etikai normáknak nem kell vonatkoznia!

    (#170) tordaitibi:

    Így van. Ma már csak szoftverekben tudnak az emberek gondolkodni - sőt minél magasabb verziószámban - nem megoldandó feladatban. A cél már jó régen nem zenehallgatás pl., hanem a legújabb app letöltése.

    (#175) olbaidhun:

    "Kis szolidaritással és együttműködéssel szerintem kivitelezhető és kiutat kínál azok számára, akik ráuntak a jelenlegi "ipari" tendenciákra."

    Bakker... 1997-ben kezdtem a középiskolát. akkor már az egész suli be volt netelve. 1 megán lógott 4 gépterem kb 150 géppel. :DDD Akkor mi már heti 3 órában toltuk az infót neminfó szakon, sima vidéki szakközép. Oszt 20+ évvel később az oskolában már nincs tanítás? :F

    Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

  • duo

    őstag

    válasz olbaidhun #189 üzenetére

    nos: megnéztem az első felét. (este mikor kijövök a kölyköktől meseolvasás után, már nem annyira természetes a mosolyom.)
    érdekeseket mondanak, az úriember nagyon kifinomultan intelligens, a két másik meg jókat mond, csak prosztó. de nem hülyék.
    ________
    folytatom még.
    ________
    Legutóbbi szakdolgozatom amúgy a fenntarthatóság, szociálpolitikai aspektusait tárgyalta kisközösségekben. kihegyezve a közösségfejlesztésre, társadalmi tőkére.
    Sőt csináltam egy településfejlesztési/közösségfejlesztési koncepció hibridet is, a munkahelyem szerinti kistelepülésre optimailzálva.
    Iszonyat lelkes voltam, sokszáz munkaórát öltem bele meló és család mellett.
    végsősoron nem kell senkinek. én egymagam kevés vagyok oda, a település szemléletformáló személyei, meg meghülyültek a legutóbbi önkori választások után. senki nem az akinek hittem évekig. :(
    Ennek megfelelően, amit közösség címén próbálnak, az az eddigi gxakorlatuk ami messze nem szakmai, és nem is fog működni, mert társadalmi tőke építés nélkül, csak "összekoldulva a segítséget" ez csak egy félig funkcionáló színtere lehet bárminek is.
    El is fogok jönni onnan csak egyelőre nincs hova.
    Mindegyis, csak arra próbálok rávilágítani hogy igazat adok azoknak akik a szélmalomharc jellegét ragadták meg ennek az egész attitűdnek ami a fenntarthatóság irányába hat.
    De feladni sosem kell. Szerintem. Annyi a lényeg hogy meg kell találni a kulcsembereket, és mindenki azt kell hogy beleadja a közösségbe ami a szívűgí a hobbija. akkor ez nem személyes tehertétel, hanem a jó gyakorlatok, nem csak az egyénre hatnak hanem a közösségben artikulálódnak és az egyes tagok szükségleteire választ adhatnak.
    Az meg hogy a tömeg nem ezt éli meg... nos. Azt tanultam, hogy sokaknak végig kell járni azt az utat, amikor már nem az újabb ájfón, hanem tudatos döntés eredményeképp a fa tüzelésű cserépkályha lesz a prioritás, meg a szándékosan szerény (ám tartós) tárgyi környezet, és technológiai eszköztár.
    Aki "már ott tart" mindegy milyen okból, az meg úttörőként vesz részt ebben. Lehet hogy nem lesz világméretű történet belőle, de mivel meglátásom szerint a társadalmak ígyis-úgyis szétszakadnak, szerintem, jobb egy túlélni képes, pozitív, együtt cselekvő közösség tagjaként élni meg napjainkat.
    _______________________________
    takarékosságom/környezettudatosságom dióhéjban (és kicsit ömlesztve)
    én használt brandgépeket vásolok évek óta.
    minél kisebb tápegység. jelen pillanatban 250W. delidelt proci, minőségi hűtéscsere. sok ram. linux, netinstall. kis footprint.
    laptop. a saját még eg régi c2d acer. (ezt kaptam, de nem adtam oda játszani a gyereknek. van benne ssd. szintén linux. (ebből valami régebbi fog kelleni, mert még ez a debian stable is pörgeti a procit böngészés közben), vehetnék egy használt üzleti modellt, de egyelőre nem fogok. szándékosan.
    ruházatom a legszükségesebbekre szorítkozik. a fast fashiont kerülöm (óriási ivóvízpazarló)
    a telefon. nos igen. ebből viszonylag jó van, de gondolkodom hogy valami régebbire cserélem. sok időt és adatot vesz el tőlem. akár valami halott platformmal is kibékülnék. az egyedüli probléma hogy nincs crossplatformos csevegőkliens amire rá lehetne venni az ismerősőket. a bbmnek is annyi, telegram sincs már pl windows10 mobilra.
    leddel világítunk otthon, a gyerekeket igyekszünk a takarékosságra nevelni. a realitások között maradva. pl a 8 éves fiam, tökre szereti a régi nyomógombos telefonokat. nem is akar okosat. (még) és ő mondta hogy eszembe ne jusson kidobni a fenti régi laptopot. majd ha nem működik, adjam oda neki hogy szétszedhesse.
    minden energiatakarékos nálunk amennyire lehet. a tévénk 55 cm-s lcd. nem okos. nem akarok másikat.
    stb.
    __________________
    Arra jöttem rá az elmúlt hetekben hogy valami ilyesmivel szeretnék foglalkozni.
    közösség/egészség fejlesztés/iskola-óvoda pszichológia/közösségi szociális munka/különböző szakpolitikai( semmi köze az "igazi" politikához) aspektusokkal.
    -esélyteremtés, nemcsak az utánunk jövő generációknak, hanem a mi öregkorunknak is. Nem kivonulva a társadalomból de kissé befelé fordulva(a szónak a "tudatossági" értelmében)
    a fejemben egy nagyon sokrétű programkomplexum kezd körvonalazódni, bár még részben struktúráltalan. (interdiszciplináris, szubszidiaritív, erősen rendszerszeméleltű minden-mindennel összefüggő módon.)
    lehet benne lobbitevékenység, és CSR is. elsősorban forrásszerzés érdekében. mindezt egy politikai értelemben vett neutrális közegben.
    Aztán hogy mi lesz belőle, a fene tudja. de elkezdeni el fogom az biztos.

