Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz Carasc0 #143 üzenetére

    Az 50 kontra 10 wattot szorozd fel több százmillió géppel. Ugye így már nem olyan kevés..?
    Ezek csak azok a gépek amik minden nap 4-6 órákat mennek, teljesen szokványos felhasználás mellet, az átlag használat az ez, laza videózgatás, YT. poénok bámulása, a destop Viberen cseverészés és a nagyágyú Facebook.
    Erre minek nagy gép, a játékosoknak ott az 1 kilowattos, azon tolják nem ilyenen.
    De az átlagos használat satisztikailag kb. 60-70% az átlag használatra. És ennek az üzemidőnek is a negyede legalább tétlen. Minden watt számít.
    Azok száma sem kevés akik htpc-t üzemeltetnek , ott a 24 órás üzem miatt még pregnánsabb a nyereség.
    Az egyre elterjedőbb nas szegmensbe és az állandó üzemű hálózati eszközök milliárdos nagyságrendjénél 1W is éves szinten a GW-10GW nagyságrendbe esik.
    Ha ez nem sok, akkor én fanyúl vagyok.

    Szerencsére az otthon feleslegesen, a gépidő nagy százalékában csak bekapcsolt, tétlen 100 wattos ventillátorzajtól zúgó vasszörnyek kora leáldozóban van. Mindenki a mobilt nyomkodja, ez energatakarékossági szempontból pozitív.

    És ami még fontosabb, a megszámlálhatatlan, több 10 milliárd olyan eszköz ami egész életébe a konnektorba van dugva és standby-ba van, végre a gyártók is léptek és a régebbi 5-10W standby helyet már általános a 0,1-0,3W.
    Ezek is hány gigawattok, nagyon sok.

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz Gicz #162 üzenetére

    Megmondom őszintén, az ilyen szoftveres mérésekben kicsit kételkedek, és ez semmi konkrétumot nem ad az egész rendszer fogyasztásáról, így semmit nem ér.
    A hardveres mérésnek hiszek.
    Én egy kiskínai DC V, A,W és Wh mérővel a betáp DC-t mérem. Így sokkal életszerűbb hisz a teljes rendszernek ennyi a fogyasztása.
    Laptopnál egy közdarabbal, kivett akkuval mérek, mini asztali PC-t meg a monitorral együtt. [Ezt használom,] egy jóminőségű DVM-mel leellenőriztem, max. 3%-on belül van a mérési hibája vagyis hitelesnek mondható.
    Ha nem megoldható a DC mérés akkor egy középszerű hálózati fogyasztásmérőt használok.

    Mivel sokat használok pc-t terepen, akkuról, a kisfogysztású all-in-one megépítésén már többször túlvagyok és nagyon kedvező fogyasztási értékek mellett teljes értékű rendszer a végeredmény.
    Ha valakit érdekel, a [blogomban] leírtam az első ilyen építését és fogyasztási adatait.
    A mostani is hasonló, 19-34W körüli fogyasztású. És ez az érték a mérvadó, mit érek azzal az adattal hogy a "proci terheléstől és órajeltől függően 13-39W között eszik?
    Az hogy egy komplett rendszer, monitorral egérrel usb hubbal, fő és háttérvinyóval, webcammal tunerrel, az összes ventillátorral, a tápok veszteségével stb. eszik 45-112 wattot, ez a mérvadó.
    Ezt méri a villanyóra és ezt kell az erőműveknek megtermelni, nem a processzor fogyasztását.

    [ Szerkesztve ]

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    Átlagfelhasználásra mit sem ér és majdhogynem hiába keressük a jó megoldást hardver szinten ha a szoftverek nem felelnek meg a takarékosság elvárásainak.

    Mit is értek ezen?
    A mammutra hízott, felesleges funkciókkal telepakolt, ezért optimalizálatlan szoftverek tömkelegét.
    Amelyek izomerőből azaz processzor szinten és feleslegesen nagy RAM pocsékolással látják el a feladatukat.
    Olyan "szolgáltatásokkal" ruházza fel a célszoftvert az írója amit soha, senki nem fog használni, hülye hasonlattal egy DVD író szoftver lassan már Excelt is meg fog tudni jeleníteni, esetleg layer kezelést is fog tudni képeken stb.
    Állítólag ennek oka hogy a piacon erős a verseny és minél sokoldalúbb egy szoftver annál többen fogják használni.
    Ez szerintem szimplán marhaság, én inkább több kis célszoftvert futtatok adott feladatokra mint egy mammutprogramot.

