Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #09355392

    törölt tag

    Sziasztok,

    Olvasgattam ezt a topikot, és nagyon megtetszett. Hogy miért? Mert itt olyan emberek jöttek össze, akik elfogadják egymást, érdekli a másik véleménye, szerzett tapasztalata. Nincs odamondogatás, lenézés, ha nem egyezik a véleményük. Geresics topikgazdának külön elismerés a hozzáállásáért, a tapasztalatai megosztásáért. Én még soha nem fórumoztam, pedig 60 felé járok, ezért elnézést, ha nem ismerem a stílust.
    Történetem a következő. Szeretem az újdonságokat, szeretek haladni a korra (már jó ideje). Így eset a választásom a napelemekre. 2017 decemberében elindítottam a folyamatot, egy 5 KW-os rendszer tervezetével. Több helyen érdeklőttem, és voltam személyesen is. Egy céggel meg is állapodtam, akik kijöttek személyesen, mert csak így adtak árajánlatot. Volt, aki ki sem akart jönni, mert ők mindent megoldanak helyeben, akár mi is van. Elég lett volna az én elmondásom.
    Szárazabb rész. 2000-2100 kWh az éves fogyasztásom. A plusz KW-ot klímákkal akartam elfűteni, mert eddig is volt egy Fujitsu klímám, amivel a 75m2-res családi házamat ősszel, tavasszal, no megtélen is, ha úgy volt, befűtöttem. Addig sem volt használva a távfűtés. Ha ez összejött volna, leváltam volna a távfűtésről. Viszont megijedtem, hogy 3 klíma „zúgott” volna egész télen, mert elég érzékeny vagyok a zajokra. A plusz 600 000 Ft a 2 klímára is elgondolkodtatott. Így változtattam, és 3,08 KWp rendszer lett, 11x280KWp Canadian solar panel, SE 4000HE Solaredge inverterrel, mert a bővítés lehetőségét meg szerettem volna hagyni. Dél +20 fok tájolású, 5 fokos lejtésű féltetőre került fel a rendszer, mert csak ez nézett valamejest dél felé. A ház egyébként északi fekvésű, palatetős, ami megint messze van az ideálistól. Ilyen körülmények között is kellett nekem a rendszer. A panelek ilyen lejtés mellett nem öntisztulóak, megmarad rajta minden porszem, falevél, ezért kéthetente egyszer esővízzel leöblítettem. Van egy 1500 literes tartályom, amibe az esővizet gyűjtöm. Az még hozzá tartozik, hogy reggel 7-9 óráig a szomszéd fája árnyékol, késő délután a saját házam. Ez bele volt kalkulálva. A rendszer 2018.07.19.-én öntudatára ébredt. Mivel a nyári nagy áramtermelő kampány lassan lecseng, inkább majd vételezés, mint visszatáplálás folyik, ezért készítés és tesztelés alatt van egy excel tábla, ami nyomon követi, a termelést, visszatáplálást, vételezést. Meg lehet adni neki a várható éves termelést havi bontásban, ehhez párosítva az általam kalkulált havi fogyasztásomat, ami az elmúlt években volt, plusz a klíma fogyasztása is hozzá véve. Ha kész, tervezem ezt átültetni microsoft access adatbázisba, mert azt jobban szeretem. Vagy használ valaki valami hasonlót nyomkövető programot? Egy képet is feltöltök, ha sikerül, a programról. Ha van valakinek kérdése, vagy ha majd érdekli a kalkulátor, szóljon.
    Szép napos időt mindenkinek!

