Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • c41r0^

    őstag

    félig RAIDhez tartozik a kérdés és a hiba, de hátha tapasztalt ilyesmit vki:

    van két gép, mind a kettő félHW raid1el (mind a 2 gép alaplapján Intel 7230 NB és ICH7R SB van), egyiken egy Adaptec HostRaid (Pseudo) chip, a másikon egy LSI Logic Embedded SATA RAID chip van integrálva az alaplapon.

    A gépeken Win2K3 oprendszer van.

    Történetesen vmelyik gépre rá kellett akasztani egy külső USB 2.0-s HDD keretben lévő PATA vinyót, de ez meghiúsult, mind a két gépen (a desktop gépemen egy reboot után működött, a vinyó masterre volt jumperelve a racken belül).

    1. működés közben rádugom a vinyót, az eszköz felismerése után nem oszt ki meghajtó betűjelet a HDDnek, manuálisan sem lehet megadni
    2. emiatt reboot, de a reboot során bár látszólag a RAID tömb egyben van a félHW RAID chipek boot-diagnosztikája alapján, ez mégsem így van, elkezd úgy felállni a rendszer, hogy 20 percig tart neki, míg a kezdőképernyő bejön, hovatovább a Win nem látja a RAID chipet, mintha nem töltötte volna be a drivert hozzá, közben a tömb meg vagy resyncel, vagy nem tudom mit csinál, de iszonyat lassú minden művelet a gépen, mintha PIO1es módban lenne a vinyó :)
    3. az USBs vinyó lehúzása és egy reboot (közben raid resync) után minden tökéletesen megy tovább, mintha mi sem történt volna, a Win újra megtalálja a RAID chipeket (igaz újra kell a drivert hozzá behúznia)

    tehát nagyon bekavar neki a külső USBs racken lévő vinyó...ez ICH7R hiba lehet vagy Win2k3 hiba vagy félHW raid hiba? merthogy ez a 3 dolog közös a két gépben

  • c41r0^

    őstag

    válasz KTompi #3226 üzenetére

    ezaz, hogy csak próbálgatni tudnék (hogy a déli híd vagy oprendszer, esetleg a rack a bűnös, ez csak sok próbálgatással lenne kibogozható, arra pedig nincs idő...), ezért rövidre fogom zárni azzal, hogy ma beteszek egy PATA mobil racket az egyik gépbe...

    különben azt elfelejtettem írni, hogy az egyik gépen ahogy rá volt dugva az USBs vinyó és bootolt, a RAID tömb analizálásánál (a chip BIOS betöltése után) a tömb egyik lemeze más logikai sorrendet kapott (0-1 helyett 1-2 lett a kiosztás asszem), tehát én inkább a RAID vezérlő és az ICH7R-re gyanaxom, mint a Win2K3ra...

  • c41r0^

    őstag

    válasz KTompi #3232 üzenetére

    utólag nekem is ez ötlött fel (USB legacy disabledre állítása BIOSban ill. a boot sorrendből kivenni az USBt), de már mindegy, ott és akkor gyorsan kellett visszakapcsolni a gépeket, tehát nem tudtam velük kísérletezni, inkább betettem egy mobilracket másnap az egyikbe

    [ Szerkesztve ]

  • c41r0^

    őstag

    válasz brd #3286 üzenetére

    nem mond hülyeséget, én is tapasztaltam már ilyet...F6-tal beadagoltam floppyról a HDD vezérlő driverét, ment tovább a telepítés, majd mikor a telepítő újra beolvasná a lemezről a driver fájljait, azt már nem tudja beolvasni, mert nem tudja a floppymeghajtót elérni...

    külső USB-s floppyval próbáltam, mert az alaplapon már nem volt FDD csati, egyébként egy FSC belépőszintű szerverrel tapasztaltam ezt, ICH7R déli híddal, amin a RAID1et már létrehoztam a vezérlő BIOSában

    FSC support felhív, és ők is tudtak a bugról - tehát maradt az nLite, de azzal tökéletesen meg is oldottam, bárcsak azzal kezdtem volna, mert a szarakodás 2 órámba telt anno

    hogy az ICH7R USB bugja volt-e, vagy az alaplapé, vagy egyszerűen BIOS bug (egyébként felflasheltem a legfrissebbet BIOSt is), nem tudni...