    Tényleg csak a példa miatt,
    én MP3 lejátszásra egy 19 éves szoftvert használok.
    Háttérzenére tökéletes, megmutatod neki a zene könyvtáradba az első mappát és addig játszik, mappáról mappára lépve míg le nem állítod.
    Nincs igényem borítók nézegetésére meg internet használatra mikor a háttérbe fut és zenél, gyorsgombozható, szerintem pofás is.
    És 230Kib a mérete. Kettőszázharminc.
    Esetleg valakit érdekel, [link] .
    Skype, évtizedig megelégedéssel használtam, a portable változat nem is olyan régen 6,4M méretű volt, jelenleg egy használhatatlan mammutszoftver, olyanokkal tele amit soha nem használ kis egy csetelő és beszélgető user.

    Frissítések, szerintem a netes adatforgalom zöme.
    Frissít az OS, kényszerből mert haladni kell a korral, évente kétszer a Win, 6-8-szor az Arch Linux, teljes rendszefrissítés, frissítenek az alkalmazások orrba-szájba, pl. egy asztali Viberbe mit lehet évente 10szer upgradelni...?

    Példa sokadik,
    az Android ugye egy kicsi, gyors, mobilra optimalizált rendszer és az applikációk is.
    Ehhez képest 8 mag 6G ram, 50-300M méretű appok.
    Valami nem stimmel.

    És ne mondja senki hogy ezeket a felhasználók igénylik, ők kényszerítik ki, dehogy.

    [ Szerkesztve ]

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz cigam #172 üzenetére

    En miota (kb. 15 eve) mini pc parti lettem azota csak ilyeneket hasznalok es ajanlok mindenkinek.
    A korulottem levo ismeroseim nem gyoznek halalkodni mikor pc valtas elott megkerdeztek es 10-bol 8 nak a mini pc-t ajanlottam ssdvel, volt ahol Linux probaval. A Linux azota is maradt es napi szinten nyomjak.
    A maradek 2 az csaladi pc es a gyerek neha jatszik ezert maradt az erosebb asztali gep de az is pofas kicsike barbone slim kivitelbe.
    Erosen felhasznalo fuggo a dontes, ugye azt nem kell mondanom hogy 6-10W tdp az azert nem mindenre eleg? Ezert kell felterkepezni a felhasznaloi szokasokat mert rossz dontesnel egy eletre megutalod a mini pc-t.

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz olbaidhun #175 üzenetére

    Mintha magamat látnám.. :)
    De végtelenségig nem megy, pl. Skype, a rendszer radikális változása (tán api változtatás) után a régi kliensek nem működtek.
    Egyébként nem mindenáron ragaszkodok a régi prrogramjaimhoz de mint írtam, 2008-es portable Thunderbird levelezőt használok, eddig minden Win főverzióváltást túlélt és működik.
    A levelező protokoll meg nem változik.
    A W10 alatt sok régi program már el se indul, ezektől elbúcsúztam mert pótolhatóak hasonló modernebb szoftverekkel, amit nagyon sajnáltam az 5-6 még Win2000-XP játék. Ezek már nem futnak a tizesen, sem Xp sem semmilyen kompatibilitási módban. (Az igazi Bejeweled, Mario stb.) És a megoldás, Linux+Wine+joystick emulátor.
    Vagy, AverMedia DVB-T tuner, a gyári szoftvere egy mammut. Viszont a kedvenc mini DVB szoftverem már W10 alatt nem megy, Wine alatt meg simán. Egyre jobban kedvelem a Linuxot.

    Viszont, lassan magunkra maradunk a szoftver és egyéb fronton is a takarékossági ötleteinkkel.
    Átlagfelhasználó használja, nem foglalkozik sőt örül az auto update és rendszer, szoftver frissíréseknek mert frissítés után pl. a Facebook Messengerben már wc kagylós smiley is van, vagyis nem kell reggel bepötyögnie hogy épp szarok (bocsánat) hanem csak nyom egy smileyt és az összes ismerőse tudja mit csinál éppen.
    És mivel ők vannak többségben, ők a stabil marketing célpontok, a fogyasztói társadalom alappilérei, manipulálhatók és ők nem foglalkoznak az ilyenekkel mint én vagy te vagy itt még páran. És mivel durván többségben vannak, ők az új mosógépek, kozmetikai szerek, nagyteljesítményű hardverek okostelefonok célpontjai mert megveszik akkor is ha közben a seggük kilóg a nadrágból (Gangnam Style effektus), konkrétan az albérletbe hónapról hónapra élő ismerősöm el nem tudna képzelni magának egy átlagtelefont, most is 150ezres telója van. Vacsorája meg tüzifája meg nincs.