  • #09355392

    törölt tag

    Szia Rolly
    Az éves leolvasás minden év augusztus 1. lesz. Ezt mondta az eonos szaki, aki kint volt átvenni a rendszert. Ezt hivatalosan megkértem tőlük, de még nem érkezett meg a válasz. Ha így lenne, akkor idén jól járok, mert júliusi tört havi termelésem pluszban jelentkezik. A július 19.-ei eon általi üzembehelyezésem előtt, még a júl. 10.-i telepítéskor, keletkezett némi visszatáplálás, plusz a 15.-ei hétvégén ment három teljes napot, mert betonoztunk, és a betonkeverő jólakott belőle. Az eonos csodálkozott is, hogy milyen hosszú volt a próbaideje a rendszernek. Amikor beírta az induló állásokat, mondta, hogy elfelejtette a visszatáplált mennyiséget beírni, (apró kacsintás) így az is nulla lett, mintha most kezdeném a visszatermelést. Vannak ilyen emberek is. Viszont ehhez az kellett, hogy eleve ilyen ad-vesz okos mérőm volt felszerelve. Így 212 KW-tal beljebb vagyok az első évben. Legalább is remélem

  • #09355392

    törölt tag

    Valamit nagyon elszúrtam!? :W

    2018.07.19.-én a telepített napelemes rendszeremet az e-on szakemberei üzembe helyezték. Megkaptam az addig az időszakig szóló elszámoló számlát, és ment minden a maga útján. Augusztus, szeptember, jött a 154 Ft-os számla a rendszerhasználati díjról, közben ment a többlet energia visszatáplálása. Aztán az e-on részéről semmi, majd ma megkaptam az elszámoló számlákat okt. -nov.-dec.-ről. Mivel többet fogyasztottam, mint amennyit visszatápláltam, ezért októberre 3500Ft, novemberre 11000 Ft-ot, decemberre 18000 Ft-ot kiszámláztak. Ezt január 31.-ig fizessem be. Írtam a rendszert telepítő cégnek, hogy hol lehet a hiba, mit rontottam el, hol mehetett félre a dolog. Valaki járt már így? Tudja valaki, hogy mit rontottam el? Kiadtam egy rakás pénzt, hogy spóroljak, aztán meg továbbra is fizetek az elhasznált áramért. Ha meglesz a hiba forrása, rögtön írom, hogy mások ne essenek bele ebbe a hibába.

  • #09355392

    törölt tag

    válasz agyarka #1261 üzenetére

    Köszönöm a hozzászólásokat.
    Ahol lakom, ott nem volt éves elszámolás. A hónap vége felé jött a leolvasó, és leolvasta az óraállást, aztán az alapján fizettünk. A rendszer telepítése előtt nem sokkal szerelték fel mindenkinek ezeket az okos órákat, ami a hónap utolsó napján automatikusan küldi az adatokat az e-onnak. Ezt az órát hagyták fent az e-onos szakemberek is, mert annyira okos, hogy ad/vesz is egyben.
    3kwp Solaredge rendszerem van, mert reggel-este a szomszédok árnyékolnak. Eddigi éves fogyasztásom 2200kw volt, de az átmeneti időszakban, meg most is szeretnék sokat fűteni klímával. Egy garázstetőn kapott helyet a rendszer, enyhén D-DK fekvéssel. Semmilyen paramétere nem ideális, de nekem így is kellett. Mondhatni hobbiból kellett. (Nem iszom, nem dohányzom, a nőket sem hajtom már). 3200 KW a várható hozam. Az interneten található kalkulátorral számoltattam ki a fogyasztásomat, és ez alapján állítottam össze az éves fogyasztásomat havi szinten. Az elmúlt 5 hónapban hozta a rendszer az elvártat. A fogyasztásomat szinte napi szinten tudom kontrollálni egy általam készített programmal, ami éves szinten is rögtön számol. Mivel rögtön látom az éves kalkulációt, és viszonylag pontos adataim vannak az eddigi fogyasztásomról, így tudom, hogy mennyit fűthetek el klímával.
    Szóval, hétfőn meló után keresek e-on irodát, és meglátom mi lesz. Csak az az érdekes, hogy mikor több volt a visszatáplálás, akkor nem voltam havi elszámolós, amikor pedig többet fogyasztottam a visszatápláltnál, rögtön számlázak. Eddig 862 KW-ot tápláltam vissza, 1295 KW-ot fogyasztottam, erre kaptam a 32500 Ft-os számlát. Valami keveredik nagyon…

