Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • (An)Dante

    őstag

    Bog,
    Az OLED kijelzőket nem a drágaságuk, hanem a túlságosan is rövid élettartamuk miatt nem használták eddig! Az OLED panelek gyártása rendkívül olcsó, mivel nyomtatásos technológiáva is létrehozhatók. Több siekres áttörés is született, de tévékben továbbra sem használják a paneleket, mert nagy fényerő mellett továbbra is csak párezer órát bírnak!

    Ez az S88 kifejezetten szép és ha jó áron jön siker lehet. Remélhetőleg a BenQ-s srácok tudják, hogy mekkora számot lehet a cetlire írni..

    Ne arról írj amiről azt hallottad, hogy...

  • (An)Dante

    őstag

    [TECH]

    A TFT kijelzők úgy jelenítik meg a képet, hogy a felbontásukhoz képest háromszor annyi úgynevezett subpixelt tartalmaznak melyek mindegyike külön-külön képes átereszteni vagy blokkolni a fényt (akárcsak a monokróm kijelzőknél) tehát egy képpont három subpixel-ből áll, melyek felett rendre Piros-Zöld-Kék színszűrők vannak. A TFT panel háttérvilágítását magas fényű (és relaítve magas fogyasztású) fehér LED-ekkel biztosítják. Azonban a Piros-Zöld-Kék színszűrők a fehér fényű háttrévilágítást csak részben engedik át, rebdben annak 30%, 59% és 11% mértékben. Mivel midnen színszűrőből pontosan ugyanannyi van ezért azt lehet modnani, hogy legjobb esetben is (teljesen fehér kijelző) csak a háttérfény harmadát engedi át, míg sötét képek megjelenítésekor a háttérfény csak igen kis része hasznosul. Pl. egy világoskék kijelző a háttréfény 33.3%-anák (területileg csak ennyi a kék subpixel a többi pedig teljesen zárt) 11%-át (mert a kék színszűrő a háttérfény ekkora részét engedi át), vagyis alig 3.6%-át engedi át, a többi csak meddő teljesítmény! Ezen túlmenően a TFT kijelzők gyártása drága, mivel a ''normál'' folyadék-kristályos kijelzőre speciális színszűrő réteget kell felvinni, majd a hátoldalára LED-es háttérvilágítást is kell szerelni, melytől vastag lesz.
    - Drága éa bonyolult gyártani (szinszűrő felvitele, háttérvilágítá hozzáadása)
    - Vastag a kiegészítő elektronika miatt
    - Fogyasztása független a kijelzett tartalomtól (teljesen sötét képnél is ugyanakkora)
    - Kontrasztaránya kicsi, mert a subpxielek nem tudják tökéletesen elzárni a háttérfényt
    - Emiatt nem képes sem tökéletes fekete sem fehér szín előállítására
    - Lassú, mert a folyadékkristály polarizálása időigényes (millisec nagyságrendű)
    - Látószöge kisebb, színei elúsznak
    +Magas az élettartama

    Az OLED kijelzők ezzels zmben teljesen másképp működnek! Természetesen itt is három subpixelből áll midnen képpont, azonban azok mindegyike külön-külön képes fényt kibocsátani, úgy lehet felfogni, mintha külön LED-ek lennének. Tehát itt nincs színszűrő és nincs háttérfény sem! Sötét képek megjelenítésekor a LED subpixelek nem világítanak, tehát a fogyasztás majdhogynem nulla, míg teljesen fehér kép megjelenítésekor valamennyi subpixel világít, de mivel nincs színszűrő ezért az előállított fény 100%-a hasznosul, tehát ilyenkor is közel harmada a fogyasztása az azonos fényerejű TFT panerlhez képest! Tehát a kijelző fogyasztása a kijelzett tartalom függvényében változik. Az OLED kijelzők gyártása rendkívül olcsó, mivel nyomtatásos technológiával készülnek, vagyis egy hordozórétegre ''nyomtatják'' a subpixeleket, valamaint a szükséges ''vezetkékeket'' is, nincs szügég utólagos elektronika ráépítésére sem háttérvilágítás hozzáadására így sokkal vékonyab is:
    + Olcsó gyártani
    + Ugyanlyan fényerő mellett max. 33%-a fogyasztás
    + Kijelzett tartalomtól függő dinamikus fogyasztás
    + Rendkívül nagy a frissítési ideje (nanosecundum nagyságrendű)
    + Nagy a kontraszt aránya
    + hatalmas a látószőge
    + Képes teljesen fekete és hófehér színek leőálíltására is
    + Vékony
    - A szerves kijelző élettartama nagyságrendekkel rövidebb TFT társainál

    Ne arról írj amiről azt hallottad, hogy...

  • (An)Dante

    őstag

    válasz Viktor0610 #37 üzenetére

    Viktor0610,
    ;) :D Az OLED panelek élettartamának növelése több gyártó számára is igazi kihívás. Jelenleg a legfejlettebb gyártási technológiát a Cambridge Display Technology alkalmazza. 100cd/nm fényerő mellett, mely mobilokban már bőségesen elegendő az átlag élettartamuk színkomponensenként:
    - Vörös: 500.000 óra
    - Zöld: >600.000 óra
    - Kék: 150.000 óra
    Az élettartam azt az időperiódust jelenti, amennyi idő alatt a fényerő a felére csökken. Mint látható nem egyszerre öregszenek a színkomponensek, tehát időnként kalibrálni kell! A legtöbb OLED gyártó jelenleg nem rendelkezik ilyen paraméterekkel, ezeknek talán negyedével büszkélkedhetnek, tehát annyira már nem kell félni, hogy hamar kipusztul az OLED panel.

    Tévékben megszokott 400cd/nm fényerő melett ezek az értékek már nem ilyen rózsásak:
    - Vörös: 31.200 óra
    - Zöld: >40.000 óra
    - Kék: 9.400 óra

    A TFT panelekben használt LED háttérfények akár 1.000.000 órát is bírnak, tehát a legfejlettebb gyártási technikák esetén a kék komponens élettartamának több, mint hatszorosa, de az elérhető panelek esetén ez az érték hússzorosnál is nagyobb!

    [Szerkesztve]

    Ne arról írj amiről azt hallottad, hogy...

  • (An)Dante

    őstag

    válasz Viktor0610 #41 üzenetére

    ''időnként kalibrálni kell''
    Mivel a színkomponensek nem egyszerre öregszenek, vagyis a kék sokkal hamarabb eszít a fényerejéből, mint pl a zöld vagy a vörös amiatt pl a kék színt külön erősíteni kell időnként a többihez képest, hogy ne tolódjon el nagyon a kijelző képe a sárgás (zöld+vörös) irányba

    Ne arról írj amiről azt hallottad, hogy...

  • (An)Dante

    őstag

    válasz (An)Dante #44 üzenetére

    OFF: Nem, a zöld és piros fényerejét kell csökkenteni..

    Ne arról írj amiről azt hallottad, hogy...

Új hozzászólás Aktív témák