    Úgyhogy ez a szűk csoport amíg csak az elveiért küzd, mindig is el lesz látva munkával. Amíg be nem adjuk mi is a derekunkat és használjuk ahogy van a rendszert. Egyre kevesebb a kiskapu és azokat is egyre nehezebb megtalálni, valamint bele is lehet fáradni.
    Pl. Google, nekem egy GAPPS néküli custom romos telefonom van évek óta. Öröm boldogság, a telefon és az appok azt csinálják amit én akarok, cserébe viszont egy rakás app nem fut mert a Play Services nélkül fel sem települ vagy nem fut. Vagyis küzdök még de minden hátrányával és lankadó lelkesedéssel.

    [ Szerkesztve ]

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz cinemazealot #178 üzenetére

    " de szerintem igenis nagyon komoly haszna lesz annak, ha tudjuk, hogyan kell takarékoskodni."
    Elmondanám hogy engem mi ingatott meg az egészben.

    Munkahelyem, egy nagyon rendes nagyon jómódú családnál vagyok olyan mindenes féle. Rendesen is fizetnek, nem panaszkodok.
    Ez a 6 tagú család akkora ingatlanban él, annyit fogyaszt villanyból, vízből, annyit fűt el egy télen, olyan mennyiségű szemetet termel, olyan összegű a birtokukban lévő gépkocsik, műszaki berendezések értéke, akkor CO és ökolábnyommal élnek hogy ebből 200, ha nem 300 család lenne el vidáman.
    Érted mire akarok kilyukadni?
    Én, Te meg még több százan ha széttakarékoskodjuk az agyunkat, 2 ilyen család ezt mind lenullázza, semmivé teszi. És rájuk nem tudsz hatni semmiféle takarékossági ösztönzéssel, én párszor óvatosan megpróbáltam.
    A válasz az hogy nem érdekel mert megtehetem hogy ne érdekeljen.
    És ezek után itt vagyok én, akinek még mindig vannak ötletei, jó meglátásai de már kicsit az évtizedek kiölték belőlem a lendületet.

    Nagyon jó példát olvastam pár éve a neten valahol,
    egy asszem tán angol család elkezdett zöldülni de nem csak úgy tessék-lássék hanem kajakra, bezöldültek rendesen.
    Eladták a kocsijukat, minden kilowattot írtak, a takarékoskodásuk által megtakarított CO kibocsátásról diagramokat csináltak, télen 17 fokba vacogtak otthon stb.
    Naés nyertek egy külföldi utazást.
    És kiszámolták hogy ha elmennek akkor a repülő meg a hajó meg a többi az több éves takarékoskodásukat nullázza le.

    Aztán nagy dilemmák után mégis elmentek mert a hajó akkor is kifut meg a repülő akkor is felszállt volna ha ők nem mennek el.

    Ezért írtam hogy lassan elfogy a lendület belőlem mert egyedül nem csinálok világmegváltást, drasztikus szemléletváltást nem tudok elérni még a szűkebb környezetemben sem nemhogy világszinten.
    De, ha találok olyan beállítottságú emberkéket mint te meg itt még páran, akkor az igencsak lendületet ad, látom hogy mégse vagyok egyedül az utópiámmal.

    És akkor most hogyan tovább? Mert én nem látom a csapásirányt, talán valaki igen.

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz olbaidhun #181 üzenetére

    Nekem a linked nem de egy másik viszont nagyon bejött Kassaitól.

    Pár mondatát, szemléletét régóta, talán "öntudatra" ébredésem óta magamévá tettem, nem direkt vagy tanulva hanem spontán, valószínű én így születtem.
    Többek között az állatok szeretetét, a velük való kontaktus kialakításában mindig is csodáltak az ismerőseim,
    a felelősségről, a felelősségtudatról mondottakat,
    a társadalmi csoportok magánya, elszigetelődése és talán összehozása gondolatok,
    a mások bármilyen módon, bármilyen kismértékben segítése stb.

    Szóval összehozzuk a kis klánunkat. Majd, mint az idegsejtek, neuronokat növesztve (találó, az internetet fogjuk úgyis erre használni az pedig egy neuronháló féleség a világon), más ilyen klánokat sejteket keresve, velük eszmét cserélve próbálunk valamit elérni.
    A cél nagyon is nemes. A kifutási idő kb. 1-2 generáció.
    Elég lesz? az idő? Nem késő?

    Félre ne érts..! Nem pesszimista vagyok. Sajnos ebben inkább realista.

