Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Tigerclaw

    nagyúr

    A cikkben a "Watt szám" nagyon csípi a szememet. Szerintem jobb lenne a hivatalos "teljesítmény" szót használni. Elektromos teljesítmény, szívó teljesítmény, vagy ilyesmi.

    Sajnos a mai energiacímkéken pont az egyik legfontosabb adatokat titkolják, vagyis a két teljesítmény pontos értékét, ami ha nem is az egyetlen, de az egyik legfontosabb paraméter. Még az egyik leginnovatívabb gyártó a Dyson is tiltakozott az ellen, hogy lassan morzsaporszívó teljesítménnyel akar az EU porszívózni szőnyeget. Nekik biztos nagyon hatékony porszívóik vannak, de a célhoz, a feladathoz szükség van szívóerőre is.

    Az egész hasonlít az autó károsanyag kibocsájtás és fogyasztás témájára. Jó dolog hogy fejlesztésre sarkalják a gyártókat, de meg kellene érteni a buta EU-s bürökratáknak, hogy rendelésre, csettintésre, nem lehet fejleszteni.
    A címkén szereplő ABCDEFG érték csak amolyan placebo dolog. Örülsz, hogy ha drágán is, de vettél egy kurvatakarékos, nagyon hatékony porszívót, csak közben a tavalyik nem takarékos sokkal jobban teszi a dolgát és lehet hogy mivel kellően erős, az 1800W-os porszívóval 5 perc alatt tökéletes munkát végzel, míg a 700W-ossal 15 perc alatt is sokkal több por marad a szőnyegben, vagyis összességében a takarékosabb mégis többet fogyaszt.

    Én azt tudom javasolni, hogy amíg még lehet kapni normális teljesítményű porszívókat, addig kell venni, vagy áttérni szőnyegről olyan burkolatra, amivel a kis 700W-os porszívók is megbírkóznak...sőt talán porszívóra sem lesz szükség, mert kőburkolathoz, laminált padlóhoz nem kell.

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

  • Tigerclaw

    nagyúr

    válasz ribarszki #35 üzenetére

    Sajnos sok helyen csak az elektromos teljesítményre vonatkozó ABCDEFG besorolást tüntetik fel, miközben annak nincs köze a tisztítási hatékonysághoz. Egy 700W-os porszívón az energiaosztály alapból "A" kategóriát kap, egy 1400W-os meg "F"-et.

    Ez szerepel felül a címkén, a fő helyen és a vásárlókat arra szoktatták hűtőgépnél, mosógépnél, hogy az "A", sőt A+++ és hasonló gépeket kell megvenni, de míg az előző készülékeknél az energiaosztály egész közeli kapcsolatban van a hatékonysághoz, a porszívónál semennyire.

    Valahogy az elektromos teljesítmény és a tisztítási képesség hányadosát kellene egy ilyen jelben megadni.

    Érdekelne, hogy a többi paraméternél milyen eljárás alapján ítélik oda a betűjeleket.

    Az Electroluxnál néztem két porszívót.

    Supercyclone SCPARKETTO 1400W - F energiaosztály
    ZSPCPARKET 800W - A energiaosztály

    Minden más a címkén szerplő paraméterben megegyeznek, vagyis A kibocsájtás, A hatékonyság kemény padlón és D hatékonyság szőnyegen, ja és a kisebb teljesítményű csendesebb.

    Nekem az elsőhöz hasonló van...annak egy pár évvel ezelőtti elődje...talán 1600W-os. Hogy tudta azt elérni egy cég varázsütésre (az EU "parancsára") hirtelen, hogy majd fele teljesítménnyel ugyanazt tudja? Itt nincs turbókefe, semmi ufótechnológia. Ez olyan, mintha holnaptól az autók a fele benzint fogyasztanák. Emellett az utóbbi csak kb. 20%-al drágább...miközben majd fele akkora fogyasztással elvileg ugyanarra képes.

    Szerintem itt egyszerűen arról van szó, hogy maga a teszt csal, vagy kedvez a kisebbik javára, vagy a cég kreatívan áll a dologhoz, mert a szabályok rugalmasak. Annyi biztos, hogy a két porszívó valódi takarítási képességé messze nem egyezik meg ellentétben azzal, ami a címkén szerepel. Itt amolyan "ahhoz képest hogy milyen gyenge a gép, egész használható" filozófia mentén kapta meg a besorolást, vagyis a gyengébb gépnek kisebb akadályt kell átugrania, ugyanahhoz a besoroláshoz.

    A turbókefére visszatérve két dolog jut az eszembe:

    A mi porszívónkon is van passzív fapados turbókefe, amit csak a szívóerő forgat. Nagyon jól működött kezdetben, de sajnos nem csapágyon fut és egy idő után egyszerűen nem tudta forgatni a kefét, miközben a szívóerő nem csökkent. Megfelelő kivitelben, valami "komolyabb" zár csapágyas, tengelyes megoldással nagyon jó lenne hosszútávon is.

    A külön motoros turbókefe persze várhatóan sokkal jobb minőségű, de én attól tartok, hogy egy plusz potenciális hibaforrás...ráadásul olyan, amit drága javítani ha lejárt a garancia.

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

  • Tigerclaw

    nagyúr

    válasz rudi #39 üzenetére

    Nálunk egy Electrolux porzsák nélküli cyclone xl van már jópár éve. Maga az alapgép mondhatni tökéletes. A tartozékoknál már van pár gyenge pont. Először a bekapcsoló-fokozatszabályzó tekerőgomb lett kicsit hibás, viszonylag hamar, de szerencsére abszolút nem okoz gondot. Eredetileg nulla állásban kattant egyet, tehát mondhatni érzésre ki lehetett kapcsolni. Most letekerve ugyanúgy kikapcsolt állapotban van, csak nem rögzül abban az állásban.

    A tartozékoknál:

    A turbokefe szorul annyira, hogy nem tudja felpörgetni rendesen. Már szétszedtem, kitisztítottam, de annak ellenére, hogy ránézésre tökéletes, és tisztítás után jobban pörög, mégsem igazán használható már. Jobb lenne, ha rendes csapágyazott tengelye lenne.

    A normál szőnyeg kefén pár év után kiestek a görgők, amik a könnyű siklásért voltak felelősek. Gyakorlatilag megadták magukat a görgőn lévő kis tengelynyúlványok.

    Ugyanezen a fejen a szabad fel-le mozgást engedő csuklófej kiakadt. Csak szétszedéssel lehetett összerakni nagy nehezen, de azóta is kiakad néha.

    A fém teleszkópos cső teleszkóp mechanizmusa szorul. Nagyon nehezen rángatva még sikerül néha állítani. Talán csak takarítani kellene, de nem tudtam-akartam még szétszedni.

    Mindezek ellenére most ha kapok új fejet, inkább azt veszek hozzá, mert az alapgép kvázi tökéletes. Illetve már ráfér egy új mosható HEPA szűrő.

    Ha mégis vennem kell másikat, az is Electrolux lesz és ugyanúgy cyclone rendszerű.

    Amúgy néztem az utódját a boltban és abban a porleválasztó-tároló rekesz, ami kvázi a lelke az egésznek, már mintha vékonyabb, gyengébb műanyagból lenne.

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

Új hozzászólás Aktív témák