Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Vasti74

    aktív tag

    válasz balintbaba #59640 üzenetére

    Basszus, ez de trehány :-(

    Kalapsínre való "konnektorok" is lógnak ott, ha jól látom, csak kalapsín nincs. Meg mintha a védőföld sem lenne bekötve, de ezt lehet, hogy rosszul látom... A doboz mérete meg tényleg nagyon kicsi, lehet, hogy érdemes lenne lecserélni mélyebbre, nem egy nagy összeg.

    Azt sohasem értettem, hogy ha behúznak egy kábelt, miért nem lehet fél-egy métert kilógatni a falból??? Nem olyan drága azt, és elfér a dobozban.

    Reméljük, hogy tényleg fali kábelt húztak be, akkor viszont, ahogy krealon is írta, vagy fali kábelre való aljzatot kell tenned a kábelre, vagy fali (tömör) kábelre való dugót.

    Az aljzatnak az az előnye esetedben, hogy ha elrontod a bekötést, valószínűleg vágás nélkül is újra lehet kötni, ami ilyen kábelhossznál nem mindegy ;-) A dugóval ha gond van, le kell vágni, és oda van pár centi kábel.

    RJ45 aljzatból vannak azok a fajták, amiket elvileg szerszám nélkül lehet szerelni, de én nem szeretem őket: ha valami keményebb szigetelésű kábelt húztak be, akkor azért lehet rajta tenyerelni, mire benyomja az ember a 4-8 eret egyszerre a villák közé.
    A legtöbbhöz kell is egy speciális fogó, ami segít összenyomni - benyomni a kábeleket a késes érintkezők közé...
    Akkor már lehet, hogy érdemes beszerezni vagy kölcsön kérni egy betűző szerszámot, és valami "egyszerű", nem szerszámmentes(nek mondott ;-) aljzatot. Ha van valami számtech cég a közelben, akiket ismersz, szerintem náluk lesz aljzat és szerszám is.

    A másik oldalon, a szobákban meg gondolom valami süllyesztett fali doboz van: ha nincs benne betét, akkor érdemes oda is valami jó minőségűt tenni, ha van, akkor meg nézd meg, hogy használható-e egyáltalán ;-)

    Nemrég voltam egy ismerősnél, új építésű családi házban: katasztrófa. Antennakábel a legvacakabb minőségű, valami alig árnyékolt cucc, a számítógép végpontok a szobákban rosszul bekötve (egymás után a színek, ami ISDN-hez talán jó lenne) , a technikai helyiségben meg ott is kb. 1,5m kábel lógott le a plafonból...
    Neki egy ilyet tettem fel a technikai helyiségbe, és a szobákban is cserélnem kellett az aljzatokat, mert nagyon hulladékok voltak :-(

  • Vasti74

    aktív tag

    válasz Essejó #59660 üzenetére

    Ha belefér a fali kábel az RJ45 csatlakozóba, akkor természetesen rá is lehet krimpelni - csak nem az igazi! Nem véletlenül létezik a kétféle kábelhez kétféle csatlakozó...
    A fali kábelre való csatlakozóban más a kések kialakítása: a sodort kábelnél olyan, ami belemegy a kábelnek egyenesen a közepébe ;-) , az erek közé. A falinál meg olyan, ami - hasonlóan a patch panelek, aljaztok érintkezőihez - két oldalról próbál kontaktust teremteni a vezetővel.
    Szóval rákrimpelni rá lehet a patch kábelhez való dugót, csak nem lesz stabil: némi mozgatás után szinte garantált az érintkezési hiba! Ugyanúgy, mintha patch kábelt akarnál beletűzni a patch panelbe: az is lehetséges, csak nem túl jó megoldás ;-)

  • Vasti74

    aktív tag

    válasz Gabesz87 #59662 üzenetére

    Helló!
    Ha az AX56U alatt van az inverter, akkor nem ártana az antennákon forgatni...
    A probléma ugyanis az, hogy a körsugárzó antennák vízszintes sugárzási szöge nem túl nagy, és minél nagyobb az antenna nyeresége, annál kisebb.
    Tehát ha van egy wifi router-ed függőlegesen álló antennákkal a földszinten, akkor az alagsorban az alatta lévő kliens még elméletileg sem nagyon kellene, hogy lássa a wifi hálózatot, inkább csak a visszaverődő jelek dolgoznak ilyenkor ;-)
    Némi antenna forgatás csodát tud tenni!
    Megoldás lehet még az, hogy valami nem használt router-t AP üzemmódban felkonfigurálsz, ráakasztod az inverter LAN portjára, és szabadabban el tudod helyezni, mint az invertert ;-) , plusz még a wifi része is izmosabb, az antennája meg nagyobb nyereségű...
    Üdv: Vasti

    [ Szerkesztve ]

  • Vasti74

    aktív tag

    válasz Gabesz87 #59665 üzenetére

    Ha a beépített szekrény nem lemezszekrény, akkor sok gondot nem okoz ;-)

    Az AP-t úgy értettem, hogy "valamit", akár egy nem használt wifi router-t kliens AP-nek konfigurálsz (úgy, hogy csatlakozik a meglévő vezeték nélküli hálózatodhoz) , a LAN portját meg az inverter LAN portjával összekötöd. Az AP-nek használt eszközt a technikai helyiségen belül eléggé szabadon el tudod helyezni, az antennáit forgatni, stb., szóval valószínűleg stabilabb wifi kapcsolata lesz rajta keresztül az inverternek, mint a saját beépített wifi kütyüjével.

  • Vasti74

    aktív tag

    válasz MaCS_70 #59675 üzenetére

    Ha jól tudom, legalább 3dBi-s antennák vannak a routereken, kisebbel nem szokták szerelni őket... 3dBi-nél kisebbet nem is lehet kapni, de inkább 5dBi a beugró külön botantennából.
    Régebben (amikor mezei AP-ket használva kellett valamilyen épületet wifi-vel lefednünk) eléggé utánaolvasgattam ennek: ezek a botantennák "fánk" alakban sugároznak, és minél nagyobb nyereségűek, annál laposabb a fánk. Gömbsugárzó gyakorlatilag nincs.
    Ha több antenna van egy eszközön, akkor bár vacakul néz ki, de a legjobb, ha nem párhuzamosak az antennák egymással, a padlóval, és a falakkal sem: tehát gyakorlatilag nézzenek minél több irányba ;-) Így fedik le a legnagyobb területet.
    Szóval miután az ember ledobta a router-t a helyére, érdemes a fánkokat odaképzelni az antennák köré, végiggondolni, hogy hol lesznek kliensek, és úgy forgatni az antennákat, hogy azok benne legyenek a fánkokban ;-)