    Nem kéne elvinni máshová ezt a témát, a kisfogyasztású számítógépektől eléggé messze kerülünk.
    Ha valaki ebben a témakörben keresve idetéved,
    A. vagy átérzi a témát, hisz valahol ő is takarékoskodna
    B. sikítva menekül mert a műszaki része érdekelné inkább.

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz MaCS_70 #182 üzenetére

    "Amit ezzel szemben leírtál, az pont az a szubjektív "leszarom, mert fussa" szemlélet, amiről pont le kéne szoktatni a "pazarló gazdagokat".

    A gond az hogy ők ezt nem is tudatosan teszik.
    Mintegy spontán, és most ezen nem a vásárlási kényszert értem.
    Hanem inkább, az évek-évtizedek alatt kialakult éleviteli szokásokat.
    Amik nem egyik pillanatról a másikra alakultak így ki.
    Kb. sorrend,
    átlagos életforma, meló, majd (ész útján) megérdemelt kiemelés a mukahelyen.
    Ezután, kicsit fenntebbről belelátva a nagy (szocialista, kapitalista, kommunista, királyság, törzsfőnök stb. tökmindegy melyiket veszem mert minden társadalom eddig az emberi gyarlóság, a VEZETŐK gyarlósága miatt bukott el) munka és erkölcsi morálba, elkeseredés. Először szép szóval, majd az asztalra vágással próbálva helyes mederbe terelni a dolgokat. Az amatőrök lelkes ledületével, világmegváltó elszántságával.
    De ez lehetetlen... Szél ellen nem lehet.
    Így utolsó félretett pénzecskéből családi vállalkozás. a nulláról.
    Majd mikor a vállalkozás már beindult és bőven hasznot hozott, ráébredés hogy családtagba se bízz mert az öccs, sógor, koma ver át a legjobban.

    Nem ragozom, évtizedek szívós munkájával, évről évre több lóvé, ezzel arányosan nagyobb kecó, több nagyobb luxusautó stb.
    Vagyis nem direkt hanem az évekkel, a változással párhuzamosan változtak az igények és meg is valósították az igényeket. Napról napra, évről évre. Mintegy együtt éltek a növekvő jóléttel és spontán ki is használták.
    (ezeket onnan tudom hogy a háziúr, aki már idős, bennem valami független és diszkrét társalkodópartnert lát és ő mesélte el az életét már többször valamint a legbizalmasabb dolgaiba is beavat. Ez is egy lépés az osztályok, elszigetelt társadalmi csoportok közötti közeledésre szerintem)

    A politikus sem úgy születik hogy genya meg korrupt meg aljas.
    Először közel kerül a tűzhöz, ellenáll, próbál a körülötte lévő, már elkurvult egyénekre hatni.
    Majd lassan, évek alatt ebbe belefárad, enged, majd már ő is olyan lesz akik ellen nemrég még ágált.

    Nézz meg bármilyen forradalmat, trónfosztást, puccsot, birodalom bukást.
    Először happy. Majd az újak szépen lassan ugyanaz csinálják mint akik ellen harcoltak.
    Ezek emberi tulajdonságok és nagyon keveseknek sikerült eddig teljesen felülemelkedni.

    érted, átmegy amit ki szeretnék hozni?

    [ Szerkesztve ]

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz MaCS_70 #182 üzenetére

    Lajárt a szerkesztés,
    a lényeg annyi lenne hogyha te 20-30év alatt eljutnál átlagos szagénységből többszörös milliomossá,
    téged érdekelne hogy pc-d 25 vagy 125 wattot fogyaszt...?
    Mielőtt válaszolsz, nagyon gondold át mit mondasz.

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz MaCS_70 #190 üzenetére

    Ez őszinte válasz volt, ezért respekt neked.

    A statisztikád jellemző, ha nem értettem félre akkor 20 év alatt 2 gazdag de mégis szélesebb jövőképpel rendelkező enberkével találkoztál.
    És van még több tíz-százezer akik ezt semmibe veszik, mégha nem is direkte csinálják.
    Ez nagyon szomorú statisztika.

    Ezzel a több10ezerrel szemben állunk mi, perpillanat ezen a fórumon 10 ilyen tudatos emberkét számoltam össze eddig.
    Vagyis tizen megtakarítunk pl. 2 tonna CO-t évente, ők meg elherdálnak 1.000.000 tonnát.
    Erre mondtam hogy a küzdelmünk bár nemes de egyelőre teljesen hiábavaló.
    Amíg emberek 34 m2 panelba éldegélnek, havi 3000Ft villanyszámlával, addig én konkrétan ismerek családokat havi 1millió feletti villanyszámlával.

