Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Cifu

    nagyúr

    válasz ricsi99 #209 üzenetére

    Ha nem bántja a betont akkor miért is van felette acél? Ha meg csak simizi akkor miért is csak 100 évre tervezték?

    Őőő.... Itt valami iszonyatos zavar lesz. A beton szarkofágot nem a sugárzás bántja, hanem az, hogy az eredeti épület torzójára építették rá, ami ugyebár egy robbanásban megsérült. Anno az volt a cél, hogy lezárják a reaktorteret, ezt elérték, de túl stabilnak nem lehetett nevezni. A beton szarkofág építése azért már 30 éve volt, és azért nem a legtökéletesebb betonozási technológiát használták, hanem amilyet az adott körülmények között meg tudtak valósítani. Mivel a stabilitása nem tökéletes, így sajnos repedések jelentek meg rajta.

    De többek között a reaktorteret fentről lezáró cirka 1000 tonnás felső biológiai pajzs a robbanás hatására per pillanat ferdén áll a reaktorteremben. Ha esetleg megmozdul vagy lezuhan, akkor a régi szarkofág aligha tartja bent a felvert radioaktív port.


    Makett a 4. blokk robbanás utáni állapotáról, a felső biológiai pajzs jól látható a reaktortér felett...

    Az utólagos fém épület célja első sorban az, hogy ha a régi szarkofág esetleg megsérül, vagy megnyílik, akkor a radioaktív port ne engedje ki. Másodlagos az a célja, hogy a lehetővé tegye a régi szarkofág megerősítését. Ugyebár annak instabilitása miatt aggódtak amiatt, hogy a megerősítés hatására ha valamelyik tartógerenda megmozdul vagy valamelyik fal leomlik, akkor a radioaktív por kikerül a légkörbe.

    Hogy miért 100 évre tervezték? Azért, mert jelenleg előre ennyivel mernek tekinteni.
    Hogy valahogy kontexusba helyezzük, az Eiffel-toronyt eredetileg 20 évre tervezték...

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • apatyas

    Korrektor

    válasz ricsi99 #209 üzenetére

    Nemtom már, kettőtök közül ki érvelt pro és ki kontra..
    A sugárzás hatására átalakulnak az anyagokban egyes atommagok, ez semminek nem tesz jót. Az reaktortartály is ezért öregedik el, meg minden ami a primer körben van. Igen, csökkennek az acél mechanikai paraméterei. Persze, nem olyan mértékben, hogy ettől épületek dőljenek össze, főleg nem a külső szarkofág esetében.
    A másik: használt kazetták reprocesszálásának hívnák a folyamatot. Azt kivéve, hogy sötétzöldek és háborúellenesek miatt a tevékenység nem megtűrt, mert plutóniumot lehet visszanyerni belőle. Amúgy, a használt fűtőelemekből le lehetne választani a leányelemeket, aztán mehetne újra üzemanyagnak. Mert nem azért 'ég ki' a fűtőelem, mert elfogy belőle az U-235, hanem mert a leányelemek feldúsulnak benne és elnyelik a sugárzást és megfojtja a reaktort/láncreakciót. Anyagmennyiségre a leányelemek sem túl sok, könnyebb lenne eltemetni, kisebb helyet foglalna ha jól sejtem, de nem vagyok benne biztos (nem a leányelemek anyagmennyisége miatt nem vagyok benne biztos, hanem a tárolás módja miatt: ezeket üvegszerű anyagba gondolják belefoglalni, így akadályozva meg a kiszabadulásukat). Ha még egyel tovább léptetjük az utófeldolgozást, akkor lehetne eme termékeket transzmutálni. "Az egyik ígéretesnek tartott lehetőség a hulladékokban található hosszú élettartamú radionuklidok átalakítása oly módon, hogy a maradékok elhelyezését követően csak jóval rövidebb idejű intézményes ellenőrzésre legyen szükség [16]. Az eljárás, amelynek neve transzmutáció, olyan nukleáris folyamat, amellyel a hosszú élettartamú radioizotópokat stabil, vagy rövid élettartamú izotóppá lehet alakítani reaktorban, vagy az e célra kialakított részecskegyorsítókban"
    Vagyis, mindezek után a fűtőelemek hulladéka nem millió évekig sugározna, hanem párszáz év alatt lecsengene. Ez sokkal elfogadhatóbb tárolást jelentene.

    [ Szerkesztve ]

    pezo77 #5 2017.12.14. 13:29 Hmm. És ez az e-hajó akkor hol is tud kikötni? Az e-bay -ben? ;)

Új hozzászólás Aktív témák