Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Laca 012

    őstag

    Sziasztok!
    Próbáltam rákeresni, de nem találtam sok infót a kérdésemre.
    A következő időszakban szeretnék építeni egy ATOM-os minigépet routernek, nas-nak,webszervernek, letöltőgépnek...stb.
    Az INTEL D945GSEJT alaplapjával kívánom megoldani, mert ennek a fogyasztása tűnik a legalacsonyabbnak (mobil chipset, mobil RAM...stb), és ebbe max 2GB-os minimum 553MHz-es DDR2 SODIMM memóriát lehet pakolni.
    Mivel a gép össz fogyasztása hdd-vel mindennel együtt kb 20W, ezért lényeges a fogyasztás.
    Kérdés, hogy mennyit fogyasztanak ezek a modulok?
    Lehet ha pl. 1GB-os modult veszek, az kevesebbet fog enni jóval, mint a 2GB-os?
    Ez persze pl. 2GB=8W/1GB=4W-nál lényeges de 2GB=2W/1GB=1W nem oszt szoroz.
    Lövésem sincs még arányaiban sem, hogy mennyit esznek ezek a modulok.
    Hallottam valahol a Kingstonnak valami LowPower moduljairól. Ezek mennyivel esznek kevesebbet és ezért sebességben mennyit veszítünk, vagy egyáltalán mit. (nyílván valamit veszítünk, mert gondolom kompromisszumok nélkül nincs pozitívum egyik irányban sem)
    Milyen alternatívákat (modulokat) javasoltok, ami azért ár/érték arányában is kifizetődő lehet erre a célra ?
    Előre is köszi!

  • Laca 012

    őstag

    Sziasztok!
    Ide is beírom, hátha valaki nagyon benne van ebbe a memóriaidőzítéses dologba.
    Adott egy intel D945gsejt mini ITX lap, amibe 1db maximum 2GB-os DDR2 Notebook SODIMM RAM megy, amit 533MHz-en képes járatni.

    Kingston HyperX modult szeretnék bele venni.
    A biosban elvileg állíthatóak a memória időzítései.
    A lap 533MHz-en járatja a modult.
    A 2db kiszemelt modul:
    KHX4200S2LL/2G (CL3 / 3,7ns-8ns)
    KHX6400S2LL/2G (CL5 / 2,5ns-8ns)
    (a második link a 2db-os kit-re mutat, de nyilván csak 1db-ot vennék, és az adatok ugyan azok.)

    A modulok árában kb 200Ft különbség van, tehát nem lényeges.

    A kérdés az, hogy Lehetséges-e az, hogy a 800MHz-es modult 533MHz-en járatva vissza tudom állítani a biosban az időzítést CL3-ra, vagy ez badarság és az 533MHz-es modul jelen körülményekben gyorsabb lehet?
    Vagy inkább a nanoszekundumokat nézegessem??
    Ha már nincs kiépítve a lapon a második memória slot és nem tudom dual memóriával használni, akkor már jó lenne, ha az egyetlen modul a leggyorsabb lenne..

  • Laca 012

    őstag

    válasz Qru #29490 üzenetére

    Elnézést, hogy mire használnám, azt nem írtam le... :B
    A Win ezen sosem fog bootolni.. :N Ubuntu 10.04Lucid Server van rajta, ugyanis Szerver-Router-NAS -ként üzemel.
    Viszont szoftveres Raid1 (mirror) -ben üzemel benne 2db 500GB-os noti hdd és 1db MyBook Home eSata-n csatlakoztatva.
    A fájlkezelés, ki-be tömörítés és a minél gyorsabb hálózati feladatok (Samba,Webszerver,FTP, rTorrent-kliens) ellátása a feladat, illetve mivel telepítve van grafikus felület is, néha a firefoxot is használom.
    Most egy a notebook-omból maradt 512MB-os Hynix modul van benne és végülis üzemel ezzel is, de azért a swap-ot is használja, ami nyilván valóan nem a sebességnek, hanem az 512MB méretnek köszönhető, de a firefox megnyitásakor is meg-megakad néha. Ez utóbbi valószínűleg azért, mert a lapra integrált videóvezérlő is a RAM-ból csipegetne, ha tudna...

