Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Vole

    tag

    Piros lampanal jobbra kanyarodas nagyon jo. Itt Kanadaban is igy van.

    Az autokkal kapcsolatban ez a "kereke van mehet" azert eros tulzas. Minden muszaki szempontnak meg kell felelnie a jarmunek, bar az teny, hogy ezek a szempontok tobbet megengednek mint europaban. De peldaul Ketuleses off-road masinakat sem mindenhol engednek az utakra ( peldaul Polaris RZR ), pedig muszakilag minden rendben veluk ( lampak, fekek, biztonsagi ovek... ). Mondjuk europaban kevesbe valoszinu, hogy a lampanal melled gurul egy olyan emelt pickup, aminel fejmagassagban csak a KING vagy FOX feliratokat latod :D

    A kajakkal kapcsolatban szerintem nincs igazatok. Kozel egy evig eltunk Kaliforniaban es imadtuk a kajakat. Vegasban amugy erdemes begurani a Cosmopolitan szalloda all-you-can-eat ( buffet ) ettermebe, elkepeszto kinalatuk van. De a Lobster nevu lancnal is jokat lehet enni, de peldaul Denny`s se rossz. Azt hiszem ez abszolut izles kerdese, van akinek bejon, van akinek nem. Azt semmikepp sem mondanam, hogy mindenhol mocskot arulnak, ami egy magyarnak se izlene. :)

    "A pincérek európai szemmel kicsit túlbuzgók, kb. még egy gyorsétteremben is odajönnek megkérdezni, hogy hogy ízlik az étel, minden rendben van-e."

    Ennek azert van egy kis negativ hangulata, de szerintem ez pont egy olyan dolog, ami elkepesztoen jo amerikaban. Az elso 2-3 hetben csak pislogtunk, hogy mindenhol nagyon kedvesek az eladok, segitokeszek, ha latjak rajad hogy turista vagy, akkor megkerdezik hogy erzed magad, hogy tetszik az orszag ( vagy az adott varos ), honnan jottel... Europaban az a jellemzo, hogy aki keveset keres, az bizony ugy is viselkedik. Nem erdekli a munkaja, csak egy szukseges rossz amit nagynehezen elvisel. Ebben a tekintetben oriasi kulonbseg van a ket foldresz kozott.

    [ Szerkesztve ]

  • Vole

    tag

    válasz Almonen #8 üzenetére

    "viszont annyira más világ ami ott kint van... én sosem élnék kint, maradok Európában :)"

    Egyetertek, teljesen mas vilag, viszont en pont emiatt valoszinuleg sosem koltozom vissza europaba, annyira tetszik itt. Az egyetlen ami szoba johet az Ausztria, de az is majd csak oreg koromban.

  • Vole

    tag

    válasz #16820480 #20 üzenetére

    Nem tudom te hol elsz vagy eltel, de ha neked piros van, akkor senki ele/koze nem "nyomakodhatsz" be, ugyanis mindenkinek elsobbseget kell adnod. Ha te "pofatlanul" befordulsz valaki ele, a valojaban szabalytalan muvelet.

    Mellesleg nem csak a keresztiranyu forgalom letezik egy keresztezodesben. Szamtalan olyan eset van, hogy csak a balra es a szembol jobbra fordulonak van zold. Ezt szepen ki lehet hasznalni.

    De eleg ha belegondolsz abba, hogy egy forgalmas helyrol kivezeto vagy bevezeto ut terheltsege idoszakosan valtozik. Ha a keresztiranyu forgalom ilyen, akkor elofordulhat, hogy balrol nem jon senki, mig jobbrol all a sor a dugo miatt. Ilyenkor te szepen mehetsz jobbra.

    Mint irtam kozel egy evig az USA -ban eltunk, ket eve pedig Kanadaban es tovabbra is tartom, hogy ez egy nagyon jo dolog. Amiket irsz ( dudalas, satufek, koccanasos baleset ), a 3 ev alatt nem tapasztaltam.

  • Vole

    tag

    válasz DS39 #44 üzenetére

    "Mondjuk azon csodálkozom hogy ez még nem tűnt fel nekem a filmekből, sorozatokból."