  • #09355392

    törölt tag

    válasz agyarka #1268 üzenetére

    Tegnap voltam bent eon-nál, és nagyon készségesek volta. A fő gond az volt, hogy az órámon valami miatt nem lett letiltva a hó végi adatküldés. Így amikor érzékelte a rendszerük az automatikus óraállás küldést, ennek hatására kiállításra került a számla. Az első két hónapban azért lett kiszámlázva 154 Ft-t, mert több volt a visszatáplálás, mint a fogyasztás, így a rendszer használati díjat küldte a rendszer, de azt se szabadott volna. 3 hónapig pedig azért nem kaptam számlát, mert a rendszeren zárolás volt, dolgoztak rajta. Január 11.-én lekerült a zárolás és már küldte is rendszer számlákat visszamenőleg. Felvettek egy jegyzőkönyvet az esetről, kértek két hét türelmet, hogy a nagy összevisszaságot, amit rendszerben látnak, kijavíthassák. Most várom a csodát, de le a kalappal az ügyfélbarát hozzáálláson.

  • #09355392

    törölt tag

    válasz agyarka #1278 üzenetére

    Az EON már válaszolt is. Elnézést kért, törölte az eddigi számlákat, és egyben megadta végre az éves elszámoló számla dátumát is, ami 07.31.-e lett. Hogy küld-e adatokat továbbra is a mérőóra, az nem derült ki a levélből. de ha küld is, az automatikus számla kiállítás megszűnt. Viszont felhívták a figyelmemet, hogy ha jelenős fizetési kötelezettségem keletkezik, akkor sem tudnak részletfizetési lehetőséget biztosítani, mert én kértem a részszámla leállítást. Nem valószínű, hogy az éves elszámoláskor nagy különbség lenne, mert megterveztem egész évre, havi bontásban a fogyasztásomat, ami figyelembe veszi termelés/fogyasztás változását. Jelzi, ha spórolnom kell, vagy ha a hónapra betervezett fogyasztásból maradt, akkor a következő havi betervezett elfogyasztható KW mennyiséget megnöveli. Így, szinte napi szinten, tudom követni az eseményeket.
    Január-február, itt a nyár...pörögjenek a KW-ok.

  • #09355392

    törölt tag

    válasz Borisz76 #1734 üzenetére

    Nekem lassan 1 éves a rendszerem. Mivel garázs tetején van minimális lejtéssel, ezért nagyon koszolódik. Én a virágoknak összegyűjtött esővízzel (1500 literes tartály) mosom a paneleket, amúgy is ezzel a fajta vízzel találkozik a legtöbbet. Van úgy, hogy 2 hetente mosom, de nem tapasztaltam semmit a panelek felületén. Szórófejeken én is gondolkodtam a panelek között, hogy időnként csak kinyitom a vizet, vagy egy automata kapcsoló megteszi ezt helyettem. Persze éjjel csak, amikor hidegek a panelek. Letettem róla, mert nem biztos, hogy nyerek vele annyit, mint amennyi áramot elhasználok a szivattyúra. Viszont olyat már csináltam az elmúlt nyáron, hogy a kerti locsolóvizet, egy kifurkodott csövön keresztül, lassan folyattam a lemeztetőn. Ez teljesen lehűtötte a panelek alatti forró lemezeket, ezzel csökkentve a panelek hőterhelését minimum 3 fokkal. A locsolóvizet egy fix összegért korlátlanul kapom. Persze ez nem jelenti azt, hogy korlátlanul pocsékolom is. Pár perc alatt lehűl a tető, utána már szinte csak csepegtetve elég folyatni, hogy ne forrósodjon fel a tető a panelek alatt.
    A WC öblítésre is ezt a locsolóvizet/talajvizet használom nyáron, így nem a drága ivóvíz folyik a semmibe. Az elmúlt 10 évben ezt használtam, de semmi elszíneződés nem volt sehol a WC kagylón. Nem lehet, hogy a tároló tartály anyaga is közre játszhatott az elszíneződében? Sok országban még mosásra is használnak esővizet, minden gond nélkül. Lágy víz, kevesebb vízlágyító kell.