    Tényleg nem tudom, hogy mennyire érezném a különbségét a CL3 vs.CL5-nek.
    Nem tudom egy szerveren mi mennyire eheti a memóriát, mert még friss a dolog és arra még nem volt időm-lehetőségem, hogy különböző feladatok elindításánál megnézzem. (Ha valaki tudja, megköszönném a felvilágosítást)

    Mint ahogy azt sem tudom mi a különbség a KHX6400S2LL/2G és a KVR800D2S5/2G között. Mert az adataik között ~0,2W fogyasztáskülönbség kivételével nem látok mást.. :U

    Igazából azért néztem ezt a HyperX szériát, mert 2GB-os DDR2 notebook RAM-ot 12.000 alatt nem igazán találtam, akkor meg +2000Ft tök mindegy és akkor már HiperX..
    Persze ha csak parasztvakítás, akkor veszem ~12.000-ért a KVR800D2S5/2G -t...

    [ Szerkesztve ]

  • Laca 012

    őstag

    válasz Qru #29498 üzenetére

    Kicsit elbeszélünk egymás mellett. Megpróbálom megértetni magam:

    Az a gáz, hogy a CL3 -as az 533MHz-es , amit esetleg később vajmi kis eséllyel tudok majd használni ha újabb lapra cserélek.

    Viszont ebbe nem erősít vagy cáfol meg senki, hogy a 800MHz-es annak ellenére, hogy 800MHz-en (nyilván a nagyobb frekvencia miatt) "csak" CL5-ös, de alacsonyabb frekvencián tudhatja-e a CL4-CL3-at? (vagy az eepromban ki van tiltva pl.?)

    Mert nyilván az lenne a jó, (mondjuk nekem ugye ezzel a lappal lényegtelen) ha a 800MHz-en is tudna CL3-at, de mivel 1 ciklus sokkal rövidebb, azért nem tudják annyira levinni a ciklusok számát.

    És ezért nem is érzékel senki olyan nagy különbséget egy 800MHz-es és egy 533MHz-es buszsebességű rendszerrel, mert 800MHz-en 5 ciklusonként fér hozzá a CPU a RAM-hoz, az 533MHz-en pedig 3 ciklusonként.

    Viszont szerintem esetemben mivel mindegyik modul 533MHz-en üzemelne, Ha csak az 533MHz-es tudja a CL3-at, akkor hiába veszem az elvileg gyorsabb 800MHz-es modult, 533MHz-en hajtva a CL5 miatt lehetséges, hogy 3:5 azaz 60% lesz a sebessége mint az 533MHz-es modulnak. :F

    Abból indultam ki, hogy régebben az SDRAM-oknál a gyári adatlapon meg volt adva, hogy 133MHz-en ugyan "csak" CL4-et tud, de 100MHz-en CL3-at, 66MHz-en CL2-t...stb..

    És itt ha vettem egy olyat ami csak 100MHz-es volt, és nem ment 133-on, de 100MHz-en ugyanúgy CL3-as volt mindkettő, ezért ugyanolyan sebességet produkáltak mind a ketten egy 100MHz-es buszsebességű P3-as procival..

    Tehát lehetséges-e az, hogy a 800MHz CL5-ös modul 667MHz-en CL4 533MHz-en CL3-at tud?