    Örülök ennek a topiknak és a kommenttársaknak, fontos téma, nagyon jó hogy megindult róla itt egy diskurzus :R

    Egyre keményebb vagy Frisco! -Egyre...

  • olbaidhun

    őstag

    válasz olbaidhun #203 üzenetére

    Tegnapi üzenethez hozzáfűznék, a beszélgetés morális/érzelmi részét illető filozofálásra reagáltam a két hivatkozással:

    "Nem kivonulva a társadalomból de kissé befelé fordulva, a szó 'tudatossági' értelmében
    ahogy a szavaiból kivettem olbaidhun is így van néha, de ezt tudomásul kell venni."

    Az oké, hogy társadalmi szempontból az lenne az elfogadott, aki szépen beáll a sorba, munkahelyre, beilleszkedik, legalább 3 gyereket vállal, de huszon éve túlestem ezen, hogy mi a véleménye az önkényes moderátoroknak. Nevetségesnek tartom, hogy már az általánostól igyekeznek az embert beskatulyázni.. hogy klasszikust idézzek ismét: "akinek nincs semmije, az annyit is ér".

    Szóval azt is mondhatnám, hogy mások sokan vannak, ezért rájuk nem kell annyira vigyázni, mint magunkra :DDD ... komolyabbra fordítva, nem hiszek a kapitalista tömegemberben. Inkább tartozom a nyugati polgárosodott tartományokhoz, akik összefognak és elutasítják a lehetetlen választásokat. Nem kell a kisebb rossz.

    Szuverén emberi jog, hogy maximális autonómia irányába forduljon az ember és a szükségesebbnél is több prioritást fektessen abba a szolidaritásba, ami a saját családját / környezetét illeti. Meg kell válogatni a barátainkat! Talán úgy tűnhet, hogy ez is egy buborék, de hozzátenném, hogy igyekszem több irányba feszegetni a határokat, több ízben megadom az esélyt kisvállalatoknak, "komolyabb vállalkozóknak", ismerek jó pár befolyásos és kevésbé megbecsült tagot... de a szemet - szemért, meg az erősebb kutya szabály megvakítja a legtöbbjüket. Függetlenül attól, hányszor ellenőrzöm újra. Ez a tapasztalat, erősítheti a szabályt, de leginkább rajtunk áll, merre halad a hajónk.

    Ezért üzletben, partnerekkel, cimborákkal már az is nagyon jó eredmény, ha szelíden/szolidan viselkedünk egymással, korrekten együttműködés alakul ki, mondjuk évekig. Ebben a fórumban hasonlót látok kibontakozni, bevallom azért nem hoztam létre hasonló topicot, mert alapvető elvárásnak tartom a ph! vagy más online rendszerrel szemben, hogy minimum mobilszám csekkolást, troll üldözést és minőségbiztosítást eszközöljön első körben. Ha ez nincs, hiányzik pár alapfeltétel az élet egyéb területein, akkor nekünk kell intakttá válnunk.