    Oldbaidhun idézte,
    ""Légy fűszálon a pici él és nagyobb leszel... ""

    Vállalom, fűszál vagyok, pici éllel.
    De én nem tudom hogyan tovább, ha valaki valami kis ösvényt, utat mutat nekem én teszem a dolgom, de hogyan? Miképp kéne pl. itt nekünk ezt elkezdeni?
    Voltam Facebookon több csoportba akik ilyesmiket hirdettek mint amin most mi agyalunk. (Envienta mukacsoport stb.)
    Több hét csoporttagság, a fórum, a hozzászólások figyelése, emésztése után aktivizáltam magam és megkérdeztem hogy bár a cél okés de konkréan mit is csináltok? Mi a konkrét irány, megfogalmazva, érthetően szavakba öntve.
    És erre senki nem tudott választ adni.

    [ Szerkesztve ]

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz duo #196 üzenetére

    Ez így simán nagyszerű.
    Jó hogy idetaláltál.

    Gyorsba pár mondatodra ami eszembe jutott, bár nem illik kiragadni a szövegkörnyezetből fél mondatokat met nagyon megváltozhat a mondandója, de talán itt ez nem lesz.

    " csináltam egy településfejlesztési/közösségfejlesztési koncepció hibridet is, a munkahelyem szerinti kistelepülésre optimailzálva.
    Iszonyat lelkes voltam, sokszáz munkaórát öltem bele meló és család mellett."

    Teljesen ismerős szitu csak én egy munkahelyemen próbáltam észérvekkel hatni a vezetésre hogy nézzenek már körül, kisebb átszervezésekkel, a géppark minimális felújítása-újracserélése és minimális logisztika révén milyen nagyon megugranának a termelési mutatók,és mindez nyersanyag és energiarezsi csökkenés mellett.
    Én is dokumentáltam ezeket és miután megveregették a vállamat, az egész ment a süllyesztőbe.
    Senki nem értette meg hogy egy pillanatnyi közepes, inkább kisszintű beruházással hosszútávon jól járna mindenki.

    "nem az újabb ájfón, hanem tudatos döntés eredményeképp a fa tüzelésű cserépkályha lesz a prioritás, meg a szándékosan szerény (ám tartós) tárgyi környezet, és technológiai eszköztár."
    Nem fog menni addig amíg az erre fogékony, túlsúlyban lévő réteget minden nap bombázzák több oldalról, ennek az ellenkezőjével.
    Én privát véleményem szerint a kereskedelmi televíziózás néven futó valami, többet árt az ország kultúrájának és szellemi színvonalának mintha csak 8 általánosa lenne mindenkinek. De az rendesen, nem csoda waldorf meg egyéb oktatás elleni merénylet.

    "ruházatom a legszükségesebbekre szorítkozik. a fast fashiont kerülöm"
    Nekem 3 pár lábbelim van, egy mindenes, egy báli cipő és egy téli csizma.
    Ehhez hozzájön egy papucs, nyáron otthon az se mert a kertbe is mezítláb szaladgálok.
    Namost. Ez takarékosság vagy igénytelenség..?
    Attól függ, ki és milyen aspektusból közelít a témához.
    Pro és kontra, az asszonyra ezen a téren csak kicsit tudok hatni, ő (az én állandó visszafogásom és papolásaim ellenére) néha még mindig beleesik a felesleges vásárlások csapdájába.
    Bár a régi mondás még igazabb ma, nőnek és gyereknek mindent el lehet adni csak megfelelően kell tálalni és promózni.

    Műszaki cuccok terén,
    épp tegnap volt sikerélményem, egy falfúró-véső gépet 8000 forintért sikerült megjavíttatnom (polihisztor vagyok de kommutátort nem tudok újat csinálni otthon), bízom benne hogy évekig szolgál még és nem ment a kukába/újrahasznosító (..?) telepre a 10 kilós gép.

    "Arra jöttem rá az elmúlt hetekben hogy valami ilyesmivel szeretnék foglalkozni." (itt nem idézek be mindent de nagyon jó)
    Congratula!!

    "közösség/egészség fejlesztés/iskola-óvoda"
    Igen jól fogod meg, kiskorban kell hatni és akkor a felnövekvő generáció már természetesnek éli meg mindezeket amiről itt beszélgetünk.
    Viszont, erre írtam pár hsz.-al feljebb hogy a kifutási idő 1-2 generáció.