  • Vasti74

    aktív tag

    válasz SRII #59677 üzenetére

    Helló!
    Nem tudom, hány LAN portja van a routernek, de próbáld ki a leszakadozó gépet másikban: pl. kezdésnek abban, amelyikben a másik PC probléma nélkül működik ;-)
    Ha a router-en felcseréled őket, és a router a hibás, akkor onnantól a másiknak kellene vacakolnia.
    Ha marad a hiba, és LAN kábelt cseréltél, akkor meg a PC hálózati kártyájával is lehet probléma: akár érintkezési hiba is! Én a gépemben azért nem használom az alaplapi hálókártyát, mert néha elveszíti a kapcsolatot, néha meg 100Mbit-en működik: megmozgatom a csatlakozót, egy ideig jó (gondolom amíg bele nem rúgok az asztalba, stb.) Meguntam, vettem bele egy legolcsóbb PCIe-es ethernet kártyát, átdugtam bele a kábelt, és megszűnt a hiba ;-)

  • Vasti74

    aktív tag

    válasz MaCS_70 #59680 üzenetére

    OK, az elméletekkel nehéz vitatkozni ;-)
    Azért mertem tanácsot adni, mert >20 évig ilyenekkel foglalkoztam: szereltünk wifi-t nagy és kacifántos épületekbe (iskolák, panziók, szállodák, de egy egész falut is körbewifiztünk az IP kameráknak) , meg sok-sok privát felhasználónak is adtam tanácsot, ami általában segített is.
    Persze nem mindig, mert minden helyzet más, de valószínűleg nem véletlenül van rengeteg ilyen és hasonló leírás az interneten: a csoda eszközvásárlás meg trükközés helyett érdemes ezt az 1-2 percig tartó, és ingyenes módszert kipróbálni ;-)
    Éppen ezért - bár konkrét infót nem találtam még sehol az otthonra szánt wifi-s cuccok antennájának milyenségéről - nagyon csodálkoznék, ha pont az Asus routerek használnának nagyon gyenge antennát, csak hogy gömbben sugározzanak ;-)
    Ez az antenna irányítottság olyannyira nem elméleti dolog, hogy a csak beépített antennás routerekkel is érdemes, sőt, sokszor kell szórakozni! A legutóbb egy kollégámnak volt olyan gondja a családi házban, hogy a tetőtéri szobában, a fiának a laptopján lassú és megbízhatatlan volt a wifi. Beépített antennás cucc állt a talpában a földszinten a tévé mellett. Nagy merészen azt javasoltam neki, hogy döntse meg egy kicsit valahogy a router-t a fia szobája felé! Megdöntötte - megjavult, stabil lett a wifi kapcsolat. Tényleg nem került semmibe, tényleg maximum 1 perc volt (de lehet, hogy 10-20mp, nem tudom pontosan ;-) , és tényleg működik.
    De részemről a vita lezárva: aki szeret kütyüzni, annak tényleg jobb, ha áttér Wifi6-ra, és vesz még pár mesh repeater-t is, mert azért az mégis olcsóbb és egyszerűbb, mint ezeket az ALAPVETŐ beállításokat elvégezni ;-)

  • Vasti74

    aktív tag

    válasz MaCS_70 #59689 üzenetére

    Persze: nem kérdés, hogy ha egy szinten van minden, akkor a függőleges antenna az optimális, hiszen úgy fed le mindent a fánk ;-) De a jeleknél jobb nem a reflexiókra hagyatkozni, nem azokkal tervezni - hiszen nem is lehet.

    Igazából ha cserélhető antennás az eszköz, nem hülyeség venni pár száz forintért 5dBi-s botantennákat rá, erősebben ad, és érzékenyebben vesz. Csak előtte jó utánajárni, hogy az adott router hogyan működik, hogyan oldották meg az antennákat? Van, amikor a külső antennák dolgoznak mindkét frekvenciatartományban, és van, amikor az egyiket külső, a másikat meg beépített antennákkal oldják meg, erre nem árt figyelni antenna vásárláskor.

    Néha van előnye is a társasházi életnek ;-) Nálam a kamra kb. pont a lakás közepén van, és simán be tudtam húzni a szükséges kábeleket, úgyhogy oda költöztettem a szolgáltatói router-t és a NAS-t. Lefedi az egy szem FRITZ!Box szépen az egész lakást 5Ghz-en is, pedig 94m2, és jó régi építésű, tégla (bár ez valószínűleg még mindig jobb, mint a vasbeton)

  • Vasti74

    aktív tag

    válasz ranat #59692 üzenetére

    Egy "épületen" belül (iroda, lakás, akármi) a két LAN eléggé furcsa megoldás... A több internet kapcsolat nem lehet oka, hogy ilyen elvetemült dolgot csináljon valaki ;-)

    Ja, egyébként ha a két hálózat csak logikailag két hálózat, de fizikailag egy közegen (wifi, kábelezés) elérhetőek, akkor nem nagy gond a fájlszerver meg a hálózati nyomtató, mert IP Alias-ok minden op.rendszer alatt vannak. Ha mégis két fizikai hálózat lenne, amit nem hiszek, akkor meg a nyomtatót a szerverre kell dugni, a szerverbe meg két hálókártyát pattintani, és meg is van oldva. De szerintem itt nem ez a probléma.

    Szóval az eredeti problémához: ahogy snyper990 írta, kell _egy_ olyan router, aminek több wan portja van, azokat erre találták ki ;-) Innentől kb. a meglévő eszközök, és a pénztárca szab határt a dolognak.
    Gondolom most rendelkezésedre áll a két router, mindkettőnek van LAN portja: akkor nem a legszebb, nem a leginkább hely és energiatakarékos megoldás, de mindenképpen a legolcsóbb, ha veszel egy load balancer router-t, ezekkel általában akár 3-4 WAN kapcsolatot is tudsz kezelni :-)
    Ha egyik kapcsolatod sem gyorsabb, mint 100Mbit/s, akkor itt van ez , ha gyorsabb kell, akkor meg pl. ez. A hálózatod megy a LAN portjára, a WAN portjaira meg a meglévő routerek LAN portjai. Aztán indulhat a konfigurálás ;-) Használtam pont ilyen (az első) routert sok évig, nem volt vele gond.
    Ha nem akarod a két internet kapcsolatot egyidejűleg használni, hanem a mobilnet csak vésztartalék, akkor van egy csomó USB portos, USB-s 3G modemeket támogató, vagy beépített modemes, SIM kártyát fogadó router, aminek van kábeles WAN portja is, és ki lehet választani, hogy melyik kapcsolat legyen az alapértelmezett, és melyik a backup. A hátránya, hogy kell egy USB-s modem, plusz általában load balancig-et nem tudnak...
    Aztán ott van még a legmelósabb megoldás: veszel valamilyen WRT-t támogató router-t, meg USB-s mobil modemet, aztán abból összeraksz egy olyan dobozt, ami egymagában load balancer, wifi ap, és switch is ;-) Kétségtelenül ez a legszebb, leginkább hely és energiatakarékos, ugyanakkor a legmelósabb.