  • c41r0^

    őstag

    válasz need #3288 üzenetére

    ez így van, ennyire egyszerű a dolog, csak a vezérlőchip típusát kell tudni a dologhoz és drivert szedni hozzá

  • c41r0^

    őstag

    válasz Reac^ #3323 üzenetére

    én erőltetném azt az nLite-ot azért egy próba kedvéért, legalább a floppyt kiejthetnéd, mint potenciális gondokozót...nekem is szürke WinXPnél volt a probléma floppy vs. RAID1@ICH7R-rel anno

    de egy ICH9R BIOS upgrade sem árthat, ha fellelhető ilyen külön (de lehet, hogy ez BIOSszal együtt frissül, azt nem tudom, tehát igen, mindig a legfrissebb stabil BIOSszal célszerű próbálkozni...)

    [ Szerkesztve ]

  • c41r0^

    őstag

    lenne nekem is egy kérdésem, annyira nem RAIDhez, de érinti

    van egy low-end (ugyanolyan, 2db. 200GB-os Seagate 7200.9-es IDE vinyó, még soft-raidet sem támogató alaplapi vezérlő...) szerver, amiben van 2 vinyó, erre felment anno egy Win2K Server, a lemezek dinamikus kötetté lettek konvertálva és 2 RAID1 tömb (pontosabban Windows-féle partíció tükrözés) lett létrehozva rajta Windowsos RAID segítségével.

    Igen ám, csak hogy mindez a gyári CDről telepítés után történt (az pedig integrált SP2es volt), az SP4 csak utána lett feltelepítve rá, így 128GB-ot lát a vinyóból, ezen van a 2 tömb. A maradék hely partícionálatlan a lemezkezelőben mind2 vinyón, de legalább látszik (ugye a 48 bites LBA címzés tehát aktív az SP4 után, de ezt a registryben is ellenőriztem, meg ez alapján is :KB305098).

    És itt jön a bug, vagy nem tudom minek titulálni: hiába partícionálom meg a maradék lemezterületet is, látszólag még meg is formázza őket, de sajnos utána ha a 128GB felett létrehozott partíciók tulajdonságait nézem, az formázás után is RAW lemeznek látszik/marad.

    Mit lehetne tenni, hogy a maradék kb. 60 GBot is fel tudjam használni (ha sikerülne, azt is egy RAID1 tömbbé szervezném...)?

    Első lépésben PM-re gondoltam, hogy kiterjesztem a második tömböt a max. méretre, de 1.:nem vagyok benne biztos, hogy a PM meg tudja csinálni, 2.: mi van, ha a rendszerszintű bug miatt még az az adatterületem is elvész, amit ki szeretnék terjeszteni...tudom, előtte archiváljak le mindent és utána próbálkozzak, de akkor már 1szerűbb lenne learchiválni mindent, utána törölni a partíciót, majd kiterjeszteni max. méretre, és visszamásolni minden adatot. A baj csak ott van, hogy 8-17-ig ezt a partíciót használják munkanapokon fájlszerver célra, valamint rengeteg megosztási szabály van, amit kézzel újra kéne konfigolni, valamint időm sincs erre...

    Vhogy azt kéne megoldani, hogy a hüJe Win2K lássa a megformázott, 128GB feletti területet is, ne RAW-nak érzékelje...

    [ Szerkesztve ]

  • c41r0^

    őstag

    válasz c41r0^ #3346 üzenetére

    pontosítok a 128 GB feletti területekkel kapcsolatban:

    a partíció létrejön, meg tudom formázni, betűjelet is tudok hozzá rendelni, azonban utána a Tulajdonságai között az szerepel, hogy a fájlrendszer ismeretlen (pedig NTFSre formáztam), kapacitás, foglalt és szabad terület: 0 bájt..és a hozzárendelt betűjelen sem érhető el természetesen semmi, a lemezkezelőben ott a betűjel, de a Sajátgépben pl. már nincs...