  • Laca 012

    őstag

    válasz Jorus #29500 üzenetére

    Akkor valahol jól gondoltam.. Köszönöm! :R
    Végülis ennél a szériánál a leírásuk szerint elvileg így alakulnak az órajelek/ciklusok:

    HyperX DDR2 SODIMMs
    Description Part Number
    2GB533MHzDDR2Non-ECC Low-LatencyCL3 SODIMM KHX4200S2LL/2G
    2GB667MHzDDR2Non-ECC Low-LatencyCL4 SODIMM KHX5300S2LLK2/2G
    2GB800MHzDDR2Non-ECC Low-LatencyCL5 SODIMM KHX6400S2LLK2/2G
    2GB800MHzDDR2Non-ECC Ultra Low-LatencyCL4 SODIMM KHX6400S2ULK2/2G
    4GB667MHzDDR2Non-ECC Low-LatencyCL4 SODIMM KHX5300S2LLK2/4G
    4GB800MHzDDR2Non-ECC Low-LatencyCL5 SODIMM KHX6400S2LLK2/4G
    4GB800MHzDDR2Non-ECC Ultra-Low-LatCL4 SODIMM KHX6400S2ULK2/4G

    Tehát a 800MHz-esből van CL4 -es is, bár nem láttam, hogy lehetne nálunk kapni.
    De ha így ki van hegyezve, (és szerinted is) visszafelé tudja a lassabb szériák időzítéseit,akkor valószínűleg tényleg fogja tudni a CL3-at a 800MHz-es.
    (Ha csak CL4-lesz, akkor sem sírok azért!) :K
    Köszi mégegyszer! :R

    [ Szerkesztve ]

  • Laca 012

    őstag

    Üdv!
    Egy kis segítségre lenne szükségem. Itthoni home server/routernek szeretnék egy gépet összerakni Jetway nc9c lappal.. Az alaplapban vagy N455 vagy N550-es Atom proci lesz.
    Az Intel honlapján és a legtöbb helyen azt írják, hogy ez a CPU le van korlátozva 2GB RAM vezérlésére.. :U
    Ehhez képest itt a Crucial lapján kifejezetten ehhez ajánlanak 100%kompatibilis 2x2GB-os kit-eket..
    Szerintetek lehetséges, hogy valóban látja az N550 a 2x2GB-ot? :F

    Bepróbálnám mindenképpen, csak azt nem tudom, hogy a fogyasztáson kívül teljesítményben lehet-e különbség a 1,5V-os és az 1,35V-os verzió között (gyorsabb-e a 1,5V-os)? Mekkora fogyasztás különbség lehet a 2 kit között?? Mivel nonstop üzemű gépról beszélünk 1-2W nem biztos, hogy lényeg, de pl. 3W vs. 6W (lövésem nincs nagyságrendileg mennyit esznek ezek) már meggondolandó lehet..
    Ráadásul itthon csak a 1,5V-ost találtam, ha az 1,35V-os sokkal jobb, akkor rendelek kintről..

    Meg azt sem tudom, hogy ilyenkor a Bios felismeri, hogy 1,5V vagy 1,35V-os modult raksz bele, vagy elindul az 1,35V-os is na default 1,5V-tal, csak a hosszabb élettartam érdekében vissza kell venni? Vagy hogy működik ez??

    Köszi előre is!

  • Laca 012

    őstag

    válasz Jorus #35398 üzenetére

    Intel már nyilatkozott a CPU adatlapján, de amennyire háttérbe szorítják az atomot mindenféle szempontból, kinézem belőlük, hogy ha véletlenül nem sikerült 100%-osan letiltani, akkor sem árulnák el, nehogy ártsanak a Sandy Bridge piacának.. (Persze kicsit üldözési mániám is van, de nem alaptalan a feltételezésem. :) )
    Vagy kicsit objektívebb oldalról nézve, ha csak annyira válogatós mint az ugyanezzel a CPU-val szerelt netbookom, akkor ugyanott vagyok, hogy egyszerűbb azt mondani, hogy "nem megy és kész"..
    Na mindegy, megpróbálom kideríteni, melyik mennyit eszik, aztán először kipróbálom a lapot valami boltban ahol van több féle bontott RAM próbára.. Ha sikerül, nyertem, ha nem, akkor megrendelem ezeket, aztán ha ezzel sem megy, akkor max buktam 3500Ft-ot.. Majd jó lesz valamibe később.. (Bár minőségre nem tudom milyen ez a Crucial, most hallottam róla először..)

    Köszönöm szépen az infókat, így már legalább tudom merre induljak! :R

Új hozzászólás Aktív témák