    [ Szerkesztve ]

    7o/638-9O93 ► Telón érsz el leghamarabb \_(ツ)_/

  • duo

    őstag

    válasz olbaidhun #206 üzenetére

    "Nem érdemes olyan értelemben jóhiszeműnek lenni, hogy totál kinyílunk vagy az egó vonatra szállunk.. Ezzel naponta, exponenciálisan nő a pofára esések száma. Saját ösvényt kell taposni és a kultúrába érdemes visszavonulni.
    Innen nézve a túlélés alapvető része, hogy megtaláljuk a saját identitásunkat. Abban a világban, ahol minden a félelmek és vágyak küzdelmében örvénylik. Aztán zöldülhetünk..."


    Ez olyannyira nem mond ellent az elgondolásomnak, hogy semennyire.
    Mint írtam nincsenek illúzióim. Árnyalatnyi ám fontos különbség mégis van:
    Ha jól értem, előfeltételezed hogy egy fejlett önismeret és ebből következve önmeghatározásunk, céljaink körvonalazása előfeltétele annak hogy elinduljunk az úton. jogos. Ám azt gondolom, hogy ennyire nem választható le társas mivoltunkról a probléma. Az önismeretünk, másokkal való interakciónkon IS artikulálódik. Mindkettő fontos, de egyik sincs meg a másik nélkül. A saját ösvényt hasonszőrűekkel kell taposni. Egyéni különbségeink hozzák azt hogy milyen arányban nyomjuk a kettőt.

    Találtam valamit, érdekes lehet, szerintem én fel is fogom keresni őket:

    [link]

    Egyre keményebb vagy Frisco! -Egyre...

  • duo

    őstag

    válasz olbaidhun #208 üzenetére

    köszi! :K
    ránézek majd.

    itt van még:
    [link]

    Egyre keményebb vagy Frisco! -Egyre...

  • duo

    őstag

    válasz olbaidhun #210 üzenetére

    debian netinstall+openbox+compton+lxpanel+pcmanfm es jo vagy kb. de ehhez a konfighoz az OS nagyon meghalalna egy 120gb ssd-t. metinstallrol van valahol leirasom, ha meglesz megosztom itt, ha kell.

    [ Szerkesztve ]

    Egyre keményebb vagy Frisco! -Egyre...

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz olbaidhun #210 üzenetére

    Mindenképp SSD.
    Nem ismerema gépet, nincs benne msata hely, vagy ha van optikai akkor annak a helyére a legkisebb ssd.
    Maga proci teljesen használható, én egy N3150-et hajtok, megelégedéssel.
    Kár volt gyalulni a pro-t, maradhatott volna a 1909 win10 pro, abban mindent ki lehet kapcsolni meg időre beállítani. (upgrade, stb.) és meg lehet nyesni a rendszerfolyamatokat is kicsit.
    Nekem is 1909pro van és 25 másodperc alatt áll fel a gép Winnel és utána ha nem babrálom 1% procit eszik. Home ebből a szempontból kezelhetetlen.
    Viszont egy komolyabb vírusirtó meg fogja fogni, itt lép be a tudatos netezés, Valamint a beépített Defender teljesen megfelelő, nem szükséges komolyabb virnyakergető.

    Ha nincs igény Windows specifikus szoftverek futtatására akkor a Linux is jó alternatíva.
    Én egy Arch Manjarot hajtok KDE felülettel, a legnagyobb megelégedéssel.
    Ha csak Windowst használtál eddig akkor ajánlom a KDE-t.
    Xfce nekem túl puritán pedig nem vagyok csicsabolond.

  • olbaidhun

    őstag

    válasz olbaidhun #213 üzenetére

    lubuntu
    mint mate
    Arch Manjarot +KDE
    Debian netinstall+openbox+compton+lxpanel+pcmanfm

    létezik ezekből összehasonlítási alap, még mindig a régebbi hardverek optimálisabb kihasználásán agyalok;

    max 4gb ddr3
    5400-7200rpm random hdd
    2mag max 4 szál
    alacsony órajel
    jellemzően intel HD grafikus kártya

    banki művelet nem életcél, grafikus kártya integrált lesz, ahogy esélyes dual boot mellett egy korábbi win build megléte is (felhasználó kérése, jó ha van egy megszokott OS)

    Köszi srácok :R

    [ Szerkesztve ]

    7o/638-9O93 ► Telón érsz el leghamarabb \_(ツ)_/

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz olbaidhun #214 üzenetére

    Arc Manjaro KDE, épp rendesen használva, böngésző 6 füllel, alul egy rakás futó app:

    Nudli N3150 proci, a ram az viszont 8g és SSD-ről megy.