    Ja, ha a meglévő routereket teszed egy load balancer elé, akkor a wifi-nél ugye kavarodás lesz ;-) Mert a LAN-on megy a két hálózat, de wifi-ből kettő lesz, egy a kábeles, egy meg a mobil kapcsolathoz... A legszebb, ha letiltod a wifi-t mindkét routeren, és a load balancer LAN felőli oldalára valahová akasztasz egy AP-t.

    Azt nem tudom, hogy mi az oka, miért van két internet kapcsolatod?
    Mert eszembe jutott még egy dolog ;-)

    Nem tudom, otthon manapság miket árulnak, de mi Ausztriában élünk, és itt a legtöbb kábelen is szolgáltató internet szolgáltatónak van hibrid megoldása, sőt, általában azt akarják telepíteni (...mert optika szinte sehol sincs, a dsl lassú, és csak úgy tudnak értelmes sávszélességet eladni, hogy dsl + 4G kapcsolattal együtt kijön 300-500Mbit/s)
    Ez egy olyan router, amibe megy dsl is, meg van benne SIM kártya is: alapvetően a dsl van használatban, de amikor a kihasználtsága elér egy bizonyos szintet, akkor bekapcsol a mobilnet is, illetve ha kiesik a dsl, akkor is.

    Ha lenne otthon, aki ilyet árul, akkor a legjobb és legegyszerűbb az lenne, ha ilyenre váltanál: már csak azért is, mert ez így - legalábbis errefelé - annyiba kerül, mint egy adott sávszélességű dsl internet! Nincs külön dsl meg mobilnet díj :-)

    [ Szerkesztve ]

  • Vasti74

    aktív tag

    válasz ranat #59700 üzenetére

    Áhhháááá, így már tiszta a helyzet ;-)

    Az Archer MR600 sajnos nem tud helyből multi WAN-t, tehát vagy a vezetékes, vagy a mobil WAN él, a másik csak backup. Ha van rá wrt támogatás, és van kedved szórakozni vele (...sokat ;-) , akkor esetleg abba az irányba is el lehet indulni.

    Ugyanakkor nehezen hiszem, hogy egy Gbit-es internet kapcsolatot "bármi" megakaszt, körül kellene nézni egy kicsit a háztartásban ;-)
    Nem torrentezik a router (vagy valaki a tömegből otthon ;-) úgy, hogy a korlátozások meg a párhuzamos feladatok nincsenek rendesen beállítva??? Illetve ha pl. torrentezik a router + két gyerek, akkor hárman hihetik, hogy minden OK, hiszem korlátoznak, csak éppen a három együtt már túl sok ;-) A letöltések számát is érdemes kevésre állítani: 5x annyi torrent ugyanolyan sávszélességen 5x annyi ideig töltődik, viszont a sok párhuzamos semmiből sem jó. Én (vagyis a NAS) egyesével töltöm a torrenteket, adott mennyiségű torrent így is kb. pont annyi idő alatt lesz lent, mintha 20 töltődne párhuzamosan...
    A frissítéseket is érdemes olyankorra ütemezni, amikor nincs meló.

    Itt Ausztriában eléggé kőkorszaki a helyzet, nekem 80/15Mbit-es dsl van itthon.
    A NAS kb. mindig tölt le valamit, igaz, 6:00-23:00 között csak 256kbit/s sebességgel.
    A gyerekeim (18 évesek, nem bébik ;-) az elmúlt kb. 2 évben sokat voltak távoktatásban: két gépen reggeltől délutánig Teams-en ment az oktatás
    Én mellette szoktam online magyar tévézni, netezni.
    Ők is neteznek, plusz megkockáztatom, talán még a netflix, vagy egy kis spotify is megy oktatás közben ;-)
    És mindezt 80Mbit/s-on!
    Több, mint 10x ekkora sávszélességet el nem tudom képzelni, hogy mi akaszt meg...
    De el tudom képzelni: pl. 50GB-os filmek folyamatos letöltése, párhuzamosan vagy 10 darabé ;-)

    Üdv: Vasti

  • Vasti74

    aktív tag

    válasz Dzsekó #59707 üzenetére

    Ezt a dhcp-s dolgot nem értem! Egy hálózatban több dhcp szervernek nem sok értelme van... Ugyanis totál kiszámíthatlan, hogy melyiktől fog beállításokat kapni a kliens, onnantól meg - nincs is miről beszéni ;-)
    És ha a két router LAN portjai össze vannak kötve, akkor miért nem mindegy, hogy hová van vlaami kötve, és melyik router az alapértelmezett átjárója? Hiszen fizikailag egy hálózat minden!
    Nem kötekedés, csak ez így eléggé fura ;-)

  • Vasti74

    aktív tag

    válasz Dzsekó #59710 üzenetére

    A dhcp röviden és nagyon tömören úgy működik, hogy a kliens dhcp request-et küld (arp csomag) , hogy kellenének neki IP beéllítások, a szerver meg válaszol, és ledumálnak egy IP címet (meg minden más beállítást, ami be van neki állítva, hogy ossza a klienseknek: netmaszk, átjáró, dns, wins, stb.).
    Na de mi van, ha több dhcp szerver van?! Az fog válaszolni, amelyik kevésbé leterhelt / valamiért előbb kapja meg a request-et, stb. Ez teljesen kontrollálhatatlan és kiszámíthatatlan -> egy hálózaton csak egy dhcp szerver legyen ;-)
    Ha több internet kapcsolat van, akkor azt célszerű egy router mőgé tenni, a többi az ő dolga.
    Vagy ha valamiért nem így van, akkor ha a dhcp szerver elég okos, tud pl. a mac cím alapján beállításokat osztani: így lehet a klienseknek eltérő beállításokat osztogatni.

    [ Szerkesztve ]

  • Vasti74

    aktív tag

    válasz Dzsekó #59716 üzenetére

    "Megoldás lehet a MAC cím alapján IP osztás, de akkor is mindkét routernek kell osztania, ha mindkét netet szeretném használni."
    Valamit félreértettél valahol: akárhány routered lehet, de dhcp szervered igen speciális esetektől eltekintve (amik csak elméletben léteznek ;-) egy hálózaton csak egy lehet.
    Az előfordulhat, hogy egy otthoni kis mindent bele wifi-s router dhcp szervere nem konfigurálható elég mélyrehatóan, de ez nem a dhcp működési elvének a hibája ;-)

  • Vasti74

    aktív tag

    válasz Reggie0 #59717 üzenetére

    ok ok ok...
    Gyere el légyszi, és állítsd be a két 6000 forintos TP-Link wifi-s routeremen, amiket a LAN portjaiknál fogva összekábeleztem, hogy ne menjen át egyikből a másikba a dhcp request!
    Mert most nem enterpirse megoldásokról van szó :-)

  • Vasti74

    aktív tag

    válasz Dzsekó #59720 üzenetére

    A wifi-s routereket úgy képzeld el, hogy egy dobozban van egy router, egy AP, és egy általában 4 portos switch. A router LAN oldalán van a switch és az AP, a másik oldala meg a WAN.