    "-esélyteremtés, nemcsak az utánunk jövő generációknak, hanem a mi öregkorunknak is."
    Ezt szintén jól közelíted, több felől is,
    először is az esély az megvan a túlélésre (csk nem lesz Armageddon) de hinteni kell a gondolatokat hogy ez így nem jó és önpusztításhoz vezet.
    Másik megközelítése a mi öregkorunknak, minden (régebbi) társadalomban tisztelték az idősebbeket, nem azért mert beléjük verték hanem belátták hogy az idősebbek fejében lévő tudást nem adták ingyen, az az évekkel jött és vagy az idősebbek átadják, vagy a fiatalabbaknak a nulláról kellene kezdeni.
    Ehhez képest ma, tizenéves, egyedül életképtelen, kamaszlázadással és dackorszakkal "nehezített" sorsú fiatalok posztolják hogy anyám csicska, apám meg bunkó.

    "Nem kivonulva a társadalomból de kissé befelé fordulva(a szónak a "tudatossági" értelmében)"
    Hát igen, magam is hasonlóan érzem ezt (és ahogy a szavaiból kivettem oldbaidhun is így van néha) de ezt tudomásul kell venni. Ez a zsenik sorsa... :) (ez talán erős volt, a smiley tompítja kicsit).

    "rendszerszeméleltű minden-mindennel összefüggő módon"
    Itt is piros pont mert máshogyan nem is lehet megközelíteni semmit.
    Csak példaképp, ennek illusztrálására, bár ezzel nem arattam osztatlan siker máshol és el is hajtottak hogy pesszimista vagyok és ferdítek,
    A nulla emissziós elektromos autó az nagyon nem nulla, sőt sokkal rosszabb mint bárki is gondolja. Most még. Majd valamikor nem lesz ilyen de most van most, ezt kell górcső alá venni nem a 10-20 év múlva várható állapotot mert addig el is kell jutni.

    "Örülök ennek a topiknak és a kommenttársaknak, fontos téma, nagyon jó hogy megindult róla itt egy diskurzus "
    Én köszönöm a beszélgetést.

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz olbaidhun #210 üzenetére

    Mindenképp SSD.
    Nem ismerema gépet, nincs benne msata hely, vagy ha van optikai akkor annak a helyére a legkisebb ssd.
    Maga proci teljesen használható, én egy N3150-et hajtok, megelégedéssel.
    Kár volt gyalulni a pro-t, maradhatott volna a 1909 win10 pro, abban mindent ki lehet kapcsolni meg időre beállítani. (upgrade, stb.) és meg lehet nyesni a rendszerfolyamatokat is kicsit.
    Nekem is 1909pro van és 25 másodperc alatt áll fel a gép Winnel és utána ha nem babrálom 1% procit eszik. Home ebből a szempontból kezelhetetlen.
    Viszont egy komolyabb vírusirtó meg fogja fogni, itt lép be a tudatos netezés, Valamint a beépített Defender teljesen megfelelő, nem szükséges komolyabb virnyakergető.

    Ha nincs igény Windows specifikus szoftverek futtatására akkor a Linux is jó alternatíva.
    Én egy Arch Manjarot hajtok KDE felülettel, a legnagyobb megelégedéssel.
    Ha csak Windowst használtál eddig akkor ajánlom a KDE-t.
    Xfce nekem túl puritán pedig nem vagyok csicsabolond.

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz olbaidhun #214 üzenetére

    Arc Manjaro KDE, épp rendesen használva, böngésző 6 füllel, alul egy rakás futó app:

    Nudli N3150 proci, a ram az viszont 8g és SSD-ről megy.

    A rendszer elég gyors, nem panaszkodok, viszont vannak olyan műveletek ahol a W10 nagyságrenndel lekörözi.
    Stabilitásban sincs a W10 közelébe, igaz ez rolling azaz a frissítgetős disztró de vannak olyan gyerekbetegségei amik eléggé bosszantóak.
    Viszont nekem nagyon kézreáll, a végletekig szabható a rendszer, a kinézet stb., ha Winről vált akkor vagy KDE vagy Cinnamon felület, ez esik legközelebb mindenben a Windowshoz. Bár a Cinna szerintem fényévekkel lassúbb és erőforrásigényesebb mint a KDE.

    Talán a legtámogatottabb az Arch, én eléggé tök vagyok hozzá de a gugli keresőbe eddig bármi hibát beírtam és 100számra listázta a témekörben a megoldásokat, részletesen minden dokumetálva és hatalmas felhasználói tábort és éppezért nagy támogatást látok mögötte.
    Archoz képest az Ubi vagy a Debian vonal olyan öreguras.
    Mondom ezt én, 56 évesen... :)
    Meg vagyok vele elégedve.