  • c41r0^

    őstag

    válasz brd #3349 üzenetére

    először is köszi a segítséget!

    tehát a partíciós táblánál van elásva a kutya, ez rossz hír...hihetetlen, hogy erre nincs vmi más megoldás...én azt hittem, hogy az SP4 felrakása és a 48 bites LBA címzés után meg fog tudni bírkózni a maradék területtel a Win 2KS...a dinamikus lemezzé konvertálás előtt kellett volna az SP4+enablebiglba, ha nem lennének dinamikus lemezek, akkor működött is volna gondolom a dolog...ehh, nem 1szerű móka

    az első módszer OK, de miután visszateszem a 2. lemezt és átkonvertálom dinamikus lemezzé, majd a partíciókat létrehozom, ott már a 2. partíciót ki is terjeszteném a +60BG-al, de ha ezután csinálom a tükröt, az úgy működik?

    Inkább beszúrok egy képet, hogy mi a mostani helyzet és 1értelmű legyen. A vinyók PATA-k, ahogy már írtam előbb.

    A képen az látható, hogy ott a két tömb, a maradék területen az egyik vinyón csináltam egy úgy egyszerű kötetet, megformáztam, és betűjelet rendeltem hozzá, az pedig mégsem aktív, és ennek a partíciónak van kibontva atulajdonság lapja.

  • c41r0^

    őstag

    válasz brd #3351 üzenetére

    1értelmű, köszi! reménykedtem, hogy van más módszer erre...így lehet, hogy egyelőre hagyom a dolgot függőben időhiány miatt

  • c41r0^

    őstag

    válasz brd #3351 üzenetére

    pill...

    az nem működhet, hogy a 2., tehát a 80 GBos (csak adatok vannak, rendszer nincs, ez a "fájlszervernek" használatos rész megosztásokkal) tömbön megszüntetem a tükrözést, ezek után egyszerű kötetek maradnak mind2 diszken ezek a 80as kötetek

    majd fogom mind2 lemez ezen mostmár 1szerű kötetét, és azt mondom nekik, hogy kötet kiterjesztése, egészen a max. méretig, persze csak saját-saját lemezükön engedélyezve...ekkor ugye az adatok megmaradnak rajta, csak plussz terület érhető el ugyanazon betűjel alatt

    majd uccsó lépésként tükrözöm a két kiterjesztett egyszerű kötetet

    ez nem jó megoldás?

    [ Szerkesztve ]

  • c41r0^

    őstag

    válasz brd #3355 üzenetére

    Nem kötözködésképpen, de...nem értem, mit értesz sima lemez alatt...alaplemezt/alapvető lemezt? mert alaplemez/alapvető lemez partícióját Windowsban sehogy sem lehet kiterjeszteni (alaplemezen/alapvető lemezen csak elsődleges partíciókat, és kiterjesztett/logikai partíciókat lehet létrehozni), csak törölni és létrehozni, tehát az első állításod biztosan nem igaz, mert dehogynem működne, erre találták ki a Partition Magicet, az sztem bele tud nyúlni a partíciós táblába

    de itt most dinamikus kötetekről van szó, tehát itt van több extra lehetőség (a soft RAID0 és RAID1en kívül), pl. az átnyúló kötetre és a kötet kiterjesztésére

    kezd zavarossá válni a dolog számomra, de amit leírtam, az lehet, hogy működne :)

    [ Szerkesztve ]