    Ha van két wifi-s routeret (átlagos, nem valami szuper extra mindet tudó csoda ;-) , és összekötöd egy kábellel egy-egy LAN portjukat, akkor lesz egy olyan fizikai hálózatod, ami áll két 4 portos switch-ből, és két AP-ből: gyakorlatilag mintha fizikailag egy kábelen lógna minden, ami kábellel a szabad LAN portokra van dugva (...és az azokra kötött további switch-ekre) , vagy ami a két wifi hálózat közül valamelyikre felcsatlakozik. Ezek között az eszközök között (még egyszer, olcsó otthoni cuccokkal) semmiféle szűrést, korlátozást stb. sem tudsz már csinálni, mert olyan magas rétegén a hálózati kommunikációnak nem dolgoznak ezek az eszközök.

    Ezért kell pl., hogy csak egy dhcp szervered legyen, mert ha kettő van, akkor a véletlenen múlik, hogy melyik fog válaszolni egy kliens kérésére.
    És mivel fizikailag egy hálózatod van, optimális esetben ugye egy dhcp szerverrel, ezért mindegy, hogy melyik wifi hálózatra csatlakozol, mert a hálózatban mindne dhcp kérésre az az egy szem szerver fog válaszolni attól függetlenül, hogy melyik LAN portra, vagy melyik wifi hálózatra csatlakoztál.
    Az az egy dhcp szerver viszont tudhatna pl. a kliens mac címe alapján eltérő beállításokat osztogatni, de sajnos a legtöbb otthoni cucc dhcp szervere nem fog ilyet tudni: van, amelyiken csak a tartományt lehet átállítani, van, amelyiknél azért pl. a dns szervert meg lehet adni, és nem csak azt akarja továbbosztani, amit a WAN porton megkapott, vagy saját magát, ha fut a routeren dns proxy.
    Úgyhogy nézd meg, melyik router dhcp szervere mennyire jól konfigurálható, a bénábbat tiltsd le, az okosabbat meg konfigurált ;-)

    Ha a kábeles netet használják a kliensek elsősorban, akkor annak a router-nek az IP címét ossza a dhcp, vagy konfiguráld be fixen: aztán ha mégis mobilnet kell, akkor átállítod a dhcp szervert, és újraindítod a klienseket (vagy újrakéreted velük a beállításokat, ipconfig /release és /renew, ha Windows) , vagy átírod, ha nem automatikus az IP beállítás.

    Esetleg elgondolkodsz egy olyan router vásárlásán, ami tud backup kapcsolatként mobil netet használni: ilyen sok van, és akkor egy dobozod lesz csak, az átállás a kábeles internet kiesésekor meg automatikus, kész főnyeremény :-)

    [ Szerkesztve ]

  • Vasti74

    aktív tag

    válasz snyper990 #59726 üzenetére

    Pedig nekem valami ilyesmi jött le:
    " a mobil internetesen letiltottam a wifi-t is, hogy a telefonok a vezetékesre csatlakozzanak, mert a mobilnál ott 24GB a havi korlát, és ne a telefonok zabálják le."
    Bár egy kicsit zavaros az egész helyzet nekem ;-)

  • Vasti74

    aktív tag

    válasz MasterMark #59727 üzenetére

    Régen használtam már 1x-2x olyan olcsó 100Mbit-es TP-Link load balancer router-t: úgy emlékszem, be lehet állítani, hogy milyen forgalom melyik kapcsolaton menjen ki (ami nincs beállítva, azt meg balanszírozza ;-)
    Innentől megint szabadon lehet vele gazdálkodni, hogy a nagy adatforgalmat generáló dolgok a kábelesre kerüljenek, a többi meg elosztva lehet, hogy belefér a mobilnet 24GB-os keretébe (mivel elméletileg kb. a fele a kábeles irányába megy annak is)
    Konkrétabb megoldást csak sokkal több részlet ismeretével lehet mondani szerintem...

  • Vasti74

    aktív tag

    Mivel az elmúlt napokban két kérdezőnek is mintha load balancer-re lett volna szüksége ;-) kábeles és mobil nethez, keresgéltem egy kicsit, és találtam is.
    Ki persze nem próbáltam, de még az is lehet, hogy a legolcsóbból rendelek egyet, mert kíváncsi vagyok... Legfeljebb beteszem a szekrénybe Mikrotik mellé, amit szintén kíváncsiságból rendeltem sok éve, de még be sem kapcsoltam ;-)

    Ezek openwrt-s kis kütyük, szóval elvileg eléggé szabadon konfigurálhatóak, és tudnak úgy multi WAN-t, hogy egy kábelen, egy meg usb-s mobil modemen keresztül. Persze melós lehet a dolog, mert a wrt sem mindig klikk-klikk módon működik, hanem parancssorból kell szórakozni vele - de elég jó leírások vannak mindenféléhez.

    GL.iNet GL-AR750
    GL.iNet GL-AR750S-Ext
    GL.iNet GL-MT1300

  • Vasti74

    aktív tag

    válasz MaCS_70 #59731 üzenetére

    Annyi hely sincs, hogy a kábel egyik végére tömör kábelhez való dugót tegyél, a másikra meg valami aljzatot, és összedugd őket?
    Egyébként a csokis megoldásnál még az is korrektebb szerintem, ha zsugorcsövekkel + forrasztással újraegyesíted a kábeleket ;-)
    Sőt, igazából én lehet, hogy kapásból ezzel indítanék! Az erek valami vékony csőbe, aztán az egész vastagabb csőbe húzva, pár centi az egész toldás. Szerintem még annyira sem zavar bele a kábel működésébe (...) , mint a dugó + aljzat, vagy a toldódoboz.

  • Vasti74

    aktív tag

    válasz humigabi #59734 üzenetére

    Túl sok lehetőség nem maradt:
    - marad a csoki ;-)
    - kifejteni valamire, aztán összedugni a végeket valahogyan (toldódoboz / valamilyen aljzat mindkét végen + patch kábel közéjük / aljzat az egyik végen, dugó a másikon, és összedugni)
    - összeforrasztani

  • Vasti74

    aktív tag

    válasz MaCS_70 #59745 üzenetére

    Azt írtad, hogy a villanyszerelő így csinálta meg - gyakorlatilag sz*rul!!!
    Erre mit mondjak: nem pénzt kellene neki kérnie, hogy kijavítsa a baromságát, hanem elnézést, amiért elcseszte!!!