    Mivel a filmekben ritkan kell neked fizetned, ezert ertelemszeruen nem tunt fel :D

    Amugy az elso par hetben nekem is fura volt. Foleg amikor a $9.49 -es kajara nem volt eleg a $10 -es amit adtam es meg vart az elado. Ez kicsit olyan mint a hulye angoloknal a forditott kozlekedes. Turistaknak fura, aki ott el az viszont hamar megszokja. Egy ido utan mar fel sem tunik. Tudom, mert naluk is lehuztam par evet :)

    Ez a netto aras dolog amugy nem veletlen, mivel sok ceg tobb allamban is jelen van es az emberek elvarjak, hogy az orszagon belul mondjuk egy BigMac mindenhol ugyan annyiba keruljon. Termeszetesen adoval terhelve mar kulonbozhet az ar, de szerintem tobben panaszkodnanak hogy mondjuk Phoenix -ben olcsobb a Bigi mint LA -ben. Marpedig az amcsik eleg sokat utaznak.
    Emellett netes vasarlasnal, ha masik allambol rendelsz, akkor nincs ado, netto arat fizetsz.

    Itt Kanadaban amugy ugyan ez a rendszer van es egyreszt nem foglalkozik vele az ember, mert nem kell szamolgatni a fillereket mint a magyar atlagnak, masreszt ahogy mar emlitettek kartyaval fizet a tobbseg ugyhogy eszre sem veszik. Ha mondjuk elmesz bevasarolni a kozertbe, akkor a kasszanal ugyis csak azt nezed, hogy a gep milyen vegosszeget ir, az pedig mar az adoval novelt, fizetendo osszeg.

    Jo kerdes, hogy miert alakult igy a vilagnak ezen a felen, hisz az osok ugyebar europaiak, de talan az a magyarazat amit irtam ( az allamok es utazgatas ).

  • Vole

    tag

    válasz ludi85 #55 üzenetére

    Ez igaz lehet az europai kartyakra, de azert amcsiban mas a helyzet kicsit.

    "Credit kártya (visa, master card) ami csak akkor lehet, ha egy munkahelyről állandó bevétel jön, hetente, két-hetente, vagy havonta."

    Az USA-ban es Kanadaban ez nem feltetel.

    "A credit karinak a hitel kerete attól függ, hogy mennyi az éves bevételed."

    Ez szinten hibas. A hitelkeret a credit score -tol fugg leginkabb.Olyan visoznt van, hogy bizonyos kartyat bevetelhez kotnek, de ez csak a legdragabbakra vonatkozik, amikre altalaban a legtobb a jutalom ( pontok, airmiles, cash back ).

    " A credit kártyának kicsit nagyobb éves díja van"

    A tobbseguk ingyenes itt. Mint irtam, van par kiemelkedo "jutalommal" jaro kartya, azoknak szokott lenni eves dija. Mellesleg a szamlavezetes is ingyenes, kiveve amikhez valami extra jar, de sokszor ott is eltekintenek az eves dijtol, ha van egy eloirt osszeg a szamlan ( mondjuk mindig $3000 folott van ).

    "de én pont azért váltottam ki, mert pár éve mikor Amerikában voltunk, rájöttem hogy a debit kártya szinte semmire sem jó"

    Az USA -ban kiallitott debit card -okkal barhol ugyanugy fizethetsz mint a credit -el. Csak akkor hasznalhatatlan a debit, ha kulfoldre utazol vele. Akkor kell a credit. Ez igaz minden iranyban ( pl. UK debit kartya Kanadaban ).

    "Amerikában, hitelkártya nélkül nem hívna senkinek.."

    Ez kb. olyan kijelentes, mint az, hogy az amcsik hulyek es a nok rondak :)
    Nagyon sokan elnek credit kartya nelkul. Van aki egyszeruen nem szereti, van aki nem tud banni vele ( ok jellemzoen egyszer mar megegettek magukat ezzel ).

  • Vole

    tag

    válasz #16820480 #58 üzenetére

    Tudom, es ezt irtam is, de a lenyeg, hogy amikor az atlag amerikai bemegy a boltba, akkor ugyan azokat az arakat lassa, mint otthon, maskulonben feltunik neki a kulonbseg. Fizetesnel meg egyreszt ugysem figyel erre, masreszt rendszerint nem egyetlen dolgot vesznek, igy nem tunik fel, hogy az adott BigMac -ert mennyit is fizetett.

    De kozben eszembe jutott, hogy lehet egy masik magyarazat is, pont a masik oldalrol, vagyis a cegek szemszogebol. Ott van peldaul a Walmart. Kismillio boltjuk van szerte az orszagban, plusz az online aruhaz, ahol kerheted az adott termek atvetelet a helyi boltban. Minden egyes termekhez kulon ar tartozna minden allamban + a netes ar. Es ha felmesz a weboldalra, akkor a fizetesnel adjak hozza az adot miutan megadtad a cimedet. Azert ez nem kis logisztika lenne, teljesen feleslegesen. A mostani rendszer szerint egy termeknek egy ara van, ezt kell kiirni a polcoknal, a penztarnal pedig a gep automatikusan a helyi adot adja hozza.