    Támpontnak ez elég lesz a Manjaroról,

    mindenképp tegyetek bármilyen Linux mellé egy Wint, pláne ha aki használni fogja az eddig csak azt ismerte.
    Sokszor fog jól jönni, majd egyre kevesebbszer de véleményem szerint 2 több mint az 1.

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz olbaidhun #216 üzenetére

    Azt hozza magával a linux bootmanegere a Grub, nem túl dizájnos de a célnak megfelel.
    Először a Win telepítés utána a Linux mert Redmondba még mindig azt hiszik hogy csak Windows létezik, ha egy pc-re több Windowst pakolsz akkor annak a bootloadere lekezeli a Windowsokat de a Linuxot nem.
    Linuxé viszont ismeri a Windowst és be is teszi a boot menübe választhatóan.

    Mindenképp egyféle boot rendszer kel, vagyis mindkettő vagy MBR/legacy BIOS vagy mindkettő UEFI.

    Pont ma írtam egy kollégának némi segítséget, talán jól jön nektek is, [link]

    [ Szerkesztve ]

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz cinemazealot #218 üzenetére

    "Ha viszont a Windows-t meghagyjátok dualboot-os opciónak, nem tartasz attól, hogy a kényelem és a lustaság miatt a tulaj állandóan a Windows-on ragad majd és a Linuxot meg inkább hanyagolja majd?"

    Nem, kb. mintha tudnék venni a benzines autóm mellé egy elektromost.
    Vagy a kocsi mellé egy rollert, robogót stb.
    Mindegyiknek megvan a helye, ideje.

    Én 20 éve Winezek és kb. 6 éve ismerkedek a Linux rendszerekkel.
    Volt több próbálkozás, volt hosszabb kihagyás is, viszont 2 éve aktívan használom minden nap.
    Ha 6 évvel ezelőtt pisztollyal a tarkómon kényszerítenek hogy debizony mától semmi Windows, akkor lehet hogy most eme sorokat nem a Manjaro alól írnám.
    Szerintem meg kell hagyni az ismerkedés, kipróbálás, ráérzés és megízlelés idejét és lehetőségét.
    Ha az "áldozat" tiltakozik, kár erőltetni, ha viszont tetszik neki akkor amúgy is magától rááll egy neki megfelelő átszokási, át tanulási módszerre és erre időt kell hagyni.
    Ellenérvkén felhozható hogy a fordított eset ritkán fordul elő, van rá bőven példa, pl. bár otthon Linux de suliba, munkahelyen Win van. Itt sem 2 perc alatt megy a tanulás.

    Ellenérvként fel lehet hozni hogy esetleg kényelemből, megszokásból nem is fogja használni, viszont ennél a mentalitásnál meg tök felesleges erőltetni agresszívan mert akkor meg örökre elmegy tőle a kedve.

    Én speciel mindkét rendszert használom, kb. Linux90%-Win10%, viszont amikor Win akkor az nagyon kell, nehezen vagy sehogy sem kiváltható a másikkal.
    Minek erőlködjek, kár az energiáért, reboot Win és ennyi.

    Én magam nem vagyok sem fanatikus Win hívő, se nem lettem elkötelezett Linux hittérítő. Megelégedéssel használom mindkettőt és az Android rendszert is, pedig az is több sebből vérzik és egyáltalán nem probléma mentes.
    És szerintem ez így jó.

    Mindkét OS jól használható, jó értelemben vett modern rendszer, teljesen felesleges őket méregetni, összehasonlítani, egyiket lehúzni a másikkal szemben vagy épp isteníteni.

    [ Szerkesztve ]

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz olbaidhun #220 üzenetére

    Dualbootra reagálva,
    az az OS lesz első a sorban és így az indul a beállított választási idő éetelte után amelyikkel utoljára leálltál.
    Ha a Winnel, akkor az... :)
    Ha Linuxszal akkor pedig az, ez egy kis gesztus a Linuxos bootmanagertől.
    Természetesen némi átírogatással beállítható hogy mindig a Linux legyen az első.

    "Szignifikáns különbségeket látok, amikor egymás mellett két egyforma hardveren eltérő build van ugyanabból az OS-ből. Megérné összehasonlító videókat készíteni. Egyre kevesebb az optimalizálás. Nem volt ez mindig így."