    Régen mi is rengeteget kábeleztünk, de ilyet biztosan nem adtunk volna át. Ha az ember valamit elront, akkor javítsa ki, a megrendelőnek tudnia sem kell róla! Amikor azt mondom, hogy kész, akkor annak úgy kell késznek lennie, hogy JÓ is!
    De sajnos a legtöbb villanyszerelőnek az ethernet is csak egy darab drót: megtoldja, szigetelőszalag, aztán ennyi :-(

    Hacsak nem valami haver az illető, akkor én nem hagynám annyiban: igenis vonszolja vissza magát, vigye a "szak"munkását is, de azt, amelyik ért is a szakmához, és végezzék el a megrendelt munkát úgy, ahogy kell, és ahogy ki lett fizetve!

    Döbbenet, hogy mindent megengedhetnek maguknak, és a szakemberhiány miatt el is nézik nekik... De ez van az egész építőiparban. Egy barátom nemrég építkezett (új családi ház itt Ausztriában, bosnyák kivitelezővel) , komolyan mondom: ha ketten nekiálltunk volna vele (még nem építettünk semmit, nekem a legnagyobb ilyen melóm a lakásunk fehérre festése volt) , biztosan szebb munkát végeztünk volna. Egy siralom az egész, a villanyszerelés is: esküszöm, azok az emberek sem tudják, mi az az ethernet. Rossz színsorrendben voltak bekötve az aljatokba a kábelek, a szerszám nélkül szerelhető aljzatokat összenyomták, de a legtöbb helyen csak szétnyomták a késeket, nem ment be a helyére, nem vágta át, nem érintkezett. Ki kellett cserélnem az összes aljzatot...

  • Vasti74

    aktív tag

    válasz Doky586 #59743 üzenetére

    Szerintem is az összeforrasztás a legjobb megoldás: biztosan nem lesz érintkezési hiba évek múltán sem, a legkisebb helyet foglalja, és a legkevésbé nyúl bele a kábel sodrott mivoltába ;-)

  • Vasti74

    aktív tag

    válasz Dzsekó #59741 üzenetére

    A dsl-nek tényleg van ilyen hülyesége: még papíron is béna a feltöltés a letöltéshez képest, a gyakorlatban meg általában még azt sem tudja.
    Egy kicsit újragondolhatnák már a szolgáltatók ezt a dolgot: még akkor alakították így, amikor az emberek csak böngésztek, meg letöltöttek, de már egy ideje elkezdett a "felhőbe költözni" a világ: OK, de 10Mbit/s feltöltési sebességgel ez egy kicsit nehezen megy! Nekem pl. még lenne is pár TB felhő tárhelyem, fel is töltenék sok mindent, de egyszerűen a mostani 80/15Mbit/s-os dsl kapcsolatommal reménytelen...
    A mobilnetes csomagok ebből a szempontból általában jobbak, nálam pl. lehetne 300/50Mbit-es csomagot rendelni, csak nem szeretem a mobilnetet. Egyébként ez is gyászos, a 300Mbit-es letöltési sebesség mellé, a mai felhasználási módok mellett, illene legalább 150-200Mbit/s-os feltöltési sebességet adni...
    A dsl meg lehetne szimmetrikus. OK, tudom, léteznek üzleti csomagok, amik kb. szimmetrikusak, csak azt meg ember meg nem fizeti (főleg itt Ausztriában, ahol a 80Mbit-es dsl 30€, miközben az otthoni lakásunkba átszámolva 25€ lenne a 2Gbit-es net, 21€ körül meg az 1Gbit-es... Ja, és ezek 2/1, illetve 1/1 Gbit-es kapcsolatok! Itt ilyenről még nem is hallottak.

    [ Szerkesztve ]

  • Vasti74

    aktív tag

    válasz gg72 #59753 üzenetére

    Helló!
    Milyen router-t adott a Yettel? Mi a típusa? Van neki külön WAN portja?
    Mert gondolom a Voda csak egy kábelmodemet adott, aminek ethernet portja van, az csatlakozik a TP-Link routered WAN portjára.
    Ha a Yettel-es router-nek van WAN portja, akkor arra kellene dugni a Vodás kábelmodemet, és dhcp-n kapja a konfigurációt, nem kell csatlakozni (de valószínűleg egy időre, fél-1-2 órára áramtalanítani kell a kábelmodemet, ha nem működik kapásból, mert általában egy ideig csak azzal a MAC címmel állnak szóba, ami rajta volt - esetleg klónozhatod a TP-Link WAN portjának mac címét a Yettel-es router-ben, ha már ott tartasz ;-)
    Szóval a Yettel-es router-en múlik minden, ha van hová rádugni a kábelmodemet, és be lehet konfigurálni úgy, hogy melyik az elsődleges és melyik a backup kapcsolat, akkor szuper.
    Ha esetleg a kettőt párhuzamosan is tudná használni, az lenne gondolom a legszuperebb, de ennek kb. 0,1% az esélye... ;-)

  • Vasti74

    aktív tag

    válasz gg72 #59758 üzenetére

    Az a baj, hogy az Alcatel router-nek sajnos csak egy kombinált LAN/WAN portja van :-(

    Pedig a leírása szerint tudna vezetékes és mobil netet kezelni úgy, hogy kiválasztható, melyik az elsődleges, és melyik a backup. Sőt, igazából prioritásról beszél, ez akár azt is jelenthetné, hogy párhuzamosan működik mindkét kapcsolat - eléggé szűkszavú a leírása, sok minden nem derül ki belőle.

    De mivel a kábelmodem lefoglalná az egy szem ethernet portot, nem lenne hová csatlakozni a LAN kábelekkel...

    Megkerülő elmebeteg megoldásként még szóba jöhet az, hogy az Alcatel-t beállítod két WAN kapcsolatra (kábelmodem és mobilnet) , az ő wifi kapcsolatát használod, a TP-Link routert meg felkonfigurálod kliens AP-nek az Alcatel wifi hálózatára, letiltod benne a dhcp szervert, és a LAN portjaira meg rádugod, amit LAN-on akarsz használni ;-) Hülye megoldás, de teljesen működőképes! Felkonfigurálni sem nagy dolog.

    mac klónozás: ez csak opcionális, ha a kábelmodemen nem lenne internet kapcsolat az egyik router-ből a másikba átdugva. Nem tudom, hogy a Vodafone esetében mi van, amiket eddig én láttam, ott vagy klónozni kellett, vagy áramtalanítani a kábelmodemet valamennyi időre: fél óra, egy óra, két óra, attól is függ gondolom, hogy mikor kapott újra a szolgáltató dhcp szerverétől beállításokat.
    De egyébként nem kell megijedni ettől sem ;-) A TP-Link beállító felületén látod a WAN port mac címét, 6x2 darab hexadecimális számjegy, kötőjellel vagy kettősponttal elválasztva. (pl. 00:fa:a5:23:2b:19) Ezt beírod az Alcatel-be a mac klónozásnál, mint új mac cím, és akkor biztosan nem kell várni, ha átdugod az egyik router-ből a másikba a kábelt.