  • #09355392

    törölt tag

    válasz Nando36 #3960 üzenetére

    Ha jól számolom, 250wp-os paneleket tettek fel. (6x250=1500W)
    Szerintem 3-at is feltehetsz, de 4-ben már nem vagyok biztos. A hozzáértőbbek majd jobban tudják.
    Hideg paneleken a pillanatnyi termelés lehet magasabb, de ahogy melegszik a panel, romlik a hatásfok. Ezért lehet a panelek össz. teljesítménye magasabb, mint az inverteré.
    A megtérülés mindig viszonylagos. Mire használod el a megtermelt energiát. Én klímával fűtök, ezért 3-4 szeresét kapom vissza, igaz, hőenergiában, de nekem az kell.

  • #09355392

    törölt tag

    Sziasztok!
    Két éves lett a napelemes rendszerem. Két klímám lett, ezért bővíteném a rendszert. Szeptemberben kértem a telepítőtől árajánlatot 5 plusz panelre. 5 db 300Wp canadian solar panel optimalizálóval 630e. Sokaltam, ezért most kértem új ajánlatot. Megbántam, :W mert most már 680e :Y az ajánlat . A panel egy kicsit olcsóbb lett, viszont a munkadíj 62 500 Ft-tal ugrott meg. Ez panelenként 12500Ft plusz költség. Biztos, aranyból lettek a csavarok :K Szerintetek más cég vállalna egy 2 éves rendszer bővítését?

  • #09355392

    törölt tag

    Szerintetek mennyire életszerű, hogy más céggel végeztetném a bővítést minta aki telepítette? Ha gond van, biztos egymásra mutogatnának.

  • #09355392

    törölt tag

    Írtam 5 cégnek, hogy szeretném bővíteni a meglévő rendszeremet, hátha kapok egy jó ajánlatot.
    Bár még „csak” egy hét telt el, de válasz nulla. Lehet, hogy ez nem üzlet? Ilyen jól el vannak látva munkával? Eljön majd az az idő, hogy ennél kisebb munkákért is lehajolnak.

  • #09355392

    törölt tag

    válasz Badi82 #4280 üzenetére

    Akkor nem csak én sokallom. Viszont 5 helyről kértem ajánlatot, de még csak válaszra sem méltattak.

  • #09355392

    törölt tag

    válasz stickermajom #4294 üzenetére

    Igazad lehet. Az internet dobta fel őket. Egy biztosan létezik, mert már másnap jött egy kérdés, hogy helyileg hol lenne. Ez tőlem 50 km-re volt, de válasz egy hete nincs.
    Tehát válasz nulla, kérdés egy. Így helyesebb.

  • #09355392

    törölt tag

    válasz KEndre #4820 üzenetére

    Szia! Én is pont ilyen tetőre rakattam a paneljeimet, mert csak ez nézett dél felé (+20 fok). SE 3,08KWp, poli. Termelt is 3264 KW-ot. Reggel árnyék, késő délután árnyék. A fő gondom az volt vele, hogy 2 hetente takarítanom kellet a táblákat, mert az a panelek alján kb. 10 cm vastagon megállt kosz. Ilyen lejtésnél nem folyik le a trutyi. Direkt gyűjtöttem az esővizet egy tartályban, azzal mosattam le a táblákat. Megemeltem az egész tetőt, most 20 fok a dőlésszög (ez sem nagy durranás), de a kosz lefolyik, termelés 3650 KWp. Tehát: kis dőlésszög, gyorsan koszolódik, csökkent termelés. Ha nem takarítod, még kevesebb termelés. Főleg olyan időben amikor ritkán van csapadék.

Új hozzászólás Aktív témák