    A rendszer elég gyors, nem panaszkodok, viszont vannak olyan műveletek ahol a W10 nagyságrenndel lekörözi.
    Stabilitásban sincs a W10 közelébe, igaz ez rolling azaz a frissítgetős disztró de vannak olyan gyerekbetegségei amik eléggé bosszantóak.
    Viszont nekem nagyon kézreáll, a végletekig szabható a rendszer, a kinézet stb., ha Winről vált akkor vagy KDE vagy Cinnamon felület, ez esik legközelebb mindenben a Windowshoz. Bár a Cinna szerintem fényévekkel lassúbb és erőforrásigényesebb mint a KDE.

    Talán a legtámogatottabb az Arch, én eléggé tök vagyok hozzá de a gugli keresőbe eddig bármi hibát beírtam és 100számra listázta a témekörben a megoldásokat, részletesen minden dokumetálva és hatalmas felhasználói tábort és éppezért nagy támogatást látok mögötte.
    Archoz képest az Ubi vagy a Debian vonal olyan öreguras.
    Mondom ezt én, 56 évesen... :)
    Meg vagyok vele elégedve.

    Támpontnak ez elég lesz a Manjaroról,

    mindenképp tegyetek bármilyen Linux mellé egy Wint, pláne ha aki használni fogja az eddig csak azt ismerte.
    Sokszor fog jól jönni, majd egyre kevesebbszer de véleményem szerint 2 több mint az 1.

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz olbaidhun #216 üzenetére

    Azt hozza magával a linux bootmanegere a Grub, nem túl dizájnos de a célnak megfelel.
    Először a Win telepítés utána a Linux mert Redmondba még mindig azt hiszik hogy csak Windows létezik, ha egy pc-re több Windowst pakolsz akkor annak a bootloadere lekezeli a Windowsokat de a Linuxot nem.
    Linuxé viszont ismeri a Windowst és be is teszi a boot menübe választhatóan.

    Mindenképp egyféle boot rendszer kel, vagyis mindkettő vagy MBR/legacy BIOS vagy mindkettő UEFI.

    Pont ma írtam egy kollégának némi segítséget, talán jól jön nektek is, [link]

    [ Szerkesztve ]

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz olbaidhun #220 üzenetére

    Dualbootra reagálva,
    az az OS lesz első a sorban és így az indul a beállított választási idő éetelte után amelyikkel utoljára leálltál.
    Ha a Winnel, akkor az... :)
    Ha Linuxszal akkor pedig az, ez egy kis gesztus a Linuxos bootmanagertől.
    Természetesen némi átírogatással beállítható hogy mindig a Linux legyen az első.

    "Szignifikáns különbségeket látok, amikor egymás mellett két egyforma hardveren eltérő build van ugyanabból az OS-ből. Megérné összehasonlító videókat készíteni. Egyre kevesebb az optimalizálás. Nem volt ez mindig így."

    Ezt én maga nem tapasztalom, egy tök noname kis mini PC a munkahelyemen 2016-os telepítésű és azóta minden frissítést végrehajtó Win10-nél nem veszek észre drasztikus lassulást.
    Szerintem nem is annyira az updatek hanem az évek alatt felgyülemlett feéesleges "szemét" lassítja a rendszereket.
    Az említett pc-n ha eszembe jut, kitakarítok, ez biztosan jótékony hatással van a sebességre, egyébként a Linux rendszerek is igénylik az effajta manuális besegítést,
    pár napja szabadítottam fel a Linux rendszeremen 5Gb tárhelyet a lemezen.
    Ebben benn foglaltatik az utolsó rendszer update maradéka és majdnem 2Gb naplófájl. Pár hónapos rendszerről van szó.
    Le is tiltottam a naplózást, illetve nem letiltotam hanem magadtam hogy csak az utolsó pár nap logokat tartsa meg majd kezdje felülírni a régieket.

    Android is borzasztóan meg tud hízni, ha hagyják.
    Nálam egy Google nélküli minimál rendszer jelen pillanatban 6Gb, alkalmazások 3Gb, gyorsítótár 1,2Gb.
    Egy gyári, amúgy is felcsicsázott rendszeren ezek összeségében akár 15-20Gb-o is elfoglalhatnak (ez csak az OS és az appok...! egy mp3 vagy egy kép sincs benne),
    hát ez lett a "kicsi, gyors, mobilra opimalizált" Android rendszerből ami ma 4G RAM alatt szine használhatatlan.

    Halkan megjegyzem, ugye egy Android felappozva, használva közelít a 15-20Gb tárhelyhez, a 4 éves W10-em meg jelen pillanatban 22,5Gb, a fél éves linuxom 18,8Gb és vígan futkorásznak 4g rammal.
    Így nem gyenge a dolog, mármint az Androidra nézve.

    Optimalizálás, ezt a szót lassan el is lehet felejteni.

Új hozzászólás Aktív témák