  • Vasti74

    aktív tag

    válasz Gyurka6 #59764 üzenetére

    És hová kötöd???
    Ha az eszköz egy szem portja _vagy_ LAN, _vagy_ WAN, akkor azon semmi sem segít.
    Ha meg mindkettő tudna lenni, akkor vlan sem kell: elvégre egy fizikai közegen akárhány és akármilyen hálózat működhet, pl. olyat is lehetne, hogy egy switch-be megy az Alcatel ethernet portja, a kábelmodem ethernet portja, meg a kliensek ethernet portja, és vidáman megférne egymás mellett minden.

    [ Szerkesztve ]

  • Vasti74

    aktív tag

    válasz Gyurka6 #59768 üzenetére

    Igen, mint a kis "utazó" mobilnetes router-ek... Azoknak is csak egy portjuk van.
    De ez egy otthoni cucc, így nem értem, miért nem bírtak rátenni egy WAN, és néhány LAN portot???

  • Vasti74

    aktív tag

    válasz inf3rno #59771 üzenetére

    Hiszen van egy csomó ilyen, kb. az összes kis akkus mobil router ezt tudja :-)

  • Vasti74

    aktív tag

    válasz qqcqqc #59770 üzenetére

    Persze: sok olyan AP van, még komoly - legkomolyabb gyártóktól is, ami AC mindenfélét tud, de a LAN portja 100Mbit-es. Vagy legalábbis régebben volt, egy ideje nem nézegetem őket ;-)

    [ Szerkesztve ]

  • Vasti74

    aktív tag

    válasz inf3rno #59778 üzenetére

    Igazából én sem nagyon értettem soha ezeknek az eszközöknek a létjogosultságát...
    Miért venne valaki egy ilyen kütyüt, meg bele egy külön SIM kártyát, amikor a külön SIM áráért tuti vehet valami adatcsomagot a saját díjcsomagja mellé, ha kell, és a mobilnetet wifi-n megosztani már vagy 10 éve minden telefon meg tudja...
    Étterem, szálloda, panzió, akármi: alap az ingyen wifi.
    Szóval passz... De jó, hogy vannak ilyenek is ;-)

  • Vasti74

    aktív tag

    válasz Essejó #59777 üzenetére

    Hát, te nagyon szerencsés vagy ;-)
    Én még Arcnet hálózatok krimpelésével kezdtem a '90-es években, aztán koax etherhetet krimpeltem ;-) , majd jöttek a sodort érpáros hálózatok, és maradtak is (de a kezdetekkor természetesen 10Mbit Half Suplex volt, mert csak HUB-ok voltak, Switch-ek nem ;-)
    Szóval pár csatlakozót megszereltem már életemben, tettem már fali kábelre RJ45 dugót is, mert nem volt más megoldás éppen.
    De mindig csak a baj volt vele ;-)
    A számítógép hálózat is egy olyan valami, amit egyszer kell rendesen, de tényleg rendesen, becsületesen, rendes anyagokkal, szakszerűen megszerelve elkészíteni, és akkor öröm, boldogság. Ha valami sántít, az tuti visszaüt, és csak a szívás lesz...
    Otthon még OK, de amikor pl. nagyobb cég az ügyfél több száz végponttal, és nem lehet probléma, na ott nem teszünk fali kábelre RJ45 dugót! Semmilyent ;-)
    De persze itthonra én is feldobnám akár a pathch-ra való dugót is a fali kábelre, ha úgy van, aztán ha pár napig nem működik valamiért a hálózat a gépemen, akkor amíg kedvem lesz újradugózni, vagy rendesen megcsinálni, majd filmet nézek, olvasok, vagy zenét hallgatok ;-)

  • Vasti74

    aktív tag

    válasz Dzsekó #59782 üzenetére

    Ja, hogy ez nem egy dedikált (csak a tiéd) internet kapcsolat, hanem egy irodaházban bérelt irodában kapsz végpontot, rajta internettel?
    Huh, arra nem dugnék rá az internetes rádiómon kívül semmit... ;-)

  • Vasti74

    aktív tag

    válasz Essejó #59788 üzenetére

    Direkt nem keresek rá: az valami BBS-es rendszer volt, nem? ;-)
    Egy haverom régen Keszthelyen nagy BBS guru volt, OS/2 alatt nyomta ;-)

  • Vasti74

    aktív tag

    válasz Essejó #59790 üzenetére

    Szerintem J.F. a monogramja ;-) Kb. 99%-ban biztos vagyok benne.
    És az elején 2400bps-es sebességgel szórakoztunk :-)

  • Vasti74

    aktív tag

    válasz vinek #59794 üzenetére

    Bocs, ha sértő a kérdés ;-)
    Fix IP van beállítva a gépen, vagy dhcp-től kap?
    Mert ha kártyát cseréltél, akkor a dhcp szervertől 99%, hogy másik IP címet fog kapni, ezért nem lehet hozzá a régi IP címen csatlakozni...
    Az eddigi IP címét pedig közben megkaphatta más, tehát pingelni tudsz, csak az nem az a gép, amire te gondolsz ;-)
    Szóval meg kellene nézni, hogy mi a gép IP címe, amin a megosztás van, aztán ahhoz csatlakozni.
    Ha túl amatőr a segítő szándék, elnézést, tényleg nem sértés - csak néha az alapoknál van a hiba ;-)

  • Vasti74

    aktív tag

    válasz vinek #59800 üzenetére

    Akkor valami beakadt a rendszernek ;-) Kellene talán egy IP stack reset neki, hátha segít: parancssor rendszergazdaként, aztán
    netsh int ip reset