    Aztan az is lehet, hogy valami egeszen mas az oka ennek a rendszernek :)

  • Vole

    tag

    válasz ludi85 #61 üzenetére

    Mint irtam, nem az a helyzet, hogy az amcsi kartyak jobbak vagy rosszabbak, hanem az, hogy belfoldon vagy kulfoldon akarod -e hasznalni oket.
    Gyanitom, hogy az amcsi debit card -al sem tudsz autot berelni Irorszagban.

    Amugy amikor LA -be erkeztunk es meg nyilvan nem volt amerikai szamlank ( angol credit card meg mar nem volt ), akkor en az autoberlest ugy oldottam meg, hogy KP -val fizettem. Kifizettem elore a berlest es kertek meg valamennyi deposit -ot, arra mar nem emlekszem hogy mennyit.

    Kulfoldi vasarlasnal teljesen mindegy, hogy mennyi penz van a kartyan, magat a kartyat dobja vissza a rendszer. Hogy miert van ez igy, azt nem tudom, hisz elvileg egyszeru vasarlasnal elvileg engednie kene. Nem lehet, hogy csak a te bankod nem engedte. Nekem volt olyan is, hogy hitelkartyaval sem tudtam kulfoldon fizetni, de csak azert mert a bank "biztonsagi" rendszere nem engedte. Felhivtam oket, elmeseltem a helyzetet ( kulfoldon tartozkodom ) es onnantol nem volt gond.

  • Vole

    tag

    válasz Matada2.3 #67 üzenetére

    Debit card = normal bankkartya
    Credit Card = hitekartya

    Amugy a hitelkartyakhoz is van PIN code, illetve a tobbseghez van, de vannak olyanok, amiket ala kell irni. Az en hitelkartyamhoz peldaul van PIN kod, viszont mostmar a legtobb helyen tudok erintessel fizetni ( tap ), vagyis se alairas se PIN kod nem kell. Ez persze bizonyos ertekhatar alatt mukodik csak, de ez eleg magas, itt a kornyeken csak az egyik kozertben van $100 -ra limitalva a "tap", de banktol is fugg.

    Jah, a "tap" funkcio mukodik debit -el is.

    [ Szerkesztve ]

  • Vole

    tag

    válasz H.Istvan25 #70 üzenetére

    "Ezzel én úgy vagyok, hogy ha mindenhova el akarok menni ami nálam bakacslistás, akkor az USA már nagyon a végén van"

    Es mi alapjan gondolod ugy, hogy ket altalad sosem latott hely kozul az egyik jobb mint a masik? :)

    Mondhatnam ugy is, hogy ennek egyertelmuen a buta eloitelet az oka, semmi mas.

    Az USA -val egyetlen baj van: akkora es annyi teljesen kulonbozo latvanyossag van, hogy par het alatt a toredekere sem jutna idod. En csak Alaskaban honapokat el tudnek ugy tolteni, hogy meg maradna latnivalo, tenni valo. Vegasban ket hetet toltottunk ugy, hogy minden nap fajt mar a labam a sok menestol es a strip -en kivul alig lattunk valamit a varosban, egyedul a Hoover gatra volt idonk, de azt is sajnos csak kivulrol tudtuk megnezni ( a hidrol, gat tetejerol es hajorol is ), meg aznap egy kicsit korulneztunk az ottani parkban. Illetve meg elmentunk buggy -zni a varoson kivulre, de ott nem a latvanyossag volt a lenyeg ( amugy is csak homok, kovek es par domb volt ). Se a speedway, se a downtown, se a Grand Canyon.... Nagyon megbantuk, hogy csak 2 hetre mentunk, viszont az biztos, hogy meg sokszor visszamegyunk.

    Az USA -ban amugy nem csak allambol van sok, de nagyon sokfele ember is akad arrafele. Teljesen mas Miami, Dallas, Detroit, New York, LA, Seattle. De ugyan ez elmondhato a tajakrol is: van tengerpart, sivatag, oriasi nemzeti park, siksag, hatalmas hegyek, kanyonok, tavak, folyok... Egy rendes MIssissippi tura hajoval 22 nap, a rovid csak 8 :)

  • Vole

    tag

    válasz h4h01 #76 üzenetére

    "Egy cukorbeteg ember meddig tud életben maradni ott?"

