Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • apatyas

    Korrektor

    válasz ricsi99 #209 üzenetére

    Nemtom már, kettőtök közül ki érvelt pro és ki kontra..
    A sugárzás hatására átalakulnak az anyagokban egyes atommagok, ez semminek nem tesz jót. Az reaktortartály is ezért öregedik el, meg minden ami a primer körben van. Igen, csökkennek az acél mechanikai paraméterei. Persze, nem olyan mértékben, hogy ettől épületek dőljenek össze, főleg nem a külső szarkofág esetében.
    A másik: használt kazetták reprocesszálásának hívnák a folyamatot. Azt kivéve, hogy sötétzöldek és háborúellenesek miatt a tevékenység nem megtűrt, mert plutóniumot lehet visszanyerni belőle. Amúgy, a használt fűtőelemekből le lehetne választani a leányelemeket, aztán mehetne újra üzemanyagnak. Mert nem azért 'ég ki' a fűtőelem, mert elfogy belőle az U-235, hanem mert a leányelemek feldúsulnak benne és elnyelik a sugárzást és megfojtja a reaktort/láncreakciót. Anyagmennyiségre a leányelemek sem túl sok, könnyebb lenne eltemetni, kisebb helyet foglalna ha jól sejtem, de nem vagyok benne biztos (nem a leányelemek anyagmennyisége miatt nem vagyok benne biztos, hanem a tárolás módja miatt: ezeket üvegszerű anyagba gondolják belefoglalni, így akadályozva meg a kiszabadulásukat). Ha még egyel tovább léptetjük az utófeldolgozást, akkor lehetne eme termékeket transzmutálni. "Az egyik ígéretesnek tartott lehetőség a hulladékokban található hosszú élettartamú radionuklidok átalakítása oly módon, hogy a maradékok elhelyezését követően csak jóval rövidebb idejű intézményes ellenőrzésre legyen szükség [16]. Az eljárás, amelynek neve transzmutáció, olyan nukleáris folyamat, amellyel a hosszú élettartamú radioizotópokat stabil, vagy rövid élettartamú izotóppá lehet alakítani reaktorban, vagy az e célra kialakított részecskegyorsítókban"
    Vagyis, mindezek után a fűtőelemek hulladéka nem millió évekig sugározna, hanem párszáz év alatt lecsengene. Ez sokkal elfogadhatóbb tárolást jelentene.

    [ Szerkesztve ]

    pezo77 #5 2017.12.14. 13:29 Hmm. És ez az e-hajó akkor hol is tud kikötni? Az e-bay -ben? ;)

Új hozzászólás Aktív témák