  • Vasti74

    aktív tag

    válasz Borisz76 #59750 üzenetére

    Ezt el is felejtettem, mármint erre válaszul dicsekedni a nyugati fejlett infrastruktúrával ;-)
    Mi egy "Bezirkshauptstadt"-ban élünk, Graz-tól kb. 30km-re nyugatra. A várost pár éve túrták fel, új optikai gerinchálózatot húztak. Társasházban lakunk, a főutcától két családi ház választ el bennünket, és körülöttünk mindenfelé társasházak vannak, szóval nagy a népsűrűség. Amikor ide költöztünk, és beköttettem a dsl-t, a szerelő azt mondta, hogy jó helyen lakunk, itt szinte bármilyen sávszélességet tudnak adni, mert az optikai gerinctől mit tudom én, 60 méterre vagyunk!
    Szuper!
    Aztán kiderült, hogy ez a "bármi" 2020-ban, a pár éve újrahúzott optikai gerinctől 60 méterre, a 150Mbit/s ;-) Hogy miért nem húztak be optikai hálózatot akkor már erre a környékre, számomra totál érthetetlen... Igaz, ez is egy csoda, mert előtte 8 évig a belváros közepén laktunk, és 15Mbit volt a maximális rendelhető. Aztán az új gerinchálózattal már 30Mbit-et is rendelhettem :-)
    Ja, nemrég olvastam a helyi újságban, hogy orrrriási szenzációóóó, a város középfokú oktatási intézményei optikai internet csatlakozást kaptak! Hihetetlen :-) Mi 10 éve költöztünk ki, előtte már évekig optikai kábelen jött a netem Zalaegerszegen.
    Van itt csúcstechnika ;-)
    Még otthon melóztam informatikusként, amikor lett egy ügyfelünk Fürstenfeld-ben, egy tervezőiroda. Amikor először voltam náluk, egy icipicit meglepődtem, amikor valamit le akartam tölteni: 4Mbit-es dsl volt náluk, és gyorsabb nem is volt rendelhető arrafelé :-o Akkoriban otthon már a 150-300Mbit teljesen általános volt az otthoni felhasználóknak is.
    Itt meg volt egy ideig egy kis számtech üzletem-szervizem, és akkor szembesültem a tutival, amikor a város szélére egy "Bauernhof"-ba hívott ki egy kedves bácsi, hogy szedjem rendbe a gépét: mobil hálózat kb. nulla, úgyhogy vezetékes telefont használt, internet lehetőség csak dsl volt ennek megfelelően, és szintén 4Mbit/s, de eléggé bizonytalanul - ez úgy 4-5 éve volt :-)
    Anyu egy kis zalai faluban él (kb. 400 lakos) , kábeltévés internet van: ha jól emlékszem 250Mbit, 500Mbit és 1Gbit, így lehet csomagokat választani már régóta! Hát, neki a legkisebb van... De én itt a felével is kiegyeznék ;-)

  • Vasti74

    aktív tag

    válasz detroitrw #59834 üzenetére

    Helló!
    Egy cat.5e kábelen elmegy vagy a Gbit ethernet, vagy a 100Mbit ethernet, + két analóg telefon.
    Arra kell figyelni, hogy 100Mbit-nél az RJ45 aljzat és dugó 1-2 és 3-6 érintkezőire egy-egy csavart érpár legyen kötve, mert ha nem, akkor nem csavart érpáros lesz a csavart érpáros kábel, hanem ruhaszárító kötél ;-) "Hagyományosan" így kellene lennie a "B" bekötés szerint:
    1: narancs-fehér
    2: narancs
    3: zöld-fehér
    6: zöld
    Vannak készen is ilyen ethernet-telefon splitterek, pl. ilyen volt is nekem egy ideig, amikor a router már beköltözött a kamrába, a NAS meg még nem, mert nem volt kedvem az ethernet mellé még egy telefonkábelt is berángatnom a nappali és a kamra közé ;-) Így az egy cat.6 kábelen ment az ethernet, az internethez a 100Mbit is bőven elég volt, meg a dsl. De aztán a NAS is oda került, kellett a Gbit, úgyhogy nem úsztam meg a kábelezést.

  • Vasti74

    aktív tag

    válasz Digger #59812 üzenetére

    Kábelmodemed van, ha jól látom, routerrel egybeépített.
    Szerintem ennek így működnie kellene, és azt az IP címet kellene kapnod, amit vársz... ;-)
    Ha jól tudom, a kábelmodem hardveres címe alapján kapja a szolgáltatótól az IP címet az eszköz, tehát ha bridge módba teszed, és akasztasz rá egy másik routert, attól még ugyanazt az IP címet fogod kapni.
    Gondolj bele: ha a saját eszközükhöz nem azt az IP címet osztják, amit kellene, akkor egy véletlenszerűen ráakasztott, ismeretlen paraméterekkel rendelkező eszközhöz mégis hogyan rendelnék azt a címet, amit most nem?! ;-)
    Általános internet szolgáltatós tapasztalat, hogy hívogatni kell őket, aztán a pár "biorobot" után, akik valamilyen folyamatábráról, vagy számítógépes kérdezz-felelek alkalmazásból akarják megoldani a problémát, előbb-utóbb eljutsz egy rendes szakihoz.
    Az, hogy szerintük a tapasztalt szakik szerint működnie kellene, nem válasz: üzleti előfizetőként pláne nem nagy kérés, hogy akkor kapcsoljanak egy szakihoz! Igaz, én úgy szoktam telefonálni, hogy Gipsz Jakab vagyok az XY cégtől, itt vagyok az ügyfélnél, ez és ez a probléma, ezt és ezt próbáltam, nem működik, meg kellene oldani, kapcsoljanak valakit, aki tud segíteni - lehet, hogy érdemes ezt a trükköt bevetni, ha utána nem buksz le a szakinál, hogy nem is vagy annyira szaki, és érteni fogod, amit mond ;-)
    Üdv: Vasti

  • Vasti74

    aktív tag

    válasz MeroM #59852 üzenetére

    Amikor utoljára néztem, a noip.com úgy működöt, hogy az ingyenes verziónál havonta rá kellett kattintani a "meghosszabbításra": a regisztrált e-mail címre küldött mindig pár nappal előtte levelet, benne a link, klikk, OK, és kész.
    Ilyen-olyan eszközökhöz is jár néha ilyen szolgáltatás, pl. NAS, NVR.

  • Vasti74

    aktív tag

    válasz amargo #59876 üzenetére

    A 105PE egy "Easy-Smart-Switch", az 1005P meg buta ;-)
    A PoE+ maximum 30W-ot tud egy eszköznek adni, a PoE 15W-ot.
    A 105PE-nek jóval nagyobb teljesítményű a tápegysége, több "villany" jut összesen az eszközöknek.

    [ Szerkesztve ]

  • Vasti74

    aktív tag

    válasz amargo #59879 üzenetére

    Azt szokták mondani, hogy amiről nem tudod, hogy mi, arra nincs is szükséged ;-)
    Szóval ha a mostani switch-ed menedzselhető, de még sohasem jelentkeztél be az admin felületére azért, hogy valamit beállíts, akkor nem kell menedzselhető switch-et venned.
    A portonkénti maximum 15W biztosan elég lesz, szerintem egy kamera 5W körül fogyaszt maximum... De meg kell nézni a kameráid leírását, tuti, ami fix.

  • Vasti74

    aktív tag

    válasz eastsider #59915 üzenetére

    Vagy ha már TP-Link, akkor pl. CPE710 ;-)
    De ha elég az elvi 300Mbit, akkor ekkora távolságra akár egy CPE210 is elég lesz...