  • c41r0^

    őstag

    válasz hossszú #3528 üzenetére

    ha teljesen csontstabil a proci és a memória (pl. orthos teszt 8 órán át) a tuningolt órajelen, akkor nem kell félni SZVSZ

    azonban érdekes módon nekem a HDSentinel detektált már elvileg csontstabil órajelen egy (általában tuningnál előjövő) CRC Error Countot (mondjuk nekem nincs RAIDben semmi vinyóm és egy 74 GBos ADFD Raptornál történt ez), ha ez veled is megtörténne RAID0ban, gondolom a merevlemezvezérlőd RAID szoftvere kivágná azt a vinyót a tömbből, amelyiken ez megtörténne, szóval semmi sem biztos :) én nem félnék tőle különben ennek ellenére sem

    mod: amit írtam, az SZVSZ a déli hídba integrált RAID vezérlőnél lehet gond (pl. Intel ICHxR), mert tuningnál a déli hídnak is tartania kell ugye a lépést az északi híddal, ha egy külön, alaplapra integrált chipen van a RAID vezérlő, akkor sztem az ilyen hiba ritkábban fordulhat elő

    a VGA meg baromira nem szól bele az egész dologba, hacsak nem amiatt fagy csonttá a rendszered, mert ugye akkor a DMA és rendszermemóriában maradhat a diszkre még ki nem írt adat...tehát ha stabil a VGA is, akkor az nem lehet hibaforrás

    [ Szerkesztve ]

  • c41r0^

    őstag

    válasz hossszú #3530 üzenetére

    szívesen

    én csak logikailag gondoltam végig, a gyakorlat lehet, hogy mást mutat, de sztem ezekre kell odafigyelni elsősorban

  • c41r0^

    őstag

    válasz twine #3532 üzenetére

    ICH7R->ICH9R elvileg működik (láttam a fórumban már mástól, hogy ment neki), szoftver oldalon is kéne neki mennie az Intel Matrix Storage miatt, sztem próbáld meg az ICH6R-rel is

    Silicon->ICH9R sztem nem fog menni :(

    abban viszont nem vagyok biztos, hogy ha beállítod az ICH9R BIOSát ugyanazokkal a beállításokkal (stripe, stb.), mint ahogyan a Silicon vezérlőn volt, és mégsem megy, visszatéve a Siliconra fog-e menni (bár elvileg kéne neki, mert a diszken nem kéne, hogy bármi változás történjen)

    [ Szerkesztve ]

  • c41r0^

    őstag

    válasz twine #3534 üzenetére

    hát sajnos sztem gyanúsabb az, hogy vmelyik vinyón bad block van, vagy egyéb okból hullott szét a tömb, ezért kivágta a tömbből a vezérlő a hibás vinyót, és ez okozza a hibát, mivel a RAID0 zero-tolerance :) annak sokkal kisebb az esélye, hogy a vezérlő megy tönkre

    szvsz előszöris a két vinyót külön-külön egy másik gépben* kéne megnézni HDSentinellel, hogy jelez-e SMART hibát, és a gyártó DOS/Linuxos diag-progiját sem árt rájuk ereszteni, mert az letesztel mindent, és hiba esetén ad hibakódot

    *mod: persze egy másik rendszervinyóról bebootolva egy oprendszert

    [ Szerkesztve ]

  • c41r0^

    őstag

    Hali!

    Gyors desktop rendszert szeretnék megvalósítani, ehhez adott egyelőre egy 74 GB-os ADFD Raptor vinyó, mellé vennék még1et és RAID0-ba fűzném őket, ezen a 140 GB-nyi helyen csak az oprendszer lenne és a feltelepített programok valamint az aktuálisan játszott játékok. Tisztában vagyok azzal, hogy a RAID0 nem hibatűrő, épp ezért csak olyan adatot tárolok majd rajta, ami elvesztése után legfeljebb egy rendszerújrahúzással megoldható a probléma (majd csinálok Acronis image-et). Az oprendszer Vista x64 Ultimate lenne. Két igen fontos kérdésem azonban van:

    1. nincs hardveres raid vezérlő kártyám és félhardveres alaplapi vezérlőm sem (ICH10-em van, de nem /R), a Vistával oldanám meg a stripe kötetet. ennek a menete úgy zajlik a fejemben, hogy 1ik vinyóra felteszem az oprendszert hagyományos módon, majd dinamikus lemezzé konvertálom mind2 lemezt és létrehozom a RAID0 (csíkozott) kötetet. Ez a procedúra, amíg felépíti a RAID0 kötetet, a már feltelepített oprendszer fájljait is csíkozni fogja ("elszeleteli" a két vinyó között?), vagy csak a konvertálás utáni adatokra lesz érvényes? Mert nekem az oprendszer gyors betöltődése is számítana, tehát ez fontos. Ugye vezérlő híján én nem tudok már egy előre legyártott tömbre telepíteni.

    2. blokkméret. hány KB-os blokkokkal működjön a RAID0 kötetem? Lenne tehát rajta Vista Ultimate oprendszer, melynek sztem kb. 32 KB-os blokkméret lenne ideális, de lenne rajta Steam játék cache-fájl is, melyek nagy fájlok és némelyik a 1.5 GB-ot is eléri, itt viszont a nagyobb blokkméret lenne a nyerő. Tehát nekem a két véglet között kellene választanom, a sejtésem 32 vagy 64 KB-os blokkméret, melyiket ajánljátok Vistahoz és a mai játékokhoz?

    köszi előre is

    [ Szerkesztve ]

  • c41r0^

    őstag

    válasz brd #4241 üzenetére

    Köszi.

    igen, közben olvasgattam és rátaláltam, hogy a csíkozást és az átnyúló kötetet ugyan támogatja a Vista, de nem rendszerpartícióra...:(

    akárhogy kerestem NEM Silicon Image vagy jMicron chipes, PCI-E foglalatos 2 portos RAID kártyát, nem találtam normálisat megfizethető áron (nagyon max. 10K)...tudtok ajánlani esetleg egy konkrét típust? Sil chipre azért nem igazán bíznám a rendszert, pontosabban valószínűleg nem sokat profitálnék az egész akcióból, mint ahogyan a jMicronról is hasonló a véleményem...miért nem ad ki pl. az Intel ICH10R chipes kártyát...na mind1.

    3 lehetőségem van, ha megveszem a második 74-es ADFD-t:
    1. alaplapot cserélek (pl. P45/ICH10R) és Intel Matrix Storage
    2. szerzek egy normális, megfizethető árú, SATA soft-RAID kártyát, PCI-E foglalattal
    3. hagyom a francba az egészet

    költségek:
    1. 15K+lapcsere, kb. 5-10K, tehát ~22K - még ez a legesélyesebb
    2. 15K+max. 10K a kártya
    3. 0 ft :)

    egyéb ötlet vagy megoldás esetleg?

  • c41r0^

    őstag

    válasz brd #4244 üzenetére

    értem és igazat is adok neked abban, amit leírtál ( CentOS alatti softraiben tapasztalt vagyok és valóban minden előnye megvan a félHW-shez képest), csak a softraid Win esetében nincs sok választás esetemben: XP prof alatt meghekkelt Raid0, vagy használok server oprendszert, de Vista alatt nem fog menni (pedig a win2k8 server kernel miatt azt hittem, rendszerpartíció működhet csíkozott köteten), tehát kár erőltetni

    számolgattam és ahogy látod, alaphangon is kb. 25K ráfizetés lenne a mostani állapothoz képest és lenne egy RAID0-s 2x74ADFD Raptor ICH10R-en, úgy döntöttem inkább egy 64 GB-os Patriot SSD fogja váltani a Raptort, mert árban kb. 25K szintén a különbözet, ha a Raptort meg eladom...és megszabadulok egy zajforrástól

    [ Szerkesztve ]

  • c41r0^

    őstag

    válasz brd #4246 üzenetére

    nem tudom, csak tippelem, hogy működik...mintha olvastam volna valami külföldi fórumon, hogy sokan azért hitték, hogy a Vista alatt is menni fog a soft-raid0 rendszerparíticón, mert w2k8 kernel van alatta

Új hozzászólás Aktív témák