Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Hunmugli

    aktív tag

    válasz Cs1csó #201 üzenetére

    A fúziós reaktorok is vizet melegítenének és utána a gőzzel turbinákat hajtanának meg, de még kicsit odébb van a bevetésük.

    ricsi99, kérlek ne írj le több hülyeséget, mert csak halvány fogalmad van a legtöbb dologról. Inkább kérdezz. A négyes blokk fölött jelenleg acélszarkofág van, amit a régi beton fölé építettek. Ezt legalább száz évre tervezték.

    Minden anyagnak más a felezési ideje, Cifu-tól idézek: "Az U235 felezési ideje 704 millió év."

    Hogy enné meg a sugárzás a beton vagy az acél szarkofágot?

    Olvass után a sugárbetegségnek, a politikát meg ne keverd bele mindenbe feleslegesen. Egyelőre ennyi...

    ui.: de gyorsan irkáltok :)

    A kevés tudás veszélyes. A sok is. – Bocs az offért.

  • Hunmugli

    aktív tag

    válasz Cifu #211 üzenetére

    Kicsit utánaolvasva sajnos az anyagszerkezet is sérül, mert egyrészt a kristály/atom/fémrácsból a sugárzás képes kimozdítani az atomokat, másrészt pedig a beton zsugorodik, mert párolog belőle a víz. [link]

    biológiai pajzs = beton??

    A wikipedia meg például ezt is írja: "Radiation can also lead to segregation and diffusion of atoms within materials [...]"

    Bizonyára sietve húzták fel az épületet, de mivel a tudományterületet még mindig kutatják (elvégre Csernobilon kívül még van legalább 500 hely, ahol "érdekes" a sugárzás), nehéz lehet megmondani, minek mekkora része volt a betonszarkofág mai állapotában.

    A kevés tudás veszélyes. A sok is. – Bocs az offért.

  • Hunmugli

    aktív tag

    válasz ricsi99 #218 üzenetére

    Természetesen a robotokat is védeni kell, mint ahogy a sorozatban is benne van, a robotok az embernél is gyorsabban mentek tönkre sugárzás hatására. Ez nem csak a fejletlen technológia miatt volt így, hanem Fukusimánál sem nagyon tudtak a kritikus területeken robotokat bevetni. És használat után a robotok is sugárzóak lesznek, amit le lehet tisztítani, de az oroszok is inkább rengeteg teherautót otthagytak egy ~roncstelepen. (Biztos az is benne van, hogy ott és akkor senki nem akart még napokig kocsit mosni, ami után persze illik a vizet összegyűjteni, stb stb.) Meg mint ahogy elhangzott már, a primer kör sok alkatrésze is sugárzik, beleértve a vizet is.

    Pár anyag egyébként képes sugárzóvá válni, de a többség csak a ráragadt radioaktív portól sugároz.

    Különböző szimulációkkal lehet pl kideríteni, mi történt alul, aztán ott van az alagút, amit a bányászok ástak, egyébként hiába: nem tudták, hogy szükség lesz-e rá, szerencsére végül nem lett. Ugyanis nem nagyon tudták, hogy a kórium(láva) [zónaolvadék; olvadt üzemanyag, grafit, törmelék, homok és beton] milyen gyorsan égeti át magát a betonon, ki fog-e hűlni, stb. Ebből van az elefántláb nevű képződmény is, meg film is készült róla, a Kína-szindróma, amit korábban valaki ajánlott is.

    Meg van a híres 3 búvár, akik leengedték a vizet a reaktor aljáról, és még ketten ma is élnek. Az egy újabb robbanás megelőzésére szolgált, de ha csak simán érintkezik a kóriummal, azt is meg kellett volna gátolni a talajvíz-szennyezés miatt.

    Ott van a "halál hídja", ahol a sorozatban radioaktív pernyében állva nézték a lángoló erőművet. Kvázi a vízbe is ez került volna, vagy majd valaki elmondja, mennyi került bele.

    Valóban nem is nagyon igyekeznek megfizetni pénzzel a likvidátorok munkáját áldozatát. Kicsit visszagondolva, valószínűleg igazad van, lassú és fájdalmas haláluk lehetett, és nem észleltek azonnal semmit, de azért ez nem hangzott olyan meggyőzően.

    A kevés tudás veszélyes. A sok is. – Bocs az offért.

  • Hunmugli

    aktív tag

    válasz Cs1csó #246 üzenetére

    Szerintem Lali arra volt kíváncsi, amit #234-ben írt le dchard: "az ún. üzemanyaghőmérsékelti együtthatója erősen negatív. Ez azt jelenti, hogy minnél melegebb az üzemanyag, annál kisebb a reaktivitás"

    Egyébként mintha a #219-et sem olvastátok volna, amiben megemlítem a kóriumot a bányászokat meg a szimulációkat. (Érdemi infót sztem nem írtam, csak dchard :R )

    A kevés tudás veszélyes. A sok is. – Bocs az offért.

  • Hunmugli

    aktív tag

    válasz Lalikiraly #248 üzenetére

    Ha "esetlegesen előforduló sugárzó anyagok testbe kerülése ellen" véd a védőöltözet, akkor van maszk is, mert a tüdőbe is juthat radioaktív por. Persze a dohányosoknak el kéne árulni, hogy a cigi is rendesen valamivel a sima levegőtől jobban viszi be a sugárzást, márpedig a tüdőben közvetlen közelről éri a szövetet, szóval sokkal gyengébb is veszélyes lehet.

    Az atomerőművek kicsivel a légköri nyomás alatt vannak tartva, hogy egy esetleges üzemzavar esetén szennyezett levegő ne juthasson ki. Úgy tudom egyébként hogy a 'kémények' is részben ezt a levegőt cserélik, részben a vizet hűtik (ezért száll fel belőlük vízgőz). Nem?

    A kevés tudás veszélyes. A sok is. – Bocs az offért.

  • Hunmugli

    aktív tag

    válasz borg25 #712 üzenetére

    Miért veszítene energiát egy táguló univerzum? Az megvan, hogy kihűl, de az nem jelenti azt, hogy energiát veszít.

    Ha valóban energiát veszít az univerzum, akkor ebből hogy lehetne energiát nyerni? Hogy lesz a kevesebből több?

    Honnan tudjuk hogy nem állt le a tágulása az univerzumnak, vagy, hogy éppenséggel nem zsugorodik-e?

    [ Szerkesztve ]

    A kevés tudás veszélyes. A sok is. – Bocs az offért.

Új hozzászólás Aktív témák