    [ Szerkesztve ]

  • Vasti74

    aktív tag

    válasz MaCS_70 #59918 üzenetére

    Mi olyasmi eszközökkel (régen volt, a pontos típusra nem emlékszem) , amit a kérdező linkelt sok száz (500-600) méteres linkeket csináltunk, tudta pont-pont között kb. az elméleti sebességet! Persze azt nem szabad elfelejteni, hogy a LAN port csak 100Mbit-es ;-)
    Ha ilyen kis távolságon ennyire gyenge (25 méteren 40Mbit) , annak valami oka van... Ilyen helyzetben két ablakba kirakott 5000 forintos wifis-r routernek is többet kell tudnia!
    A kedvencem: az antennák rendesen egymásra néznek? Mert a vízszintes "nyílása" egy ilyen eszköz antennájának tényleg nagyon kicsi, 15 fok.

  • Vasti74

    aktív tag

    válasz Dzsekó #59937 üzenetére

    Ne haragudj, de ez eléggé furcsa tanács...
    - Nem kellenek router-ek, az egészen másra való! Inkább Switch - AP vonalon érdemes gondolkodni.
    - Az azonos "wifi" (SSID-re gondoltál szerintem ;-) nem elég ahhoz, amire te gondoltál - azt rendszerszinten kell támogatni, minimum valami Mesh rendszer kell.

    A kérdezőnek ;-)

    A 10Gbit-es hálózat iszonyú drága, főleg sok végponttal.
    A kábelezés meg utólag, sarkokban... Csak valami méretes kábelcsatornával, különben képtelenség bekanyarodni ;-)

    És nem is biztos, hogy kell: mert mire is kell? ;-)
    Mozgatsz rendszeresen piszok sok adatot ide-oda a hálózaton? Van pl. NAS-od 10Gbit-es porttal? Ha nem, akkor elég lesz a Gbit.
    Milyen gyors net várható? Mert OK, hogy lesz 2Gbit majd, de arra is gondolj, hogy szinte mindig többfelé osztódik az a sávszélesség...

    De a jövő miatt én a 2,5Gbit-et céloznám meg: elvileg a sokkal könnyebben kezelhető Cat.5e kábelen elmegy, az eszközök is sokkal olcsóbbak, és "mindenre" elég földi halandó számára.

    Amit elköltenél 10Gbit-re (és megőrülnél, mire a Cat.6e kábeleket begyömöszölnéd bármi mögé egy normál lakásban, ha nincs vaskos csövekkel szépen becsövezve a fal ;-) , azt inkább költsd valami okosabb rendszerre: nemrég írt itt valaki a TP-Link Omada-ról, stb.

    Az, hogy fel tudsz-e menni a szintekre elegendő számú kábellel a földszintről vagy a garázsból, vagy minden szintre kell egy switch, és csak egy kábelt húzol a szintek között, azt csak te tudod, te ismered a házat... Utólag így eléggé melós a dolog, én csak az egy szinten 4 szobás lakást csatornáztak - húztam körbe, de egy időre elment a kedvem a kábelezéstől ;-)

    Üdv: Vasti

    [ Szerkesztve ]

  • Vasti74

    aktív tag

    válasz inf3rno #59940 üzenetére

    A nehézség a szegélyben elvezetés - ha az az, amire gondolok, tehát parketta szegély.
    Még egy Cat.5 patch kábellel is nehéz bevenni a sarkokat szerintem ilyen kis ívben, komoly törést okoz neki: az egészséges egy méretes kábelcsatorna, amiben van hely az íveknek.
    De az meg nem lakás kompatibilis :-(

  • Vasti74

    aktív tag

    válasz Dzsekó #59942 üzenetére

    ...csak a 2000 forintos wifi router <-> 10Gbit-es hálózat ;-)

    Az egy kábel szintenkénti továbbhúzogatásával meg az a baj, hogy a sávszélesség osztódik.
    Egy switch-nek van akkora belső sávszélessége, ami elég a portjaihoz.
    Gbit-es switch-ek esetében, ha "fűzni" kell őket, 10Gbit-et szoktak használni.
    De a szintenkénti 10Gbit-es eszközöket, ha tényleg akar ilyen sávszélességet a kérdező, mivel fogja összekötni??? ;-)

    Azért egy hálózat megtervezése (főleg ha ilyen sávszélességben és jövőállóságban gondolkodik) ennél egy kicsit több.

    [ Szerkesztve ]

  • Vasti74

    aktív tag

    válasz _q #59943 üzenetére

    Na ilyen parketta szegélyre gondoltam. Próbálj belehajtogatni EGY Cat.6e kábelt egy sarokban...

    És azt is gondold végig, hogy majd milyen irányba, hogyan és hánynak kell a szinteken indulni? Nekem a nappaliból indul a műhold koax és az ethernet, a műhold Unicable, de még így is elég vaskos csatornával kellett kezdenem, aztán vékonyabb, végül még vékonyabb, de a sarkokban azért volt szentségelés. Meg sajnáltam is a kábelt...

    Mi lesz a háztartásokban a gyors nettel: szerintem a megrendelők igen kis részét érdekli valójában ;-) Felcsatlakozik valamilyen wifi-s eszközzel, valamilyen távolságból és valamennyi falon keresztül, aztán annyi. Hogy mennyi az annyi, meg sem nézi.
    Nem sok olyan lakás vagy ház van, ahol rendesen ki van építve a számítógépes hálózat, mert nem is gondolnak rá, nem is értenek hozzá, esetleg sok pénz is lenne: bejön a kábel, rajta a szolgáltatói router, és kész.

    Falra szerelhető (nem süllyesztett) Keystone doboz? Tuti van, pl. itt is.

  • Vasti74

    aktív tag

    válasz _q #59949 üzenetére

    Bocs, keverem a betűket ;-)

    (Egyébként most megnéztem, létezik cat.6e is, meg cat.6a is, de neked az "a" kellene ;-)

    A kábeleket sajnos meg kell nézni, tapogatni, hajlítgatni, mert meglehetősen gyártófüggő is a dolog. Láttam már olyan gyári, szerelt cat.5 patch kábelt, aminek tisztelgett volna egy cat.5 árnyékolt fali kábel is, olyan merev volt: kb. lehúzta a számítógépet az asztalról ;-)
    Szóval látatlanban kábelt venni eléggé necces, mert lehet, hogy láttál valahol valamit, amire azt mondod, OK, ezt még berángatod valahogy, aztán rendelsz a neten valamit, ami meg vastagabb, merevebb, és lekapja a falról a parkettaszegélyt ;-)

    Egyébként én is gondolkodtam azon, hogy lecserélem a parkettaszegélyt, és veszek olyat, amiben el lehet rejteni a kábelt, de lemondtam róla (igaz, nálam 5 kábel indul egy irányba, azt reménytelen lenne beletenni)
    Szerencsére fehér a fal, és vettem fehér csatornákat meg sarokelemeket: feldobtam a parkettaszegély fölé, szerintem ha nem mondom valakinek, hogy ott van, senki észre nem venné. A sarokelemeknek olyan a kialakítása, amiben azért bír kanyarodni a kábel, nem csak derékszögben "törni".

Új hozzászólás Aktív témák