    Semeddig. A cukorbetegek kizarolag europaban elik tul :D :D :D

    "ha mondjuk bemész a hiperbe, vagy valamilyen kisebb élelmiszer boltba, akkor kapni ilyen diétás, diabetikus cuccokat?"

    Minden van. Ami amerikaban nem kaphato, az nincs. Nagyobb varosokban vannak kifejezetten boltok, ahol csak ezeket a termekeket aruljak.

    Ajanlom figyelmedbe a diabetikus zoknit :D

    https://www.walmart.com/ip/Md-Diabetic-Seamless-Toe-Crew-Socks-Large-Unisex-1-Pr/48318634#about-item

  • Vole

    tag

    válasz H.Istvan25 #126 üzenetére

    Mar bocs, de ezt az egeszsegugyi rendszert nagyon nem vagjatok. Mo -on minden dolgozotol vonjak a penzt, ergo mindenki aki dolgozik az fizet is az egeszsegugyert, nem is keveset. Amerikaban nem vonnak egy fillert sem a beredbol erre, viszont a semmiert ugyebar nem is jar rendes ellatas. A rendes munkahelyek amerikaban mindig fizetik a munkavallalo szintjenek megfelelo betegbiztositasat is. Akinek nem, az pedig valaszthat maganak olyat amilyet akar ( ha jol emlekszem havi $50-$60 -tol indulnak ). Egy amerikai munkas sokkal tobb nettot kap kezhez, boven futja belole rendes betegbiztositasra. Aki inkabb elissza azt a penzt, azt nem tudom sajnalni.

    Viszont van egy oriasi kulonbseg: amerikaban ha van biztositasod es bekerulsz egy korhazba, akkor meggyogyitanak, Mo -on ha bekerulsz a korhazba, akkor orulhetsz ha elve kijutsz. A ketto kozul nekem az elso szimpatikusabb, raadasul en donthetem el, hogy mennyire fontos a sajat egeszsegem.

    Egy rovid tortenet: par honapja talalkoztam itt Kanadaban egy magyarral, aki epp atutazoban volt ( csak egy ejszakara alltak meg ). Egy nemet cegnek dolgozik ( FAI ), akik kis utasszallitokat uzemeltetnek ( foleg Learjet -eket ). Ezeknek a gepeknek a nagyobb resze betegszallito. Epp egy amerikai not vittek vissza az USA -ba, aki valahol europaban ( mar nem emlekszem hol ) balesetet szenvedett es a biztositoja visszaszallitotta az USA -ba, hogy ott kezeljek. Mindezt ingyen, ugyanis fedezte a biztositasa. Ennyit a betegellatasi kulonbsegekrol :)

  • Vole

    tag

    válasz laszlobak #136 üzenetére

    Szerintem hagyjuk az urban legendeket, senkit nem hagynak meghalni azert, mert nincs jo biztositasa.

    Az a problema, hogy a komcsi rendszer mely nyomot hagyott a magyar fejekben es nem tudjatok felfogni, hogy az egeszsegugy nem jarhat alanyi jogon ingyen mindenkinek. Ilyen nincs. Illetve van, de abbol lesznek a magyar allapotok, ahol a novert hetente egyszer latod, az orvosnak kulon kell tejelni, a varolista olyan hosszu, hogy idokozben a betegek fele vagy meggyogyul vagy meghal, a WC -ben nincs budipapir...

    Es mint irtam, Mo -on sincs ingyen az egeszsegugyi ellatas, sulyos % -ot vonnak minden munkavallalotol, vallalkozotol. Gyanitom, hogy ha valaki utanaszamolna ennek es osszehasonlitana, hogy az atlag amerikai keresetnek hany % -a a rendes EU biztositas, akkor csak pislognal az aranyokon.

    Kicsit olyan ez, mint a lakasbiztositas. Aki nem kot biztositast a hazara, inkabb elissza/elszorakozza azt a penzt, az ne sirjon, ha mondjuk leeg az egesz es ezert a romok kozt kell aludnia.

  • Vole

    tag

    válasz ludi85 #164 üzenetére

    Nem irtad mikor mentek, de ha epp lesz, akkor menjetek el a Monster Jam -re az Anaheim -i stadionba ( Disneyland mellett van ).

    Mi egesz nyaron a San Dimas -i aquaparkban doglottunk ( Raging Waters ), de ilyen rovid nyaralas alatt erre nem lesz idotok :)

Új hozzászólás Aktív témák