    Ezt én maga nem tapasztalom, egy tök noname kis mini PC a munkahelyemen 2016-os telepítésű és azóta minden frissítést végrehajtó Win10-nél nem veszek észre drasztikus lassulást.
    Szerintem nem is annyira az updatek hanem az évek alatt felgyülemlett feéesleges "szemét" lassítja a rendszereket.
    Az említett pc-n ha eszembe jut, kitakarítok, ez biztosan jótékony hatással van a sebességre, egyébként a Linux rendszerek is igénylik az effajta manuális besegítést,
    pár napja szabadítottam fel a Linux rendszeremen 5Gb tárhelyet a lemezen.
    Ebben benn foglaltatik az utolsó rendszer update maradéka és majdnem 2Gb naplófájl. Pár hónapos rendszerről van szó.
    Le is tiltottam a naplózást, illetve nem letiltotam hanem magadtam hogy csak az utolsó pár nap logokat tartsa meg majd kezdje felülírni a régieket.

    Android is borzasztóan meg tud hízni, ha hagyják.
    Nálam egy Google nélküli minimál rendszer jelen pillanatban 6Gb, alkalmazások 3Gb, gyorsítótár 1,2Gb.
    Egy gyári, amúgy is felcsicsázott rendszeren ezek összeségében akár 15-20Gb-o is elfoglalhatnak (ez csak az OS és az appok...! egy mp3 vagy egy kép sincs benne),
    hát ez lett a "kicsi, gyors, mobilra opimalizált" Android rendszerből ami ma 4G RAM alatt szine használhatatlan.

    Halkan megjegyzem, ugye egy Android felappozva, használva közelít a 15-20Gb tárhelyhez, a 4 éves W10-em meg jelen pillanatban 22,5Gb, a fél éves linuxom 18,8Gb és vígan futkorásznak 4g rammal.
    Így nem gyenge a dolog, mármint az Androidra nézve.

    Optimalizálás, ezt a szót lassan el is lehet felejteni.

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz duo #223 üzenetére

    Ez így leírva szuper,
    a dolog hátulütője ugyanaz mint a neten fellelhető több 100 disztrónak és több 1000 szoftvernek.
    A lelkesedés alábbhagyott, a fejlesztő elengedte a művét és eggyel több lett a támogatás nélküli és fejlesztőgárda nélküli projektek száma.
    Az más ha valaki magának hobbiból fejlesztget de ha én ilyenre képes lennék, minden projektem mellé odaírnám hogy vigyázat, lehet hogy holnaptól elárvul a téma.

    Amikor elkezdtem komolyabban a Linux után érdeklődni, egyszerűesn elborzasztott a variációk végtelen száma.
    És ezzel nem csak én voltam így, hanem tuti mások is sikítva menekülnek. A Wiki kb. 150 disztrót sorol fel és van még bőven.
    Természetesen ha az ember mélyebben beleássa magát rájön hogy a gyakorlatban használható rendszerek mind a pár fő rendszerekre épülnek, én 3-mat látok, Arch, Ubi, Debian vonal, és ezek is azért tudnak némi, nagyon csekély részesedést felmutatni desktop vonalon mertz mindegyik mögött álla valaki (canonical. stb.) aki(k) karbantartják, pofozzák, a szoftvereket is és a fő rendszert is.
    Vagy vegyük a Linuxos játékot mint fogalmat, sehol, a béka segge alatt nem volt addig míg a Valve nem lépett egy nagyot a Steam-el és kezdte támogatni.
    És ezzel eljutottunk oda ami a lényeg, a Win és Redmond azért (is) van ott százalékosan ahol, mert ezt a munkát a legelső windows 3.0 óta csinálják.
    Az igaz hogy pénzért csinálják.
    Ennek dacára a felhasználók 95-98%-a az övék és ennek nem csak marketing okai vannak.
    Sokat vitázgattam erről más fórumokon is és tulajdonképpen nem érkezett érdemben elfogadható válasz ennek miértjére.
    Hülye hasonlattal, a nép nem lehet annyira marketingezhető és vak meg buta hogy pl.
    a piacon az egyik árus árul 100 féle cipőt, szebbnél szebbeket, minden méretbe, INGYEN!!!, a másik árus meg 1 féle cipőt, 1 méretbe, 40.000 forintért és az első árus éhenhal, a második meg mindent elad mert tolonganak a népek érte.
    Ez van pontosan a két OS vonalán, és erre tényleg nincs korrekt magyarázat.
    Árva oprendszernek kicsi a felhasználói tábora, ez egy új közmondás :)

Új hozzászólás Aktív témák